Vyměnit vodu květinám

Vyměnit vodu květinám https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463990/bmid_vymenit-vodu-kvetinam-2vF-463990.png 4 480 155

Podmanivý příběh silné ženy, která přes všechny rány osudu tvrdošíjně věří ve štěstí. Violette Dušičková je správkyní hřbitova v malém burgundském městečku. Nezvyklé povolání pro ženu. Návštěvníci hřbitova i místní obyvatelé se přicházejí ohřát do jejího služebního domku, kde se smích a slzy mísí s kávou i kapkou něčeho ostřejšího. Její život plyne v pravidelném rytmu každodenních důvěrných zpovědí a smutných i úsměvných vzpomínek, s nimiž se jí návštěvníci svěřují. Každý z nich vypráví jiný příběh, všichni někoho ztratili a doufají, že třeba ještě není všem dnům konec, že někoho potkají nebo najdou něco, co jim vrátí na tvář úsměv. Violette všechny vyslechne, ale svůj příběh nosí ukrytý hluboko v sobě, stejně jako rudé šaty, které skrývá pod černým pláštěm. Jednoho dne se ale všechno změní, protože jeden muž a jedna žena se rozhodnou odpočívat spolu navěky na jejím hřbitově. Odhalí se tak pouta spojující živé a mrtvé a zdánlivě temná zákoutí duše se rozjasní. Autorka má vzácný vypravěčský talent, nechybí jí schopnost učinit ze všedních věcí výjimečné, vytvořit kolem obyčejné ženy neobyčejný svět plný poezie a lidskosti.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Jota

Changer l'eau des fleurs , 2018

adorjas
27.11.2023 4 z 5

Na SR vyšlo ako Vymeňte kvetom vodu. Máme tu postavu Violette Dušičkovej, ktorá pracuje ako správkyňa cintorína v malom mestečku a slúži ako katalyzátor na stretnutia, spovede, slzy aj smiech rôznych návštevníkov. A čo sa udeje, a aké traumy z minulosti vyplávajú na povrch, prezrádzať nebudem, nechám to na čitateľovi. V niečom mi to pripomínalo od Burbery S eleganciou ježka a jej Reneè, avšak do tejto knihy som sa začítala až k polovici (dôkaz, že niektoré knihy netreba odkladať po prvých kapitolách). Celkovo fajn, relaxové čítaníčko. Téma cintorínov a smrti mi sadla práve na dušičkové čítanie začiatkom novembra. Ale nebojte, nosnou myšlienkou smrť nie je, je to o láske!

momo01
25.11.2023 4 z 5

Silná, překvapivá kniha, která začíná pomalu, téměř banálně - až jsem začala přemýšlet: "Stojí to za to?“ Ale pak se stává složitější, hutnější, nepředvídatelnější a nakonec i překvapivější.

„Svou první zahrádku jsem měl v devět letech. Metr čtvereční květin. Matka mě je naučila sázet, zalévat, sklízet. Cítil jsem, že se jí to líbí. Pořád mi říkala: Neposuzuj den podle úrody, ale podle semínek, která seješ.“

Doubravka1975
24.11.2023 4 z 5

Příběh hodně zajímavý, čtivý, ale zbytečně rozsáhlý a překombinovaný ( hlavně příběh Irene a Gabriela )
Viollette sympatická i její povolání a prostředí hřbitova mě hodně zaujalo a líbilo se mi.
Čemu se musím smát je překlad některých jmen a hlavně některých příjmení:):)
Na konci překvapení

Aranel15
23.11.2023 5 z 5

Po dlouhé době opravdu skvělá kniha, která má lásku, trápení, tajemství a díky hřbitovu i trochu toho tajemna.

Hema
21.11.2023 5 z 5

Je to trochu přeslazené a kýčovité, ale zároveň je to hezky napsané, čte se to samo, přestože jde o poměrně rozsáhlý román.

KudrnatáHolka
19.11.2023 4 z 5

U téhle knížky budete trnout, budete se bát. Budete se vztekat. Budete si zoufat. Budete zvědaví. Budete hladově otáčet jednu stránku za druhou. Budete brečet, a hodně. Budete naštvaní. Budete ji chtít dočíst a zároveň nebudete. A budete doufat. S každou otočenou stránkou, s každým slovem. Snad vás tato kniha pohltí tak, jako pohltila mě.
Hvězdičku dolů dávám za nedotažený překlad a korektury. Je škoda, že právě tohle rušilo tak krásný příběh.

Martica
19.11.2023 4 z 5

(SPOILER) Tahle kniha je tak... francouzská. Pokud vás Francouzi nebaví a nad francouzskými filmy, kde se za zvuků tahací harmoniky a křupání baget míhá jeden podivín za druhým, spíš kroutíte hlavou, raději ji nečtěte. Zároveň je ale dost zajímavá a taky zákeřná. Začátek se totiž odvíjí pomalu a ve zvláštním hřbitovním poklidu, kdy se necháme uchlácholit tlacháním hřbitovní partičky v kuchyni správkyně hřbitova, u které předpokládáme, že je podivínka prostě jen proto, že má za sebou trauma dětství bez rodičů a trauma ze špatného výběru partnera. Uděláme si předčasný závěr, že Filip je ničema a parazit, kterého měla Violette vykopat ze svého života nejpozději po narození dítěte. Zlobíme se na ni, že to neudělala. A na autorku, že pustila do světa další knihu, která je plná životů zpackaných tím, že si někdo vybral za životního partnera vola a pak to s ním vydržel 30 let nebo rovnou až do smrti. Jenže pravda je, jak už to tak bývá, trochu jinde. A mně se právě hrozně moc líbilo to postupné odkrývání předchozích událostí a taky povah jednotlivých hrdinů. To, jak se děj postupně vrstvil a jak košatěl, jak do něj zasáhla tragédie, jak se román místy měnil až v detektivku. Najednou jsem s údivem zjistila, že moje naprosté opovržení Filipem se v nestřežený okamžik změnilo v obrovskou lítost a pochopení. Všechno do sebe krásně zapadlo.

Tuto knihu bych si rozhodně chtěla přečíst v originále a hurá, já můžu, takže si ji jdu objednat. Mě to totiž tak strašně vytáčelo, ta nedotaženost v překladu a taky dvoukolejnost překladu jmen. Tak sakra, buď je přeložím všechna, nebo je nepřekládám vůbec a vyřeším to poznámkou pod čarou, jak se to dělalo dřív (já osobně se přikláním k té druhé možnosti). A to se týká i křestních jmen. Proč se změní Philippe Toussaint na Filipa Dušičku, ale Violette Toussaint se na Fialku nezmění? Když už bizár s přeloženými jmény, tak pořádný, ať to má grády. Tím ale nechci hanět překladatelku, je to práce šílená, kterou obdivuju. Ale měly si to holky v redakci trochu víc nechat projít hlavou.

Takže hvězdičku strhávám právě za zmíněné mezery v překladu (za což autorka nemůže) a za děsně patetický příběh Irène a Gabriela (za což autorka může). To už bylo trochu moc i na frankofila.

Kackac77
04.11.2023 5 z 5

To bylo tak krásné čtení! Vyvolávalo ve mě celou řadu pocitů. Knize se povedlo mě rozbrečet i rozesmát, dojmout, šokovat, ... pohladit po duši. Líbily se mi i ty citáty na začátku kapitol. Při čtení této knihy jsem musela být pozorná, nejde ji číst povrchně, jinak se v ní ztratíte. Nechávám ještě v sobě doznít....ale líbila se mi moc.

Atisa
21.10.2023 3 z 5

Jako kdyby se kniha dělila na dvě části. První polovina je taková pomalejší, hlubší. Zaujala mě v tom, že člověk může najít jako své poslání jakoukoliv práci, klidně i jako správce hřbitova. Druhá část dost zrychluje. Začíná se střídat několik časových a dějových rovin. Přiznám se, že jsem se v tom po čase začala ztrácet. Příběh mi přišel dost překombinovaný. Nevím, co si z toho závěru mám vlastně odnést. Tento typ literatury zřejmě není pro mě.

jitka7326
02.10.2023 3 z 5

Smutný příběh. Od poloviny mě knížka přestala bavit a těšil jsem se až ji dočtu.

IVANA0123
27.09.2023 5 z 5

(SPOILER) Tato kniha je neuvěřitelná. Je v ní tolik lásky a zároveň tolik smutku, že člověka naprosto zahltí. Už dlouhou mi u knihy nebylo tak dobře a zároveň jsem necítila tak velkou beznaděj. Pro mě měla dvě roviny, ta jedna mírná a plynoucí u Violetty v kuchyni, na zahrádce, v oddělení cedrů... Ta druhá smutná a temná a já jsem ji kolikrát chtěla přeskočit... ale takový je lidský život den a noc, radost a smutek. Je mnoho části, které bych z knihy vypsala, ale nejde je vypsat všechny. Možná je lepší si v knize najít ty své. Budu se vracet a hledat další knihy autorky. 5*
(9/23)

"Je lepší tě oplakávat než tě vůbec nepoznat"

" S těžkým srdcem zavřu Irenin deník. Jako zavíráme román, do něhož jsme se zamilovali. Román přítel, s nímž se těžko loučíme, protože chceme, aby s námi zůstal na dosah ruky."

Olous1
15.09.2023 5 z 5

Knihu jsem začala číst na základě komentářů mých knižních přátel.Opravdu není pro každého, musíte být na ni naladěni,jinak vás nezaujme. Mě velmi oslovila a já jsem si příběh Violette užila. I když to byl velmi smutný příběh,za mě určitě doporučuji.95%.

Imor
01.09.2023 4 z 5

Neobvyklá kniha, jejíž hlavní hrdinkou je dívka, která vyrůstala v pěstounské rodině. Život se s ní vůbec nemazlil a přichystal jí nejedno překvapení. Jak se příběh vyvíjí z dívky se stává žena poté i matka, dobrá kamarádka, ale i milenka. Vše co se v knize odehrává se na konci spojí do jednoho konce.

magic11
24.08.2023 2 z 5

Tak nějak nevím. Četla se celkem dobře, ale pořád jsem bojovala s tím, jestli se na ni nevyprdnout a neodložit. Skákání do minulosti moc nepomohlo a chvíli mi vždy trvalo zjistit, v jaké časové rovině se zrovna Violette pohybuje. Kdybych ji odložila po první kapitole, ušetřila bych čas na něco lepšího. A to na mě čeká ještě doma kniha Tři. Uvidíme..

knihovna44
21.08.2023 4 z 5

Zajímavá hlavní postava, silný příběh. Připojuji se k níže uváděným názorům, že rychlé střídání časových rovin a vypravěčů bylo trochu matoucí. Po čase jsem se ke knize vrátila a na druhé přečtení to nemělo chybu.

Petass
07.08.2023 5 z 5

Krásná laskavá kniha. Tíha lidských osudů, ale i živoucí postavy, smích, laskavost... Žádné zběsilé tempo, poklidný příběh s propletenými cestami plynoucí pomalu, stejně jako francouzský venkov, na kterém se odehrává. Moc bych si chtěla dát u Violette v kuchyni čaj, nebo od ní jen koupit květinu. Donutí Vás zpomalit a žít okamžik. Doporučuji!

Hvězdinka
04.07.2023 2 z 5

Za mě neeee, bojovala jsem s tím, že ani nedočtu. Tak rozvleklé (přes 400stran) a děj skoro nulový. Jediné plus je krásný jazyk autorky.

mol378
19.06.2023 5 z 5

Kniha o řadě nedorozumění, která mohou být fatální. Zároveň o porozumění, lásce, jakkoli mnohdy nepochopitelné, vlídnosti, přátelství. Kniha s několika nečekanými rozuzleními. Kniha i trochu napínavá. S francouzským šmrncem. A ten šmrnc má i knihou prostupující funerální esprit. Moc pěkná pomalá četba s přemýšlením, návratem do vlastních vzpomínek a velkou nadějí. V příštím životě bych byla ráda správkyní hřbitova.

fruitbueno
15.06.2023 3 z 5

I když se považuji za poměrně pozorného čtenáře, soustředěného na knihu, považuji tento kousek za dost nešťastný. Střídání rovin jsem stíhala jen velice špatně, tudíž mi místy i unikaly souvislosti. Příběh by bylo možné vyprávět přímočařeji, ten mix sladkého a hořkého se mi zdál také dost nevyvážený, proto jen průměrné hodnocení.

keny
02.06.2023 5 z 5

Krásné, dojemné, obohacujici, teskné, a všude je láska....až za hrob. Četla jsem pomalu, dávkovala si, opisovala citace, čerpala terapii, dodávala si naději...a děkovala

přátelství pro ženy Francie francouzská literatura tajemství psychologické romány hřbitovy romány maloměsto

Valérie Perrin
francouzská, 1967
2021  86%Vyměnit vodu květinám
2022  91%Tři
2023  86%Zapomeňte na neděli

Kniha Vyměnit vodu květinám je v