Pokoj

Pro pětiletého Jacka je Pokoj celým světem. Je to místo, kde se narodil, kde vyrůstá, kde žije v bezpečí se svou Mami. Celý den si hrají, učí se, cvičí nebo si čtou. V noci ho Mami ukládá do bezpečí Skříně. To proto, aby ho neviděl Čert, který za ní občas v noci přichází... Jack má z Čerta strach. Pro Jackovu mladou matku je Pokoj vězením. Díky odhodlání, vynalézavosti a nekonečné mateřské lásce se jí podařilo vytvořit pro Jacka život, v kterém si neuvědomuje jeho hranice. Pro ni se však staly nesnesitelnými. Vymyslí proto odvážný plán útěku, ve kterém se spolehne na statečnost svého syna a velkou dávku štěstí. Ani ona sama si neuvědomuje, jak moc je nepřipravená na to, že by plán skutečně fungoval. Když se však jejich izolovaný svět otevře a Jack pozná, jaké je to Venku, začne klást otázky. Mnoho otázek... Jazykově vytříbený a tematicky ojedinělý román citlivě prozkoumává dětskou duši vystavenou extrémním podmínkám a klade otázky, které inspirují i děsí. Pokoj Emmy Donoghue byl v roce 2010 nominován v užším výběru na prestižní literární cenu Man Booker Prize....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/83_/83857/pokoj-83857.jpg 4.4531
Originální název:

Room (2010)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Thrillery
Vydáno:, Knižní klub
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (131)

Přidat komentář
Banny_L
01. března

Duše si sama volí společnost - a pak - dveře zavře.

Aneleh
26. února

Začátek byl těžký, než si člověk zvykl na neobvyklý styl psaní, vyprávěný pětiletým Jackem. Ale jak děj pokračuje, jste vtaženi do naprosto neobvyklého příběhu, při kterém vám leckdy až přebíhá mráz po zádech a říkáte si, zda je vlastně tohle všechno možné. Bere vás to za srdce a zcela pohltí. Líčení života venku po útěku z Pokoje je poté pro nás silným psychologickým zážitkem, kdy si uvědomujeme, že všechny ty maličkosti, jenž považujeme za samozřejmost, jsou vlastně malým zázrakem. Jak říká malý Jack: "Všimnu si, že ve světě mají lidi skoro pořád stres a nemají čas. V Pokoji jsme já a Mami měli čas na všechno. Asi je času hodně málo, když má vystačit na celý svět. A dospělí děti asi nemají moc rádi, dokonce ani rodiče. Nechtějí si s nimi doopravdovsky hrát, radši pijí kávu a mluví s jinými dospělými. Někdy nějaké malé dítě brečí a jeho Mami ho ani neslyší..."

mario.nette
17. února

Až na druhý pokus. Při prvním mi vadil Jack. Při druhým mi vadila Mami :D ale jinak to je docela hezký. Jsem v půlce. Trochu Malá Velká Británie (kojení) :D to mi přijde v pěti letech nechutný - kojit dítě. Ale tak spousta lidí má různé úchylky. Jsem zvědavá, jak to dopadne. Doufám, že na konci všichni umřou ♥

Missynka
06. února

Hodně těžké čtení. Pokud se nepřenesete přes 'ono' zvláštní psaní, přes popis pětiletého kluka, pak nejspíš ani knihu nedočtete. Já Pokoj četla na několik pokusů a teprve napotřetí jsem se do děje ponořila a na výpravu malého Jacka jsem si zvykla. Jsem opravdu ráda, že jsem se donutila knihu přečíst, protože se jedná o opravdu silný příběh malého chlapce a jeho mami. Příběh je protkaný touhou žít, přežít, nalhávat si, ale hlavně milovat. Co všechno se dá snést? A s čím vším se člověk musí vypořádat, když je najednou všechno jinak?

Dija
02. února

Takhle hluboký čtenářský zážitek ve mně ještě žádná kniha nevyvolala. Bylo to drsné, smutné a díky tomu, že to celé vyprávěl pětiletý chlapec, hodně realistické. Když jsem zrovna neměla knihu v ruce a nečetla ji, pořád jsem na příběh musela myslet. Jsem zvědavá na filmové zpracování.

Adhara
30. ledna

Napísať zaujímavý a súčasne uveriteľný príbeh očami škôlkara je ťažké. Situáciu neuľahčuje ani skutočnosť, že takéto malé deti ešte nemávajú nijaký cieľ, život pre ne len tak plynie. Postava bez cieľa je v literatúre vo všeobecnosti katastrofa. Ale v tomto prípade napodiv funguje aj takýto bezcieľny príbeh.

Dobre vystihnuté sú oba aspekty Jackovej výnimočnosti – detskosť aj určitá, nazvime to, narušenosť spôsobená celoživotnou izoláciou. Napriek celkove dobrému zvládnutiu psychológie som však predsa len narazila na niekoľko nedôveryhodností. Myslím si, že chlapec, ktorý nikdy nepoznal nič iné než štyri steny, by zostal otvoreným priestorom absolútne ochromený. Druhá vec, ktorá mi prekážala, bol značný nedostatok empatie dospelých voči Jackovi potom, ako začal žiť vonku. Celkove je ale Izba nesporne veľmi zaujímavou knihou z iného súdka než väčšina.

Celá recenzia: http://www.adhara.sk/?page_id=4421

Terry.89
16. ledna

Trvalo mi, než jsem se začetla. Vyprávení z pohledu pětiletého chlapce bylo zajímavé, ale tak úplně mi nesedělo. Přesto jsem knihu četla se zvědavostí.

Nicol13
14. ledna

Moc se mi líbilo vyprávění z pohledu chlapce. Bylo to něco jiného...
A scénu s kobercem jsem s napětím hltala...
Za mě hodně zajímavý psychologický počin a doporučuji.

Calibra
29.12.2017

Já nevím, dala bych tři a půl hvězdy, kdyby to šlo. Hezky odvyprávěno z pohledu malého Jacka, ale ráda bych trochu víc napětí. A furt mi vrtá v hlavě otázka, proč Mami nezkoušela přijít na kód?

martina.culik
17.12.2017

Knížku jsem vzala do ruky až poté, co jsem viděla film.
Ačkoli jsem tedy věděla spoustu věcí včetně toho, zda se Jackovi s Mami podaří dostat se z pokoje pryč, četla jsem knihu s napjatým očekáváním.
Chvilku mi trvalo, než jsem si zvykla na způsob vyprávění z pohledu pětiletého chlapce. Kniha je opravdu zajímavě napsaná a určitě ji doporučuji k přečtení.

Temiša
01.12.2017

Popis jakoby z ruky malého chlapce byl velmi uvěřitelný a drastické posáže se tím dali rafinovaně skrýt.

adorjas
05.11.2017

Rozhodovala som sa medzi 3 a 4 hviezdičkami- nakoniec zvíťazili 3. Nechápte ma, ale zle. Kniha bola čitateľná, bežala jedna báseň a popis akoby z perspektívy 5-ročného dieťaťa tiež dobré. Lenže mi neprirástla k srdcu...

Něha
02.11.2017

Kniha předčí film ♥️

Deena_
06.10.2017

Trvalo mi dlouho nez jsem se do ni zacetla bylo to hlavne kvuli stylu psani. Jsem rada ze me to nakonec vtahlo do deje a pak uz to jelo. Dojemny pribeh se stastnym koncem.

TynaBehuncikova
25.09.2017

Dokonalé. Zpočátku mi trvalo dlouho, než jsem se dokázala nějak sžít se stylem psaní ala pětiletý kluk, na to jsem opravdu nebyla zvyklá. Poté mě to ale nádherně vtáhlo a zanechalo ve mně vlnu emocí. Mohu všem jen doporučit, byla jsem smutná, že kniha končí...

evask
13.09.2017

Nejdřív jsem četla zrychlenou formou. Ale vyprávění bylo stále poutavější.

MikeDV3
09.09.2017

Velice silný a strhující příběh, který je úchvatný především svojí psychologickou stránkou.

Lauralex
24.08.2017

Asi nikdy jsem před čtením žádné knihy neměla takový strach. A stále si přijdu, jako bych tam byla.

Je to opravdu silný čtenářský i psychický zážitek. Precizně zpracovaný a promyšlený příběh, který mě tak upoutal a přenesl mimo dění, že jsem nevnímala nic okolo, jen ten Pokoj. Do detailu znám každý kus nábytku, každé smítko prachu, cítím každý pach a vnímám tu nepopsatelnou a konzistentní atmosféru. Jako bych tam zůstala uvězněná i dlouho poté. Tak mě to emočně vysálo, že si říkám, jestli ve mně ještě vůbec něco zbylo.

Odsuzujete psaní ze strany malého Jacka, ale právě to je to ono, co mě na té knize a na celém tom příběhu tak uhranulo. Ano, je to podáno mírně nespisovným textem a dětským jazykem, ale kdo by dokázal lépe vyjádřit to myšlení, pocity a svět o čtyř zdech. A vlastně díky němu to bylo ještě víc autentické, osobité a pozoruhodné a je můj hrdina. Příběhy vyprávěné dětskýma očima jsou mimořádné a mají svou specifickou a niternou atmosféru. Mami věděla, co je Venku a jak to chodí, on ne. Ano, možná byl trochu naivní, ale proboha, bylo mu pět a tohle pro něj bylo normální a nikdy se nedostal dál než z jednoho rohu Pokoje do druhého. K okolnostem to ani jinak nešlo. A vlastně paradoxně měl možná i víc než kterékoliv dítě v jeho věku. Musíte se vcítit do jeho myšlení a prožívání, podívat se na to jeho očima, pak to uvidíte úplně jinak. A o tom to celé je.

Přivítala jsem, že je tu i pohled i na život potom, protože většina knih končí zachráněním. A tím je to ještě intenzivnější, silnější a působivější. A ve výsledku mě to tak srazilo na kolena, že jsem si přišla, jako bych se to všechno učila a socializovala se společně s nimi.

qydko
24.07.2017

Strhující, dojemný, přesvědčivý, mrazivý, krásný, příšerný... příběh malého chlapce a jeho matky. Knihu jsem zhltla za dva dny a všem doporučuju. Leč není to moc veselé čtení.

klarik
30.06.2017

Příběh zajímavý, zpracování z pohledu chlapce také, ovšem celkově mě knížka nezaujala a musela jsem se do čtení nutit. Nejzajímavější část knížky, která mě chytla bylo, když Jack utíkal z pokoje, jinak musím říct, že žádná sláva.

lukasguran
29.06.2017

Skvělý děj, napínavý a smutný příběh, naštěstí se šťastným koncem :)
Rozhodně doporučuji.

Veronika33
23.06.2017

Kniha bola veľmi pútavá, najprv som mala obavu, že budem mať problém začítať sa do knihy písanej z pohľadu malého chlapca. Ale bolo to skvelé čítanie. Snáď až na koniec, ktorý mohol byť trošku prepracovanejší. Odporúčam, skvelo napísané.

Manyna
16.06.2017

Opravdu zajímavá kniha. Pokud se naladíte na její vlnu a vžijete se do pocitu malého pětiletého kluka, který je celý život izolovaný v jedné místnosti se svojí Mami, televizí a pár kusů nábytku, prožijete neskutečně silnou psychologickou sondu. Je na Jackovi, aby se po útěku z Pokoje popral se světem Venku, který ho nechápe a který se snaží pochopit on.

lea1805
02.06.2017

Kniha mě přinutila číst dál a dál opravdu mě to v táhlo a bylo to napínavé i psychologické. Podívám se na film doufám, že mi to moc nezboří mou představu.

MíšaS.
26.04.2017

Vynikající čtení. Smutný příběh, ale plný pravdy. Naprosto mě uchvátil Jackův pohled na svět.

janulka1310
10.04.2017

Do knihy jsem se začetla od prvních stran. Vyprávění z pohledu pětiletého chlapce mě velmi zaujalo, protože jsem se mohla vcítit do emocí malého dítěte, což u většiny knih není možné. Zajímavé pro mě bylo i chování ostatních postav, Mami, babičky, doktorů a dalších z pohledu Jacka. Nejvíce mě zaujalo, jak Jack vnímal život Venku a chování dospělých - jako velký zmatek, stres, spěch, konvence, zdvořilostní chování...běžně si to člověk neuvědomuje, ale někdy neškodí se podívat na náš svět Jackovýma očima a uvědomit si spoustu jiných aspektů, které nám dospělým unikají..

Verrrunka
07.04.2017

Vůbec nebylo lehké překonat začátek, knížka psaná z pohledu pětiletého dítěte, které se dost individuálně vyjadřuje, není nejjednodušší ke čtení. Každopádně cca po 50 stránkách mě to absolutně pohltilo. Celý příběh je smutný, znepokojující, ale zároveň fascinující. Nikdy mi nedošlo, jaké by to bylo žít v izolaci a pak se dostat do ven. Výborné čtení!

Ivanule
06.04.2017

Co k této knize dodat,asi to,že mě dostala,totálně...Od záčatku jsem si moc nemohla zvyknout na Jackovo vyprávění,kdy označoval věci velkými písmeny a jeho slovosled nebyl někdy nic moc,ale co se divit,když prožil prvních pět let svého života jen v Pokoji,někdy jsem se zastavovala nad tím,že je tam moc ochuzen o krásy světa,o zpívající ptáčky po ránu,o rosu v trávě a říkala jsem si proč to sakra ta jeho Mami dovolí,proč se nesnaží se odtud nějak dostat,vždyt to musí nějak jít...Ale někdy když ji malý Jack popisoval,tak se zdálo jako by rezignovala na všechno kolem,určitě v některých případech bylo vidět,že toho tam má dost,a vzpomíná jaké by to bylo,kdyby...A na konci jejich začleňování se zpět do Života,pro malého Jacka to určitě nebylo lehké,ale myslím,že tím,že nepoznal první roky života nic jiného,tak myslím že si na svět zvykl celkem dobře,i když s jeho Mami,to asi tak lehce nepůjde,přece jenom nejdřív si žijete život puberťáka,pak se stane to co se jí stalo,a po pěti letech se dostane zpátky,asi to pro psychiku člověka,který se musí vracet zpátky nejde tak rychle jak si on sám myslí....Výborně napsaná kniha!

mija.chalka
02.04.2017

Když jsem začala knihu číst, tak mi styl psaní moc neseděl, až jsem si říkala "to asi nedam". Pak jsem ji otevřela znovu další den a skoro jsem přišla pozdě. Styl pasaní mi už nevadil a knihu jsem hltala. Silný příběh malého kluka a jeho maminky, je až neuvěřitelné, že takové a podobné věci se skutečně dějí. Zase něco trochu jiného, klobouk dolů.

SelenaDemi428
27.03.2017

Ze začátku mě kniha moc nebavila, pořád se tam opakovalo to samé, což je vlastně i dobře, protože to poukazovalo na jednotvárný život Jacka a jeho maminky. Když začali plánovat únik, tak mě knížka začínala vtahovat více, až jsem jí pak celou dočetla během dvou dní, Líbilo se mi, jak vyprávění bylo z pohledu malého kluka, který si svět představuje po tom, jak mu ho maminka předložila, a pak se seznamuje s tím světem reálným.