Vetřelci z hlubin

Čtenářům se dostává do rukou další z Wyndhamových románů, který vás zajisté uchvátí a vtáhne do dramatického děje. Společně s rozhlasovými scénáristy Phyllis a Mikem se stanete svědky budoucí vize světa, který je ohrožen vpádem cizí civilizace. Jak se naše civilizace s novou skutečností vyrovná? Budou tyto tak odlišné formy života moci žít na jedné planetě? Nebudou noví návštěvníci Země ohrožovat samu podstatu lidské existence? Na tyto i další otázky vám naznačí odpověď román Johna Wyndhama Vetřelci z hlubin, který je mistrně napsaný, napínavý, plný filozofických úvah a v neposlední řadě zajímavých postřehů o psychice lidí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13861/vetrelci-z-hlubin-L3Q-13861.jpg 3.7115
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Ivo Železný

The Kraken Wakes, 1953

Kniha Vetřelci z hlubin

Richie1

Méně kvalitní Wyndhamův román. Celé mi to připadalo takové nedotažené, nedomyšlené, zmatené. Příběh se mohl rozvinout v pěkné dobrodružství na pozadí boje s neznámou civilizací, ale nestalo se tak - děj se utápěl v popisu reakcí světa na neznámou hrozbu z moří (přičemž ty reakce byly často nesmyslné) nebo v teoretických úvahách, které v podstatě nebyly nijak podloženy vědeckými výzkumy objevené civilizace. Zajímavé pro mě spíše bylo seznámení s myšlením lidí v 50. letech minulého století (krátce po světové válce a s nově vzniklou "železnou oponou") - i v tomto případě ale reakce vlád byly podivné.
Celkově byl román spíše zklamáním, především pro nevyužitý potenciál, který nápad mohl mít. 50%

Elman

K tomuto dílu postačí jen několik slov. Kdybych od pana Wyndhama nečetl klasiku sci-fi literatury „Den Trifidů“ (několikrát), byla by tahle kniha tou poslední, kterou si kdy od něj přečtu. Doufám, že ta příští kniha bude lepší, „miláčku“!

Karhal
12.05.2019

Wyndham opět nezklamal. Na konci jsem se zamyslel- třeba Noe zachraňoval život před mořskými tanky!

1T0S_
07.03.2019

Geniální dílo, které je zde velice podhodnocené.

Wyndham si, jak už to je zvykem, vymyslí nějakou katastrofu a tu pak detailně popisuje a analyzuje. Tentokrát se jedná o neznámé vetřelce, kteří zničeho nic přistanou uprostřed oceánů. Dále už nebudu prozrazovat ;)

Hlavními hrdiny jsou, podobně jako ve Dni trifidů, naprosto obyčejní lidé, kteří žijí naprosto obyčejné životy, do kterých jim zasáhne příchozí katastrofa.
Velkým plusem je, že jsou všechny postavy realisticky vylíčeny. Zkrátka se nejedná o typické černobílé papírové hrdiny, které můžeme znát z mnoha jiných příběhu.

Koncept katastrofy je též vymyšlen skvěle. O vetřelcích nikdo neví, jak vypadají, nebo co vlastně chtějí, takže vůbec není jasné, jak na ně reagovat. To se ovšem rychle změní a zápas o osud lidstva rázem začíná...

Pokud bych ovšem měl něco vytknout, je to nepříliš zdařilý překlad a poněkud rychlejší konec.

Lepší než Den trifidů? Bohužel ne. Přesto se ale jedná o velice zajímavou Sci-Fi, kterou bych rozhodně doporučil!
5/5 ;)

Predator3313
31.08.2017

Další můj oblíbený kousek od Wyndhama. Na rozdíl od některých dříve komentujících, mě baví právě fakt, že vetřelci jsou naprosto tajemní. Nevíme odkud přišli, nevíme co přesně chtějí, nevíme jak vypadají. Na začátku knihy není jasné proč a kam lidé mizí. Hlavní hrdinové jsou zase jen obyčejní lidé, kteří měli štěstí a dost rozumu se trochu připravit na těžkou budoucnost. Román možná není tak dobře propracovaný jako Den trifidů, ale rozhodně všem doporučuji přečíst, mě hrozně baví.

krakonos.kraken
10.10.2016

Hezky popsal, jakou mají v podobných situacích roli média (a jak se to díky nim taky může posrat :D)

scr00chy
30.06.2015

Velice zajímavé apokalyptické sci-fi o pomalu eskalujícím boji mezi lidmi a neznámou hrozbou z mořských hlubin. Nejvíce mě na knize zaujaly realisticky znázorněné reakce veřejnosti, médií a vlád různých zemí a to, jak se postupem času měnily následkem neustále se zhoršující situace. Velmi mi to připomínalo Čapkovu Válku s mloky, ale je pravda, že jsem knížku četl už dávno a moc si ji nepamatuju.

Phoenix16.cz
06.02.2015

Vypravěčský styl JW se mi vždycky líbil a i tahle kniha je napsaná poutavě, i když neustálé oslovování se mezi hlavními postavami je protivné. Ale budiž. Na knize mě asi nejvíc zklamal náhlý konec. Člověk pořád čte a čte a čeká, jak to bude dál, kdy se konečně dozví aspoň něco málo o těch vetřelcích. Teprve pár stránek před koncem vám dojde, že o vetřelce v této knize vůbec nejde, což je trochu škoda. Netvrdím, že by měli hrát hlavní roli, ale v této knize jsme se o nich nedozvěděli ani ň. Takhle mi to hold připomínalo Čapkovu Válku s mloky, která byla mnohem lepší, protože byla dotažená do pořádného konce.

Leviatan se probouzí
Leviatan se probouzí