jjanca jjanca komentáře u knih

Bouře a vzdor Bouře a vzdor Leigh Bardugo

Uuf, tak toto bola zbytočná časť. Začiatok a koniec fajn, stred nuda. Kľudne by sa dala osekať na necelých 300 strán a o nič by sme neprišli. Nikolaj bol, samozrejme, mojou najobľúbenejšou postavou. Tak má proste vyzerať charizmatická a vtipná postava. Nechápem akú úlohu má v celom príbehu Mal. K deju nijak neprispieva (dobre, pomohol nájsť umocňovače) a len ma svojím správaním celý čas štval. 2,5*

18.03.2022 2 z 5

Světlo a stíny Světlo a stíny Leigh Bardugo

Neurazí, ale zase ani moc nenadchne. Vzhľadom na to, že nie som cieľovka, tak pre mňa bol dej príliš jednoduchý a konanie hlavnej hrdinky trochu zbrklé a nelogické. Ak sa na to pozriem optikou YA čitateľa, tak kniha asi splnila, čo mala. Škoda, že sa nedajú dávať aj pol-hviezdičky, pretože za mňa to je 3,5/5*.

10.03.2022 3 z 5

Sběratelka sirotků Sběratelka sirotků Ellen Marie Wiseman

Knihu som začala čítať v deň, kedy Rusko napadlo Ukrajinu. Vzhľadom na to, že sa príbeh odohráva počas epidémie španielskej chrípky a vo svete zúri prvá svetová vojna, nebolo to ľahké čítanie. Po pár desiatkach strán som sa do knihy úplne ponorila a zabudla na to, čo sa vo svete deje. Všetko som to naplno prežívala s Piou a držala jej palce. Páčilo sa mi, ako autorka dokázala vykresliť prostredie a vžiť sa do pocitov hlavnej hrdinky. Ten koniec mi prišiel trochu na rýchlo a taktiež by som uvítala viac Finna. Každopádne to bol skvelý čitateľský zážitok.

05.03.2022 5 z 5

Vlci Vlci Axel Gomille

Síce útla knižka, ale splnila svoj cieľ, ktorým je oboznámiť bežných ľudí so životom vlkov, aby si uvedomili, že vlkov sa netreba báť. Za mňa skvelé!

22.02.2022 5 z 5

Zůstaň se mnou Zůstaň se mnou Ayobami Adebayo

Na knihu som narazila vďaka Výzve. Zaujímavá sonda do úplne inej kultúry, zvykov a spoločenskej hierarchie. Bavilo ma, že Akin a Yejide išli v tomto smere trochu proti prúdu. Na ich príklade je vidieť, aká dôležitá je vo vzťahu (akomkoľvek) dôležitá komunikácia.

21.02.2022 4 z 5

Dvě místa na slunci Dvě místa na slunci Becky Chambers (p)

Myslela som si, že mi bude posádka z prvej knihy chýbať, ale príbeh Sindry a Chilli mi bohate stačil. Najviac ma bavil príbeh Jany a Sovy, ktorú som si od začiatku obľúbila. Na konci knihy sa linky Jany/Chilli a Sindry krásne spojili. Bolo to fajn oddychové čítanie, ale žiadny wau efekt sa nekonal.

13.02.2022 3 z 5

Její konec Její konec Shari Lapena

Moja tretia kniha od autorky, ale bohužiaľ najslabšia. Neviem, či ma viac iritovala Erica alebo Stephanie tým, že je unavená, nemôže spať a dvojičky majú koliku. Ďalej ma štvalo nelogické chovanie postáv. Akože keď vás niekto vydiera, necháte to tak a nepôjdete na políciu? Ten záver ma až tak neprekvapil, nejak to tak k nemu smerovalo.

03.02.2022 3 z 5

Co neodvál ani čas Co neodvál ani čas Hana Marie Körnerová (p)

Krásna kniha o živote. Moja tretia od autorky a zase ma dokázala zasiahnuť. Prvá časť má síce bavila viac, pretože bola viac optimistickejšia, než tá druhá. Ale povedzme si pravdu, taký je život a tieto veci sa, bohužiaľ, stávajú. Všetky tri ženy som si obľúbila. K srdcu mi prirástol aj Janecký (len ma trochu štvalo, že ho Kamila stále volala Janecký namiesto Vladimír). Škoda, že sa do druhej časti nedozvedáme viac o Laděne. Ale aj Ilonin príbeh bol zaujímavý.

30.01.2022 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Po dočítaní mám rozporuplné pocity. Váham medzi 3 a 4 hviezdičkami, tak ostanem niekde na pol ceste - 3,5*. Po toľkých kladných recenziách som čakala asi trochu viac. Ono to
vôbec nebolo zlé, ale niečo tomu chýbalo. Tak nejak som tušila, že to skončí klasicky americky. Kniha bola napísaná pútavo, hlavný hrdina bol sympaticky sarkastický a vtipný, technické pasáže mi až tak nevadili. Najviac sa mi páčilo, že som si vedela predstaviť, že by sa toto mohlo stať aj v skutočnosti, vzhľadom na to, akou pokročilou civilizáciou sa stávame. Že by celá planéta sledovala toho jedného astronauta na Marse a všemožné vesmírne agentúry by sa ho snažili zachrániť. Z toho mi mráz behal po chrbte.

24.01.2022 4 z 5

Veľká vlaková lúpež Veľká vlaková lúpež Michael Crichton

Zaujímavé čítanie a zaujímavý exkurz do minulosti. Človek až neverí, že sa toto mohlo stať v skutočnosti a ako svet oproti tomu dnešnému fungoval. Kniha bola napísaná veľmi pútavo, až som sa pristihla, že fandím Piercovi, aby mu tá lúpež vyšla. Film som ešte nevidela, ale po prečítaní knihy si ho rada pozriem.

22.01.2022 4 z 5

Obyčajné zázraky: Svet očami Vedátora Obyčajné zázraky: Svet očami Vedátora Samuel Kováčik

Kto pozná Samka a jeho Vedátorský podcast, tak nie je prekvapený, akým štýlom je knižka písaná, a t.j. zrozumiteľne, štrukturovane a miestami aj vtipne. Ak máte podcast napočúvaný, tak niektoré kapitoly ste už počuli, zároveň sa dozviete aj niečo nové. Doporučujem pre kohokoľvek

16.01.2022 5 z 5

A zrodí se píseň A zrodí se píseň Samantha Shannon

Za mňa zatiaľ najlepšia časť, prečítaná za jeden deň. Narozdiel od predchádzajúcich dielov, do tejto som nemala problém sa začítať. Refájci sú pre mňa najväčším lákadlom a ak sa v knižke nachádzajú od začiatku, tak sa od príbehu nedokážem odtrhnúť. Prostredie Londýna bolo skvelé, ale nijak mi nevadili Paigine "výlety" mimo Londýn. Som rada, že priestor dostali aj iné postavy, ktoré som si obľúbila. Vyzerá to tak, že si v ďalšom diele užijeme viac Arctura a ja len dúfam, že ďalší diel vyjde čo najrýchlejšie.

01.01.2022 5 z 5

Vidořád Vidořád Samantha Shannon

Začiatok knihy bol pre mňa extrémne zdĺhavý. Ale vedela som, že akonáhle sa na scéne objaví Arcturus a ďalší Refájci, tak knihu nebudem vedieť odložiť. A tak sa aj stalo. Po tom, ako vstúpili do deja, nabral príbeh spád a zrazu bol koniec. Romantickej časti môjho ja chýbalo viac momentov Paige a Strážcu, ale napätia a zvratov to malo dostatok. Našťastie mám doma ďalší diel, tak sa doň rovno môžem pustiť.

31.12.2021 4 z 5

Mluví k vám kapitán Mluví k vám kapitán Martin Moravec

S Davidom Heclom som sa prvý krát stretla v leteckom podcaste flyRosta. Kapitán pôsobil sympaticky, sršala z neho pokora, kľud a obrovské zapálenie pre jeho prácu. Keď som videla, že vyjde knižka, bolo mi jasné, že ju musím mať. Bola skvelá! Martinovi Moravcovi sa podarilo zachytiť kapitánovú osobnosť presne tak, ako si ju pamätám z podcastu. Obom pánom prajem v živote veľa úspechov.

28.12.2021 5 z 5

Kostičas Kostičas Samantha Shannon

Nebolo úplne jednoduché sa do príbehu dostať. Autorka vás nešetrí a svet vám predstaví tak rýchlo, že sa po chvíli začnete strácať vo všetkých tých kohortách a rádoch jasnovidnosti. Pár krát mi napadlo, že knižku odložím, ale stále som si hovorila, že predsa nemôže mať také vysoké hodnotenie bez dôvodu. A potom to prišlo. Na scéne sa objavili Refájci, Strážca a ja som len pretáčala jednu stránku za druhou a čítala dlho do noci. Teším sa na ďalší diel a som zvedavá kam osud zavedie Paige a Strážcu.
Tú jednu hviezdičku strhávam kvôli tomu, že mi trvalo vyše 100 strán, kým som sa začítala.

25.12.2021 4 z 5

Z krve a popela Z krve a popela Jennifer L. Armentrout

Neuveriteľne potrebujem ďalší diel! Ja si snáď kúpim ďalší diel v angličtine. Bohové, to bola jazda. Knihu som zhltla v podstate za dva dni. Nedokázala som sa od nej odtrhnúť. Síce som jednú z hlavných postáv odhalila už na začiatku, vôbec to neuberalo napínavosti celého príbehu a hrozne ma zaujíma ako to bude pokračovať ďalej. Vyzdvihujem vytvorenie hlavnej postavy, ktorá bola rozumná a sympatická (aj keď ku koncu som mala trochu chuť ju preplesknúť). Tá príťažlivosť a iskrenie medzi ňou a Hawkeom boli doslova hmatateľné. A tie ich hádky a podpichovanie... Veľa krát som sa z chuti nahlas zasmiala. Autorka si pripravila pôdu na ďalší diel, ktorého sa neviem dočkať. A mám taký pocit, že z Kierana bude moja ďalšia obľúbená postava.

18.12.2021 5 z 5

Opačno Opačno Hannah Mathewson

Tak kde začať. Na knižku som sa úprimne tešila. Je to predsa fantasy v LONDÝNE! Síce YA, ale už som ich pár takých prečítala a nijak mi to nevadilo. Táto knižka, bohužiaľ, moje očakávania nenaplnila. Do čítania som sa musela nútiť, a čítala som ju viac-menej len preto, aby už bol rýchlo koniec. Hlavná hrdinka mala svoje svetlé momenty, ale väčšinou bola na facku. Eliot tiež nič moc. Najsympatickejší mi bol kapitán Fowler.
Vo frakciách som mala docela zmätok, knižka bola občas napísaná tak komplikovane, až som si niektoré odstavce alebo dialógy/rozhovory musela čítať viac krát, lebo mi nebolo jasné, ktorá postava zrovna hovorí. Čo je možno spôsobené aj prekladom, neviem.
A toľko chýb, čo v texte bolo. Korektori by mali vrátiť honorár za túto knihu, lebo to bola odfláknutá robota. (napr. Ilsa řekl.. ako vážne?!)
Ku koncu sa konečne niečo dialo, ale ďalší diel si asi neprečítam. Síce ma trochu zaujíma, ako to dopadne, ale bohate by mi stačilo, keby mi druhú časť niekto len vyspoileroval.

13.12.2021 2 z 5

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

Keď som začala čítať knižku, nechápala som, čo na nej všetci vidia. Príbeh si len tak plynul a plynul, až som si po pár desiatkach stranách uvedomila, že ma totálne vtiahol a ja som len čítala a čítala a skoro zabúdala vystupovať z dopravných prostriedkov.
Tak krásnu knihu som dlho nečítala. Síce príbeh nijak negraduje, stále plynie rovnakým tempom, ale štýl, ktorým je písaná, vás núti čítať ďalej a ďalej. Snažila som si príbeh dávkovať, ale ono to nešlo, musíte stále čítať.
Páčilo sa mi ako sa strieda prítomnosť s minulosťou, ako sa Addie prebojováva storočiami, ako stretáva Henryho. A páčil sa mi aj záver.
Najviac sa mi však páčila Lucova linka. Som divná, že som si obľúbila zrovna jeho, samotného diabla?
A samozrejme, klobúk dolu pred prekladateľkou!

04.12.2021 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Nemám čo vytknúť. Kniha začala pomalšie a postupne gradovala až vygradovala do skvelého záveru a mne je ľúto, že som ju nečítala pomalšie. Síce nie som cieľovka, ale séria ma neuveriteľne baví. Teším sa na ďalšiu časť a len ma mrzí, že vydanie štvrtého dielu asi ešte nejaký čas potrvá.

22.11.2021 5 z 5

Oceán na konci cesty Oceán na konci cesty Neil Gaiman

Váhala som medzi 4 a 5 hviezdičkami, ale uvedomila som si, že tej knihe nie je čo vytknúť. Ako už niekto podo mnou napísal, je to vlastne taká rozprávka pre dospelých. Chvíľami som mala pocit, že som zase dieťa a čítam rozprávky od Hansa Christiana Andersena. A tie ilustrácie... nádhera!

16.11.2021 5 z 5