Opačno

První díl fantasy série z alternativní magické verze Londýna. Vítejte v Opačnu, v Londýně, který není tak úplně stejný jako ten náš. V únoru tu je léto, metro je jeskyní plnou divů a ulice plní magie. Ale London je taky rozdělený na části mezi šest soupeřících frakcí, kdy každá ovládá jedinečné dovednosti - a vůdce Měňavců Gedeon Ravenswood se právě utrhl ze řetězu a hrozí, že přetrhá křehká pouta, která desítky let držela Londýn pohromadě. Ilsa patří mezi Měňavce a 17 let života strávila v tom nesprávném Londýně, kde je skutečná magie považována za dílo ďábla. Rodiče ji po narození opustili, a tak se musela o život rvát - nejdřív jako kapsářka a později na pódiu jako asistentka iluzionisty, kde oslňovala publikum tajným používáním svých schopností. Když Ilsa projde portálem do Opačna, konečně má pocit, že někam patří. Ale její nový domov stojí na pokraji občanské války a Ilsa se ocitne přímo uprostřed dění. Jediný způsob, jak Londýn zachránit, je najít Gedeona, Ilsina dlouho ztraceného bratra, jednoho z posledních členů rodiny, která ji opustila ve špatném světě. Ilsa je ze všech stran obklopena nepřáteli i Měnivci, kteří mají být jejími spojenci, avšak nosí tváře, které jim nepatří. Přišel čas vytáhnout z rukávu všechny triky a trumfy, aby vůbec přežila....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476629/big_opacno-CYT-476629.jpg 431

Opačno 1.

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež

Vydáno: , CooBoo

Witherward, 2021

Kniha Opačno

Marushka27
předevčírem

Musím pochválit námět, který sice není moc originální, ale zajímavé. Líbily se mi popisy, začátek a budování světa kolem Ilsy. Na druhou stranu jsem trpěla tím, že se často chovala jako typická vymletá ya hrdinka. Někdo ji zachrání a ona chce hned zdrhnout, někdo ji zachrání, ale ona mu nemůže věřit, někdo ji mohl celou dobu zabít ve spaní, ale ona má pocit, že čekali až se vzbudí...
Typický velký hype, ale ve výsledku celkem průměr. Stylem to připomínalo C. Clare, ale postavy zde mi tak nepřirostly k srdci. Přitom kniha hýří mnoha dobrými nápady.

smrčci

Humbuk kolem této knihy byl velký, proto jsem se do ní vrhla s velkym očekáváním, která však zůstala nenaplnena. Začátek vypadal slibně, pak se to ale celé nejak zpomalilo a čtení mě přestalo bavit. Za mě bohužel průměrná fantasy, i když své čtenáře si zajisté najde.

Lutzinka

Nečekala jsem tak dobrou knížku. Velmi milé překvapení, ale pár chyb jsem přece jen našla...

Trochu chaos s těmi frakcemi, kdo umí co a kdo velí komu.
Styl psaní mi taky úplně neseděl, chvílemi nebyl srozumitelný. Občas jsem musela číst odstavec dvakrát, abych pochopila, kdo mluví na koho a kdo říká co.
Ve vší úctě ke všem, kteří umí cizí jazyky, ten překlad podle mě byl slabý a ubral knížce plný počet hvězd, to množství chyb ve větách bylo až děsivé, některé věty vůbec nedávaly smysl. Překlepů tam bylo kvantum.
Taky mám ještě trochu problém se jménem Ilsa, ale to je pouze moje chyba :-)

Jinak myslím, že je to super svět, hlavní hrdinka je chytrá, a bavila mě hlavně tím, že fakt používá mozek, až na jednu výjimku, když nedala Elliotovi šanci to vysvětlit, sice na to potom přijde, ale úplně mi to tam nesedělo. Fowler je skvělá postava, a Elliot se taky drží vysoko od první věty, kterou pronesl. Ve vzduchu se vznáší milostný trojúhelník? Potřebuju nutně číst pokračování...

mujkniznisvet

Ačkoliv musím uznat, že ze začátku jsem se lehce ztrácela, co se jednotlivých frakcí týče, časem jsem si na to zvykla a postupně se orientovat začala. Takže to rozhodně nevzdávejte, pokud se budete motat jako já. :D
Co se týče akce a zvratů, těch v této knize tolik nečekejte. V tomto díle se hlavně seznamujeme s postavami (ke kterým se hned trochu vyjádřím:D), celým Opačnem a tím, jak tento svět funguje. Doufám ale, že co se akce týče, tak se jí v dalším díle dočkáme o něco více. :)
Teď trochu k postavám. Ty jsou propracované naprosto skvěle! Jsou prostě jedinečné a každý má v příběhu nějakou svou roli - takže nečekejte moc 'výplňových' nebo 'zbytečných' postav, které se v některých knihách objevují více, než by bylo zdrávo.
Celkově se mi kniha opravdu líbila a už se těším na další díly, takže vám ji vřele doporučuji, pokud váháte. :)

Arianne

Moc jsem od toho neočekávala, chtěla jsem jen nějak zabít čas. Ale tenhle svět... Dostal se mi pod kůži. Byla to parádní jízda, žádné kostrbaté rádoby mučednické spytování všech a všeho. Postav tak akorát a byla to velmi příjemná společnost. Dostalo se mi mnohem lepší zábavy, než jsem čekala a doufám, že nás nakladatelství brzy oblaží dalším dílem, protože prostě potřebuju vědět, jak to dopadne s Eliotem

Adýsek

Opačno byla průměrná kniha. Ale docela dobrý začátek nadějné série.
Líbila se mi na ní magie (i když mi trochu připomínala magii z knih Cassandry Clareové) a s ní i politika mezi jednotlivými frakcemi, obálka a zajímavá postava Kapitána Fowlera. Na druhou stranu na vás autorka po celou dobu valí nespočet informací ze všech stran a taky chování hlavní hrdinky Ilsy by stálo za přehodnocení.

Průměr, ale kniha si určitě najde své čtenáře.

ancaciz

Dva Londýny, jeden klasický, kde je magie dílem ďábla a druhý, ve kterém existují různé magické frakce. Krásně vystavěný svět i popsaná magie.

Velké plus dávám za vedlejší postavy. Příběh postupně odhaluje jejich charaktery, nechává je růst a jednotlivé postavy se tu navzájem ovlivňují. Dokonce mi byla sympatická i hlavní hrdinka, což se mi v YA moc nestává.

Knihu jsem si neskutečně užila a ráda bych vám ji doporučila. Jasně, téma více Londýnů sice není žádná extra novinka, ale vadí to? Podle mě ne. Právě naopak, Opačno mi připomnělo ty "starší" YA fantasy, na které moc ráda vzpomínám.

Alea Crane

V průběhu čtení se mé hodnocení knihy hodně měnilo.
Zpočátku jsem byla nadšená z divadelního prostředí a magie pouličních dětí.
Ale poté, co se děj přesunul do Opačna, toto nadšení postupně opadlo. V chování hrdinky mi chyběly odrazy žalu, který měla cítit a ztrácela jsem se ve zmateném motanci informací, který nám byl předkládán.
A pak, zhruba v polovině knihy, se děj dal do pohybu, blíže jsme poznali další postavy a střípky informací do sebe začaly zapadat. Baví mě, když autor v příběhu zvládne ponechat vodítka, pomocí kterých si dokážu informace spojit v teorie pár stránek předtím, než jsou potvrzeny či vyvráceny. Musím ocenit to, jak do sebe v závěru vše zapadlo, jak děj, tak chování postav, které jsem si pro jejich propracované příběhy velmi oblíbila.
Pokud vás začátek také odradil, zkuste se přes něj prokousat, svět a magie Opačna rozhodně stojí za objevování.