knihovna1 knihovna1 komentáře u knih

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Další knížku od paní A. Mornštajnové, co jsem si vyposlechla jako audio na ČRo. Knížka se mi moc líbila. S citem popsané osudy rodin a jednotlivých postav. I jejich charaktery a důvody, proč se jejich životy tak odvinuly. Zajímavé i napínavé, ale smutné čtení.

10.07.2023 5 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Knížka se mi moc líbila. Mile překvapila i pobavila. I jsem vybuchovala smíchy v metru a busu. Pomohla mi přestát i dopravní zácpy v MHD. A místo toho abych měla koutky dole, tak jsem se potutelně usmívala. Pan Eben má na psaní talent, je velmi výstižný a ve všem s ním souhlasím. Je citlivý a vnímavý. Knihu doporučuji na tyto zimní šedé dny.

07.12.2022

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Taky jsem knihu nechtěla číst. Bála jsem se smutku a tyranie. Nemám ráda knihy z lágrů, gulagů apod. Ale pak mě zlákala možnost si ji poslechnout na ČRO v úžasném podání Simony Postlerové, Jany Strykové Igora Bareše. Nadchlo mě to a těšila jsem se na každý další poslech další kapitoly. Smekám před paní autorkou. Dobře promyšlené charaktery postav, jejich chování a následné osudy. Konec mě ani nepřekvapil. Mám hluboký zážitek z knihy, který hned tak nezmizí. Doporučuji přečíst všem, kteří mrmlají, že za komoušů bylo líp, ať si připomenou ... jak bylo.

03.12.2021 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Kniha se mi líbila, ale už jsem ji chtěla dočíst, je taková loudavá. Připomíná mi prózy pana spisovatele Hájíčka. Osudy lidí naší vlasti. Bolševický režim se podepisoval na lidech opravdu bravurně!

18.09.2020 5 z 5

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

Využila jsem poslechu na ČRo a udělala jsem dobře. Přednes Igora Bareše byl skvostný a lahodný pro mé uši. Vrátila jsem se do maturitní četby, vnímala už vyzrále. Remarque - pro mě nostalgická romantika, odvažná, feministická i vamp hrdinka. I na mě zavál Kouzelný vrch. Líbilo se mi to smutné dobrodrůžo.

08.03.2024

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Audio kniha s těžkými tématem se mi líbila. Myslela jsem, že se víc dozvím o Bohyních. Kniha je spíš o údělu jedné a její neteři a synovci.
Je to mrazivý příběh. Styl psaní a téma, stíhání a perzekuce mi připomíná knihy A. Mornštajnové. Určitě si přečtu opravdový příběh o Bohyních.

03.02.2024 4 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Skvělé. Taky děkuji ČRo, že pustila do éteru, tak bravurné dílo skvělé autorky. Poslech mi rychle utekl, ani bych neřekla, že měl tolik stran. Taky jsem se těšila na další kapitoly. Výstižné vykreslení generace rodičů, kteří mají děti na ZDŠ a do vztahu se vplížila klasická rutina, nuda, otrávenost, rozmazlenost a sobectví.
Kniha mě bavila i pobavila. Některé situace mě i štvaly, takže trefně vybrané téma a skvěle propracované. Smekám před autorkou a těším se na další její knížky.

22.12.2023 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Dozvěděla jsem se zajímavé skutečnosti. Kniha má krátké kapitoly. Tak akorát ke čtení před spaním. Knížka mě vždy pozitivně naladila. Voní lesem a čiší z ní láska ke stromům a přírodě. Zvýšila se mi úcta ke stromům a lesům. Doporučuji teď na prázdniny, kdy do lesa nejvíce chodíme.

28.06.2023

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Má taky první kniha od Roberta G. Byla jsem velmi zvědavá. Prostředí Londýna a showbyznysu zajímavé a originální. Problém adopce i rozdílů společenských vrstev, přetvářka, psychopatie, svérázný detektiv. Vše se mi líbilo. J. Rowlingová nezapře svůj bohatý jazyk a talent. Akorát tempo knihy se měnilo. Chvílemi líné a ke konci spád jako sám Strike? O 100-150 stránek méně by na kouzlu knihy neubralo.

18.10.2022 4 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Přečetla jsem za týden na dovolené. Od půlky napínavé, čtivé. Kniha mě bavila. Má 3. přečtená Lapena. Po Někdo cizí v domě a Manželé od vedle. Pro mě tato kniha zatím nejlepší. Chystám se na na její nejnovější.

09.07.2022 4 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Pan Hájíček má krásný jazyk i velký cit a talent vykreslit atmosféru doby, vesnice i lidské osudy. Tempo knihy je spíš líné jako nátury některých českých lidí. Závěr knihy mě velmi dojal.

29.06.2020 4 z 5

Vyměnit vodu květinám Vyměnit vodu květinám Valérie Perrin

Velké pohlazení, když Violette byla doma na hřbitově mezi svými milými. Vzpomínky na její život byl velmi smutný. Ale ona se uměla s ním vypořádat a ještě dávat radost. Čistá bytost. Kniha se mi moc líbila. A to Burgundsko na mě dýchlo.

18.03.2024

Temná tajemství Temná tajemství Hans Rosenfeldt (p)

Knížka se mi moc líbila i když případ byl velmi tragický. Líbilo se mi vykreslení postav, sondy do jejich životů. Určitě si přečtu další díly. Sebastian mě bavil, občas mi ho bylo líto. Knížka je čtivá, má zajímavé, napínavé zvraty. Všichni jsou podezřelí. Závěr mě až dojímal.

02.10.2023 5 z 5

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

Už jsem chtěla knihu dočíst. Byla pro mě zbytečně dlouhá. Opakovaly se scény. Námět dobrý, ale trochu odflaknute. Škoda. Čtivé to ano. Znám lepší královny kriminálek. Vždyť už jsem to napsala.
Paní Lapena nafouknutá bublina a marketingový tah.

05.08.2022 3 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Mladá autorka Kateřina je velmi talentovaná. Kniha je čtivá, napínavá. Hned jsem se začetla. Ale ve 3. čtvrtině to začalo váznout a opakovat se. Pak se to ke konci zas rozjelo. Do poslední chvíle jsem netušila, jak to dopadne. Kniha se mi líbila, ale odvázana jsem z ní nebyla. Tak i váhám ji doporučovat známým vášnivým čtenářkám. Jó ale líbilo se mi jak autorka popisuje jednotlivé postavy, jejich vlastnosti, starosti, myšlení.

28.04.2023 4 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Shari Lapena je velká bublina. Nepřijde mi královnou psychothrilerů. Podobné B. A. Paris. Asi se už nic moc nového nevymyslí. Ale čtivé to je. jdu na její další knihu. Na dovču čtení dobré. :-)

03.07.2022 3 z 5

Malé pikantní vraždy Malé pikantní vraždy Jussi Adler-Olsen

Kniha se skládá ze dvou povídek. Ta druhá je lepší, má více napětí. Obě povídky jsou svým způsobem kruté cynismem pachatelů, přesto mě kniha pobavila, protože má nápad! Je velmi čtivá a má atmosféru! Samozřejmě napsal ji pan spisovatel, mistr severských detektivek. Kniha má spád a vyhovující rytmus.

22.02.2020 5 z 5

Knihu jsem si přečetla, protože jsem maminka, která četla a chodila se svými dětmi do kina na HP. Vše jsem prožívala a moc se mi líbilo. Kniha zde má velmi vysoké hodnocení, díky fanouškům. Kniha se mi líbila, ale ne až tak. Nejvíce se mi líbil konec knihy, ten mě dojal a Tom mě překvapil. Je pokorný, optimisticky a houževnatý.

03.08.2023 3 z 5

Chalupa Chalupa Pavlína Křivánková

Na prvotinu kniha čtivá. Zápletka docela všední klasika. Krize, nevěra, lži. Ale atmosféra prostředí a kraje dodává knize ryzost, opravdovost. S postavami jsem se sžila se všemi a pochopila. Jak už tady někdo zmínil, babička byla charakter, moudrá a držák.

28.07.2023

Venuše ze zátoky Venuše ze zátoky Dominik Dán

Poslouchala jsem také na ČRo. Detektivka se mi líbila, měla letní atmosféru, ale bylo to drsné a nechutné. Na začátku poslechu jsem byla nadšená, ale postupně mi přišel příběh sadistický. A to já nemám ráda. Holt začala jsem s Dominikem Dánem drsně. Doposud jsem pana autora neznala. Možná zkusím něco od D.D. dalšího.

20.03.2023 4 z 5