Paříž ekniha

Oslnivý portrét města světel Paříž. Kdysi skromná římská obchodní stanice na bahnitých březích Seiny. A o staletí později? Nejkrásnější a nejoslavovanější metropole na světě. Město světel, vůní, chutí a lásky od vrcholku kopce Montmartre až po bulvár Saint-Germaine. Město gotické majestátnosti Notre Dame, rafinovaného Louvru, oslnivých Versailles i nebe se dotýkající železné Eiffelovy věže. Stejně jako každé jiné město i Paříž tvoří především lidé, kteří v něm žijí, bojují, milují, zrazují, lžou i zabíjejí. Šlechtický rod de Cygne slouží králi i zemi celá staletí a svůj původ odvozuje od středověkého hrdiny, jehož oslavuje Píseň o Rolandovi. Le Sourdové vyšli ze skromných poměrů a ztělesňují ideály Francouzské revoluce a Pařížské komuny. Bratři Gasconové pocházejí z ubohých brlohů na Montmartru – přičemž jeden z nich si získá nesmrtelnost tím, že staví Eiffelovu věž, a druhý se naučí obratně se pohybovat v pařížském podsvětí. Blanchardovi přišli za Ludvíka XV. o všechno, ale pak se znovu za Napoleona vzmohli a v době belle époque už zaujímali pevné místo ve středostavovské vrstvě bohatého měšťanstva. Paříž zažila léta vzmachu a rozkvětu, ale i tragické násilí revoluce, Komuny, první i druhé světové války. Svůj otisk do ní vtiskli impresionističtí malíři v druhé polovině 19. století i nadějní spisovatelé „ztracené generace“ ve dvacátých letech 20. století. Nezaměnitelně se na ní podepsala nacistická okupace i hrdinství francouzského hnutí odporu. I přelomový rok 1968… Rutherfurdovi hrdinové v dobách zlých i dobrých žijí nejen svůj život, ale především život svého města....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/323928/big_pariz-pL8-323928.png 4.553
Literatura světová, Cestopisy a místopisy

Vydáno: (ekniha), BB art

Paris

Kniha Paříž

Felidae
10.08.2019

Skvěle a obdivuhodně napsaný historický román o městě Paříži, jejích obyvatelích a francouzských potažmo evropských dějinách. Skládáním chronologických dějinných událostí a rodinných ság dostaneme obraz města světel - Paříže. Jedním slovem skvělé.

kinee
16.04.2019

Naprosto genialni knizka...Libi se mi propojeni romanu a smyslenych postav s postavami historickymi a s historickymi fakty. V teto knize jste pri staveni sochy svobody,kde poznate mistra Eiffela,samozrejme i pri staveni Eiffelovky a pak razem ve 13.stoleti,kde se na ulici mohlo stat,ze vam nekdo chrstl nocnik se svymi vykaly na hlavu.Na tuto knihu je treba trpelivosti (699 stran),pozornosti (pri prebihani z ctvrti do ctvrti,z roku do roku a rozpoznani faktu a smyslenky). Jednoznacne nadhera a ne nadarmo ma tato kniha 90% v hodnoceni u ctenaru.

outzzo
03.02.2019

Nádherné dílo. Hluboce jsem se do knihy ponořil a prožíval příběhy všech hrdinů. Lezl jsem po Eiffelovce a cítil závratě z výšek, procházel komnatami Versailles spolu s Ludvíkem XIII nebo vnímal hrůzu bartolomějské noci. Spisovatel sice přeskakuje ze století do století, ale zvykl jsem si a ani mi to moc nevadilo. Každopádně po přečtení mám pocit, jako bych to vše skutečně prožil a všude byl.

1amu
01.06.2018

Většina komentářů obsahuje nespokojenost s přeskakováním časových epoch a já s nimi souhlasím. Nepochopil jsem tento úmysl autora, ale přesto se domnívám, že knize jako takové to neuškodilo.
Je s obdivem, když spisovatel vloží do 700 stránek textu tolik lidských příběhů.
Protože jsem toho moc nevěděl o stavbě Eiffelovy věže, jsem rád, že jsem se dozvěděl mnoho, pro mě nových informací .
Původně jsem chtěl hodnotit 3* jako průměr. Ale za období let 1940-45 přidávám.
Samozřejmě rád se podívám po dalších knihách autora.

Finn69
22.05.2018

Paříž mě jako další z Ruthefordových románů o městech úplně nezklamala, oproti Londýnu a Dublinu je ale přece jen slabší. Nejlepší mi asi přišel úplný závěr, meziválečná doba a druhá světová válka.
Tentokrát prvek románu výrazně převažuje nad historií, připadlo mi místy, že historické exkurze jsou jen vložené jako krátké vložky mezi dvě třeskuté love story... no jo, já vím, je to Paříž a ta romantika tam asi patří.
Vůbec se nepodíváme do nejstarší historie města, ta jako by začala až někdy ve 12. století, to bylo pro mě další minus. A to poslední minus se týkalo stylu vyprávění které není lineární, ale přeskakuje ze středověku do 19. či 20. století a zase zpátky. Nic proti tomu, třeba v takovém Hawksmooru Petera Ackroyda to funguje výborně, tady ale ne.
Čili proto "jen" tři hvězdy, ono to nakonec zase není tak málo :)

luckyluke001
17.03.2018

Úžasná kombinace reálné historie a fikce na 700 stranách. Krásné čtení.

Alienor
23.07.2017

Obdivujem inžinierov a staviteľov 19. storočia, ako aj ich diela, takže pre mňa je najzaujímavejšou časťou knihy príbeh o stavbe Eiffelovky. Preskakovanie v čase bolo prehľadné, postavy dobre odlíšené a tak som nemala najmenší problém sa v knihe orientovať.

lencin
04.07.2017

Krásná kniha. Paříž napříč staletími. První román od autora, určitě sáhnu i po dalších jeho