Marťanské písky

Román Marťanské písky patří k raným autorovým dílům, poprvé vyšel již roku 1952. Vypráví o světě, který se v nadcházejícím století možná stane realitou – o založení prvních kolonií na Marsu a o těžkém zápasu kolonistů o přežití. Napínavý příběh hrdiny Martina Gibsona však ani za několik desetiletí v ničem nezastaral a dokazuje ohromnou míru autorova talentu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/87_/8781/martanske-pisky-SmU-8781.jpg 4.286

Vesmírná trilogie (3.)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Baronet

The Sands of Mars (1951)

Kniha Marťanské písky

Ivan F

Ranné Clarkovo dielko nedosahuje kvalít jeho neskoršej tvorby. Je to priemerné oddychové čítanie, ktoré mierne zastaralo po technickej stránke, napríklad používanie písacích strojov. Na druhú stranu je tu prítomná humanita a autor nepotrebuje nepriateľov (ani ľudských ani z vesmíru), stačí mu zápas s marťanskou "prírodou". Myšlienka na tvorbu kyslíka je výborná, ale Marťanov si Clarke mohol naozaj odpustiť. Okrem toho je veľmi cítiť, že autor je nevypísaný, kladie slovo za slovom, ale kvalita textu pomerne výrazne kríva. Našťastie neskoršie Clarkove diela už týmito neduhmi netrpia.

guardian

Arthur C. Clarke patřil k mým oblíbeným autorům hlavně v dětství. Dnes už jsou jeho knihy bohužel "technicky" trochu zastaralé - to je ale úděl sci-fi. Na druhou stranu i přes to, že doba pokročila, můžete v knihách najít spoustu zajímavých námětů. Dnes navíc už vidím, že některá Clarkova díla jsou slabší i literárně (jako třeba právě tato). Chybí v nich takováta pořádná šťáva, nějaké překvápko a občas je znát, že autor přechází detaily, protože neví, jak je vysvětlit, nebo nepokládá za důležité je vysvětlovat a rozvádět (což je škoda a působí to trochu strojeně). Nicméně to, že je Clarke průkopníkem sci-fi je naprosto zřejmé a za to mu patří velké díky. Ve své době vymýšlel naprosto úchvatné příběhy, které si běžný člověk nedokázal stvořit ani ve snu. Za to 4*.

ludek.n
13.09.2018

Raný Clarke, tak jak ho představují Marťanské písky, je oddechové, nekomplikované vědecko-fantastické čtení, které je na hony vzdáleno jeho nejvýznamnějším vesmírným opusům jako Ráma nebo Vesmírná odysea. Na rozdíl od nich zde totiž věda a technika nehrají až tak stěžejní roli, ale příběh je pojímán v lidském duchu a zabývá se spíše mezilidskými interakcemi. Z tohoto pohledu mi proto Marťanské písky přijdou tak trochu jakoby vláčné a nezaostřené. Dramatické momenty tu v podstatě nejsou a děj plyne zvolna a poklidně k závěru, který je na tom dost podobně. Netvrdím, že je to nudné čtení, ale jiné Clarkovy knihy mě vzaly za srdíčko daleko více.

MGT
18.10.2017

Krásná kniha. Nejvíce bavila část o cestě na Mars, ale ostatní části nejsou ani omylem horší. Krásný vysněný svět. Přesně tyto knihy mě baví nejvíce a tato extra mě zamrzela, když končila. Ještě bych snesla 100 stran, kde bych se dozvěděla, jak dopadl Jimmy a zda se dozvěděl tu důležitou informaci, s jakou pořídil Hatfield, co samotný Gibson a Kvík...

Antares
15.07.2016

Pekný výlet na Mars :)

woodward
20.04.2016

Mám ji doma česky i anglicky. Podle mého soudu je to jedna z nejlepších sci-fi o Marsu. Žádné děsivé záhady ani nepřátelští Marťani, Clarkovi stačí jako "nepřítel" obyčejné zapeklitosti nastražené přírodou. Jde jen o to, jak zařídit, aby tam nebyla tak svinská zima a dalo se tam dýchat. Od doby, kdy to napsal, se lidstvo jaksi opět soustředilo na vlastní pupek, a místo snění o expanzi do vesmíru, vyžívají se dnešní autoři ve vymejšlení apokalyptických pohrom, které naši zeměkuličku postihnou. Jenže, milí spisovatelé, kdo nesní o velké budoucnosti, ten se jí ani nedočká!

3DD!3
04.01.2015

Myslím, že je docela příznačné, že jsem knihou o překonávání bariér a předsudků, překonal i jeden svůj. Marťanské písky jsou první (a budou asi jedinou) knihou, kterou jsem začal číst v pevné formě a dočetl v té digitální na Kindlu (není to vůbec špatná věc). Martina Gibsona Clark jistě psal tak trochu podle sebe a radost z objevování Rudé planety je krásně čitelná. Jednoduchá linie cesty prvního turisty na Mars obohacená o rodinná témata a mystérii projektu Úsvit, chytí a nepustí, ale popravdě nic zásadního nenabízí.

Phoenix16.cz
02.01.2013

Chcete zažít výlet na nepříliš prozkoumaný Mars? Tak si přečtěte Marťanské písky. S hlavním hrdinou prožijete cestu novou vesmírnou lodí, obhlédnete první kolonii, seznámíte se s hlavními kolonizátory a možná objevíte i Marťany. Hlavně nečekejte nějakou zapeklitou zápletku, dějové zvraty, situace, z nichž není úniku apod., protože Marťanské písky jednoduše popisují "výlet na Mars" a události, které se v té době odehrály.