jjanca jjanca komentáře u knih

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Audiokniha: Nádhera. Nikdy by som nepovedala, že sa mi bude táto kniha v hovorenej podobe tak páčiť. Visela som na každom slove Martina Fingera. Užili sme si Ciri, Yennefer aj Geralta. Občas som bola stratená v postavách, ale až tak to neuškodilo. Idem sa vrhnúť na ďalší diel.

28.10.2022 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Audiokniha: Po vypočutí/prečítaní tejto knihy sa už nikdy nebudem pozerať na les ako predtým. Pôvodne som očakávala ezo typ knihy, ale našťastie sa to nestalo a kniha vám poskytne mnoho nových informácií o biológii a fungovaní lesa. Interpretácia bola tiež veľmi príjemná.

26.10.2022 5 z 5

Hlídka na konci vesmíru Hlídka na konci vesmíru J.S. Dewes

Skvelé sci-fi, až sa mi nechce veriť, že je to autorkina prvotina. Obľúbila som si Cavalona aj Adequin. Obe postavy boli napísané skvele a uveriteľne. Dej bol plynulý, nebolo jedinej stránky, pri ktorej by som sa nudila alebo ktorá by mi prišla zbytočná. Dúfam, že sa dočkáme prekladu ďalšej časti. Rada si ju prečítam.

Hviezdičku strhávam za ohýbanie pravidiel Rozhrania. Akože niečo, čo sa pohybuje v tisíckach km za sekundu nemôže zrazu len tak spomaliť. Chápem zámer zdramatizovania momentu, ale celý čas ma štvalo, že sa Rozhranie zrazu pohybuje v metroch za sekundu.

18.10.2022 4 z 5

Geniální podnikatel Tomáš Baťa Geniální podnikatel Tomáš Baťa Antonín Cekota

Audiokniha: O Tomášovi Baťovi som mala len "všeobecné" povedomie. Vďaka knihe som si ho rozšírila o mnoho zaujímavostí. Tomáš Baťa bol osobnosť, ktorá sa nerodí každý deň. Bolo krásne vidieť ako sa pozeral na obuvnícky priemysel a na to, akú dôležitú súčasť každého podnikania tvoria zamestnanci. Uvedomil si, že šťastný zamestnanec je najlepšou vstupenkou do sveta úspechu. Fascinovalo ma, v akých súvislostiach videl svet a nebál sa rozšíriť svoje podnikanie aj mimo odbor. Jeho náhla smrť ma zamrzela a nedokázala som sa ubrániť úvahám, ako by zvládol druhú svetovú vojnu a čo by hovoril na súčasné podnikateľské prostredie. 3,5/5*

13.10.2022 3 z 5

Vazači zhouby Vazači zhouby Artemian (p)

V prvom by som rada poďakovala autorovi za oslovenie a poskytnutie elektronickej kópie. Úprimne ma to potešilo.

Tak a teraz ku knihe. Bola dobrá! Podľa obálky som očakávala príbeh pre inú vekovú skupinu, ale opak je pravdou :)

Najprv začnem pozitívami. Napriek tomu, že je čitateľ hodený do vody, tak som nemala problém sa do príbehu začítať. Príbeh je napísaný z pohľadu 4 postáv, ktoré sú jasne charakterizované a čitateľ nemá problém sa zorientovať. Dokonca mám svoju obľúbenú postavu! Štýl a jazyk, ktorým bola kniha napísaná bol osviežujúci. Celkovo mi kniha prišla ako niečo, čo tak často nevidíme.

Napriek zmieneným pozitívam, bolo v knihe pár vecí, ktoré mi tak úplne nevyhovovali. Tým, že kniha je v podstate novelka, tak mi v nej chýbalo viac kontextu. Čím viac stránok som prečítala, tým viac otázok som mala o danom svete, o Senáte Bohov, ako Velehlas prišiel k Stvoriteľovi, históriu trpaslíkov a Elfov, atď. Čo mi ešte chýbalo, bola mapa. Rada sa vo fantasy príbehoch vraciam k mape, ktorá mi pomáha si dotvoriť obraz o danom svete. Viac, než filozofické úvahy, ma bavili situácie na bojisku.

Ako už bolo spomínané v komentároch predo mnou, tak ak je toto autorova prvotina, tak je to skvelý počin. Myslím si, že v autorovi je potenciál a ak bude mať príležitosť napísať niečo dlhšie, tak nepochybujem o tom, že to bude kvalitné dielo.

13.10.2022 3 z 5

Pokoj Pokoj Emma Donoghue

(SPOILER) Toto bolo náročné čítanie. Bohužiaľ nie kvôli téme, ale kvôli prevedeniu. Vôbec mi nevyhovovalo, že rozprávačom bolo 5 ročné dieťa. Občas som nechápala, čo ten chlapec hovorí, musela som si vety čítať viac krát a znervózňovalo ma to natoľko, že som začala preskakovať strany, niektoré som len preletela očami.

ZAČIATOK SPOILERU
Ako tak to začalo byť záživné, keď plánovali útek, keď Jack utiekol a keď sa dostali na kliniku. Potom to šlo zase z kopca. Nad niektorými postavami mi rozum stál. Jackova babka mi pila krv tým, ako neohľaduplne zachádzala s Jackom, pre ktorého bolo všetko nové. Jeho strýko s tetou museli ísť nakupovať rovno s Jackom, atď.
KONIEC SPOILERU

Bohužiaľ, mňa kniha až tak nebavila, tretinu by som zoškrtala. 2,5/5*

08.10.2022 3 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Audiokniha: prvý som videla seriál, až potom som sa pustila do Ságy o Zaklínačovi. Tým, že mám seriál už za sebou som v deji, ani v postavách až tak stratená nebola. Je zaujímavé pozorovať, koľko vecí seriál oproti knihe postrádal. Ak niekto uvažujte nad audioknihou, môžem vrelo odporučiť, pán Martin Finger odviedol skvostnú prácu.

02.10.2022 5 z 5

Jak svrhnout vévodu Jak svrhnout vévodu Evie Dunmore

Dokonalá oddychovka. Sama som neverila, ale knihu som dokázala prečítať za jediný deň. Žiadna strana tam nebola navyše, žiadna vata, ktorú by som musela preskakovať. Chémia medzi Anabelle a Sebastianom bola doslova hmatateľná, erotické scény sa tam perfektne hodili a mňa nesmierne bavili. Páčilo sa mi, ako si tí dvaja k sebe našli cestu a ako dokázali svoju inteligenciu použiť k podpichovaniu. Človek sa čo-to dozvedel aj histórie anglických sufražetiek a tým, že autorka dala priestor aj vedľajším postavám, si pripravila pôdu pre ďalšie knihy, na ktoré sa teším a dúfam, že sa zase niečo dozviem o vtedajších pomeroch v Anglicku.

01.10.2022 4 z 5

Pán věže Pán věže Anthony Ryan

Ach, to bolo zase raz skvelé. Narozdiel od niektorých čitateľov, mne striedanie postáv nevadilo. Je pravda, že niektoré som si užívala viac (Vélin!!!) a niektoré menej, ale aspoň som mala možnosť spoznať nové postavy, ako napríklad Dahrena, Davoka alebo Štít, ktoré ma nesmierne bavili. Veľmi som si však obľúbila Lyrnu a dúfam, že vývoj jej postavy bude mať vzostupnú tendenciu. Som taktiež rada, že oproti prvému dielu, v tomto nachádzame oveľa viac mágie a o to viac sa teším na záverečnú knihu.

30.09.2022 5 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Ku knihe som sa dostala vďaka sérii Z krve a popela, ktorú mnohí prirovnávali k Maasovej. Kvôli tvrdeniam, že je to táto séria lepšia, som teda šla do toho. Asi som mala príliš vysoké očakávania, lebo som z Dvorov na zadok nepadla. Najsilnejšou stránkou tejto knihy je jej čítavosť. Je to napísané tak, že vás to chytí a čítate a čítate. Ale postavám som neverila. Vôbec som necítila chémiu medzi Feyre a Tamlinom. Najlepšími postavami boli rozhodne Lucien a Rhysand. Ďalší diel si prečítam, ale len kvôli Rhysovi, na ktorého vývoj som zvedavá.
Ešte by ma zaujímalo, kde boli všetky tie explicitné scény, na ktoré som sa úprimne tešila.

17.09.2022 3 z 5

Zahrada mrtvých duší Zahrada mrtvých duší Lukáš Boček

Skvelá kniha o strašnom príbehu. Na prvotinu vynikajúci počin. Páčilo sa mi, ako sa autor hrá s atmosférou. O čom príbeh je, začnete tušiť docela rýchlo, ale autor sa s vami hrá, až prestanete dôverovať vlastnému úsudku a začnete pochybovať, kto mal vlastne pravdu. Rozhodne stojí za prečítanie.
A nemôžem opomenúť obálku a ilustrácie. Skvost!

13.09.2022 4 z 5

Kedysi tu žili vlky Kedysi tu žili vlky Charlotte McConaghy

Za mňa výborná kniha a skvelý príbeh. Ako milovník vlkov, som Inti fandila, aby sa jej a jej tímu vlčí projekt podaril. Sekundárna linka ma tiež bavila a ťažko sa mi od knihy odchádzalo.

08.09.2022 5 z 5

Kirké Kirké Madeline Miller

Tak toto bolo pohladenie na duši. Nikdy som sa nijak extra nezaujímala o grécku mytológiu, ale toto bol nádherne spracovaný príbeh. Kniha bola napísaná nádherným štýlom (čítala som v originále, takže nedokážem ohodnotiť preklad). Zo začiatku som mala problém sa začítať, ale akonáhle sa Kirké ocitla na ostrove, nevedela som sa od príbehu odtrhnúť.

02.09.2022 4 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Toto bolo jedným slovom skvelé. Milá oddychovka na dva večery (alebo na jeden :)). Nevedela som sa od príbehu odtrhnúť. Aj keď všetci viete, ako táto kniha skončí, chcete ju čítať ďalej a ďalej. 4,5/5* Čítané v originále.

02.09.2022 5 z 5

Jak zabránit klimatické katastrofě Jak zabránit klimatické katastrofě Bill Gates

Audiokniha: kniha bez zbytočných emócií o tom, ako sa dá vyriešiť momentálna ekologická kríza. Je vidieť, že Gates sa tematike rozumie a venuje jej veľa času. Bohužiaľ, som v tomto, na rozdiel od Gatesa, pesimistka a nemyslím si, že sa ako ľudstvo dokážeme spojiť a planétu zachrániť. Ale kiežby som sa mýlila :)

15.08.2022 4 z 5

Morfeův gen Morfeův gen Tibor Rode

Uf, knihu nehodnotím, nedočítala som ju. Dostala som sa do polovice a dej ma stále nebavil, bolo mi úplne jedno, čo sa s Davidom stane. Idem si napraviť chuť niečím iným.

11.08.2022

Převorství u pomerančovníku Převorství u pomerančovníku Samantha Shannon

Páni, to bolo niečo! A tá obálka je nádherná. Začiatok bol náročný, čo si budeme hovoriť. Ja som ešte k tomu knihu čítala v originále, takže kým som sa zorientovala v postavách a rôznych názvoch, ktoré autorka vytvorila, tak to trvalo o niečo dlhšie. Napriek tomu som sa do príbehu po čase ponorila úplne a len žasla nad prepracovanosťou príbehu a autorkinou fantáziou. Všetky postavy (okrem Niclaysa) mi boli sympatické a záverečná bitka bola skvelá. Trošku ma mrzelo, že sme málo času strávili v Priorstve a ešte by som ocenila viac strán s drakmi východu. Teším sa na ďalší diel. Autorka dokončila standalone prequel k tejto knihe a v originále by mal vyjsť začiatkom roku 2023.

02.08.2022 5 z 5

Steve Jobs Steve Jobs Walter Isaacson

Audiokniha: Nikdy som nebola fanúšikom Apple výrobkov, ani nebudem. Nikdy som nebola fanúšikom Steva Jobsa, ani nikdy nebudem. Bol to nepríjemný, sebestredný a nesympataický človek. Ale bol to génius. Akokoľvek nesympaticky na mňa pôsobil, tak musím uznať, jeho prínos počítačovému priemyslu. Hviezdičku strhávam za dĺžku (audio)knihy. Na môj vkus to bolo príliž zdĺhavé, 100 strán by som zoškrtala.

19.07.2022 4 z 5

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

Skvelá oddychová detektívka, ktorú som prečítala za necelé dva dni. Hlavné postavy boli sympatické, zápletka zaujímavá. Bolo príjemné pre zmenu nečítať ďalší krvák. Záverečné rozuzlenie mi skutočne pripomenulo Poirotovky a ďalší diel si nenechám ujsť.

17.07.2022 3 z 5

Píseň krve Píseň krve Anthony Ryan

Výborne napísaný príbeh a postavy. Svet sa autorovi podarilo dokonale vykresliť. Dej je plný akcie a zvratov a aj napriek množstvu strán sa v knihe nenachádzajú žiadne prázdne miesta, pri ktorých by som sa stihla nudiť.
Velín je sympaťák a rovnako som si obľúbila jeho bratov. Zo začiatku som nechápala, prečo sa kniha radí medzi fantasy žáner. Takmer žiadne fantasy prvky sa tam sprvu nenachádzali, maximálne tak náznaky. Ku koncu už to bolo ale zaujímavejšie a magické prvky sa tam začali postupne objavovať. Teším sa na ďalší diel.

16.07.2022 5 z 5