knihovna1

Přečtené 215Nepříliš šťastná rodina
červenec - srpen 2022
Nepříliš šťastná rodina 2022, Shari Lapena

Už jsem chtěla knihu dočíst. Byla pro mě zbytečně dlouhá. Opakovaly se scény. Námět dobrý, ale trochu odflaknute. Škoda. Čtivé to ano. Znám lepší královny kriminálek. Vždyť už jsem to napsala. Paní Lapena nafouknutá bublina a marketingový tah.


Francouzské hedvábí
? - červenec 2022
Francouzské hedvábí 2006, Sandra Brown

Už jsem kdysi četla a kniha se mi do paměti nevryla.


Můj vysvlečenej deník
? - červenec 2022
Můj vysvlečenej deník 2008, Johana Rubínová

Mně se kniha líbila jako rodiči a dokázala jsem se vžít do mladých a zavzpomínat na své mládí. Při čtení se mládne. Kniha je svižná a čtivá. Líbil se mi i film natočený dle knihy. Měl brilantní obsazení, scénář a režii.


Foukneš do pěny
červenec 2022 (11.-23.)
Foukneš do pěny 2020, Radka Třeštíková

Ano kniha je depresivní v tom, že hrdinka je nešťastná. Ale kraviny nedělá. Udělala to nejlepší co mohla, popadla auto a vyjela se osvobodit od všech nánosů a traumat. R. Třeštíková umí psát. Dobře napsáno. Těším se na její Tajemství.


Jeden z nás
červenec 2022 (03.-09.)
Jeden z nás 2020, Shari Lapena

Přečetla jsem za týden na dovolené. Od půlky napínavé, čtivé. Kniha mě bavila. Má 3. přečtená Lapena. Po Někdo cizí v domě a Manželé od vedle. Pro mě tato kniha zatím nejlepší. Chystám se na na její nejnovější.


Někdo cizí v domě
květen - červenec 2022
Někdo cizí v domě 2018, Shari Lapena

Shari Lapena je velká bublina. Nepřijde mi královnou psychothrilerů. Podobné B. A. Paris. Asi se už nic moc nového nevymyslí. Ale čtivé to je. jdu na její další knihu. Na dovču čtení dobré. :-)


Pes Jejího Veličenstva a jeho mise
červen 2022 (01.-22.)
Pes Jejího Veličenstva a jeho mise 2017, David Michie

Knížka mě potěšila a četla jsem ji v době 70. výročí panování Alžběty. Takže moc hezké, milé pro fanoušky Alžběty a celé její rodiny a samozřejmě pejskaře. Myšlenkou knihy je také příchod na svět, výsluní, pohasínání a odcházení.


Ochechule
květen - červen 2022
Ochechule 2021, David Drábek

Kniha dobře čtivě napsána. Scifi ani fantasy vůbec nemám ráda, ale toto bylo takové pohádkové, jako kdyby jste se vrátili do dětství. Kdyby takový byl onen svět, nevím, nevím, zda bych se měla těšit či děsit. Četla jsem pořád, protože jsem byla zvědavá.


Co chvilku křičí na jevišti světa. Sarabanda
červen 2022 (03.-06.)
Co chvilku křičí na jevišti světa. Sarabanda 2005, Ingmar Bergman

Poslechla jsem si Sarabandu na ČRo. Citlivé, smutné. O vztazích v rodině o závislosti na lásce i člověku, strach ze smrti. Je tam láska i nenávist mezi rodičem dítětem. Krásný přednes našich špičkových herců i vkusný hudební doprovod.


Kameny bolesti
květen 2022 (02.-24.)
Kameny bolesti 2010, Milena Agus

Poslechnuto v rámci četby na ČRo. Krásně namluvené M. Borovou. Líbila se mi atmosféra slunné horké Itálie. Hlavní hrdinka je jiná, něž ostatní ženy. Žije si ve svých představách a snech. Má ale taky touhu po lásce, je vášnivá a krásná. Píše si deník, v kterém nepoznáte, co se událo a co je jen sen nebo představivost. Deník najde její vnučka a ta Vám ho čte a přidává své vzpomínky, či co zná z vyprávění. Je to ženské čtení. Doporučuji všem, kdo má rád Itálii, ženy v černém a slunce.


Láska a krev - skandál kolem Mayerlingu
duben - květen 2022
Láska a krev - skandál kolem Mayerlingu 1993, Marie Louise Von Larisch-Wallersee

Zajímavý příběh z císařské rodiny. Dozvíte se hodně o Sissi díky vypravěčce její neteři. Kdo má rád Víděň a dobu Franze Josefa, doporučuji! Dobře se čte - velká písmena :-)


Den Trifidů
? - květen 2022
Den Trifidů 1977, J. Wyndham (pseudonym)


Terapie
duben - květen 2022
Terapie 2022, B. A. Paris (pseudonym)

Má první kniha od autorky byla v Pasti lží, z které jsem byla taky tak trochu rozpačitá. Každá kniha je něčím jiná, ale podobné pocity a podezření hl. postav tu jsou. Knížka je pro mě tak na 50% dobrá. Čekala jsem víc a napsala bych to na míň stránek. Začátek a ke konci dobré. Zbytečně se opakují scény s kamarádkami a představy hlavní postavy Alice. Námět nebyl špatný a atmosféra knížky se mi líbila. Ale přišlo mi to nějak zbytečně ukecané a někde až stupidní. Pardon. Přesto jsem na další knížky zvědavá. B. A. Paris mi připomíná stylem a náměty autorku Lapenu :-) Nejde tyto knihy číst hned po sobě, ale prokládat to dalšími spíš oduševnělými či náročnějšími knihami.


Želary
? - květen 2022
Želary 2001, K. Legátová (pseudonym)


Muž, který už nikdy nebude spát vedle mě
duben 2022 (17.-21.)
Muž, který už nikdy nebude spát vedle mě 2019, Silvia Arazi

Knížka se mi moc líbila. Má moc hezkou atmosféru. Krátké, čtivé kapitolky, myšlenky ženy. Kniha je optimistická a mile jižansky jiskří.


Představa o nekomplikovaném životě s mužem
? - duben 2022
Představa o nekomplikovaném životě s mužem 2004, H. Helle (pseudonym)

Opět mě autorka nezklamala. Knížka se mi líbila. Vše už vystihly komentáře dole.


Podvodemie COVID-19 Agenda
? - duben 2022
Podvodemie COVID-19 Agenda 2021, John Iovine

Knihu jsem nečetla jen jsem měla možnost ji prolistovat. Působí na mě přesně tak, jak je uvedeno v popisu knížky. Sice obálka knihy by Vás mohla strhnout, ovlivnit, ale taky i odradit. Ale autor uvádí skutečnosti, které se staly, uvádí grafy, zdroje. Vše je objektivní a neovlivňuje. Je na Vás, jaký názor si uděláte. Je pravda, že autor má rád fikce a má i taková díla.


Biomanžel
březen - duben 2022
Biomanžel 2015, Michal Viewegh

Po Biomanželce jsem hned přečetla Biomanžela. Nebylo to špatné. Víc se mi líbila Biomanželka. Biomanžel byl víc ufňukaný, ale taky jsem se bavila. Další díl Dulu si určitě také přečtu. Souhlasím s komentářem od Aleh pode mnou.


Biomanželka
březen 2022 (16.-25.)
Biomanželka 2010, Michal Viewegh

Mně se knizka líbila. Čtivě napsáno. Mám pro pana Viewegha slabost.


Moje frnda
? - březen 2022
Moje frnda 2008, Věra Dumková

Mně to pobavilo, je to srozumitelné, lehké čtení. Ještě do toho zamontovat Pivrnce a šup do Dikobrazu. Můj pinďour mě pobavil víc.


Terapeutka
březen 2022 (11.-16.)
Terapeutka 2020, Helene Flood

Knížku jsem také poslouchala. A někdo tady trochu opisoval z už vydané knihy stejného názvu od autorek Camily Grebe a Åsy Träff. Ale budiž. Knížka se mi přesto líbila. Tato šla víc do nitra hlavní postavy. V románu byla perfektně popsána manželská krize a tip muže narcise, jak z učebnice. Ta psychologie mě taky zajímala a bavila.


Hoď se do klidu
březen 2022 (11.-16.)
Hoď se do klidu 2019, Tim Collins

Knížka je hezká, vkusná s hezkými obrázky a trefnými radami. Četla jsem ji na dobrou noc. Je i vtipná, uklidňující.


Důchodkyně nestřílejte
březen 2022 (02.-15.)
Důchodkyně nestřílejte 2010, Marcela Mlynářová

Knížka se mi líbila. Měla šmrnc. Libily se mi výlety, které autorka podnikala. Z knihy čiší ženskost. Chtěla bych se tak mít v důchodu.


Dům na samotě
? - březen 2022
Dům na samotě 2011, Michaela Klevisová


Petrklíče
březen 2022 (01.-02.)
Petrklíče 1893, Svatopluk Čech

Našli jsme knížku s krásnou vazbou vyřazenou v jednom antíku. Je tam všechno - myšlenky i romantika pana S. Čecha. Darujte tuto knížku dívce s kytičkou Petrklíčů nebo Primulkou .


Žárlivost a jiné povídky
listopad 2021 - březen 2022
Žárlivost a jiné povídky 2021, Jo Nesbø

První kniha od J. Nesbo, co jsem přečetla. Knížka se mi líbila. Povídky trefné na nepříjemné téma žárlivost.


Dobrodruhům
únor 2022 (16.-22.)
Dobrodruhům 2020, Tereza Ramba

I já jsem minulý týden doposlechla cd této laskavé knížky od Terezky, načtené jejím sexy hlasem. Nádherně napsané i načtené. Ocitla jsem se v džungli, na horách i rušném Vietnamu. A voněly mi všechny dobroty i jsem cítila vlhkost i tu špínu a smrad, když zmokli nebo se nemohli umýt. CD má výhodu, že můžete poslouchat kdykoli a kdekoli a slyšíte Terezu, kniha je objemnější, ale zas má spoustu obrázků a fotek, o které jsem se ošidila :-) Doporučuji všem Dobro Druhům.


Nebezpečné osobnosti
? - únor 2022
Nebezpečné osobnosti 2015, Joe Navarro


15 roků lásky
leden - únor 2022
15 roků lásky 2021, Patrik Hartl

Tak jsem se na knihu moc těšila. V první třetině mě chytla, pak mé nadšení klesalo, ale nakonec zas stouplo. Jako kdyby autor při tvoření ztrácel a nabíral dech. Knize bych dala o 100 stránek méně. Schopping, vaření večeří apod. bych seškrtala. Ale jinak dobrý nápad námětu. Při čtení mě provázel hlas a fyziognomie autora. Někdy plus a někdy minus.


Na cestě domů… vždycky
leden - únor 2022
Na cestě domů… vždycky 2021, Rudy Linka

Jsem velmi potěšena. Koupila jsem knihu manželovi a hned mu ji sebrala a vrátila až po přečtení. Ležela na mém nočním stolku a přes měsíc mě doprovázela před usnutím. Dokonce se mi jednou zdál o Rudym sen - erotickej :-). Zajímavé vyprávění a čtivě napsané. Krásná láska s Aničkou a otcovský vztah s jejich dcerou. Vše už vystihl níže Tatrman a Jarek82. Něčím mi pan Rudy připomíná Jana Svěráka. Jsou to šikovní, pracovití a nadaní sympaťáci.


60 let ZOO Ostrava
? - leden 2022
60 let ZOO Ostrava 2011, Stanislav Derlich


Přípravy na všechno
leden 2022 (21.-28.)
Přípravy na všechno 2020, Elsa Aids

Poslouchala jsem audio na ČRo. Je to dobře napsané a trefně namluvené panem Isteníkem. Celkem se mi líbilo. Má to svou náladu a né každému sedne. Cítím z knihy též nihilismus i pesimismus. Jediný motiv pro hrdinu žít jsou zřejmě jeho nezletilé děti a jeho zatím funkční nádobíčko. Připomíná mi tento styl stručného psaní autorku Helle Helle. Ta má zas svérázný ženský pohled na svět. Tuto autorku baštím velmi ráda :-)


Cesta k jednoduchosti
? - leden 2022
Cesta k jednoduchosti 1995, Milena Jesenská

Poslechnuto na ČRo a moc se mi líbila nadčasová moudra. Někdo může mít výhrady, ale já jsem si z poslechu odnesla hodně. Děkuji Vám paní Jesenská.


Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky
? - leden 2022
Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky 2007, Miloslav Švandrlík


Vražda v Orient-expresu
? - leden 2022
Vražda v Orient-expresu 1994, Agatha Christie


Nabarvené ptáče
? - leden 2022
Nabarvené ptáče 1995, Jerzy Kosiński


Pokušení být šťastní
prosinec 2021 - leden 2022
Pokušení být šťastní 2019, Lorenzo Marone

Taky jsem využila poslech ČRo. Kniha se mi moc líbila. Samozřejmě také díky panu herci J. Dvořákovi. Ten knihu přednesl opravdu bravurně. Vše napsali čtenáři přede mnou. Souhlasím jen s pozitivními ohlasy. Jsem ráda, že jsem poslech objevila a rozšířila jsem si opět obzory a užila jsem si to.


Obrázky z Burgundska
září 2021 - leden 2022
Obrázky z Burgundska 2007, Jan Šmíd

V létě jsem byla na cyklodovolené v Burgundsku a moc mě to chytlo. Nádhera. Po návratu jsem si okamžitě sehnala tuto knihu. Pan Šmíd je můj oblíbenec-zpravodaj. Kniha má hezká fota a kresbičky. Je pro mě vzpomínkou a takovým deníčkem mých toulek po této zemi. Poutavě a s citem napsáno.


Na život a na smrt
listopad 2021 - leden 2022
Na život a na smrt 2021, Laura Griffin

Kniha byla takový průměr. Bavila by mě více, kdyby se řešil jiný případ. Na knize se mi líbilo její tempo a dobře se četla. Její hrdinové byli moc sympatičtí, ale sklouzlo to někam, kam jsem nechtěla ...


1