Lavondyss

Ve středu zbývající části původního lesa leží Lavondyss - nepřípustný svět, nepopsatelné království, místo divů a hrůzy, smrti i znovuzrození, obydlené fantastickými bytostmi zrozenými z kolektivního lidského nevědomí. Nyní je do tajemného srdce lesa zatažena mladá Tallis Keetonová, která - poté co se jí podaří překročit hranice zakázaných míst mýtické minulosti - pátrá po svém ztraceném bratrovi... a temném tajemství svého hrozného dědictví....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/266330/lavondyss-35D-266330.jpg 4.4211

Les mytág (2.)

Romány, Fantasy
Vydáno:, Argo

Lavondyss: Journey To An Unknown Region (1988)

Kniha Lavondyss

Vlk.kh

Téměř hned po začátku četby jsem byl vtažen do příběhu obrovskou silou. Pátrání malé Tallis po záhadách a podivných úkazech v okolí jejího domova na hranici Ryhopského lesa mě zcela pohltilo. Holdstockovo vyprávění rozvibrovalo hned několik oblastí mého podvědomí. Za prvé jsem byl v dětství Tallis v ledasčem podobný, jako asi ostatně každé děcko s fantazií. Také jsem trávil hodně času na venkově a pořádal výpravy po okolí, kde jsem se pozastavoval v lesích nad každým větším kamenem s vyrytým křížkem, zbytky obranného valu, nebo na zřícenině staré kaple a letohrádku v lese kousek za chalupou. Fantazie podmíněná tímto prostředím tehdy frčela na plné obrátky. Jak je to staré? Kdo to sem dal? Kdo postavil tu zídku z nasucho kladených kamenů, co teď zarůstá mechem? A snil jsem o roztodivných lesních a prastarých bytostech, co možná číhají za tím nedalekým, mohutným dubem a pozorují mě. Pátrání Tallis mě katapultovalo zpátky právě do těchto úžasných dní. A v neposlední řadě udeřil autor hřebíček na hlavičku i v mém "dospěláckém já", protože se stále rád toulám a nocuju po lesích, poblíž pravěkých hradišť, dávno zaniklých osad a na dalších místech. I tam se rozjede fantazie člověka na plné obrátky a vyvolává staré mýty a genia loci. Zkrátka z prvních dvou třetin knihy jsem byl nadšený a řekl si, že k tomuhle se rozhodně budu vracet a je to více, než důstojné pokračování mnou zbožňovaného Lesa mytág. Jenže pak se něco stalo, přetrhla se nit a posledních několik desítek stran knihy jsem tak nějak dočetl s donucením a autor se hnal někam do psychedelických rovin, kam jsem za ním odmítl jít. Jasně, některé pasáže a epizody z nitra lesa jsou skvělé - autor opravdu dokáže psát, že čtenář vnímá příběh každým smyslem, jak to tu už někdo napsal přede mnou. Cítí vůni tlejícího listí, vánek na tváři, lesní prsť - a stejně tak vykreslení života a drsných rituálů v okolí neolitické osady bylo perfektní ( máme tu nedaleko neolitické hradiště, už se těším, až tam půjdu nocovat :-) ) ALE, nějak to pak přestalo fungovat. Fantastično se rozkošatělo na můj vkus až moc a pro mou maličkost to degradovalo předchozí text geniálního díla. Zkrátka jsme se s panem Holdstockem na konci rozešli každý svým směrem a velké finále příběhu se nekonalo, jen mírné rozpaky. Ale kdo ví, třeba se k tomuhle počinu za pár let vrátím a uvidím to zase trochu jinak. Každopádně, Lavondyss ve mě zanechal hlubokou stopu a i přes malé rozčarování na konci bude patřit k tomu top z oblasti fantastiky, co jsem kdy přečetl. Těším se na Les kostí.

Moldavita

Je to neuvěřitelně podmanivý příběh. Les mě vtáhl a mám pocit, že se jen tak nemůžu vrátit, podobně jako Tallis. Je to bolestné, jímavé a zároveň tak nějak osudové. Součástí legendy. Cestu si k tomu musí každý najít sám.

ctibor7273

Snad jsem ještě nečetl originálnější knihu, než je tato. Oproti spíše vědeckému pohledu na Les Mytág je Lavondyss více pocitová, upřímná, bezprostřední a o to bolavější. Vychází přímo z příběhu lidského bytí. Čím hlouběji kráčíme do lesa, tím hlouběji se noříme do svého nitra, až se krajina kolem stane zcela neznámou, i když je ryze naše. Jsem rád, že jsem se k Ryhopu dostal až teď, kdy mi nabité znalosti dovolí užít si řadu odkazů, které do knihy Robert Holdstock vložil. Jsem rád, že jsem se k Ryhopu dostal až teď, kdy mohu pozorovat les s určitým odstupem. Kdybych jej objevil dříve, podlehl bych hloubení a nenávratně se v něm ztratil. Dnes je snazší odolat jeho volání. Ale přesvědčivě to tvrdit nemohu. Možná ještě přijde čas, kdy si les vezme i mě.

bangee

Tallis a její putování za bratrem Harrym lesem plných Mytág, hledání sama sebe a Prvního lesa, Wyn-Jones. Přímo navazuje na Les Mytág.

slayeesgirl
19.12.2018

Na to, jak jsem se místy prokousávala lesem mytág, tak tohle mě vtáhlo okamžitě a už nepustilo. Několikrát jsem se musela vracet, abych opravdu pochopila všechny souvislosti a ani tak se mi to asi nidky nepodaří. Tahle knížka půjde na poličku "přečíst znovu", protože věřím, že pokaždé najdu něco nového.

ludek.n
12.11.2018

Lavondyss, to nepřístupné a tajemné srdce Ryhopského lesa, opředené záhadami a pověstmi, je stejně podivuhodné a uhrančivé, jako samotný jeho název. Alespoň v první polovině knihy. Dokud sledujeme Tallis Keetonovou při jejích prvních kontaktech se záhadnými bytostmi, při jejím objevování tajných jmen věcí a při spřádání důmyslných plánů, jak proniknout za magickou hranici, je to příběh plný krásy a mámení. Jakmile se ale dospívající dívka vydá za svým cílem a vstoupí do Ryhopského lesa, ona jemná pavučina slov ztratí své kouzlo a začne těžknout a klopýtat labyrintem domněnek a paradoxů, které vše zamlží, znejasní a rozmažou. Namísto průzračně čisté dějové linky tu najednou máme jakousi těžko uchopitelnou hroudu, valící se setrvačností a nabalující na sebe další neproniknutelné vrstvy balastu, které se sice snaží tvářit poučeně a světácky, ale v podstatě jen mlátí prázdnou slámu a vyprávění nikam neposunují. Rozčarování a zklamání jsou opravdu veliké. Jestliže jsem u předchozí knihy chválil povedený závěr, tak tady jsem z finálního rozuzlení více než rozpačitý. Jakoby chtěl být autor na konci ještě přidat záhadu do záhady a být mystičtější než mystický. Se slzou v oku proto vzpomenu na poučku, že méně je někdy více. U Lavondyssu to platí dvojnásob.

petrulka
30.10.2018

Tak toto je opravdu síla, která vás chytne a nepustí. Nebo alespoň mě. Dokážu si představit mnoho lidí, kteří by tuhle knihu prostě nerozdýchali. Hlavně její druhá část je poměrně náročné čtení a závěr je naprostá mystifikace, rozvětvení fantazie do nekonečných variant možností a řešení. Každý bude muset přijmout tu svou, jinak četl marně a se závěrem příběhu se nesmíří. Ještě se stále rozhoduji, zda to všechno bylo, nebylo, jak vlastně, proč, hlavně proč...protože ať to vezmu z kterékoliv strany, nejvíce cítím ztrátu, smutek a zmar.

špulo
20.10.2018

Nedá mi... Sorry, Dax, ten soundtrack sa hodí skôr ku Gormenghastu alebo ku knihám Joea Abercrombieho či Laxnessa. Les mytág (celý cyklus) je o objavovaní lesa, seba, histórie. Je o inšpirácii. Táto hudba je tiež o ceste do lesa. Ale, se štránkom v jednej ruke a slučkou v druhej. Akože, oukej, počúvateľné, no nehodí sa k Holdstockovi. Jeho knihy sú dobrodružstvom, ktoré má človeka do lesa priviesť. Nie utopiť ho v prvom potoku ;-)))