Les mytág

1. kniha série Les mytág. Tajemství Ryhopského lesa se pro George Huxleye stává posedlostí vedoucí až na pokraj šílenství. Podivné úkazy, které ho pronásledují, ho přivádějí k poznání, že poslední zbytek prvotního lesa je obýván tvory, v jejichž existenci už dlouho nikdo nevěří, a postavami z prastarých mýtů. Nyní je Huxley mrtvý a jeho životní práci přebírají jeho synové. Co před nimi Les mytág skrývá? Les mytág je nebezpečný svět, mnohem podivnější než cokoli, co si dokážou představit… -- zdroj: www.legie.info --...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/14508/les-mytag-QxK-14508.jpg 4.2415

Les mytág (1.)

Mythago Wood (1984)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Polaris

alibaba72
02. prosince

Aha co bych tak napsal k této knize. Zajímavá, má dobrý námět, je opěvovaná... Pro mě se velmi táhl začátek a kniha mě chytila až v druhé půlce, ale chytla mě tak, že jsem ji přečetl jedním dechem. Doporučuji ke čtení a nenechte se odradit cca první půlkou knihy.

ludek.n
12. listopadu

Není zrovna lehké psát komentář ke knize, která se už tak trochu stala mezi čtenáři kultem. Keith Roberts k Lesu mytág napsal, že se jedná o „Jednu z nejzvláštnějších, nejpůvabnějších, nejsugestivnějších fantasy, jakou kdy četl“, a já s ním v podstatě souhlasím. Holdstockovi se podařilo neuvěřitelným způsobem pracovat s atmosférou a náladami. S postavou Guiwenneth příběh jiskří, září, rozkvétá, jakmile se ale na scéně objeví Christian Huxley, všechno se mžiknutím oka zahalí do temného oparu zloby, krutosti a nenávisti, jež dusí a bodá ostrými trny. Jeho mladší bratr Steven tu chtě nechtě funguje jako rozhodčí, který přináší naději a rozhřešení. Celý ten nápad Ryhopského lesa si zaslouží obdiv a já před panem Holdstockem v úctě hluboce smekám. Na druhou stranu, jsa odkojen Horymírem, Bivojem a kněžnou Libuší, mám problém nechat se keltskou mytologií unést natolik, abych zapomněl na skutečnost, že mě Stevenovo putování lesem mytág vlastně tak trochu nudí a všechny ty náznaky a nápovědy, které nakonec nikam nevedou, zlobí a iritují. Co ovšem vysoce oceňuji je, že kniha nekončí jásavým ohňostrojem, v němž všichni žijí šťastně až do smrti. On ten konec se panu Holdstockovi opravdu povedl tak famózně, že člověk má okamžitě chuť pokračovat s dalším dobrodružstvím. To je bezpochyby víc, než mohou nabídnout některé současné světové fantasy bestsellery, přesto se nemohu odhodlat k plnému pětihvězdičkovému hodnocení. Les mytág mě prostě nevzal za srdíčko natolik, abych mu přiřkl absolutorium, i když to tentokráte bylo o chlup. Třeba se to povede některému z jeho následovníků.

JP
04. listopadu

Žrádlo. Anglická fantasy literatura se často zdráhá tvořit plně nové funkční světy, vždycky je zasadí do známých kulis, kterým jen propůjčí žánrové prvky, můžete to vidět od velikých klasik až po současnost. Asi ten anglickej imperialismus, konzervativismus. 'Les mytág' v téhle tradici pokračuje... nebo ne? Holdstock vás pomaličku začne nořit do té mlhy a odkrývat vám, s čím že to máte tu čest... a vy postupně pomalu zjistíte, jak vás to začíná pohlcovat. A musím přiznat, že jakmile se na scéně objeví Guiwenneth, začnete jí být posedlí skoro stejně jako Steven. Tenhle motiv se dá ždímat a pitvat dlouho, pro vícero knih a míra čtivosti závisí čistě na spisovatelském umu a tom, jak dokáže autor námět ohýbat. Pekelné ohně vytrysknou při každé epičtější scéně... které se neubrání standartním dramatickým tématům, bratrského zápolení o ženu... posedlosti otce, která se stane posedlostí jeho synů... (nezanedbatelné je i značné ovlivnění knihy, Holdstocka, učením C. G. Junga). Holdstock tedy v tradici pokračuje, ale postupně ji naboří, utvoří světy uvnitř světů, mýty, žijící si svým životem a vy spatříte (v plamenech) potenciál, který tahle série má... a i jak nadále slibuje mít hodně co do sebe. Zvláštní, že, podobně jako jsem kroužil okolo knih jako je 'Hostina pro vrány', která je znenadání části superúspěšnýho cyklu, jsem stejně tak roky přeskakoval v knihkupectvích i 'Les mytág', co tehdy vyšel v Polarisu, 1994, a sledoval jsem tu tajemnou, nejasnou postavu na obálce... abych se k sérii po letech dostal a zjistil, že Holdstock, autor plodný, který se ale musel proplácat přes mraky škváru, aby přišel se sérií, která je jeho srdci nejbližší, která hovoří přímo z jeho podstaty... a vlastně nemá obdoby.

petrulka

Tak trochu jiná fantasy, než kterou běžně čtu, nicméně stejně pohlcující. Neshledala jsem nic strašidelného ani děsivého, ve čtení mě spíše popoháněla zvědavost, co bude v lese po pár metrech, kilometrech..taková cestovatelsko-objevitelsko-tajuplně výpravná pohádka, se špetkou nějaké té lásky ( naštěstí jí není moc :-) )

Allebith

Velmi zajímavá fantasijní výprava do mýtů. Trochu nahuštěné, nicméně čtivé a do děje krásně vtahující fantasy.

zuzak07

Po dobrých recenzích a předmluvě Neila Gaimana jsem měla velká očekávání, která nebyla naplněna. Jednoduchý příběh o lásce, který zbytečně zastiňoval ostatní zajímavé děje. Postavy jsem si nijak zvlášť nezamilovala. Mytága mi přišla zajímavá a bylo mi líto, že v Lese mytág se moc času nestrávilo. Když už to začalo být zajímavé, tak se příběh opět vrátil k příběhu o lásce. Ale autor psát umí, četlo se to dobře i přesto, že převažovaly popisy nad dialogy. Zkusím ještě druhý díl, protože jsem četla, že je to nejlepší kniha Roberta Holdstocka.

MikeDV3

Tak tentokrát to nevyšlo. Největší problém jsem měl s nápadem, který autor do knihy vložil. Dělalo mi problém to pochopit. Také jsem měl naprosto jiná očekávání. Těšil jsem se na příběh, který bude popisovat strach z nějakého určitého místa a bytostí, které tam žijí, ale místo toho se příběh spíš věnoval lásce. Autor ale podle mě určitě psát umí, protože popisy lesa a prostředí se mi líbily opravdu hodně. Spojení mezi mnou a autorem v tomto případě ale bohužel selhalo na celé čáře.

hurwajz

Bylo to zajímavé, více mě bavila první půlka, kdy bylo vše popisováno, vysvětlováno. Nepochopil jsem význam některých postav a jejich činy. Cesta lesem mi přišla hodně rychle popsaná a najednou konec. Další v sérii asi nebudu číst.

Gi-Gi

Kdyz mi kamaradka knihu pujcovala, definovala ji jako: budes se bat do lesa. Do lesa se asi bat nebudu. Ne ze by nebyla mysticka, stradidelna a tajemna, ale nejak mi to nesedlo. Autor skvele popsal les I jeho povahu, temnotu. Zaroven vykreslil I dubovy srub. Nicmene tady musim rict, ze bych cekala hlubsi popis jako S tak C. Proc, co se stalo v lese, pocity S jeste sly, ale C? Napad s le skvely, les, ktery pamatuje a ma svou dusi. Musim priznat, ze mam radsi pribehy s vice pozitivnimi postavami ( nemusi to prezit, ale I tak). Pochmurnost mi z toho cisi. Nejspis to bylo zamerem, pak tedy klobouk dolu. Za me za tri, I za tezkopadnost cteni.

Eremites

Ač jsem velký fanoušek fantasy literatury, s panem Holdstockem jsme si do řádku příliš nepadli. Docela dlouho jsem dumala nad tím, proč. Nápad je úžasný, atmosféru umí spisovatel také vykreslit věrohodně, les sám o sobě je pro mě živým a tajemným organismem vlastně odjakživa, takže proč mi tohle (zřejmě docela kultovní) dílo nesedlo?

Možná proto, že fantasy literaturu vyhledávám jako únik od mnohdy velmi tíživé reality, beru ji jako "pohádky pro dospělé" s mnoha reálnými prvky, chci si u ní odpočinout a nechat svou fantazii rozvinout a plachtit na vlnách magie. A tohle mi prostě Holdstock nedopřál. Les Mytág se čte těžce. Mnohokrát jsem se musela vracet k celým odstavcům, abych pochopila, co mi vlastně autor sděluje. Jeho konstrukce tohoto podivuhodného světa jsou nám předkládány formou takřka vědeckou - a tady je zřejmě zakopáno mytágo. Chvílemi jsem měla pocit, že čtu nějaká skripta z oblasti pychologie/filozofie/zoologie či jiné vědy. U skript si prostě neumím odpočinout. Tohle dílo vyžadovalo takovou míru soustředění, že mi chvílemi unikal samotný děj. Který bych ovšem hodnotila spíše jako slabší stránku knihy - z původní nápadité zápletky se stal šílený hon nebezpečným Ryhopským Lesem, při němž se hrdiny snaží pořád něco zabít, vykuchat, rozčtvrtit.
A když už jsem u těch hrdinů - asi bych očekávala více propracované postavy obou bratrů, případně otce. V podstatě se mi celé jejich postavy smrskly do definice: "Všichni tři se bezhlavě zamilují do mytága Guiwenneth a kvůli ní jsou schopni všeho." Myslím, že to je trošku málo.

Nicméně dávám i přes mnohé výhrady tři hvězdičky - jednak za krásný nápad (který bych si ovšem ráda přečetla úplně jinak zpracovaný), za nádhernou obálku a taky za skutečnost, že to asi není špatná kniha, jen mi opravdu těžce nesedl autor a jeho projev.

pajaroh

R. Holdstock je dobrý v popisu temné atmosféry (slovo zlověstný je v textu použito až příliš často) - starý anglický dům, tajemný dubový les..., příběh je zajímavě koncipovaný a opírá se o mytologický základ, ale nepodařilo se mi překročit onu hranici fantasy a vejít do středu Lesa Mytág. Ještě ta záhadnost a atmosféra první poloviny knihy se mi líbila, ale pak jsem spíše jen tak pobíhala po okraji a koukala, co zase na mě vyskočí za divnost. Nejsem čtenář fantasy literatury a je načase se s tím smířit.

GilGalad

Četl jsem 4x. Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Mistrně napsáno, skvělý nápad s archetypálním lesem s pamětí a postavami sahajícími až do dávné minulosti. Kniha Vás vtáhne svou tajuplnou atmosférou. Občas když jdu po lese, sleduji, zda se mi na hranici periferního vidění netvoří mytága...

Zednář

Úžasná práce s lidským podvědomím a fantasií. Představa jak v podstatě mohly vzniknout první rituální náboženské kulty, jejichž střípky jsou schované v Lese. Těším se na další díly.

Tomiholula

Najlepšia fantasy kniha akú som kedy čítala. V hlave vám urobí poriadny guláš, ale stojí za prečítanie. Aj pokračovania sú vynikajúce. zaujímalo by ma , či autor niečo pri písaní bral na inšpiráciu alebo mal takú neuveriteľnú fantáziu. Majú čestné miesto v mojej knižnici.

knedlik

Les mytág - fantasy příběh pohlcující stejně jako samotný Ryhopský les. Příběh o posedlosti, pronikání do vlastního nitra, poddávání se vnitřnímu pudovému já. Příběh o dobru a zlu a jejich neustálém boji.
Putování Ryhopským lesem bylo krásné, nebezpečné, fantaskní, někdy až příliš reálné. Les sám je okouzlující myšlenkou sám o sobě - místo, kde dochází k jakési dilataci času, tím větší, čím hlouběji se dostaneme; nesnadno proniknutelné, bránící se stejně jako se brání naše vědomí nevědomí. Místo, kde se lidé mění. A na pozadí (nebo v popředí?) stojí komplikované rodinné vztahy a postupné vzájemné odcizení pro upřednostnění vlastního ega.

Za mě výborná kniha, jedna z těch, které si od přečtení nosíte tak nějak s sebou.

Rezet

Jestli bych měl popsat jen jedním slovem, tak by to asi bylo- zajímavá. Nebo spíš zvláštní?
Knížka mě bohužel nepohltila tak, jak jsem čekal, i přes to však byl příběh poměrně poutavý. Na druhou stranu by si zasloužily trochu vypilovat postavy, které mi nedokázaly jaksi vysvětlit, proč to či ono dělají a proč jim na tom tak záleží. Ale byla to docela hezká kniha, takže si od autora ještě někdy něco přečtu.

parxel

Les mytág je kniha, která ve mne budí tak trochu rozpaky. A to zejména pro své vysoké hodnocení. Ve své podstatě se jedná o malé komorní fantasy drama, které staví na zajímavém a ve své době určitě orignálním napádu. Nicméně to samo o sobě nestačí. Ústřední zápletka celého příběhu totiž spočívá na vztazích mezi hlavními postavami a ty se podle mého názoru autorovi nepodařilo vykreslit dostatečně přesvědčivě. A to je podle mne největší problém celé knihy, neboť bez toho Les mystág zůstává pouhým fantasy příběhem, kterému se nepovedlo překročit hranice svého žánru, byť k tomu měl zpočátku velmi dobře nakročeno.

smazenaryba

Vôňa hliny, potu, šuchot lístia a zvuk praskajúceho dreva, obraz zrubu zpola pohlteného nepriepustným lesom, áno, tieto veci ešte pár dní von z hlavy nedostanem. Avšak detaily príbehu vo mne blednú už teraz, keď píšem tieto riadky. Pokiaľ sa kniha zaoberala životom v zrube pri tajomnom lese a posadnutosťou femme fatale, bol som zvedavý. Ale akonáhle sa kniha prehupla do samotného putovania lesom, záujem opadol. Veľmi podobne na mňa zapôsobilo Lovecraftovo Snové putování k neznámému Kadathu. Text plný pôsobivých obrazov, no príbeh je len sled udalostí ktoré spolu netvoria takmer žiaden prepracovanejší celok. Do pokračovania sa určite nejakú dobu (ak vôbec) nepustím.

jerisno

Přiznám se, že některé věty, odstavce, dokonce i celé pasáže této úchvatné knihy, jsem musel číst zas a znovu, abych se alespoň přibližně dopátral, kam mě to autor vede, kam mě příběh vtahuje a jestli mě tenhle mýtický les vůbec někdy vyplivne zpátky.
Nevyplivl. Jsem tam pořád. Fascinující kniha, nepřekonatelná série.

špulo

Prvý diel cyklu, ktorý sa vám tak trošku bude hrabať v hlave. Žiadne čarovné meče a artefakty, žiadni elfovia a trpaslíci, temní páni, hrdinskí rekovia. Iba les a ľudské podvedomie. Ale, napísané čtivo a celkom aj dobrodružne. Čítal som to asi 4x. A zrejme som s týmto cyklom ešte úplne neskončil. Vďaka Holdstockovi mám les v hlave...

Rhonnyn

No kdo by nechtěl do takového lesa?? Je to tajemné, místy až depresivní čtení, které určitě není pro každého. Až na pro mě slabší konec byla kniha výborná a úplně mě uchvátila. Určitě si přečtu další díly...

Vlk.kh
31.12.2017

Naprostá pecka. Zkoušel jsem číst ještě dvě navazující knihy z Ryhopského lesa, ale to mě moc nechytlo - hlavně Lavondyss jsem ani nebyl schopen dočíst, nebavil mě. Ovšem toto bylo jiné kafe. Je to napsané takovým stylem, že by člověk byl snad i schopen zapomenout na realitu a vydat se hledat podobný hvozd plný mýtů a zapomenutých hrdinů z dávných dob. Les mytág považuji jednoznačně za jeden z klenotů světové fantastiky.

Kostěj
30.11.2017

Nijak mě to nestrhlo, ani to ve mě nezanechalo hlubší stopu (jako třeba některý Miévilleho knihy), ale až mi bude zase někdo tvrdit, že fantasy je četba pro uhrovitý puboše, dostane mytágem po palici :-)

ModráLaboratoř
24.08.2017

Zvláštní. Zvláštní kniha. Člověk se nechává pohltit příběhem, ubírá se lesní cestou, slyší šepot listů v korunách stromů, nasává atmosféru tichého království. Je to známé prostředí - les, stromy, zelené přítmí, nekonečné mechové koberce - mnohokrát okoukané, přesto zvláštní. Místy to bylo tak temné a chladné, přestože slunce svítilo a vzduch byl prosycen radostí z letního počasí. Zvláštně zacyklené, uchopené za konec, který jsem dosud nepoznala. V jednu chvíli šťastné, po delší dobu depresivní, deštivé a uplakané. Zvláštní.

Red_carrot
12.08.2017

Zajímavá myšlenka, zajímavý styl psaní. Nejprve jsem byla překvapená, ale kniha mě vtáhla poměrně rychle, byť jsem od hrdinnů cítila určitý odstup. Jak se píše už v anotaci, je to příběh o posedlosti, kterou jako čtěnář úplně nechápete, ale jak se dostáváte do hloubi lesa, společně s hrdinou se vám mění pohled na okolní svět a začínáte mu fandit a zárověň se obávat, jak takový šílený rodinný příběh může dopadnout. Mimoto pokud máte rádi přírodu, bude se vám detailní popis Ryhopského lesa líbit a lehce vám jitřit vaši fantazii. I kvůli tomu se chystám na další díl.

Heřmis
09.08.2017

Na tuto knihu jsem se chystal poměrně dlouho. Nejsem moc čtenářem fantasy, ale nevím, jestli to je pravý důvod toho, že těch mytág na mě bylo nějak moc. Přišlo mi to takové překombinované. Dávám průměrné hodnocení.

Dudu
18.07.2017

Takhle nějak jsem si to představoval - les, v kterém je možné potkat kohokoli. Nejdříve se braní, ale postupně tě pustí dál, ovšem musíš si dát pozor - jen zahneš za další prastarý dub a nevíš, co tě na pěšince pod ním překvapí...

slayeesgirl
12.07.2017

Ze začátku mi dělalo problém se do téhle knížky začíst. Ale s rozjíždějícím dějem a s přibývajícími záhadami jsem se do ní tak kousla, že sháním další díly. Objevuje se v ní spousta mýtických postav a často jsem si je musela dohledávat (ne, že by to bylo pro děj tak důležité, ale nedalo mi to).

Makropulos
18.06.2017

Tento snový, psychologický a snad fantasy román je vlastně o posedlosti. Ať už je to posedlost výzkumem neznámého, pomstou, láskou či snahou nějak napravit věci minulé, vždycky člověku naprosto zničí život. Zhmotnění mytologických hrdinů i osobních strašidelných oblud v lese jen odhaluje psychiku jednotlivých postav příběhu. Obrana, kterou les staví do cesty, vyjadřuje překážky, které nám život klade při naší snaze dosáhnout vysněného cíle. Je to drsné, až skoro depresivní čtení, ale mistrně napsané tak, že když s tímto příběhem jste sami a v tichu, máte takový stísněný pocit a nenápadně se rozhlížíte, zda kolem vás již nejsou premytága.

Loginus
07.06.2017

Mám dojem, že Holdstock má mimořádně vypjatou fantasii. Tahle kniha mě hodně chytla, alespoň její první půle. Ten nápad je skvělý a seznamování s lesem, jeho pravidly i mytágy dokáže pohltit. Později je to zamotanější a složitější, přesto první díl dokáže udržet. Hodnotím možná víš než bych chtěl, protože další díly už jsou kapku šílené. A bohužel se to stupňuje. Četl jsem všechny, ale další hodnotit nechci. Nevím jak. Možná až si dám nějaké vhodné prášky..