Srovnáno se zemí

Bart Dawes stojí v cestě pokroku. Prodloužení dálnice pohltí prádelnu, kde pracuje, i dům, v němž bydlel dvacet let, v němž se miloval s manželkou a hrál si se synem. Než mu však město stačí tohle všechno vzít, stanoví si jediný úkol. A bude to msta, jakou dokáže napsat jen život – a Stephen King

https://www.databazeknih.cz/img/books/88_/880/srovnano-se-zemi-zMq-880.jpg 3.7449
Vydáno, Beta-Dobrovský

Roadwork, 1981

Kniha Srovnáno se zemí

jan37

Vlastně mnohem lepší než některá pozdní díla mistra Kinga. Od začátku poměrně hutna atmosféra která nezbytně směřuje k nedobrému konci. Hlavního hrdinu vlastně v něčem chápu. přijde mi, že Bachman byl velký anarchista .)

Ninjer

Pochmurná knížka o jednom starším chlápkovi, kterého pronásledují jeho traumata a nyní se nemůže vyrovnat s tím, že ho chce město přestěhovat kvůli stavbě dálnice. Podobně jako další knížka Richarda Bachmana (pseudonym S. Kinga) Rage je i Srovnáno se zemí antisystémovou knížkou, ze které je cítit vztek a rozhořčení nad světem. King ale je hodně talentovaný bručoun a svět hlavního hrdiny je poměrně zajímavý. Není to kdovíjak realistický svět, občas to působí trochu stylizovaně, ale nikdy kniha nepůsobí pateticky.

Bart Dawes je často bezradný, ale dokáže být i pěkný hrubián. Jeho labutí píseň je plná absolutní upřímnosti, díky níž si získává hodně nepřátel, ale také sympatie některých vedlejších postav (a moje vcelku taky). Tím, jak Bart Dawes drsňačí a umí mluvit, tak v některých chvílích kniha připomíná detektivku ze staré školy. Ale spíš je Srovnáno se zemí depresivním příběhem muže, kterému připadá, že ztratil vše, a tak chce udělat ještě jednu poslední velkou věc. I když přesně neví jakou a ani proč přesně.

Celkově fajn kniha, která sice nemá až tak skvělý příběh a možná by mohla být kratší, ale čte se dobře, hlavně díky Kingově schopnosti psát zajímavé postavy.

Sedm naštvaných starochů z deseti.

smudlajs

Ač nerada, tak musím konstatovat, že tohle byla zatím nejslabší kniha, kterou jsem zatím od Kinga/Bachmana četla. Neříkám, že je špatná nebo že by mě úplně nebavila, ale celkově mě příběh moc nezaujal. Je to ale jen můj osobní názor, myslím, že se najdou tací, kteří z knihy budou nadšení. Tohle prostě nebyl můj šálek kávy.

callahanh

Na Srovnáno se zemí se dá asi nejlépe ukázat rozdíl mezi Kingem a Bachmanem. King by z knihy udělal epický román plný hluboké psychologie postav, odboček, možná i trochu duchařinu a celé by to bylo mnohem brutálnější. Pod pseudonymem toho ale moc neřeší a spoléhá na absolutní přímočarost, neboť čtenář už od první chvíle ví, že hlavnímu hrdinovi už se osobnost rozpadla a nemá absolutně motivaci cokoliv řešit a všechno už vzdal. I proto není kniha nijak obsáhlá a nabízí jen minimum postav, které navíc slouží pouze k tomu, abychom skrze ně jen více pochopili rezignaci hlavního hrdiny a jejich význam v ději je prakticky nulový. Ani atmosféra není tak hutná jako u kingovek a celkově jde spíše o thriller než o horor jako takový. Závěrečná destrukční akce je fajn, nenabízí ale jakýkoli moment překvapení, což se dá říct o celé knize. Ta zkrátka od začátku do konce jede přímou cestou k cíli, neuhne a ukáže, že někdy prostě člověk dojde na konec cesty a už nevidí ani kousíček naděje. V mých očích jde o nejslabší bachmanovku, její ambice ale na druhou stranu asi nebyly bůhvíjaké, takže by to mělo být všechno v pořádku. Navíc oproti prvnímu přečtení zvyšuji hodnocení o hvězdičku. 70 %

Greenfingers

Ten Richard Bachman svému známějšímu kolegovi Kingovi skvěle konkuruje:-)
Výborná práce pane Bachmane/Kingu!

Lenka.Vílka

"Time Bomb - Hollywood Undead"

Nevím, co to se mnou poslední dobou je, ale mám nějaké špatné soustředění na delší knihy. A trvá to déle, než kvůli spuštění jarní alergie, která letos přišla už v "zimě". Takže přečíst si Srovnáno se zemí je výsledek pokusu oddálit knihu, která teď měla přijít na řadu, a která si možná ještě dlouho pospinká na poličce s tou ostatní haldou knih, které jsou sice na vip listu, ale zatím zároveň na waiting listu (Asi doufám, že tam ze zoufalství zhubne). Teď byl na řadě Ohnivý muž. Ale...první věta "komentáře". No, tak to alespoň zůstane v rodině. Ale čtení na dálku Svědectví se bojím. To nedopadne možná dobře. (Trochu osobní vzkaz, který pochopí pouze ten, komu je určen.)

(Teď mě něco napadlo. Možná kdybych se takhle nevypisovala v komentářích, možná bych neměla vybrané maximum písmenek na týden a bichle bych dala. Hmm! Nad tím se musím zamyslet!

Ale zase je tady ta druhá strana mince. Když se nebudu takhle vypisovat, budou mi ostatní věřit, že ty knihy vážně čtu? To už tady jednou bylo a prevence je prevence.

Prostě uzavřený kruh...)

Ohledně Kinga jsem stále nováček, ale už jsem zjistila jednu věc. Baví mě, když je děsivej. Vždyť je to korunovaný král hororu! Ale já ho mám raději v té druhé poloze. A tu představuje (mimo jiné i) Srovnáno se zemí. "Richard Bachman je moje temnější já." Temnota se vždy neschovává jenom v cákancích krve. Je v nás. A když jí dobře rozeberete, kolikrát je mnohem lepší. A už podle anotace bude tenhle boj s korporátním zlem mnohem děsivější než s tím zlem, co se "skrývá pod postelí". A s výsledkem předem daným, napadlo mě hned.

(Proto se mi moc líbí příspěvek uživatele opic 12. Ale pro rohatýho satanáše, za tečkou a čárkou se dělá mezera! Jinak bych snad i ten palec dala... :( ...)

Moc se mi líbí i úvod, který v prvním, původním, vydání knihy nevyšel (je psaný v roce 1996, kdy se rozhodl King Bachmana "oživit", ta konspirace se starou je nádherná), zajímalo by mě, jaký tedy byl ten v původním vydání, pokud byl, tehdy v roce 1981. U nás bohužel nikdy nevyšel :(

(Navíc se mi líbí, že sám King tuhle knihu dřív nesnášel, ale jak zestárnul, stala se jeho oblíbenou, společné s hlavní postavou. Čtenář od problémů uteče do knih. King přišel na to, kam utéct jako autor. Trochu mi vadí nějaké komentáře, kde čtenáři píšou, že "King to napsal xyz" a že se jim tvorba Bachmana moc nelíbí. Možná by stálo za to nastudovat si, kdy tak psal. A proč nepsal pod svým jménem. Stejně si myslím, že Stephen i Richard jsou jenom loutky. A všechno píše Tabitha! :D ...)

Bart stojí před volbou. Buď se vzdá bez boje nebo se všem alespoň pomstí, protože už není co vybojovat zpět. A přestože je kniha ze začátku taková nenápadná, pomalu to probublává, aby na konci všechno bouchlo, emočně i fyzicky. Nejdřív ztratí práci, ve vzduchu tiká bomba v podobě dne, kdy má přijít o dům. Takže mu toho už moc neubyde. Když přijde i o to poslední, co mu ještě zbylo, proč sakra ne?

Ještě bych se znovu a opakovaně kála. Dřív mi King neseděl v každé knize. Ale už jsem velká holka, co se nestydí říct: "Mýlila jsem se." a taky: "Dejte mi víc!" A v Bachman poloze, kdy nemáte čekat ani vteřinu pozitivního vyprávění, se mi líbí stále víc a víc.

Četla jsem nové vydání. A těžko se při pohledu na obálku neusmát. Jako všichni víme, kdo byl Richard Bachman, ale napsat tam Stephen King větším písmem než druhé jméno, je...doplňte si raději sami. Chápu, v době tohoto vydání je již Bachman mrtev, ale i tak...
Originální obálka je prostě dokonalá ;)

(No, a filmové adaptace se ujme sice pro mě neznámý režisér, ale produkovat budou lidé stojící za adaptací To. To by nemuselo být špatné.)

Už chápu, proč většina Kingovek u nás vychází jako hardcover. Můj paperback Srovnáno se zemí je vyždímaný stejně jako já po jeho dočtení.

Blaufik

Srovnáno se zemí je příběh jednoho obyčejného chlápka, který přichází o všechno. Jeho bolest je i přes stránky knihy téměř hmatatelná a nejhorší na tom je, že jednou můžeme stát v cestě pokroku i my.

Ze začátku se mi kniha zdála poněkud těžkopádná a nemohla jsem se pořádně začíst. Nebyla jsem si úplně jistá, jestli mne kniha baví nebo ne. Nicméně postupně jsem se do příběhu konečně pořádně vžila a byla jsem zvědavá, kam až Bart nechá celou situaci dojít. I když, spíše jsem si chtěla potvrdit své domněnky.

opic 12

Tak tedy nasrat za prvé...
To se jednou démoni zase spikli.Doslova.Dali si dostaveníčko a nešlo o žádný piknik.V pravém smyslu šlo o rauš.Poněvadž ti démoni jsou tu snámi.Jen tak se jich nezbavíme.
A Stephen King spisovatel,je někdy taky jenom člověk.Žádná uhozená konspirace.Všechno se rozpadlo,dáme si panáka,odbourávající masturbace.Šmitec.
Splíny se dostavují.Nářek a pláč.Flustrace.Amerika v krizi po Vietnamu.Byrokracie.Spravedlnost do svých rukou.Beznaděj.Něco nás nutí.V rámci systému tamto a toto musíte.Vše se ztrácí.Žena.Dítě.Přátelé.Nikdo nechce poslouchat,nikdo nechce rozumět.Vzpomínky na to co jsme zaseli,co jsme stvořili.Nechtít o to přijít.To je mé.To mám rád,tak mě to neberte.
Nostalgie.Náhodná stopařka.Mezkalin.Už to frčí.
Čistá esence Kinga z nejKingovatějších.Asi mě "řádový" věrní ukamenují,přinejmenším postaví na hranici v přilehlém hvozdu.Bachmanovka krystalická zadírající-se pod kůži.
Tak tedy nasrat podruhé...
Stále se vnucuje pocit.Bachman je snad více procítěnější a opravdovější než King.Temnější a co dále více pesimičtější.Dalo by se to schrnout jako tvorba bez východiska.
Sice mistr je mistrem hororu o tom žádná,ale je to kapánek zavádějící.Když se potom leckterý fanoušek čertí nad jeho jinou tvorbou,že to není vyloženě Kingovské...ach.Celé je to pak lechce k pousmání.O tom svědčí i zde hodnocení v modrém.Celé to pak vyznívá jako silně nedoceněné.Něco čemu by se mělo spíše vyhnout.Byla by to škoda.
Tak tedy nasrat potřetí i naposled...
Je to rychlé.Bez natahování.Nezdlouhavé.Přemýšlivé.Těžší level bez strašidel,různých genderových dáblů i dáblic,mysteriozních stok s chutí želatiny,napomádovaných emzáků či jiných uhrovitých zjevů z jiných desetirozměrných realit..Zaplat za to...taky stále Bachmanovsky nekorektní.Vykreslení ok-áčkové,tak to je samozřejmě standart.Uvěřiteně nahozené.Nezapomenutelná pasáž:Manželé odvádějí syna poprvé do školky.
Dá se čísti například :Mezi prací.Mezi nákupem.Něco mezi krásnou souloží a stiskem ruky s polibkem na tvář.Čitelné za denního světla i při svitu ranní lampičky.Může být skličující i zároven nabudit na další pestrý den.
Celé je to velmi přitahující melancholicky nasrané.
Démoni snámi a v nás dřímají.Bachman má něco odžito a tímto se ke čtenáři ještě více přiblížil a dává mu cosi najevo.Není to lehký.Žít se musí.
Nejste v tom sami.
Tak tedy nasrat...jo to už jsem říkal

Nulté číslo
Nulté číslo