Lavondyss

2. kniha série Les mytág. Ve středu zbývající části původního lesa leží – Lavondyss – nepřípustný svět, nepopsatelné království, místo divů a hrůzy, smrti i znovuzrození, obydlené fantastickými bytostmi zrozenými z kolektivního lidského nevědomí. Nyní je do tajemného srdce lesa zatažena mladá Tallis Keetonová, která – poté co se jí podaří překročit hranice zakázaných míst mýtické minulosti – pátrá po svém ztraceném bratrovi… a temném tajemství svého hrozného dědictví. Přeložil Petr Kotrle....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/14509/lavondyss-wk4-14509.jpg 4.4206

Les mytág (2.)

Romány, Fantasy
Vydáno:, Polaris

Kniha Lavondyss

ctibor7273
dnes

Snad jsem ještě nečetl originálnější knihu, než je tato. Oproti spíše vědeckému pohledu na Les Mytág je Lavondyss více pocitová, upřímná, bezprostřední a o to bolavější. Vychází přímo z příběhu lidského bytí. Čím hlouběji kráčíme do lesa, tím hlouběji se noříme do svého nitra, až se krajina kolem stane zcela neznámou, i když je ryze naše. Jsem rád, že jsem se k Ryhopu dostal až teď, kdy mi nabité znalosti dovolí užít si řadu odkazů, které do knihy Robert Holdstock vložil. Jsem rád, že jsem se k Ryhopu dostal až teď, kdy mohu pozorovat les s určitým odstupem. Kdybych jej objevil dříve, podlehl bych hloubení a nenávratně se v něm ztratil. Dnes je snazší odolat jeho volání. Ale přesvědčivě to tvrdit nemohu. Možná ještě přijde čas, kdy si les vezme i mě.

bangee

Tallis a její putování za bratrem Harrym lesem plných Mytág, hledání sama sebe a Prvního lesa, Wyn-Jones. Přímo navazuje na Les Mytág.

slayeesgirl
19.12.2018

Na to, jak jsem se místy prokousávala lesem mytág, tak tohle mě vtáhlo okamžitě a už nepustilo. Několikrát jsem se musela vracet, abych opravdu pochopila všechny souvislosti a ani tak se mi to asi nidky nepodaří. Tahle knížka půjde na poličku "přečíst znovu", protože věřím, že pokaždé najdu něco nového.

ludek.n
12.11.2018

Lavondyss, to nepřístupné a tajemné srdce Ryhopského lesa, opředené záhadami a pověstmi, je stejně podivuhodné a uhrančivé, jako samotný jeho název. Alespoň v první polovině knihy. Dokud sledujeme Tallis Keetonovou při jejích prvních kontaktech se záhadnými bytostmi, při jejím objevování tajných jmen věcí a při spřádání důmyslných plánů, jak proniknout za magickou hranici, je to příběh plný krásy a mámení. Jakmile se ale dospívající dívka vydá za svým cílem a vstoupí do Ryhopského lesa, ona jemná pavučina slov ztratí své kouzlo a začne těžknout a klopýtat labyrintem domněnek a paradoxů, které vše zamlží, znejasní a rozmažou. Namísto průzračně čisté dějové linky tu najednou máme jakousi těžko uchopitelnou hroudu, valící se setrvačností a nabalující na sebe další neproniknutelné vrstvy balastu, které se sice snaží tvářit poučeně a světácky, ale v podstatě jen mlátí prázdnou slámu a vyprávění nikam neposunují. Rozčarování a zklamání jsou opravdu veliké. Jestliže jsem u předchozí knihy chválil povedený závěr, tak tady jsem z finálního rozuzlení více než rozpačitý. Jakoby chtěl být autor na konci ještě přidat záhadu do záhady a být mystičtější než mystický. Se slzou v oku proto vzpomenu na poučku, že méně je někdy více. U Lavondyssu to platí dvojnásob.

petrulka
30.10.2018

Tak toto je opravdu síla, která vás chytne a nepustí. Nebo alespoň mě. Dokážu si představit mnoho lidí, kteří by tuhle knihu prostě nerozdýchali. Hlavně její druhá část je poměrně náročné čtení a závěr je naprostá mystifikace, rozvětvení fantazie do nekonečných variant možností a řešení. Každý bude muset přijmout tu svou, jinak četl marně a se závěrem příběhu se nesmíří. Ještě se stále rozhoduji, zda to všechno bylo, nebylo, jak vlastně, proč, hlavně proč...protože ať to vezmu z kterékoliv strany, nejvíce cítím ztrátu, smutek a zmar.

špulo
20.10.2018

Nedá mi... Sorry, Dax, ten soundtrack sa hodí skôr ku Gormenghastu alebo ku knihám Joea Abercrombieho či Laxnessa. Les mytág (celý cyklus) je o objavovaní lesa, seba, histórie. Je o inšpirácii. Táto hudba je tiež o ceste do lesa. Ale, se štránkom v jednej ruke a slučkou v druhej. Akože, oukej, počúvateľné, no nehodí sa k Holdstockovi. Jeho knihy sú dobrodružstvom, ktoré má človeka do lesa priviesť. Nie utopiť ho v prvom potoku ;-)))

Dax
19.10.2018

Příběh vystavený na klasickém mytologickém putování labyrintem, při kterém hrdinka prochází časovými i prostorovými pásmy, povstává z popela a transformuje sebe a tím i labyrint. Vše v druidském hávu. Za mě pecka. Těším se na Les kostí.
Soundtrack zde: https://www.youtube.com/watch?v=br_Tsa97xLU

Lejdy
29.09.2018

Robert Holdstock je Pan spisovatel. Přečetla jsem od něj všechno, ale nejvíc mě dostala právě Lavondyss! Je to dobrodružná cesta do lidského podvědomí, plná mystiky a tajemství, a přitom živá a strhující.