Světlo Země

Earthlight je dobrodružný příběh na Měsíci , kde vládní agent hledá špiona v největší observatoři na Měsíci. Příběh popisuje silné napětí mezi Zemí (která ovládá Měsíc) a nezávislými osadníky z jiných kolonií ve sluneční soustavě (Venuše, Mars, Měsic), tzv. Federace. Podnětem pro nepřátelství je zveřejnění výzkumné zprávy, která naznačuje, že Měsíc může mít mnoho přírodních zdrojů, které Země navrhuje monopolizovat. Vláda Země a její zpravodajské agentury mají podezření, že tyto důvěrné informace týkající se využití těchto nerostné bohatství unikly z federačních zdrojů. Rok není uveden, ale je to nějaký čas v 22. století. Nebyly zaznamenány žádné války za posledních 200 let, přesto konflikt a následná válka visí ve vzduchu ......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/33071/svetlo-zeme-33071.jpg 3.967

Vesmírná trilogie (2.)

Earthlight (1955)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Laser-books (Laser)

B4LU
13.12.2017

Na Clarka netypicky politicky a vojensky orientované dílo, ale čte se velmi dobře. Celkově souhlasím s předchozím komentářem.

Etelea
14.07.2016

Tohle se mi četlo moc pěkně, nezklamalo. Škoda jen, že to "hlavní" se událo ke konci na posledních 35-ti stránkách. Mimochodem fandila jsem v bitvě Zemi :-) V poslední kapitole se mi líbí, že nakonec byl problém se špiónem dořešen, protože z myšlenky, že unikne bez odhalení, jsem byla trochu nervózní :-)

woodward
19.08.2015

Světlo země patří k mým neoblíbenějším od Clarka. Mám ho sice jenom v angličtině, ale snad to nevadí, když si ho zaškrtnu do knihotéky.

namoki
05.08.2014

Knizku bych zaradila do prumeru, co se ACC tvorby tyce. Ctiva byla docela dobre, nenudila jsem se, ale na Odyseu nebo jine jeho romany to nema. Kazdopadne za precteni stala :-)

babist
12.03.2014

Kniha s hezkým námětem, dobře se čte, chvílemi příliš stručná.

vehement
07.01.2014

...Já se chci taky procházet po měsíci...,
v kolik mi to letí...,až za 200 let ? to asi nevydržím...

Rozhodně bych tam, ale nechtěl bloumat během "vesmírné bitvy" mezi Zemí a Federací, ale závidím románovým hrdinům, kteří mají "měsíční" dennodenní
pohled na naší rodnou planetu. Musí to být úchvatné. Škoda, že to zažíváme pouze ve své představivosti, třeba během čtení tohoto dílka.
Clarke jako vždy skvělý.

RaptoR
24.09.2013

Souhlasím s komentářem uživatelky Phoenix16.cz. Dle mého jeden z hlavních důvodů proč to u nás vůbec vyšlo, je samotné jméno spisovatele. Pokud ale znáte Clarka jen jako autora dokonalé Vesmírné odyssey nebo Setkání s Rámou (dle mého jeho nejlepší román), neberte tuto knihu do rukou. Upřímně; nebýt to od A. C. Clarka, hodnocení by nebylo tak vysoké - na knize se prostě dost podepsalo těch více než 60 let od jejího prvního vydání. Na druhou stranu se jedná o další novelu, kde se Clarke zabývá svým oblíbeným tématem - osídlováním Měsíce.

Phoenix16.cz
07.01.2013

Po přečtení Rámy a Odysey a další vynikajících děl od tohoto autora tak nějak podvědomě očekávám, že když vezmu knížku s jeho jménem na obálce, nebudu se nudit. To se mi bohužel nevyplnilo v případě Světla Země, protože většina knihy, kdy sledujeme hlavní postavu, jak se začleňuje do života na měsíční kolonii a přitom plní přísně tajný úkol, je sice do detailu popsána, ale není protkána zajímavými událostmi. Jednoduše, v příběhu se toho moc neděje. Menší obrat nastává v závěru knihy, kdy dojde i na bitvu, ale té je opravdu věnováno minimum prostoru, takže v konečné bilanci převládá nuda. Absenci děje bohužel nenahradí sebelepší vypravěčský styl. Ani ten Clarkův.

Syndrom
23.11.2012

Oslava technické vědy a její základní praxe implantována do díla dává uvěřitelnou iluzi reality. Sociální rozměr.