Světlo Země

Earthlight je dobrodružný příběh na Měsíci , kde vládní agent hledá špiona v největší observatoři na Měsíci. Příběh popisuje silné napětí mezi Zemí (která ovládá Měsíc) a nezávislými osadníky z jiných kolonií ve sluneční soustavě (Venuše, Mars, Měsic), tzv. Federace. Podnětem pro nepřátelství je zveřejnění výzkumné zprávy, která naznačuje, že Měsíc může mít mnoho přírodních zdrojů, které Země navrhuje monopolizovat. Vláda Země a její zpravodajské agentury mají podezření, že tyto důvěrné informace týkající se využití těchto nerostné bohatství unikly z federačních zdrojů. Rok není uveden, ale je to nějaký čas v 22. století. Nebyly zaznamenány žádné války za posledních 200 let, přesto konflikt a následná válka visí ve vzduchu ......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/33071/svetlo-zeme-33071.jpg 3.980

Vesmírná trilogie 2.

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Laser-books (Laser)

Earthlight, 1955

Kniha Světlo Země

Polinius
15.12.2019

Verneovka pro 21. století. Kniha ze staré školy, ve které je hlavním hrdinou nakonec technika. Autor má po technické stránce vše pečlivě promyšlené a proto nenutí čtenáře obracet oči v sloup ani po 65 letech od vydání. Nutno uznat, že celková zápletka je poměrně neakční a dalo by se říci až banální, ale schopnost vypravěče udržují celou knihu čitelnou. Ostatně v mém vydání těch stránek bylo jen 144 a věřím, že v některých nakladatelstvích s použitím jejich standartu by se kniha vešla i do sta stran. = není to žádný epos.

Tenkrát se na Měsíc nelétalo a dnes UŽ se na měsíc opět nelétá.

knihyKeMne
28.11.2019

Pro mě nezajímavé téma hned ve 3 bodech (Měsíc; špionáž; válečný konflikt), které bych si normálně nevybrala. Ale jelikož knihu napsal můj oblíbený autor, nechtěla jsem o něco přijít.
Překvapivě rychle jsem se začetla a brzy jsem už pátrala spolu s tím chlapíkem po špionovi. Ve chvíli, kdy jsem již svého špiona měla, autor ale odvedl celou pozornost k válce, a to tak čtivě, že jsem změnila téma spolu s ním, ani jsem si toho nevšimla.
Knížka je útlá, sloužila tedy přednostně na zkrácení chvil čekání "za provozu". Brzy jsem ji vytahovala stále častěji a nešlo přestat číst, takže na čekání knihu opravdu nedoporučuju.
Hodnocení snižuju za to, že se nedostavilo takové to nadšení, jaká je ta knížka bomba. A za tu délku, do poloviny jsem se dostala, ani jsem nemrkla, a od té chvíle jsem zažívala stres, že to za chvilku skončí.

Ivan F
01.11.2019

Vždy, keď sa mi dostane do rúk nejaká kniha od A. Clarkea, tak mám pocit, akoby som vítal starého známeho, s ktorým sa dobre cítim. Presne tak je to aj s touto krátkou knihou niekde z polovice 50tych rokov minulého storočia - stretol som sa so s dlhoročným priateľom. Až na pár technologických zastaraností, je kniha svieža myšlienkou a príbeh by sa kľudne mohol niekedy v budúcnosti odohrať. Nie je to vrcholné Clarkeovo dielo, to vôbec nie, ale čítať sa dá. Kto hľadá klasické sci-fi bez siahodlhých technických popisov (hoci tam sú), touto novelou rozhodne neprehlúpi.

malpet
06.07.2019

Tuhle kratičkou knihu jsem bůhví proč pořád nemohl dočíst. Ne že by byla špatná, ale... Prostě me chytla pořádně až v závěru.

jan7940
01.03.2019

Příjemná oddychovka, byť mi trochu vadila přílišná stručnost a naopak podrobnost některých částí, někdy nezáživnost, nebylo to prostě ideální.

eva.haf
05.11.2018

Někomu možná přijde tato kniha nudná, že se tam nic neděje a také zastaralá (děrné štítky). Jsou tam ale velice zajímavé myšlenky, jak by se mohlo lidstvo vyvíjet po osídlení dalších planet. Jaké otázky by muselo řešit. Myslím, že ve skutečnosti by to nedopadlo tak dobře...

B4LU
13.12.2017

Na Clarka netypicky politicky a vojensky orientované dílo, ale čte se velmi dobře. Celkově souhlasím s předchozím komentářem.

Etelea
14.07.2016

Tohle se mi četlo moc pěkně, nezklamalo. Škoda jen, že to "hlavní" se událo ke konci na posledních 35-ti stránkách. Mimochodem fandila jsem v bitvě Zemi :-) V poslední kapitole se mi líbí, že nakonec byl problém se špiónem dořešen, protože z myšlenky, že unikne bez odhalení, jsem byla trochu nervózní :-)