Havran / Zlatý skarabeus / Príhody Arthura Gordona Pyma

Havran / Zlatý skarabeus / Príhody Arthura Gordona Pyma https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/37602/havran-zlaty-skarabeus-prihody-arthura-gordona-pyma-37602.jpg 4 35 3

Život a tvorba istých spisovateľov sa až nápadne ľahko stávajú predmetom legiend. Aj Edgar Allan Poe bol pre nás dlho akýmsi stelesnením mýtu o "prekliatom" básnikovi neskorého romantizmu, zmietajúcom sa v zúfalstve lásky a smrti. Dožil sa iba štyridsiatich rokov, zväčša ho stíhalo nešťastie za nešťastím a uznania sa mu od súčasníkov nedostalo v zaslúženej miere. A predsa jeho literárny odkaz zasiahol do vývoja americkej i svetovej literatúry. Edgar Allan Poe - básnik, poviedkár, literárny kritik a teoretik. Vo výbere sa nachádzajú básne, poviedky a román amerického spisovateľa. Sám sa považoval za poeta a básňou Havran sa mu podarilo navždy sa zapísať do histórie, keď sa dodnes považuje za jedno z najpôsobivejších poetických diel v anglickom jazyku a už päť rokov po jej uverejnení ju v USA zaradili do školských čítaniek. Prvá časť knihy je tak venovaná jeho básnickej tvorbe - samozrejme nechýba ani báseň Havran. Napriek básnickým ambíciam vynikal aj v próze a svojimi poviedkami ďalekosiahle ovplyvnil formu i rozvoj tohto žánru, hojne sa venoval takzvanej rozprávke hrôzy a strašidelným príbehom. Istú záľubu mal i v nadprirodzených témach a ešte hlbší a mučivejší bol jeho záujem o smrť a umieranie. Druhá časť knihy je venovaná jeho poviedkam a nechýba v nej ani prvá detektívna poviedka vo svetovej literatúre - Vražda na ulici Morgue. Tretiu časť napĺňa jeho jediný román. Dobrodružné príbehy Arthura Gordona Pyma z Nantucketu sú jedinečným dôkazom literárneho majstrovstva Edgara Allana Poa. Neobyčajne dômyselný námornícky román, prešpikovaný prvkami exotiky, hororu a tajomna sa okamžite stretol s obrovským čitateľským záujmom na oboch stranách Atlantiku, pretože v ničom nezaostáva za autorovými famóznymi poviedkami. Svojím dielom inšpiroval Fiodora Michailoviča Dostojevského, Howarda Phillipsa Lovecrafta i Arthura Conana Doyla a jeho veľký obdivovateľ Jules Verne vydal roku 1897 román Ľadová sfinga, ktorý je priamym pokračovaním Pymových príhod.... celý text

Literatura světová , Horory , Novely

Vydáno: , Tatran (Bratislava)

The Complete Poetry and Selected Critism of Edgar Allan Poe

martin_aston
17.04.2024 5 z 5

Hodnotiť môžem zatiaľ iba básnickú časť. Prebásnenie Poeových básní do slovenčiny od Jany Kantorovej - Bálikovej je nádherné. Naozaj odporúčam. Rovnako aj jej prebásnenie Rudyarda Kiplinga.

Ivan Kučera
16.09.2021 3 z 5

„Bola polnoc – čas zlý, krutý – a ja slabý, pochudnutý...“ Pod siahodlhým, komplikovaným a divným názvom Havran / Zlatý skarabeus / Príhody Arthura Gordona Pyma sa ukrýva masívny (viac ako 600 strán) ultimátny sprievodca svetom amerického spisovateľa Edgara Allana Poea. Obdivuhodné na zbierke je, že obsahuje trúfam si tvrdiť drvivú väčšinu toho, čo Poe počas svojho života napísal (a že toho bolo). Dotyčný spisovateľ má síce povesť hororového autora, ale pri čítaní textov som vo väčšine prípadov o tomto žánrovom zaradení pochyboval. Pravdupovediac, básne mi pripadali oveľa hororovejšie, než väčšina poviedok. Zbierka obsahuje okrem viac ako šiestich desiatok (!) poviedok, úvah a básní (v čele s legendárnym Havranom, ktorého čítali možno aj ľudia, ktorí inak básne nečítajú), tiež viacero odborných textov: 14-stranový úvod Edgar Allan Poe – Legenda a skutočnosť od Juraja Vojteka, 10-stranové poznámky a vysvetlivky a 13-stranovú Chronológiu života a diela Edgara Allana Poea. Nájdete tu aj Poeov najdlhší text, novelu Príhody Arthura Gordona Pyma. Vlastním SK vydanie z 80. rokov, čomu odpovedá potrhaný prebal a zatuchnuté strany. V roku 2021 som si povedal, že Poeovi znova dám šancu. V minulosti som zbierku čítal, ale hoci už vtedy som frčal na horore, nezaujala ma. S pribúdajúcimi rokmi som to začal klásť na vinu svojej vtedajšej slabej vyzretosti, ale aj v roku 2021 je to miestami neskutočná nuda. Poeov štýl zostarol, podobne ako štýl C.A. Smitha alebo Arthura Machena. Nie všetko staré považujem za zostarnuté, napr. texty od Lovecrafta alebo R.E. Howarda si aj dnes s chuťou prečítam, mnohé z nich predbehli dobu. Poeho texty sú nezáživné, ťažkopádne, zle sa čítajú, prakticky vôbec nie sú strašidelné a niekedy mi pripadali až ako zvrátená súťaž o napísanie čo najmdlejšej poviedky. Samozrejme, niektoré veci sú super ešte i dnes. Havran je splneným snom každého melancholika, Vraždy v ulici Morgue dodnes udivujú šokujúcim odhalením páchateľa (vedeli ste, že v jednej sfilmovanej verzii Dupina hral Ladislav Chudík?). Fascinuje ma, že paradoxne najväčšieho počtu filmových adaptácií sa dočkali najkratšie texty (Havran, Jama a kyvadlo, Čierny kocúr, maska červenej smrti, Zánik domu Usherovského).

Denny45
11.02.2019 5 z 5

"V internetovej databáze vašej knižnice je uvedené, že by ste mali mať aj súborné dielo od E. A. Poea. Malo by sa to volať Havran, Zlatý skarabeus..."
"Uhm.. áno viem, to je taká staručka kniha ešte zo Zlatého fondu" odpovedala pani knihovníčka a so zamyslením sa presúva k policiam s knihami na písmeno P. Nebola tam a nebola ani na žiadnom inom mieste. "Skúsim ju ešte nájsť", vyhlásila nakoniec a so sklamaním som si išiel zobrať inú knihu. Pri každej návšteve som sa s istou nádejou pozeral na policu s písmenom P, a čakak som, že tam už bude. Až nakoniec, pomaly zabúdajúc na moju chuť na Poeho, som zazrel medzi staršími šedými knihami lesknúci sa fialový zväzok. Bola to ona - čerstvo obalená, ako nová, bez poškodenia. Určite dlhý čas nehybne ležala v sklade, celkom zabudnutá a možno práve vďaka mne sa dostala na svetlo sveta.

Od detstva som bol iný než
tí ostatní - a zrak mi tiež
ukázal inšie, moje cítenie
má iný pôvod iné pramene...

Tak začína báseň Sám, ktorá sa mi páčila azda najviac. Nielenže je dokonale intímna, ale v druhej časti opisom príchodu na svet počas búrky opisuje svoju vlastnú búrlivú dušu. Havrana zas s veľkou obľubou čítajú ľudia, ktorí sa sebapoškodzujú alebo sa chcú zabiť. Na mňa nejako nezapôsobila, mala len peknú a hlbokú myšlienku. O to viac som bol prekvapený, keď som čítal literárnu esej autora o tom, ako legendárneho "Raven-a" písal (tiež je súčasťou tohto výberu). Celý postup bol netradičný a báseň je výplodom logickej a rozumovej úvahy. Dokonca aj výber havrana má svoje racionálne odôvodnenie. Ale čo ak Poe len klame a snaží sa zakryť pôvodné poslanie svojej básne?
Detektívne poviedky nie sú môjmu srdcu blízke a vyhýbam sa im. Ale presvedčivé vety o originálnosti autorových výtvorov v Sprievodcovi literatúrou od pani Caltíkovej ma obmäkčili. A výsledok? Mal som sa riadiť svojim rozumom. Je síce pekné, že pán Dupin vyriešil veľmi záhadné prípady a je veľmi, ba až nadpriemerne inteligentný, ale liezol mi na nervy. Niekedy jeho mudrovanie nebolo vôbec na mieste a mal by si uvedomiť, že v praktickom živote je neúspešný a žije v podstate na ulici. Na čo mu je potom jeho myslenie?
Nepríjemný detektívny zážitok zažehnali gotické a hororové poviedky. Počnúc Jamou a kyvadlom, sa zážitok z čítania neuveriteľne stupňoval. Odporúčam Zánik Domu usherovského, Maska Červenej smrti, William Wilson, Prípad M. Valdemara, Zradné srdce, Za živa v hrobe a Čierny kocúr. Venujú sa témam od okultizmu, smrti, vraždy až po vernú psychológiu postáv a odôvodnenie ich chorého konania (vraj sa nimi inšpiroval aj Dostojevskij). Neviem čím to je, ale pri Prípade M. Valdemara som sa dokonca bál a som rád, že konečne na mňa nejaká kniha takto zapôsobila.
Najnudnejšia bola Šeherezáda a Maelstrom.
Na záver len toto: neviem či niekedy existoval niekto, kto mal taký perfektný spisovateľský talent, bujnú fantáziu a schopnosť využiť krajnú morbídnosť bez toho, aby zatienila celú poviedku. Tento horor jednoducho stál za to.