Černý kocour

Výbor povídek spisovatele E. A. Poea: Jáma a kyvadlo, Zrádné srdce, Černý kocour, Skokan, Pád do Malströmu, Rukopis nalezený v lahvi, Podlouhlá bedna, Zlatý brouk, Odcizený dopis, Eleonora, Obchodník, Senzace s balónem.

https://www.databazeknih.cz/img/books/97_/97887/cerny-kocour-97887.peg 4.4250
Horory, Sci-fi, Fantasy
Vydáno, Mladá fronta

Kniha Černý kocour

boxas

Klasika klasik. Neznám moc tak mistrně vypointovaných příběhů!
Vlastně když nad tím tak přemýšlím - uměli to jen dva autoři - Edgar Allan Poe a Stephen King.

ElvisJagger

Horor jak se patří.

Svamburger

Fascinující jak jsou ty povídky staré. O to víc fascinující je fakt, že i dnes dokážou čtenáře zaujmout a to zrovna nemusí být fanoušek děsivých příběhů či Sci-fi. E.A. Poe je průkopníkem hororového žánru a je zcela jasné, že z jeho povídek čerpali další velikáni – jak spisovatelé, tak filmaři. Jáma a kyvadlo – není kam uniknout a k tomu rafinovaná past... že by předchůdce zvráceného SAW? Zombie kocour – nepřipomíná vám to Řhbitov zvířátek? Nebo tlukoucí srdce schované pod parketami – že by se tím inspiroval mladý Clive Barker a vypůjčil si nápad do svého dnes již legendárního Hellraiseru? Že by to tak nebylo? Občas stačí jen malička inspirace a když to ten autor v sobě má, může se mu podařit napsat perfektní dílo. Já to zkrátka v těch povídkách od Poa vidím a to je napsal začátkem devatenáctého století. Klobouk dolů.

TimetoStyle
14.01.2020

Nikdy jsem povídky moc nečetla, proto jsem nevěděla, co mám od této čekat. Ve škole jsme si četli úryvky z autorovy tvorby a ta mě zaujala.
Povídka je o člověku, který celý svůj život miluje zvířata. Po tom, co se oženil, si domů pořídil hodně nových zvířat, měl psa, ptáky, králíky, opičku a černého kocoura, který v příběhu bude hrát důležitou roli a kterého měl nejraději. Nikdy nevztáhl ruku a nikdy žádné zvíře neudeřil. Změna nastala v době, co propadl alkoholu.
Na konci povídky jsem kroutila nevěřícně hlavou, co se hlavní postavě stalo. Je to neuvěřitelná shoda náhod. Kdyby neudělala hlavní postava tu jednu věc, tak by to nemělo takový spád.
Určitě si v budoucnu od tohoto autora něco přečtu, protože tohle je vážně mistrovské dílo, které se mi vážně hrozně líbilo. Pokud bych si ho vytáhla u maturity, tak bych měla na 100 % jedničku, protože o něm se dá hrozně krásně povídat.
Pokud vás čeká maturita a vybíráte si seznam knih, tak tuhle si tam taky přidejte. Máte ji přečtenou za chvilku a rozbor je taky skvělý.

Kája95
30.11.2019

Nepřekonatelné povídky

asanita
27.12.2018

Knihu jsem četla, protože ji máme jako povinnou četbu. Překvapila mě rozmanitost žánrů jako takových - od hororu a detektivních příběhů přes grotesku až po milostné nebo dobrodružné příběhy. Povídky byly svou úrovní velmi rozličné a musím se přiznat, že jsem z některých z nich nebyla ani z poloviny tak nadšená jako z jiných. Mezi ty vydařené bych rozhodně řadila Jámu a kyvadlo, Černého kocoura, Skokana a Pád do Malströmu, jejichž čtení jsem si vážně užívala. Na druhé straně poté stojí Obchodník, který byl v podstatě jen výčtem různých "povolání" a kratičká Eleonora, kde se v zásadě nic nedělo.

nanana
12.12.2018

Kdo se aspoň stokrát nepřistihl, jak se dopouští zlého a pošetilého skutku jen a jen proto, že ví, že nemá?

"V nesobecké, obětavé lásce němé tváře je cosi, co přímo zasahuje srdce toho, kdo nejednou zakusil vratké přátelství a chatrnou věrnost pouze lidského tvora."

Jája92
27.01.2018

Četba čtená k maturitě, ale jsem za to ráda. Skvělý spisovatel, mistr svého oboru.