Chalupa

Chalupa
https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/513266/bmid_chalupa-ZXW-513266.png 4 533 533

Existují cesty, které si člověk nevybírá, a lidé, které by raději nepotkal. Helenin přítel je nedostupný. První společné dítě se dere na svět a po Karlovi se slehla zem. Mladá žena utíká z města na valašskou samotu, od lidí a své matky, která přesně ví, jak by měla dcera žít, ale sama je nešťastná a osamělá. Tereza má trable s nesnesitelným šéfem a do toho manžel vybral bez jejího vědomí větší částku ze společného účtu. Jako by nestačilo, že se musí potýkat s krizí středního věku, vyčpělým vztahem a dcerou, které nerozumí. Když se ve dveřích bytu objeví policie, pochopí, že se stalo něco zlého. Životní dráhy obou žen přetrhne krutá událost a příběhy se protnou. Každá se s osudovou ztrátou musí vyrovnat po svém. Tereza se snaží rozluštit cizí tajemství a Helena se pere s vlastní nejistotou a závislostí na druhých. Dokážou najít v nečekané situaci sílu jít dál? A dokážou být ještě někdy vůbec šťastné?... celý text

Přidat komentář

cmelda87
včera 5 z 5

Poslechnuto v rámci četby na pokračování na ČRo.
Příjemně načteno, hezky se to poslouchalo a vnímalo.
Na to, že je to prvotina, tak moc hezky zpracované, vykreslení prostředí, postav, pocitů, prožitků, rozhodnutí, odhodlání.
Takový hořkosladký, pěkný, ale smutný příběh o nakonec propojených životech dvou rozdílných žen. I v realitě se tohle bohužel děje.
Z postav se mi nejvíce líbila babička a její moudra. A taky její sousedé.
A otevřený konec? Doufám, že jen proto, že se dočkáme pokračování.? :-)

1casper
12.06.2024 4 z 5

Ve knize vypráví na střídačku příběh Terezy a Heleny, dvou žen, které se "dělí" o jednoho muže. Každá s ním má dítě.
Příběh má spád, čte se to samo. Ale tak nějak do poloviny knihy. Druhá polovina je spíš o vztahu Terezy a její dcery Báry a konec už je takový hodně useknutý, jako by autorce došel dech, nebo to psal někdo jiný....
I tak se mi kniha líbila, někdy se k ní ráda vrátím.


Lenka276
10.06.2024 4 z 5

Moc hezká prvotina paní spisovatelky. Zajímavě propojené příběhy dvou žen. Líbí se mi líčení "starého světa" na Valašsku. První část měla větší spád, více se mi líbila. Celkově hodnotím jako moc hezké čtení.

Damaj
06.06.2024 5 z 5

Zajímavá knížka vyprávěná z pohledu dvou úplně odlišných žen, které mají jednu věc společnou, muže, o kterého při tragedii přišly. Knížka se moc hezky četla, jen ten konec byl dost otevřený a takový nedokončený? Nebo to byl záměr a čeká nás druhý díl?

Han-nah
03.06.2024 4 z 5

Dvě ženy a jeden muž. Vztahový propletenec, jakých je plno. Tady ale tragédie vše změní. Děj je prolínán střídáním kapitol, kde dostává prostor každá žena, Tereza a Helena. Dvě hlavní hrdinky, každá jiná, jiný náhled na život a rodinu, přesto je něco spojuje.
Sice prvotina, ale velice čtivá, obálka nádherná evokuje prostředí krásného Valašska s chaloupkou někde v kopcích, kde do děje zasahuje úžasná babička, ke které se Helena uchýlí. A ta její moudra. Ta umějí vyslovit pouze naše babičky, které mají kus života za sebou. Škoda, že ne všechna jsou vyslyšena.
Je to krásný, ač smutný příběh ze života, konec je otevřený. Až se s danou situací naše hrdinky vyrovnají, mají šanci na další nový život s dalšími trápeními i kotrmelci.
Ale nic, ani v životě, není jen černobílé.

maryska09
31.05.2024 5 z 5

Dobře napsaná kniha o dvou ženách v nezávidění hodné situaci. Ani s jednou by člověk neměnil, každá je úplně jiná a přitom obě chtějí to samé - lásku, klid a spokojenost

zoulinka
26.05.2024 4 z 5

Nejprve jsem knihu slyšela jako čtení na pokračování v Českém rozhlase. Téma mě zaujalo a tak jsem si to přečetla za pár dní sama.
Moc hezky spisovatelka popisuje pocity a vztahy žen, ať už obyčejné valašské babky, nenápadné učitelky v mateřské škole a její matky , nebo úspěšné manažerky a její pubertální dcery. Všechny si procházejí určitým životním obdobím, ve kterém něco řeší. Zároveň je všechny něco spojuje, i když na první pohled si některé z nich tak blízké nejsou.
A otevřený konec mi tady nevadí, cítím z něj šťastný konec, vyrovnání s osudem nebo možná i pokračování příběhu...

mataaskorice
25.05.2024 4 z 5

Příjemná odpočinková četba, postavy všední, ale dobře vykreslené, kdy se v jednotlivých pocitech, náladách může poznat každý z nás, aniž by jeho život provázely hlavní motivy knihy - smrt, nevěra, vyčpělost vztahu. Knížka také reflektuje rozdílnost lidských povah, městský život versus život na samotě, životní priority, (ne)schopnost upřednostňovat druhé před sebou samým, způsob vyrovnání se s životními ranami. Čtení poměrně obyčejné, ale pro mě příjemné.

28401
23.05.2024 5 z 5

Četba na pokračování - Český rozhlas.

ivanaGvGN
20.05.2024 4 z 5

Kniha se četla dobře, ale měla jsem dojem, že téma je všední. Milenka-dítě, manželka-děti, problémy v práci. Klasika týkající se velké části z nás. Konec odfláknutý.

MarceD.
16.05.2024 3 z 5

Další ze série knih, kde mi je aspoň jedna z hlavních postav mimořádně nesympatická. Nicméně kniha jako taková se mi četla dobře, neveselé zápletce navzdory. Závěr pro mě byl trochu nečekaný, ale to je jedině dobře. Epilog mi naopak už přišel trochu navíc a lehce matoucí.

hannina
13.05.2024

Poslechnuto jako četba v Čro. Skvělé podání. Bavilo mě to.

666Jitka
11.05.2024 4 z 5

(SPOILER) Životy dvou žen zcela odlišných povah a věku, které od života očekávají každá něco úplně jiného, se vlivem okolností nečekaně protnou... Autorka si s běžným tématem vyčpělého dlouhodobého vztahu, milostného trojúhelníku, stereotypního soužití, honbou za kariérou a jednotvárným rodinným životem umně pohrává a v příběhu nechává promlouvat dvě hlavní postavy, prostřednictvím jejichž myšlenek, pocitů a činů se zamýšlí nad všedními životy obyčejných lidí, zde tedy hlavně z pohledu žen, které dříve či později neminou většinu z nás. Odpočinkový poslech ze života jsem si užila na Českém rozhlase.

lapagerie
10.05.2024 3 z 5

Poslouchala jsem jako radioknihu na Českém rozhlasu a myslím, že přednes znamená velké plus. Líbily se mi náhledy obou žen, které netuší, že je spojoval jeden muž. Jedna je vlastně úplným opakem druhé a těžko se někdy pochopí. I kdyby chtěly.

Márinka
08.05.2024 4 z 5

Nejedná se o typický popis vztahového trojúhleníku, protože jeho "vrchol" v něm není přítomný a navíc do něj vstupují další generace. Autorka vsadila zejména na střet dvou naprosto rozdílných světů. Starší, městskou, ambiciózní kariéristku Terezu, která se potýká s dospívající dcerou, o kterou se dosud staral její otec. A mladou, po rodinném životě na venkově toužící nejistou Helenu, jejíž vztah s matkou je více než napjatý. Spíše než o vztahu manželka - manžel - milenka příběh vypovídá o vztazích matka - dcera.

dasa6360
05.05.2024 3 z 5

Kniha na jedno odpoledne, do vlaku, do čekárny nebo na dovolenou... Je psána svižně, nenáročně a prakticky klouže po povrchu. Pokud byste snad kousek vynechali, pravděpodobně by vám nic zásadního neuteklo. Hlavními postavami z příběhu můžete být dnes klidně vy a zítra váš soused. Je však zajímavé nahlížet postavám přes rameno a vidět, jak si s celou situací poradí. Konec mi, stejně jako ostatním, přišel trochu moc uspěchaný.

Safrika
05.05.2024 4 z 5

Knizka byla super, moc se mi libila, pribeh zajimavy a velmi realny. Urcite si od autorky jeste neco prectu.

Nuttelka
04.05.2024 audiokniha 4 z 5

(SPOILER) Tato kniha je opravdu realistická.. tohle se prostě děje a nikdo tomu bohužel nezabrání :-( Jsou muži, kteří dokáží žít dvojí život, dokud jim to nepřeroste přes hlavu.. A vlastně jen díky "náhodám" se stejně vše provalí.. Ani jedna žena to nemá lehké, obě se musí vypořádát se stejnou ztrátou, ale každá podle své situace.. A ani nemůžu říct, zda jsem více "fandila" Heleně nebo Tereze.. Je to takový hořskosladký příběh, který mě nepřekvapil, je to prostě život..

ZuzkaPapežová
02.05.2024 3 z 5

Četlo se samo.
Škoda konce, uspěchaný.
Úplně poslední strana rádoby plná budoucnosti, ale vlastně spíše velkým otazníkem a můžeme hádat, kdo byl oním mužem...takový konec mi přišel hloupý, ale zároveň dobrý jako otvírák pro pokračování.

tulipi
01.05.2024

Poslechnuto na CRo jako četba na pokračování.
Poslouchalo se pěkně, ke konci už lze předvídat rozuzlení příběhu, ale ničemu to nevadilo.