martin_aston martin_aston komentáře u knih

Boží štát v pralesoch a savanách Paraguaja Boží štát v pralesoch a savanách Paraguaja Ján Komorovský

Poučná kniha o jezuitských redukciách v Južnej Amerike počas jej obsadzovania Španielmi a Portugalcami. Zaujímavá história unikátneho sociálneho exprimentu, v ktorom jezuiti kultúrne aj materiálne pozdvihli domorodých Indiánov a dokázali ich chrániť pred otrokármi. História, o ktorej drvivá väčšina ľudí vôbec netuší. Odporúčam.

28.03.2024 5 z 5

Lovec od Striebornej rieky Lovec od Striebornej rieky Teofil Ušák

Ku knihe som sa dostal až ako dospelý. V čase, keď som hltal mayovky aj iné indiánky ako na bežiacom páse, bola by táto kniha rozhodne top. Ale aj dnes to bolo veľmi zaujímavé čítanie o jezuitských misiách - redukciách medzi juhoamerickými indiánmi (a áno, tie dobrodružné pasáže nie sú vždy úplne uveriteľné). Taký skrytý poklad dobrodružnej literatúry pre mládež s hlbokým odkazom.

28.02.2024 5 z 5

Lovec čertov Lovec čertov Juraj Červenák

(SPOILER) Tentokrát dostal svoju sólovku Bohdan. Zhostil sa jej dobre (a krvavo). Opäť výborné čítanie, skvelé opisy, historické reále.
Jeden bod dole za to, že druhýkrát po sebe (po hrsti dukátov) som padoucha identifikoval v priebehu knihy (možno náhoda, netvrdím, že som Sherlock :)).

20.02.2024 4 z 5

Prekážka je cesta Prekážka je cesta Ryan Holiday

Čítal som originál, preklad neviem zhodnotiť. Za mňa perfektná, veľmi čítavá, "well researched" (a teraz mi, milí spolučitatelia prezraďte, ako preložiť toto slovné spojenie :)) kniha. Zaujímavé, praktické príbehy skutočných osobností. Celou knihou sa vinie niť stoicizmu, niekde viac priznaná, niekde menej. Autor je praktizujúci stoik, takže neprekvapí to.
Odporúčam! Rovnako aj iné knihy od Ryana.

20.02.2024 5 z 5

Nedeľa radosti Nedeľa radosti Rastislav Puchala

Perfektné. Môj rozbeh bol trochu pomalší, lebo celkom sa neviem vžiť do kože psychiatrického pacienta, ale postupne som sa do toho dostával. A ten záver bol nádherný.
To všetko opäť v krásnej, ľúbozvučnej slovenčine, s autorovým obrovským všeobecným prehľadom (napr. v hudbe).

20.02.2024 5 z 5

Co je bez chvění, není pevné – labyrintem světa s vírou a pochybností Co je bez chvění, není pevné – labyrintem světa s vírou a pochybností Tomáš Halík

Náročná, ale obohacujúca kniha od veľmi múdreho človeka. Občas to bolo na mňa príliš náročné, ale veď preto čítame náročné knihy, aby sme posúvali svoje obzory, nie?
Každopádne, v dobrom závidím bratom Čechom, aké zaujímavé osobnosti dokáže vygenerovať česká katolícka cirkev (Halík, Vácha, Kašparů) pri relatívne malej základni, v porovnaní s nami na Slovensku.
Profesora Halíka budem čítať aj ďalej, aby som trápil a ladil svoje mozgové závity :).

18.12.2023 4 z 5

Priestupný rok Priestupný rok Rastislav Puchala

Fantastická kniha poviedok. Krásne opisy, zvukomalebná voľba slov (to musíte prečítať, naozaj krása), pútavé príbehy. Moja prvá kniha od autora, ale určite nie posledná :).

13.12.2023 5 z 5

Králové Wyldu Králové Wyldu Nicholas Eames

Príjemná, zábavná fantasy. Nechýba humor, dobrá akcia. Jedna hviezda dole za zopár nelogickostí a relatívne veľa "štastných náhod".

07.12.2023 4 z 5

Idiot Idiot Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Kniha sa číta ako divadelná hra v próze. Menia sa kulisy, scény, ale gro deja sa odohráva v intenzívnych konverzačných úsekoch (niekto nižšie spomínal telenovelu či sitcom, aj tak sa o nej dá uvažovať :). Má v sebe veľa zaujímavých myšlienok, odkazov. A má tiež svoje muchy, viď nižšie.
Ako písali iní čitatelia, niektoré veci v deji sú nedopovedané, nevyjasnené, autor necháva na čitateľovi dolúskať sa.
Postavy sa často správajú nelogicky, zvláštne (ale pozor - to je Dostojevského "značka" - on píše zvyčajne o ľuďoch, ktorí jednoznačne nie sú mentálne v poriadku, takže to k tomu patrí).
Kniha nesie odkaz Tolstého myšlienok, nachádzal som ich najmä v prvej časti (a teda, to samozrejme vnímam pozitívne).
Nesie tiež odkaz myšlienok samotného Dostojevského - úvahy o treste smrti a milosti "na poslednú chvíľu" - čo Dostojevskij zažil na vlastnej koži (a evidentne ho to psychicky poznamenalo). Nevyhneme sa však ani Dostojevského veľkoruskému šovinizmu, antikatolicizmu či pohŕdaniu Poliakmi. Napríklad, ak je v jeho diele nejaký Poliak, tak buď je to taký "Poliačik" (rozumej sprostáčik), alebo Poliak - podvodník (v Idiotovi oba prípady). A teda katolíci sú samozrejme riadni pekelníci, podľa Dostojevského sú aj za socializmus zodpovední. Toľko k prípadnému ekumenickému rozmeru diela :).
Či knihu myslel Tolstému ako poctu alebo ako výsmech, netuším. Obe možnosti sa v diele dajú nájsť.
Záverom by som sa rád dotkol kritiky knihy v niektorých predchádzajúcich komentároch. Idiot sa môže niekomu nepáčiť, môže sa mu zdať komplikovaný, etc, a to je v poriadku. Ale napísať o knihe, ktorá je všeobecne uznávaná ako jedno z top diel histórie, a v rebríčku najlepšej beletrie (ktorý je agretárorom cca 130 rôznych rebríčkov) je na 54. mieste, že je to zlátanina, odpad, zle napísaná kniha, etc... No, odporúčal by som hodnotiteľom trochu viac pokory :):

12.11.2023 4 z 5

Červenobílá Červenobílá Dalibor Vácha

Knihu som si užil. Ako sám autor píše, nechcel písať o nadživotných superhrdinoch, ale o skutočných mužoch a každodennej realite čs. legionárov. A vyšlo to skvele. Kniha je surová a naturalistická, smrť, zranienia, bolesť, špina sú vykreslené veľmi plasticky (ale nie bombasticky).
Príbeh čs. légií je na Slovensku absolútne neznámy (a ako som pochopil z komentárov iných čitateľov, ani v Čechách to nie je extra poznaná história). Podľa mňa je to obrovská škoda, pretože práve vznik vlastného štátu, odvážni muži, ktorí vstupom do légií dávali krky do slučky (R-U), relatívne malá armáda, ale neuveriteľne efektívna, a s obrovskou morálkou, ktorá obsadila rozsiahle územia Ruska (a pritom vlastne s dôstojníkmi - samoukmi (väčšia R-U dôstojníkov boli Rakúšania alebo Maďari)), je to jeden obrovský epický príbeh, akých v histórii nie je veľa, v našich školách by mal mať extra pozornosť. A my ho tak ľahkovážne prehliadame. Ďakujem preto autorovi za osvetu. Tým, že je historikom, profesionálne sa venujúcim téme čs. légií, je čítanie nielen zaujímavé, ale aj veľmi poučné.

19.10.2023 5 z 5

Veľký sen dvoch malých národov: Česko-slovenské légie v Rusku a vznik prvej republiky Veľký sen dvoch malých národov: Česko-slovenské légie v Rusku a vznik prvej republiky Kevin J. McNamara

Vynikajúca kniha z pera amerického, regionálnymi vzťahmi nezaťaženého historika o jednej z najlepších chvíľ českého aj slovenského národa, čs. légiách a boji za nezávislý štát.
Z knihy je cítiť, že autor obom našim národom v boji za slobodu fandí. Zároveň však dokáže byť kritický (napr. kritika snahy o implementáciu českej národnej mytológie aj do slovenskej časti nového štátu, kde sa prirodzene nestretávala s veľkým pochopením).
Keby na hodinách dejepisu existovala povinná literatúra, táto kniha by tam nemala chýbať.

04.10.2023 5 z 5

Legendy a mýty starého Grécka: Bohovia a héroovia Legendy a mýty starého Grécka: Bohovia a héroovia Nikolaj Albertovič Kun

Pre tých, ktorí vyrástli z knihy "Staré grécke báje a povesti", ale stále ich táto téma baví, sú knihy Nikolaja Kuna skvelou voľbou. Tlieskam a odporúčam (na rozdiel od knihy podobného zamerania od Stephena Frya, ktorá mi vôbec nesadla).

28.09.2023 5 z 5

Legendy a mýty starého Grécka: Starogrécky epos Legendy a mýty starého Grécka: Starogrécky epos Nikolaj Albertovič Kun

Staré grécke báje a povesti Staré grécke báje a povesti Eduard Petiška

Ako dieťa som grécke báje a mýty (v tejto knihe) miloval. Vydláždili mi cestu k neskoršiemu spoznávaniu antiky (a vášni k nej) skrze Vojtecha Zamarovského, a tiež k Iliade a Odysei, základným kameňom európskej literatúry.
Na tohtoročnej dovolenke na Kréte sme začali čítať našim chlapcom (mýty o labyritne a MInotaurovi, ako prípravu na Knosský palác), a teraz pokračujeme od začiatku celú knihu.
Ako zaujímavosť - posledná kapitola je v rôznych vydaniach rôzna (konkrétne dve variácie), obe sú fajn.

Mníchov Mníchov Robert Harris

Harris vo forme. Keď si pozriete zoznam literatúry, ktorú preštudoval pre napísanie tejto knihy, pochopíte. Je dlhý.
Skvele napísané, vynikajúca atmosféra, opisy, intenzívny dej. Rozhodne odporúčam!

24.09.2023 5 z 5

Cez Missouri Cez Missouri Elisabeth Charlotte Henrich

Vynikajúca séria mojej mladosti. Zaujímavý, vysoko čítavý príbeh nerovného civilizačného boja Indiánov voči bielym. Perfektne a verne popísané indiánske zvyky (overil som až v dospelosti z kníh napísaných Indiánmi, či o Indiánov, ako napr. Wooden Leg). Škoda, že už sa nevydáva.

Mladý náčelník Mladý náčelník Elisabeth Charlotte Henrich

Návrat k Dakotom Návrat k Dakotom Elisabeth Charlotte Henrich