jjanca jjanca komentáře u knih

Světlo v plameni Světlo v plameni Jennifer L. Armentrout

Táto kniha a táto séria je absolútne úžasná. Keď som pri prvej časti bola na vážkach, či sa mi táto séria páči viac, než Z krvi a popola, tak teraz v tom mám jasno. Je! Nie že by som nemala rada Poppy a Casa. Mám a veľmi. Ale Sera a Nyktos, to je iný level. A light in the flame má skvelý worldbuilding a hlavne skvelé vedľajšie postavy. Belle, Aios, Nektas, Rhain, atď. Všetci boli úžasní. A drakeni! Jadis a Reaver. No teším sa na ďalšiu časť a mrzí ma, že bude posledná, ale niečo mi hovorí, že sa v pôvodnej sérii všetky naše hlavné postavy stretnú. Čítané v originále.

28.12.2023 5 z 5

Elektra Elektra Jennifer Saint

Prvú autorkinu knihu som nečítala, ale Elektra sa mi veľmi páčila. V príbehu hrajú hlavnú úlohu tri ženy - Klytaimnestra, Elektra a Kassandra. Súhlasím s komentárom, že názov knihy je zavádzajúci. Hlavnú rolu hrala Klytaimnestra. Jej príbeh ma veľmi bavil, hlavne jej zmena po smrti dcéry. Príbeh vidíme aj očami Elektry, ktorá síce nie je veľmi sympatická, ale v kontexte vtedajšej doby sa jej konaniu dá trochu rozumieť. Kassandrin osud bol najmenej rozpísaný a asi by som zvládla viac kapitol z jej pohľadu. Knihu rozhodne doporučujem, veľmi ma bavila a bola napísaná krásnym štýlom.
Čítané v originále.

06.12.2023 4 z 5

Flotila zatracených Flotila zatracených J.S. Dewes

Kniha pokračuje presne tam, kde skončil prvý diel. Ak máte možnosť knihy čítať hneď po sebe, urobte to. Ja som mala medzi nimi dlhšiu pauzu a bolo to poznať na tom, že som si dobre nevedela spomenúť na dej z prvej knihy a na postavy.
Napriek všetkému, druhý diel sa mi páčil oveľa viac ako ten prvý. Ani jedna strana nebola nudná, po celý čas sa niečo dialo a bolo to napínavé. Príbeh bol vtipný a hrdinovia sympatickí, takže sa im nedá nefandiť. Teším sa na ďalší diel a dúfam, že naň nebudeme musieť dlho čakať.

06.11.2023 4 z 5

Pomocnice Pomocnice Freida McFadden

Skvelý triler, napínavý od začiatku do konca. Knihu som prečítala na dva záťahy. Presne takto si predstavujem dobrý triler. Chytí vás od začiatku, má krátke kapitoly, neviete prestať čítať, milujete/nenávidíte nejakú postavu a potom bum, nastane zvrat a všetko je inak. Skvelé.

06.11.2023 5 z 5

Hory zpívají Hory zpívají Nguyen Phan Que Mai

Veľmi silný príbeh z obdobia a oblasti, z ktorej som mala minimum vedomostí. Príbeh niekoľkých generácií jednej rodiny, ktorý budete čítať jedným dychom. Zamilujete si hlavnú postavu aj jej babičku, ktorá toho v živote musela vydržať až-až. Bol to príbeh plný utrpenia, straty a bolesti, ale aj lásky a nádeje. Jedna z najlepších kníh tohto roku.

06.11.2023 5 z 5

Smrt číhá na jarmarku Smrt číhá na jarmarku Anders de la Motte

Druhá časť ma bavila oveľa viac, než tá prvá. Mrzí ma, že už nebudú ďalšie časti. Je to pohodová detektívka z neotrlého prostredia. Ani mi nevadil väčší rozsah, čítalo sa to dobre, v podstate na jeden záťah.

25.09.2023 4 z 5

Lži Lockeho Lamory Lži Lockeho Lamory Scott Lynch

Bohužiaľ, nehodnotím, pretože som knižku nedokázala dočítať. 10 dní som sa prekúsavala cez prvých 100 strán. Námet bol dobrý, ale prevedenie bolo zdĺhavé a príliš popisné. Väčšinou si užívam príbehy, kde sa prítomnosť strieda s minulosťou, ale v tomto prípade som bola zmätená ako lesná včela. Kto má rád dlhé popisy, pomalé začiatky, choďte do toho.

30.08.2023

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Audiokniha: Slušné zakončenie celej trilógie. Druhá časť zostáva pre mňa najlepšou, ale táto jej slušne konkuruje. Príbeh bol skvelo vykreslený, bitky napínavé a ja si konečne môžem pozrieť filmy.

30.08.2023 4 z 5

Bledý snílek / Píseň úsvitu Bledý snílek / Píseň úsvitu Samantha Shannon

Som rada, že som sa po dlhšom čase mohla ponoriť do prostredia jasnovidcov a utvrdiť sa v tom, že táto séria patrí medzi moje srdcovky a neviem sa dočkať, kým autorka vydá novú časť. Prvá poviedka ma bavila viac než druhá. Obsahovala totiž nové informácie o minulosti Page a Jaxona. Druhá bola menej záživnejšia, všetko podstatné sme sa dozvedeli už v predchádzajúcich knihách. Každopádne ako pripomenutie minulých dielov to fungovalo.

30.08.2023 4 z 5

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Audiokniha: Druhú časť Pána prsteňov sa mi páčila oveľa viac ako tá prvá. Už som postavy poznala, prostredie už tiež bolo známe, takže som si dej mohla užívať plnými dúškami. Najviac som si úživala kapitoly, kde Frodo putoval so Samom a Glumom a záverečný boj s Odulou bol tiež skvelý. Audiokniha je brilantne nahovorená Alešom Procházkom. Ak nad ňou rozmýšľate, neváhajte.

19.07.2023 5 z 5

Plutoshine Plutoshine Lucy Kissick

Ach, tak som sa tešila na túto knihu a také sklamanie to bolo. Porovnávanie tejto knihy a Andyho Weira je úplne scestné. Každý autor píše inak, nečakajte podobnosť, zbytočne si skazíte zážitok.
Kniha je najmä o vzťahoch ľudí, toho čistokrvného scifi tam moc nie je. Postavy boli však vykreslené dobre, taktiež ich psychológia. Páčil sa mi hlavne vzťah Nou a Luciana. Škoda, že nebolo viac času venovaného tomu, čo na Plute našli.
Knihu odporúčam viac ľuďom, ktorí chcú so scifi začať.

02.07.2023 3 z 5

Chalupa Chalupa Pavlína Křivánková

Po dočítaní tejto knihy ma napadlo jediné. Prečo táto kniha nie je vôbec vidieť!? Rozhodne by si to zaslúžila.
Do knihy som sa začítala hneď od prvej strany. Stránky ubiehajú rýchlo, aj to vďaka striedaniu kapitol Terezy a Heleny. Postavy sú skvelo vykreslené, obraz o každej žene si urobíte docela rýchlo. Raz fandíte jednej, potom druhej. Príbeh je realistický, kľudne sa mohol udiať alebo sa práve niekomu deje.
Kniha si zaslúži pozornosť, určite neváhajte. Teším sa až autorka napíše niečo ďalšie.

21.06.2023 4 z 5

Miláčkové z metra Miláčkové z metra Kate Spencer

Skvelá letná oddychovka. Nečakajte nejaký hlboký príbeh, ktorý vám zmení život. Kvôli tomu takéto knihy nečítame. Pristupujte ku knihe s tým, že sa chcete zabaviť, oddýchnuť si, zasnívať sa a možno sa aj trochu zamilovať, a budete spokojní.
Obaja hlavní hrdinovia sú sympatické a inteligentné postavy, ktorým fandíte po celý čas a medzi ktorými to neustále iskrí. Občas to bolo pritiahnuté za vlasy (to IG šialenstvo a rozhovory), ale to k tomuto žánru patrí.
Ak máte chuť na letnú oddychovku, choďte do toho! Čítané v originále.

19.06.2023 5 z 5

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

Prečítané za dva dni! Na prvotinu výborný počin. Vraha som odhalila hneď na začiatku, čo sa mi často nestáva. V priebehu bolo pár momentov, pri ktorých som začala pochybovať, či mám pravdu, ale nakoniec som vraha odhadla dobre. Kniha nemala žiadne nudné pasáže, malo to spád a napätie. Lauru som si docela obľúbila. To isté však nemôžem povedať o Adamovi. Ten bol na facku a občas som si hovorila, ako je možné, že pracuje u polície. Na čo tam ten chlap vôbec bol? Vyšetrovaniu aj tak moc nepomohol.
Na ďalší diel sa rozhodne teším.

17.06.2023 3 z 5

Obsidio Obsidio Amie Kaufman

Tak a moja obľúbená séria skončila. Predchádzajúci diel nastavil latku tak vysoko, že sa to Obsidiu nepodarilo prekonať. Tento diel bol o niečo pomalší a vystupovalo v ňom viac postav, tak človeku chvíľu trvalo, kým sa zorientoval. Napriek tomu som si čítanie užila a knihu preletela za pár dní. Opäť to bolo vtipné, napínavé a stretli sme nové, sympatické postavy. Celá séria bude mať svoje čestné miesto v knižnici. 4,5/5*

16.06.2023 4 z 5

Vlci Vlci Nicholas Evans

Do knižky som sa dlho nevedela začítať, ale potom nastal zlom a dočítala som ju na dva záťahy. Vlk je moje najobľúbenejšie zviera, takže som si najviac užívala pasáže, ktoré sa venovali ich životu. Kniha je však najmä o medziľudských vzťahoch. Je rozprávaná z pohľadu viacerých postav a dokáže v človeku vyvolať množstvo emócií, či pozitívnych alebo negatívnych. Koniec bol na mňa príliš rýchly, ako keby za autorovi už nechcelo písať. 3,5/5*

13.06.2023 3 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Prohnilé město som začala čítať rok po tom, čo som prečítala prvý diel, čo sa, bohužiaľ, odrazilo v mojom hodnotení. Prvých 100-200 strán som mala problém sa do príbehu dostať, pretože som skoro všetko medzitým zabudla. Našťastie autorka nešetrila retrospektívami, čo mi pomohlo spomenúť si na predchádzajúcu časť. Potom som sa od príbehu nevedela odtrhnúť.
Tento diel hodnotím lepšie, než ten prvý, prišiel mi viac uveriteľný, bolo v ňom viac napätia a nenútené romantické linky. Charaktery postáv boli skvelo vykreslené, každá bola iná a výnimočná. Zamilovala som si snáď všetky a to, čo sa s tou jednou stalo, ma nesmierne mrzelo. Koniec nebol vyslovene happyend, ale len náznak, že snáď už bude lepšie, čo oceňujem.

06.06.2023 4 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Audiokniha: Konečne som sa dostala k tejto legendárnej knihe aj ja. Ako dieťa som vyrastala na Harrym Potterovi a Pán prsteňov sa mi nejak vyhýbal. Neskôr ma kamaráti prinútili sa pozerať na film, ale bolo to tak dlhé, že som vždy zaspala. Tak som si povedala, že skúsim audioknihu. A dobre som urobila, pretože si myslím, že keby sa pustím do fyzickej knihy, čítanie by ma kvôli dlhým opisom nebavilo. Takto som si, aj vďaka skvelému Alešovi Procházkovi, čítanie užila a dokonca sa teším aj na film.
Musím povedať, že svet ma bavil, bol detailne prepracovaný a postavy skvelo vykreslené. Hneď sa idem pustiť do druhého dielu!

05.06.2023 4 z 5

Síla Síla Siri Pettersen

Tak konečne mám za sebou posledný diel série. Príbeh začína tam, kde skončila druhá časť. Zo začiatku ma to hrozne bavilo, Rimeho linka a svet Umpiri. Postupne mi však začala liezť na nervy ufňukaná Hirka. Kde sa podela tá vyspelá žena z druhej časti? Koniec bol zase uplácaný hrozne rýchlo a prišlo mi to celé také neuveriteľné. Škoda, že autorka túto časť viac nerozpísala. Takže nakoniec zase len 3,5/5*

21.05.2023 3 z 5

Analýza lásky Analýza lásky Ali Hazelwood

Dostala som presne to, čo som očakávala. Zasnívala som sa, zamilovala a zasmiala. Bolo to milé, vtipné a miestami poučné. Páčilo sa mi prostredie NASA, ktoré bolo nezvyčajné a osviežujúce. Pol hviezdičky uberám za počet strán. Občas príbeh pôsobil zdĺhavo. 4,5/5*
Čítané v originále.

15.05.2023 5 z 5