Budoucnost

Evropa v budoucnosti roku 2400. Od doby, co byla technickými prostředky poražena smrt, je celý kontinent přelidněný a změnil se v gigantickou megapolis tvořenou obytnými věžemi vypínajícími se vysoko do nebe. V těchto věžích panuje brutální řád: Rozmnožování je přísně reglementováno, za dítě se platí ztrátou vlastního života. Ale kdo ještě potřebuje děti, když může být věčně mladý a zdravý?

Jan Nachtigall je příslušník zvláštní jednotky ministerstva bezpečnosti, která přísně bdí nad dodržováním zákonů o rozmnožování. Jejím úkolem je pátrat po ilegálních dětech a odhalovat nenahlášená těhotenství. Jednoho dne má Jan odstranit teroristu a jeho těhotnou přítelkyni. Naskytne se mu tak velká šance, aby prokázal svou věrnost a postoupil na kariérním žebříčku. Když ale se svou jednotkou vpadne do konspiračního bytu, proběhne všechno jinak, než původně zamýšlel. Terorista unikne – a zanedlouho je na útěku i Jan po boku mladé ženy. Je to počátek boje, ve kterém jde o budoucnost lidstva. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/260083/budoucnost-260083.jpg 3.9422

Будущее (2013)

Romány, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Knižní klub

DragonLover

Prvních sto, dvě stě stran jsem si říkala, proč se vůbec snažím touhle knihou prokousat. Ale potom události nabraly rychlý spád a všechny moje pochybnosti byly pryč. A když do sebe začaly jednotlivé dílky skládačky zapadat... takhle - kniha je geniální, jen musíte vydržet.

druzickaster

Pokud by to zdejší server dovolil, klidně bych přidal další hzvězdu. Tímto antiutopistickým dílem se Glukhovský řadí vedle Orwela, Zamjatina a další. Kniha je skutečně výborně vymyšlená a až mě děsí, že ne nereálná a pokud je Budoucnost naše budoucnost, tak "pánbu popomáhaj".
Knihu můžu jen doporučit!

wiolca

Líbila se mi. Měla spád, děj jsem víceméně vůbec nepredvidala. Hlavně od druhé půlky jsem se nemohla odtrhnout. Spoustu věcí by se dalo přenést i na naší vlastně ještě poměrně šťastnou dobu.

Limpopo20

Docela realistická vize, když sledujete dnešní politiku nejen prostřednictvím mainstreamových médií. Je to varování pro Evropany a západní civilizaci. Rozhodně nečekejte nic ve stylu Metro 2033. Není to zábavné čtení.

BlackWidow

No nevím,jak to říct,ale tohle je zatím moje první kniha,kterou jsem nedočetla až do konce. Skončila jsem někde ani ne v polovině a pořád jsem nevěděla,o čem to vlastně čtu. Uvažovala jsem,že to zkusím znova,od začátku,ale pak jsem to vzdala.Nezaujalo mě to,motalo se mi tam všechno dohromady.Já osobně knihy s takovou tématikou nebo přímo sci-fi nemám ráda. Nejsem toho vyznávačem. To raději přečtu 2 knihy,které obsahují brutální nebo prostě jen nějaké vraždy,než jednu knihu sci-fi.

ziriant

Nehledě na šílenost předkládané verze budoucnosti, i kdyby mohla být jakkoli pravdivá nebo jakkoli nepravděpodobná, jen stěží se mi srovnává s chováním hlavního hrdiny. Ale nejspíš opravdu těžko analyzovat, za daných podmínek. Ještě budu muset popřemýšlet, co si z knihy mám vlastně vzít, nyní bezprostředně po dočtení je to akorát vlezlý neklid a zmatenost. Některé situace mi byly vyloženě nepříjemné a nemyslím si, že to byly zrovna ty, které vyvolají podobné pocity i v jakémsi "průměrném" člověku. Ale těžko říci, co by v nás představa podobné budoucnosti "měla" vyvolávat, z toho si každý musíme skutečně odnést to svoje. Jen zjistit, co to přesně je. Z formálně literárního hlediska je ale stoprocentně jasné, že je tato kniha o mnoho dále než Metro a autor od té doby ušel pořádný kus cesty (na druhou stranu v Metru se mi právě zalíbila ta trochu úsměvná, ale velmi slibná neohrabanost nováčka, proto je fajn pozorovat podobný vývoj). A četlo se to samo.

eliska2669

Mam z toho rozporuplny pocit. Na jednu stranu je to strasne zajimava a rekla bych, ze i neotrela myslenka, a genialni existencialni otazky nad kterymi by me rozhodne nenapadlo premyslet sama od sebe.
Hlavni hrdina byl dobre rozpolceny a ikdyz se obcas choval jako kreten, bylo to oduvodneno celou jeho vychovou v internatu a tim padem tobylo vcelku verohodne.
Ale. Neverila jsem mu ten svet. Neverila jsem tem lidem, ze uz ziji stovku let. Neumi m sepredstavit, jake je zit takdlouho, ale neverim, ze je to takove jako v teto knize. Proste si myslim, ze takto by se to nevyvijelo, ikdyz tapolitika byla asi z tohohle hlediska v pohode. Apak je tady samozrejme oblibeny syndrom "vyvoleneho", ktery me neskutecne stval. A jeste mi prisly popisy ruznych znasilneni atd az prehnane atak nejak strojene naturalisticke, to myslim glukhovskemu moc nejde, ikdys zase ocenuji, ze se tomu nevyhyba. (I treba vylucovani a tak.) Vcelku mam z knihy stale jeste jakysi pocit depresivniho odcizeni. Nevim, zda je dobra. Ale Jan Nachtigall ano. A byl uzasne popsany jeho vztah k diteti. A bohu.

KájaK

Tato knížka pro mě byla z počátku zklamání. Není jako Metro, kde jsem hltala stránku za stránkou od začátku do konce. Prvních 100 možná 200 stran bylo neskutečně těžkých. Hlavní hrdina mi připadal jako ubožák, o kterém si snad ani číst nechci. Rozsáhlé popisování jeho psychických stavů tomu nepřidalo. Tak jsem knížku několikrát odložila, ale pokaždé, když jsem se k ní vrátila, a někdy to bylo i po několika týdnech jsem přesně věděla, co se stalo na předchozích stránkách.
A potom, z ničeho nic, nabral děj nečekaný spád a ani dlouhé myšlenkové pochody hlavního hrdiny mi nepřipadaly zbytečné. Možná to byl záměr, aby první stránky nebyly tak strhující, protože popisovaly Janův nudný, jednotvárný život, dokud nenarazil na ženu, která mu ho změnila a celý děj se tak mohl rozjet.
A samotný konec knihy... prostě wow

SelenaDemi428

Z počátku mi strašně dlouho trvalo se začíst, čekala jsem asi něco víc, ale potom jsem se do příběhu doopravdy dostala a druhá půlka knížky mi utekla fakt rychle. Nápad se mi líbí a hlavně konec byl brilantní. Zároveň tahle knížka také nutí se zamýšlet nad životem.
Ne že bych jí zrovna doporučovala, přece jen není to téma pro každého a navíc je celkem objemná (to byl taky problém, když jsem si jí táhla do školy, měla jsem batoh pořádně těžký :D), ale kdo má čas a chuť si o tomto tématu přečíst, tak by ji mohl zkusit.

honza7843

Jednoduše skvěle napsané dílo!!!

Morgause

Glukhovsky, jak už dokázal ve slavné trilogii Metro, má úžasné nápady. Mrazí mě v zádech z představy světa ustrnuvšího ve věčném a nekonečném dni, v němž nikdy nepřijde noc, abychom se mohli poučit a druhý den udělat všechno jinak a třeba lépe. Dílo není zdaleka prvoplánové, nejde jen o šílenou cestu do nitra všech společenských patogenů, i když i zde autor volí element putování. Pouť celou společností, z nebe do pekla a přes všechno mezi tím, rozhodně nenechá protagonistu nepoznamenaného - jeho postoje se často i náhle mění, je nucen bojovat sám se sebou a s dávno vštípenými "pravdami". I když jim byl dán věčný život, lidé zůstávají tak lidskými, jsou záštiplní, pomstychtiví, zbabělí, zrádní, mocichtiví a sadističtí, ale někdy, a občas i tehdy, kdy by to od nich nikdo nečekal, jsou i odvážní a zarputilí v boji za svá přesvědčení. Evoluce a staletí potírané instinkty člověka se všemi póry zdánlivě bezvadně fungující stagnující společnosti derou na povrch, ale jen aby byly zmasakrovány hrstkou samozvaných bohů, kteří nikdy nezkusili, jaké je žít navěky v krychli o hraně dvou metrů.

aneta.giraffe

První kniha, jejíž čtení jsem vzdala. Zhruba v půlce. :-( Na tohle nemám žaludek. Vzdát se mi to chtělo už po prvním popisu znásilnění, ale dala jsem jí ještě druhou šanci.
Po přečtení trilogie "Metro", která mne uchvátila, jsem toto nezvládla. Jestli nás čeká taková budoucnost, jsem ráda, že se jí já a ani moje děti nedožijí.
Dvě * dávám za nápad a opravdu barvitý popis...

wildprincess

Velmi zajímavá a hlavně velmi drsná kniha....hodně popisovaná, ze začátku jsem si ani nedokázala představit to co autor popisuje, ale pak jsem se do knihy docela začetla a byla zvědavá jak skončí...konec docela nečekaný....

Martun

pro mě nejlepší kniha, jakou Glukhovsky napsal. ano, lepší než slavné Metro. Hlavní hrdina ve mě vzbudil tolik rozporuplných pocitů (nejdříve jsem ho odsuzovala, pak mu osud přála, následně litovala, ke konci obdivovala), jak se to asi žádné literární postavě ještě nepodařilo. ´Knihu jsem přečetla v období, kdy jsem našla zálibu v postapokalyptických románech (zhltla jsem za sebou Silo, Budoucnost i Metro), a právě Budoucnost považuji za nejlepší. Je jiná, děsivá ve smyslu ,,kam ten náš svět spěje" i nastolující otázku, jak z toho ven.

parvitas

Ako by vyzeral svet o 300 rokov neskôr? Detailne a pomerne desivo vykreslená budúcnosť v Európe, kde sa kvôli preľudneniu reguluje pôrodnosť - a rodičia, čo si vyberú možnosť mať dieťa, sa musia rozhodnúť - jeden z nich musí podstúpiť akceleračnú liečbu (injekciu), vďaka ktorej prudko zostarne a príde o svoju nesmrteľnosť a do desiatich rokov zomrie. Niektorí tehotenstvo a deti taja, a práve po nich pátrajú jednotky maskovaných, deti im odoberajú do sirotincov a rodičia, samozrejme, prichádzajú o nesmrteľnosť.
Hlavný hrdina spomína aj na svoje drsné detstvo v sirotinci, kde musel zabudnúť na rodinu, aby prežil.
Autor sa nevyhol svojmu typickému premýšľaniu: nad starobou a mladosťou, nad kultom tela, nad rozdielmi v kultúrach, nad narodením a smrťou, a ako inak, nad Bohom a vierou. Perfektne však vystihol, akým smerom by sa mohol uberať vývoj a ako by na vynález nesmrteľnosti reagovali jednotlivé časti sveta (Európa, Rusko, Ázia, Amerika), kde by bola nárazníková zóna pre prisťahovalcov a pod.

nase_zuzu

Já se omlouvám, ale pro mě byla kniha nezajímavá. Respektive, začátek bych hodnotila kladně, protože prvních 200 stránek jsem přečetla skoro až jedním dechem, ale pak jsem se zasekla a dál to prostě nešlo. Dokonce mi některé pasáže vadily a nutily mě v knize přeskakovat, až jsem ji nakonec dočetla opravdu velkými skoky.
Byla to má první scifi kniha, tak je to možná tím, že nejsem ten typ pro scifi tématiku. Mně se ale bohužel opravdu nelíbila.

RadimWiniarski

Určitě velmi zajímavé postapokalyptické drama s jemným, ale syrovým nádechem romantiky. Už u Metra mě Glukhovsky svým stylem psaní velmi zaujal , a tak jsem si řekl, že by nebylo na škodu zkusit další jeho(žánrově velmi podobnou) chuťovku. Výsledné hodnocení je vesměs pozitivní. Kniha člověka minimálně donutí se zamyslet nad tím, zdali něco takového může v nedaleké budoucnosti nastat i u nás. Menší problém vidím v někdy až moc zbytečném natahování děje(kniha mohla mít i o cca 200 stran méně) a různým kombinováním minulosti s přítomností. Flashbacky rozhodně nejsou špatné, jen hlavně v začátcích, kdy se člověk s příběhem seznamuje působí poněkud matoucím dojmem. Důležité je však vydržet a postupem času uvidíte, jak do sebe jednotlivé části skládačky pěkně zapadají a vygradují perfektním finále. Nedivil bych se tedy, kdyby se této knihy v budoucnu chopil třeba Hollywood. 80%

hancijar

Me sem moc libilo. Krasny a pritom desivy napad.

Aleen

Děsivé. Představa nekonečného života v prostředí, o jakém autor píše mně přímo děsí. Popsal jej bravurně i hlavního hrdinu vytvořil velmi lidského. Zamilovala jsem si ho a fandila mu. Můžu jen doporučit.

GingerOne

Po třech knihách Metro, jimž jsem tak úplně nepropadala, jsem náhodou narazila na Budoucnost a rozhodla se ji vyzkoušet a rozhodně toho nelituji. Narozdíl od některých hodnocení mi na knize vlastně nevadily ani pasáže, které mají být nepodstatné, nudné nebo zdlouhavé, takových jsem si ani nevšimla. Svět Evropy v době nesmrtelnosti mě naprosto pohltil, surovost, se kterou je čtenář nucen se vyrovnat, byla chvílemi opravdu znepokojivá a můj pocit při čtení knihy se skládal z kombinace úžasu nad celým tím smyšleným světem, znechucení nad jeho zvráceností a intenzivního pocitu strachu z toho, že pro tuhle knihu nemůže existovat pozitivní rozuzlení. A navíc se k tomu přidalo mrazení z toho, že jsem si uměla představit, že lidé jsou klidně schopni se přesně do takové společenské situace popsané v knize vyvinout a takhle smýšlet o druhých a chovat se tak. A jenom doufám, že nakonec skončíme jinak, než v téhle "Budoucnosti". Knihu bych doporučila všem, kdo mají rádi dystopické příběhy a kdo přemýšlí o tom, jak by bylo skvělé, kdyby se prostě vymyslel lék na všechny choroby a lidé by přestali stárnout. Myslím, že nakonec zjistíme, že by vůbec nebylo.
(Jinak si myslím, že obecně by si kniha zasloužila možná ještě jednu korekturu, občas mě překlepy a chyby v textu rušily. Ale u série Metra to bylo o dost horší.)

anezka.mrz

nečekaný a absolutně brilantní konec knihy. Svět byl dokonale popsán a to dodalo ději ještě větší reálnost. A taky je kniha prostoupeny filosofickými myslenkami, cehož si u autora velice vážím a jeho knihy nejsou jen omezené na dějovou linii, ale nutí aby se člověk zamýšlel.

J450N

Kniha zpočátku poukazuje na jednoduchý příběh, který se ovšem (jak nečekané) zaplete. Je poměrně dost popisná, v některých částech, ovšem je to nutné k dokreslení představy o tomto světě, v druhé polovině knihy začíná děj nabírat poměrně rychlý spád, ve kterém nás čeká několik překvapivých zvratů s ještě překvapivějším koncem.

OndřejMergl

V knize se mi líbilo zpochybňování nastoleného společenského systému a existencionální otázky, na druhou stranu mi přišla zbytečně dlouhá. Uvítal bych tak o polovinu kratší.

FireOfFilth

Kniha si mě získala během pár stránek. Velmi zajímavý pohled na vizi budoucnosti. Nechtěl bych vidět na světe tolik miliard lidí a ani tisíci podlažní budovy, natož v takové době žit.

Hlavní hrdina poměrně sympaťák, dost mě bavili jeho flashbackové kapitoly, kde o něm postupně zjišťujeme více a více.

Závěr knihy poměrně k zamyšlení.

Bravo Dmitry!

asteion73

Jedna z nejlepších knih z budoucnosti o tom "co by ,kdyby" jakou jsem četl. Tentokrát na téma věčný život.

RunningWolf

Začátek celkem místy zdlouhavý a některé pasáže jsou místy zase až moc osekané.
Ale celkově je to zajímavá kniha s originálním tématem a hlavně super koncem.
Po soumraku jsem se obával do jakých vod tentokrát Dmitry zamíří a musím uznat že oproti soumraku se tentokrát trefil do černého.Super ! Za mě 4,5 z 5

JezinkaJ

No, zajímavý to bylo. Pokud nás čeká taková budoucnost, s radostí se ji nedožiju. :-)

Vztahové části příběhu jsou ale hodně ploché a poměrně laciné. Zkuste si to přenést do prostředí ženského románu... :-) Jan od prvního setkání fatálně miluje milenku svého nepřítele a ani neví proč, spí s manželkou svého šéfa a ani neví proč, nakonec se dojemně sám stará o své dítě, které ani nechtěl a ani mít nesmí a přišel k němu ani neví jak.... ach bože, čtenář není úplný tydýt co "sežere" všechno.
Hodně se mi líbil internát, Barcelona a úvahy o tom, jak to s tou nesmrtelností vlastně je. Jestli ona to náhodou není výhra, být v takovém světě smrtelný.

YakubiTeera

Jako spoustu dalších, i mě nadchla obálka a chtěl jsem si knihu co nejdříve přečíst. Nicmeně co mi v ději dost vadilo, byly homofobní narážky, které se ale daly ignorovat, vzhledem k určité labilitě hlavní postavy (což je díky jeho dětství logické), nicméně to šlo napsat i lépe.

Prakticky jsem si více užil Metro 2033, které jsem přečetl během čtenářské krize, kdy jsem celkem dost uvažoval nad tím, že knihu odložím.

I když bych moc rád, více než 3* dát nemůžu.

ChrisSparrow
30.12.2016

Zajímavé :) občas jsem měla čtecí krizi, ale nakonec jsem ráda, že jsem se tím prokousala. Bylo by to lepší, kdyby si autor odpustil těch pár homofobních a xenofobních vsuvek, ale jako celek byl příběh dobrý... Hlavně ta smršť na konci ;)

Solgeon
27.12.2016

Bohužel mě kniha zklamala a zcela výjimečně jsem ji po přelouskání první třetiny nedočetl. Od Glukhovského bych očekával víc - pestřejší děj, větší spád a ne se utápět v rozvláčnosti a plochém příběhu.