Blues

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Blues pro bláznivou holku a jiné básně

Nové vydání všech básní legendárního českého beatnika Václava Hraběte (1940-1965). Vychází v nové grafické úpravě s fotografiemi Pavla Baňky, který v roce 1964 společně s V. Hrabětem, I. Zemánkovou a V. Čerepkovou vystupoval v text-apellové skupině v pražské Viole.

https://www.databazeknih.cz/images_books/43_/43662/blues-F70-43662.jpg 4.6617
Žánr:
Literatura česká, Poezie
Vydáno:, Labyrint
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (82)

Kniha Blues

Přidat komentář
booklover001
13. ledna

MILUJU TO!

Prší Teplý déšť klopýtá po dlažbě
jako má láska po tvém odmítání

Gaspoda963
29.12.2018

Jedna z mála knížek poezie, kterou jsem přečetla a myslím, že pokud někdo poezii zrovna neupřednostňuje, tak i přesto se mu tato sbírka líbit bude.

momo01
24.12.2018

Už 23 let zaujímá čestné místo v mojí knihovně. A všechno ostatní je napsáno v komentářích přede mnou.

tučňák222
17.12.2018

Jedna z mých nejoblíbenějších básnických sbírek. A to díky atmosféře, atmosféře jazzu, noční Prahy, mladého života, zakouřenému melancholickému utápění se a lásky, atmosféře, kterou Hrabě dokonale popisuje, čímž slova a verše ožívají.

hermína14
11.09.2018

To se neomrzí...

evonra
24.08.2018

Překrásné, půvabné, dokonalé....

moonell
05.07.2018

Člověk aby byl nostalgický a vzpomínal na události, co se mu nikdy nestaly.

niknikita
27.06.2018

Slova jako neustlaná postel, tak na mne působí poezie Václava Hraběte, smutná a opuštěná...MADRIGAL

Třešňové květy
v zahradě žloutnou
Pro nás jak pro ně
Čas je tou loutnou

na kterou hraje
Smrt za svítání
Dokud jsi krásná
vzbuď se Má paní

Dostatek spánku
čeká nás v hrobě
Vzbuď se má lásko
a vezmi mne k sobě

VesmirnaOndatra
16.06.2018

básne čo mi rozpárali ticho nedieľ

Wolland.
06.06.2018

Nejlepší česká beatnická poesie

Maanna
02.06.2018

Je škoda, že více básní nebylo zhudebněno - u mnohých člověk ty tóny při čtení skoro slyší. Jsou to velmi nápadité a originální verše se snadno přístupnými obrazy, takže si v nich opravdu každý může něco najít a nemusí se jednat přímo o milovníka poezie. Je jen škoda, že autor zemřel tak mladý. Celkem by mě zajímalo, kam by se časem názorově posunul...

Mr.JaroCZ
16.03.2018

S odstupem času se ke knize i písničkám Mišíka st. vracím.
Nádhera! Skvost! Vzpomínky na mládí...

Jizi
11.03.2018

"Mrtví romantici zmrzlí v zákopech
něžným chraptivým hlasem zpívají
nejlepší dílo Ludvíka Beethovena.
Také to byli lidé.
Teď jsou to jenom jména.
Guláš a kvér a řády. Ono to láká.
Ale Beethoven? Beethoven?
Pánové, co je to za vojáka?
Červená, lidská krev v kalužích hasne.
A hvězdy na nebi
jsou cynicky krásné!"
(z Půlnoční mše v dešti, s. 129)

A je úplně fuk, kterou bych vybrala, protože všechny jsou "cynicky krásné", silné, dojemné, imaginativní a tak (jak hned pode mnou píše @ludek.n) přístupné!
Už je to spousta let, co jsem četla Hraběte poprvé a stihla jsem zapomenout, jak geniální byl básník, stejně jako jak tragicky mladý zemřel. Stejně jako jsem si pamatovala jen to, že se mi jeho verše líbily, jak moc mě ale dokážou zasáhnout, to jsem odhadnout nedokázala. Beatnická láska, zdá se, nerezaví.

ludek.n
01.03.2018

Kdyby nic jiného, verše Václava Hraběte jsou bezpochyby přístupné každému bez rozdílu, ať už je mu patnáct nebo padesát. Každý si v nich může najít něco pro sebe. Nadto Variaci na renesanční téma znají v této republice díky Vladimíru Mišíkovi snad úplně všichni, včetně dítek školou povinných. Nekomplikovaný styl, přirozená volba slov, volné veršování, lehkost a nadčasovost řadí toto dílko k nejpřitažlivějším básnickým sbírkám v České kotlině.

Jass
20.02.2018

Láska na první pohled, nebo možná na první otevření. Normálně mám radši kratší básně a možná proto jsem tu občas dostávala pocit, že některé verše jsou přebytečná, protože síla celé básně často stále jen na dvou řádcích, které mě ale ve většině případů naprosto dostali. Kdybych nečetla převážně v metru, tak asi celou sbírku probrečím... Nevím, co to o mě vypovídá, asi že začínám být labilní a narušená osoba. Ale... dokonalost, asi si to půjdu přečíst ještě jednou.
Zjistila jsem, že většina mých oblíbených pasáží je jen kousek pode mnou. Tak kousíček z jedné, která je sice podzimní, ale dost se hodí i k tomuhle počasí.

Maličké rudé slunce
se loudá po břehu
jak mince, kterou zítra
už vezmou z oběhu.
Hřeju ho chvíli v dlaních
a dýchám na něj zblízka...
Není to žádná póza!
Ne. Jenom se mi stýská.

Eliot30
13.02.2018

Bylo to na dlouho

snimcibdim
10.09.2017

Poezie mě vůbec nebaví - tento autor je vzácná výjimka.

Amalberga
07.09.2017

Dost mě mrzí, že Václav Hrabě umřel tak mladý a nestihl plně rozvinout svůj talent a vyzrát. Jeho verše překypují touhou po životě, divokostí mládí, prvními láskami, vojnou, jazzem a Prahou. Většina básní mne moc neoslovila a nepřiblížila se mi, možná je to tím, že generaci beatniků moc nežeru, nevím. Některé básně byly skvělé, jiné pouze slibné.

Alseri
09.07.2017

Hrabě vedel tak krásne písať o "obyčajných" veciach. Keď človek číta jeho verše, cíti vôňu trávy, dym v zafajčenej Redute, ale aj melanchóliu prebdenej noci. Určite sa k jeho veršom ešte vrátim.

Andvejka
13.06.2017

Milovala jsem povinnou četbu k literatuře a Blues pro bláznivou holku byla láska na první přečtení. Vřele doporučuji všem :)

megranity
13.04.2017

Jsem si jistá, že hodnocení této knihy nebude z mé strany objektivní, nýbrž subjektivní. Jsem těžce zamilována do beatníků a mám na očích pomyslné růžové brýle. Sbírku jsem si náramně užila a rozhodně mám v plánu si rozšířit svou malou domácí knihovničku o další knížku. Pokud jste také takoví blázni a sedl vám např. Ginsberg, rozhodně neváhejte a nechte se vtáhnout do knihy českého beatníka.

Terezita
28.03.2017

Pro mě bezkonkurenční. Kdyby byla možnost dát víc hvězd, dala bych. Něha, krása, snad každý si najde tu svou pravou, vyvolenou, šitou na míru.

Uvidět ráno u Vltavy divoké koně
Vyjmenovat své lásky
a bude-li to třeba
nechat se zabít
pro ně

martina.culik
24.02.2017

Já jsem příznivec poezie, která se hezky rýmuje a dobře pamatuje, což tahle rozhodně není - přesto mě Hrabě oslovil. Možná na tom má velký podíl kamarád, který mi některé básně přednesl dříve, než jsem je četla:

"Pasáci poezie
Koštéři metafor
To není pro vás
to co tu dávám do placu
To pro skutečné lidi které jsem poznal"

LevAnduli
14.02.2017

Padá
svrchovaná moudrost
prevence proti fantazii


Srdeční záležitost.

Dagnov157
09.02.2017

Jediný z našich básníků, který zachytil beatnickou vlnu jazzového básnění. Na YT můžeme slyšet Hrabětovy verše ve vynikající intepretaci Mirka Kováříka. Už ho skoro nikdo nezná.

denib
23.01.2017

Je těžké k tomu něco napsat, protože si to prostě musíte přečíst. Místy smutné, místy praštěné, místy vůbec nevím .... Nejsem žádný odborník, ale připadá mi osvěžující, že se nedá spoutat formou nebo líbivostí. Díky tomu to působí velmi upřímně. Moc se mi to líbí. Ale potřebuji si to přečíst ještě jednou. A pak asi ještě jednou ... :-)

JP
12.12.2016

Hrabě zemřel mladší, než jsem teď já - sic jen o chlup. Působil na mě ale starší, z fotek, i z básní... stejně je zajímavé, že jsem se k němu dostal právě teď. Když jsem otevřel a začal číst jeho 'Blues', dýchlo to na mě napřed čímsi unikátním, ale postupně to vyčpělo. Nicméně, jestli vám poezie připadá akademická a uhlazená, tohle je dobrá přestupní stanice na druhou stranu. Není to nic těžkého, je to jen civilnější a upřímnější, žádné velké ideály a barvité obrazy. Jen život očima autora, básně, co jdou cítit na dálku dobou, kdy byly napsané.

Miriam5
04.10.2016

Pro mě vzpomínka na dobu kolem mých dvaceti let. Hrabě byl pro nás Bůh. Dnes ho čtu s nostalgií, má naivita je již dávno pryč, přesto mě z něj někdy mrazí.

DenisePartridge
06.07.2016

I když blues jinak nijak zvlášť nemusím, protože jsem zkrátka milovníkem pravidelných veršů a rýmů, tahle kniha mě opravdu příjemně překvapila, a to konkrétně tím, že se mi líbila. A to je ta největší poklona, jakou mohu sbírce blues složit. :)

Hanka_Bohmova
22.06.2016

Krásný, krásný, krásný.
"Láska je bolest z probuzení" Chci víc bolesti v tomhle analgetickým světě, kde je tak snadný usnout.

SMYSL VAŠEHO ŽIVOTA "MLADÍ PŘÁTELÉ"
(JAK POTVRDÍ SPĚŠNĚ I KLASIKOVÉ)
JE JASNÝ
JAKO FACKA - PARDON! ZPĚT!
JAKO DEN:

"ŠPEKBUŘT! KOVERKOT! KVARTÝR A PENZE!"

Ostatně
"život vás naučí Hošánci!"