Vyměnit vodu květinám

Podmanivý příběh silné ženy, která přes všechny rány osudu tvrdošíjně věří ve štěstí. Violette Dušičková je správkyní hřbitova v malém burgundském městečku. Nezvyklé povolání pro ženu. Návštěvníci hřbitova i místní obyvatelé se přicházejí ohřát do jejího služebního domku, kde se smích a slzy mísí s kávou i kapkou něčeho ostřejšího. Její život plyne v pravidelném rytmu každodenních důvěrných zpovědí a smutných i úsměvných vzpomínek, s nimiž se jí návštěvníci svěřují. Každý z nich vypráví jiný příběh, všichni někoho ztratili a doufají, že třeba ještě není všem dnům konec, že někoho potkají nebo najdou něco, co jim vrátí na tvář úsměv. Violette všechny vyslechne, ale svůj příběh nosí ukrytý hluboko v sobě, stejně jako rudé šaty, které skrývá pod černým pláštěm. Jednoho dne se ale všechno změní, protože jeden muž a jedna žena se rozhodnou odpočívat spolu navěky na jejím hřbitově. Odhalí se tak pouta spojující živé a mrtvé a zdánlivě temná zákoutí duše se rozjasní. Autorka má vzácný vypravěčský talent, nechybí jí schopnost učinit ze všedních věcí výjimečné, vytvořit kolem obyčejné ženy neobyčejný svět plný poezie a lidskosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463990/big_vymenit-vodu-kvetinam-2vF-463990.png 4.3136

Vydáno: , Jota

Changer l'eau des fleurs, 2018

Kniha Vyměnit vodu květinám

Desdemona18

Krásně smutné.

Helena568

Nádhera! Po dočtete jsem nemohla popadnout dech. Smutné, laskavé, hluboce lidské.

rysavas

Přemýšlela jsem, jestli dát čtyři nebo pět hvězdiček...ale je pravda, že nejdříve mi nešlo se tolik začíst....takže proto ty čtyři....ale přemýšlím, jestli té knížce nekřivdím, protože byla tak dobrá, že ji potřebuji mít ve své knihovně :)

A jaká tahle kniha je? Taková hořkosmutná.....plná pravd.....také toho, že ne vždycky je všechno na první pohled takové, jak to vypadá.... že o životě ostatních vlastně nikdy nebudete nic vědět s jistotou...může to tak být....ale také nemusí....

Škoda, že jsem si knížku půjčila z knihovny, jinak bych jí měla přecpanou záložkami tam, kde se mi líbí nějaká myšlenka... tak alespoň malá ochutnávka:

"Nechci, aby mi jednou dali váš popel na můj hrob. Kašlu na to. Chci žít s vámi teď, hned. Abychom se spolu mohli dívat na nebe... I když bude plavat jako dnes...

"Občas se mi ozvěte. Ale ne moc často, jinak budu čekat." (v tom je hluboká pravda)

a moje nejoblíbenější: " Aby se objevila první hvězda , musí nejdřív nastat tma."

iška

“Samozřejmě je tady smrt, zármutek, škaredé počasí, Dušičky, ale život pokaždé zvítězí. Pořád je nějaké ráno, kdy je pěkné světlo, kdy ze spálené země vyraší tráva.” - tato slova, která říká Violette v rozhovoru se svým právníkem vlastně vystihují podstatu celé knihy. Moc se mi líbila a doporučuji.

eva3992
27.12.2021

Tato kniha nás zavede na hřbitov za jeho správkyní Violette Dušičkovou. Silná žena, která nám pomalu ukazuje tajemství svého života. Navíc tu potkáme spoustu zajímavých lidí, jejich osudů, lásek i trápení.

Tato kniha si mě získala od prvních řádků a já si ji neskutečně užila. Violette jsem si okamžitě zamilovala a prožívala s ní její příběh. Neobvyklé prostředí hřbitova by mohlo čtenáře odradit, ale naopak. Bylo to tu skvěle zakomponováno a to, jak na něj pohlížela sama Violette, různé příběhy zesnulých i pozůstalých, to vše nás donutí zamyslet se nad životem i smrtí.

Knížka je velice čtivá, čte se velice lehce, krátké kapitoly tomu jen pomáhají. Ač jsou tu jednoduché věty, tak jsou proloženy krásnými výrazy a myšlenkami. U některých se pousmějete, jindy Vás rozesmutní.

Příběh se skládal z vyprávění o minulosti a z přítomnosti, navíc se nám tu střídali i jednotliví vypravěči a my jsme si tak mohli dát dohromady celý příběh po jednotlivých střípkách, až se to celé nakonec objasnilo a my pochopili celý smutný příběh. Děj nás celou dobu udržuje v napětí a my tak potřebujeme číst dál a dál.

Krásný a smutný příběh, který jsem si moc užila a budu na něj ještě dlouho myslet.

marketa7
20.12.2021

Knížka byla ve Francii svého času velmi oblíbená, četla jsem ji v originále na doporučení a nemohu posoudit, jak moc se překlad povedl. Ta fr verze ve mne rezonovala hodně dlouho. Bavil mne ten trochu podivný ale milý příběh pomalu se rozbalující a v závěru nečekaně odhalující, bavila mne autorčina hra se zvolenými jmény postav...

Marcela52
16.12.2021

Příběh ženy, která má neobvyklé povolání, je správkyní hřbitova v malém burgundském městečku, se četl velmi dobře. A to i přesto, že se zde někdy docela složitě prolínají osudy několika rodin. Každý z nás musí někomu odpustit, na někoho zapomenout, a také najít sílu pokračovat v životě, když nás potká ztráta těch nejbližších. Autorce se podařilo díky velkému vypravěčskému talentu napsat román plný poezie i lidskosti, který si budete dlouho pamatovat...

Kaja1
26.11.2021

Knížka se mi líbila. Jak složité jsou lidské vztahy, jak zlí dokážou být ti, kteří by nám měli být nejbližší, jak čas vše vyléčí, i když člověk nezapomene, jak nám často pomohou lidé, které jsme cestou životem potkali. Ne vždy je všechno tak jednoduché, jak se nám zvenku jeví.Závěr knihy přinesl světlo na konci tunelu.