Pokoj

Pro pětiletého Jacka je Pokoj celým světem. Je to místo, kde se narodil, kde vyrůstá, kde žije v bezpečí se svou Mami. Celý den si hrají, učí se, cvičí nebo si čtou. V noci ho Mami ukládá do bezpečí Skříně. To proto, aby ho neviděl Čert, který za ní občas v noci přichází... Jack má z Čerta strach. Pro Jackovu mladou matku je Pokoj vězením. Díky odhodlání, vynalézavosti a nekonečné mateřské lásce se jí podařilo vytvořit pro Jacka život, v kterém si neuvědomuje jeho hranice. Pro ni se však staly nesnesitelnými. Vymyslí proto odvážný plán útěku, ve kterém se spolehne na statečnost svého syna a velkou dávku štěstí. Ani ona sama si neuvědomuje, jak moc je nepřipravená na to, že by plán skutečně fungoval. Když se však jejich izolovaný svět otevře a Jack pozná, jaké je to Venku, začne klást otázky. Mnoho otázek... Jazykově vytříbený a tematicky ojedinělý román citlivě prozkoumává dětskou duši vystavenou extrémním podmínkám a klade otázky, které inspirují i děsí. Pokoj Emmy Donoghue byl v roce 2010 nominován v užším výběru na prestižní literární cenu Man Booker Prize....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/83_/83857/pokoj-N2q-83857.png 4.4612

Room (2010)

Literatura světová, Romány, Thrillery
Vydáno:, Knižní klub

Kniha Pokoj

pingu1

Chvilku jsem si zvykala, že vypravěčem je malé dítě. Pak jsem se ale začetla a nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Skvělé, určitě doporučuji.

An52imal

Do knihy jsem se začetla už od začátku, vůbec mi nevadilo, že vypravěčem je pětiletý chlapec. Bavilo mě číst o životě v Pokoji. Něco po sté stránce se to opravdu rozjelo a nemohla jsem přestat číst. Příběh mě úplně pohltil. Autorka pěkně vymyslela dobrodružnou scénu plnou napětí. Také mě příjemně potěšilo rozuzlení všech tajemství uprostřed knihy. Konec byl sice trochu předvídatelný, ale přesto zajímavý. Jsem ráda že u této knihy nebyl otevřený konec - nevydržela bych čekat na další díl ????. Za mě celkově 5*, určitě mohu knihu doporučit.

Čtenář112

Hezké. Chvílemi zdlouhavé.

Dita333

Zezačátku mi moc nevyhovoval způsob vyprávění malým chlapcem a jeho omezená slovní zásoba. Za chvíli jsem si ale zvykla a uznala, že prave tímto způsobem může vyprávění získat tu pravou atmosféru.

jack007

Tahle kniha je absolutně dokonalá. Snad to nejlepší, co jsem v životě četl. Nejvíce na ní oceňuji, jak autorka dokázala věrohodně napodobit dětský jazyk s všelijakými jazykovými patvary i novotvary (zde bych rád vyzdvihnul především práci překladatelky, která se asi docela zapotila, ale výsledek stojí za to). Spíše sonda do duše dítěte, které do svých pěti let nepoznalo nic než svůj pokoj a o světě "venku" nemá nejmenší ponětí, dokonce pochybuje, že nějaké "venku" vůbec existuje. Příběh smutný i legrační, napínavý i dojemný. Super čtení!

Janpa

Tak tahle kniha mě naprosto dostala. Bylo to něco nového, něco, co jsem doposud nečetla. Příběh ženy a jejího malého syna žijících v pokoji vás zatáhne do děje a už nepustí. Budete s nimi prožívat jejich radosti a strasti. Budete jim fandit a to do poslední stránky.
Za mě mohu knihu jedině doporučit.
Po přečtení knihy jsem si s hrůzou uvědomila, že něco takového se může stát i nám v běžném životě. Vždyť kolik už bylo podobných případů a kolik jich ještě je a nikdo o nich neví. Je to děsivé, vůbec nechápu, jak někdo může něco takového udelat...

K.a.a

Napínavá kniha. Ze začátku mu vadila dětská mluva Jacka, když jsem to ale překousla (a jsem za to. ráda), přečetla jsem knihu takřka jedním dechem.

Peršanka
15.10.2018

Přiznávám, nezvládla jsem to jako celek. Takže různými přískoky a s žaludkem na vodě jsem to probrala a ani mi nevadí, že nevím, kdo vlastně mladou ženu věznil. Tolik krutosti a hnusu v jednom příběhu.

Květ
15.10.2018

Autorka zvolila zvláštní styl psaní, nejdřív jsem si myslela, že mě knížka bavit nebude, ale opak je pravdou, doslova mě vtáhla do děje a pohltila. Pětiletý Jack a Mami spolu žijí v jednom Pokoji, pro Jacka je pokoj domovem, nemá ponětí, že existuje svět Venku, nikdy se za zdi pokoje nepodíval. Pro Mami je pokoj vězením, jehož stísněnost si uvědomuje čím dál víc... Velice zajímavý a znepokojující příběh, výborný čtenářský zážitek. Doporučuji.

wildXchos
06.10.2018

Kniha umožňuje nahlédnout do mysli dítěte, který je celý život zavřené v jediném pokoji. Bylo to zajímavé, jen občas byla slovní zásoba trošku omezená a člověk musí pochopit, o čem se vlastně mluví, ale to je u pětiletého dítěte normální

maruschka
03.10.2018

Geniální.

Sonča95
02.10.2018

Velmi zajímavý příběh psaný dětskou naivitou.S takovou knihou jsem se setkala poprvé,je to něco nového a neotřepaného.Doporučuji přečíst,člověk se najednou ocitne v mysli malého dítěte a vnímá svět zas o trochu jinak :)

SlamLenka
16.09.2018

Uff... Knihu jsem prakticky zhltla, i když je pravda, že jsem si musela nějakou tu dobu zvykat na způsob vyprávění. Ale myslím, že s ohledem na věk vypravěče bylo podání naprosto odpovídající. Způsob úniku do Venku se mi zdál trochu krkolomný, ale asi to odpovídá tomu, jak moc člověk v takové chvíli potřebuje štěstí, aby se jeho život konečně začal měnit. Autorka podle mého dobře vykreslila Jacka a jeho tvárnost, když k tomu konečně dostal příležitost, stejně jako to, jak se Mami adaptovala Venku, kam celou dobu toužila odejít - šlo to těžko, ale nakonec přeci.

Susan94
14.09.2018

Nejdříve jsem vůbec nechápala, proč má kniha ta dobré hodnocení. Na začátku jsem se nudila, druhá část knihy moje hodnocení naprosto změnila. Čtenář si díky skvělé autorce naprosto dokáže představit co asi Mami a Jack prožívají. A samozřejmě, nikoho nenapadne jak moc bude těžké žít Venku. Tato myšlenka má takovou hloubku a je moc smutné, že se může stát, že ačkoliv je člověk svobodný uvnitř sám sebe tomu tak není.

marketakraketak
06.09.2018

velmi zajímavé čtení, první polovina přečtená jedním dechem a druhá s velkým zaujetím, protože téma uvěznění a záchrany tu byla mockrát, ale vyrovnávání se s realitou života poté..... Vyprávění z pozice dítěte mi nevadilo.

Mirrites
02.09.2018

Hodně zajímavá kniha. Pár stránek mi trvalo začtení, cca od poloviny jsem se nemohla odtrhnout...

jfialova
24.08.2018

Kniha, která mi uvízla v paměti. V době, kdy jsem ji četla, byl syn zhruba ve stejném věku jako Jack, možná proto mě tolik zasáhla. Originálně pojaté popisování skutečnosti malým chlapcem, který děsivé prostředí, kde žije se svou vězněnou matkou od narození, považuje za domov se vším všudy.

Ben Nevis
10.07.2018

Viděla jsem film a neodolala knižní podobě. Psaní z pohledu malého kluka má své kouzlo, i když pak začínáme narážet na dění, kterého se Jack neúčastní, takže se moc nedozvíme. Taky není moc elegantně řešen oslí můstek, když Jack prezentuje rozhovor dospělých, aniž by mu rozuměl. To ho opravdu téma otce nezajímá?
Máme tu vlastně dvě knihy, jedna je o životě v izolaci s týranou matkou a druhá je o poznávání neznámého. Ale ani jedna část není detektivka nebo drama, je to příběh o tom, že člověk zvládne psychicky hodně, když má dobrou motivaci.

verulik196
28.05.2018

Opravdu originální příběh. Z počátku mi vadily Jackovy patvary slov, postupně jsem si ale na to zvykla a do příběhu se začetla. Mohu jen doporučit.

callahanh
24.05.2018

Jak už tu píše hodně uživatelů, tím nejoriginálnějším na knize je fakt, že je psán z pohledu pětiletého chlapce odtrženého od reality a navíc i jeho vyjadřováním. Tím Donoghue sbírá nejvíc bodů, protože ačkoli chvíli trvá si na tento styl zvyknout, je výborně promyšlený a čtenáři nabízí úplně jiný pohled na věci, které jsou pro něj samozřejmé. Pozitivem je i to, že většina knihy se odehrává až poté, co Mami a Jack Pokoj opustí (a myslím, že to v tomto případě ani není spoiler), takže se autorka soustředí na psychologickou rovinu chlapcova poznávání pro něho neznámého světa, pokusy o jeho socializaci a seznamování s příbuznými a kdesi na pozadí se zároveň odehrává drama jeho matky, která po dlouholetém věznění není schopná ustát každodenní realitu a pozornost veřejnosti. Vše je psáno čtivě, děj má spád a jazyková forma je natolik originální, že si čtenář až později uvědomí, že v příběhu trochu hapruje logika (je těžko myslitelné, že by pětileté dítě nemuselo nikdy v životě k lékaři a ona pasivita matky je také těžko uvěřitelná), takže to při samotném čtení neřeší, což je jedině dobře. Nějakým způsobem originálních knih je hodně málo, Pokoj k nim ovšem rozhodně patří a i přes všechny drobné nedostatky funguje výborně a poodhaluje jen těžko představitelný život v zoufalých podmínkách, hlavně se ale zabývá tím, co se děje po "návratu do normálu", kde většina podobných příběhů končí. 80 % PS: Dík zaslouží i překlad, který je naprosto výborný.

Tyrkysová
19.05.2018

Pokoj je příběhem natolik silným, že by si jej měl přečíst každý. Je totiž plný témat k zamyšlení - ať už je to mateřská láska, lidská krutost v různých podobách i pohled na náš svět. Velkou poklonu musím složit také překladatelce, protože Jackova pětiletá mluva a uvažování jsou přeloženy naprosto geniálně, byť si na ně musíte chvilku zvykat.

vendulaxyz
09.05.2018

Nedokázala jsem se do toho začíst. Možná je to hezký příběh, ale vyžaduje to hodně soustředění, aby člověk pochopil, co má Jack na mysli. Odloženo po několika stranách.

1.Agness
24.04.2018

Knížka se mi líbila, napínavý příběh se četl velmi svižně. Párkrát jsem se ale nad příběhem pozastavila, snažila si situaci představit a uvěřit jí. V některých chvílích mi příběh přišel až přitažený za vlasy. Jak to pětiletý Jack, pro kterého je celý svět v Pokoji, mohl všechno zvládnout... Pořád je to ale skvělý román, který stojí za přečtení a nerada bych od něj někoho odrazovala :) Právě pohled pětiletého vypravěče dělá příběh tak zajímavým.

allyce
26.03.2018

Úchvatné! To jsem si řekla při dočtení posledního řádku knihy. Nečetla jsem anotace, tak jsem ze začátku tápala a říkala si, co to je?, to asi nedám! Zvědavost byla silnější a nakonec se z toho vyloupl jedinečný zážitek, zásluhu má na tom i skvělý překlad. ....vžuuum...

Banny_L
01.03.2018

Duše si sama volí společnost - a pak - dveře zavře.

Aneleh
26.02.2018

Začátek byl těžký, než si člověk zvykl na neobvyklý styl psaní, vyprávěný pětiletým Jackem. Ale jak děj pokračuje, jste vtaženi do naprosto neobvyklého příběhu, při kterém vám leckdy až přebíhá mráz po zádech a říkáte si, zda je vlastně tohle všechno možné. Bere vás to za srdce a zcela pohltí. Líčení života venku po útěku z Pokoje je poté pro nás silným psychologickým zážitkem, kdy si uvědomujeme, že všechny ty maličkosti, jenž považujeme za samozřejmost, jsou vlastně malým zázrakem. Jak říká malý Jack: "Všimnu si, že ve světě mají lidi skoro pořád stres a nemají čas. V Pokoji jsme já a Mami měli čas na všechno. Asi je času hodně málo, když má vystačit na celý svět. A dospělí děti asi nemají moc rádi, dokonce ani rodiče. Nechtějí si s nimi doopravdovsky hrát, radši pijí kávu a mluví s jinými dospělými. Někdy nějaké malé dítě brečí a jeho Mami ho ani neslyší..."

mario.nette
17.02.2018

Až na druhý pokus. Při prvním mi vadil Jack. Při druhým mi vadila Mami :D ale jinak to je docela hezký. Jsem v půlce. Trochu Malá Velká Británie (kojení) :D to mi přijde v pěti letech nechutný - kojit dítě. Ale tak spousta lidí má různé úchylky. Jsem zvědavá, jak to dopadne. Doufám, že na konci všichni umřou ♥

Missynka
06.02.2018

Hodně těžké čtení. Pokud se nepřenesete přes 'ono' zvláštní psaní, přes popis pětiletého kluka, pak nejspíš ani knihu nedočtete. Já Pokoj četla na několik pokusů a teprve napotřetí jsem se do děje ponořila a na výpravu malého Jacka jsem si zvykla. Jsem opravdu ráda, že jsem se donutila knihu přečíst, protože se jedná o opravdu silný příběh malého chlapce a jeho mami. Příběh je protkaný touhou žít, přežít, nalhávat si, ale hlavně milovat. Co všechno se dá snést? A s čím vším se člověk musí vypořádat, když je najednou všechno jinak?

Dija
02.02.2018

Takhle hluboký čtenářský zážitek ve mně ještě žádná kniha nevyvolala. Bylo to drsné, smutné a díky tomu, že to celé vyprávěl pětiletý chlapec, hodně realistické. Když jsem zrovna neměla knihu v ruce a nečetla ji, pořád jsem na příběh musela myslet. Jsem zvědavá na filmové zpracování.

Adhara
30.01.2018

Napísať zaujímavý a súčasne uveriteľný príbeh očami škôlkara je ťažké. Situáciu neuľahčuje ani skutočnosť, že takéto malé deti ešte nemávajú nijaký cieľ, život pre ne len tak plynie. Postava bez cieľa je v literatúre vo všeobecnosti katastrofa. Ale v tomto prípade napodiv funguje aj takýto bezcieľny príbeh.

Dobre vystihnuté sú oba aspekty Jackovej výnimočnosti – detskosť aj určitá, nazvime to, narušenosť spôsobená celoživotnou izoláciou. Napriek celkove dobrému zvládnutiu psychológie som však predsa len narazila na niekoľko nedôveryhodností. Myslím si, že chlapec, ktorý nikdy nepoznal nič iné než štyri steny, by zostal otvoreným priestorom absolútne ochromený. Druhá vec, ktorá mi prekážala, bol značný nedostatok empatie dospelých voči Jackovi potom, ako začal žiť vonku. Celkove je ale Izba nesporne veľmi zaujímavou knihou z iného súdka než väčšina.