jjanca jjanca komentáře u knih

Válka dvou královen Válka dvou královen Jennifer L. Armentrout

Ďalší skvelý diel série, avšak musím pol hviezdičky ubrať, pretože až príliš dlho trvalo, kým sa Poppy a Cas znovu stretli. Nie že by ten príbeh bol dovtedy nudný, ale kniha má inú atmosféru, keď sú tí dvaja spolu.

*možný spoiler*
Potešilo ma, ako sa vyvíja priateľstvo medzi Poppy a Kieranom a zamilovala som si aj celý fantasy svet, ktorý autorka dokázala vystavať. Z mnohých zahraničných recenzií som sa obávala toho, čo sa stane medzi Poppy, Casom a Kieranom. Mnohí čitatielia kvôli tomu autorku začali zatracovať, ale mne to prišlo úplne v poriadku a myslím, že to od začiatku k tomu smerovalo. Rozhodne sa to nestalo z ničoho nič.
*koniec možného spoileru*

Poppina sila naberá na obrátkach a ja sa teším, čo sa stane v ďalšej časti.
Rozhodne doporučujem si najprv prečítať prvú knihu z prequel série Ve stínu popela a ak nemáte problém s angličtinou, tak aj A Light in the Flame. Krásne dokreslí pozadie toho, čo sa v tejto časti odohráva a myslím, že v ďalších častiach sa oba tieto príbehy a postavy spoja dohromady. 4,5/5*
Čítané v originále.

15.05.2023 5 z 5

Plíseň Plíseň Siri Pettersen

Druhá časť bola oveľa lepšia, než tá prvá. Síce ten začiatok bol boj a ja som knihu skoro odložila, ale našťastie sa to po sto stranách rozbehlo a ja som si príbeh začala užívať. Človek už poznal ten svet a pojmy, tak o to ľahšie sa celý príbeh vstrebával.
Trošku mi vadili nelogickosti Hirkinho zivota v "našom" svete a viac som si užívala Rimeho linku. A rovnako, ako v prvom dieli, mapa úplne zbytočná.
Som zvedavá, kam nás posledná časť zavedie. 3,5/5*

13.05.2023 3 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Síce to na ságu nemá, ale aj tak som sa do sveta Zaklínača rada vrátila. Geralt ostal Geraltom, Marigold je stále Marigold. Len mi chýbala Yennefer. V tejto knihe mi hlavu nemotalo toľko politikárčenia, takže sa v nej dalo ľahko vyznať. Počúvané znovu ako audiokniha, ktorá bola brilantne nahovorená Martinom Fingerom.

26.04.2023 4 z 5

Kopírák Kopírák Sam Holland

Trochu ma mrzí, že má kniha tak nízke hodnotenie, podľa mňa bola dobrá. Príbeh bol napínavý, nevedela som sa od neho odtrhnúť, postavy v celku sympatické, krátke kapitoly. Áno, nebol to najdesivejší triler, ale chápem, že marketing :) Po prvý krát sa mi stalo, že som si vraha správne tipla. Ten koniec ma na chvíľu nechal na pochybách, ale nakoniec som mala pravdu.
Jediné, čo ma vytáčalo, bola nekonzistentnosť v menách postáv. Raz ich autorka nazývala krstným menom, potom priezviskom a niekedy len "žena", "muž".

24.04.2023 4 z 5

Vrah andělů Vrah andělů Andrew Mayne

Kniha sa mi páčila. Hlavná postava bola sympatická, jej minulosť nezvyčajná. Príbeh rýchlo plynul, dobre sa to čítalo. Ku koncu som sa od knihy nevedela odtrhnúť a čítala do noci. Dúfam, že sa čoskoro preložia aj ďalšie časti.

21.04.2023 4 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Tie posledné tri vety. Z nich sa mi postavili všetky chlpy na tele.

"Teď znáte můj příběh.
Ještě si myslíte, že můžu být šťastná?
Povězte mi to."

Ja dúfam, Cácora, že jedného dňa áno. A dúfam, že jedného dňa budú šťastní všetci, ktorým sa stalo to, čo Cácore. A dúfam, že ich je čo najmenej.

Alena Mornštajnová opäť nesklamala. Skvelý a mrazivý príbeh, ktorý som zhltla na dva záťahy. Teším sa, čo ďalšie autorka napíše.

16.04.2023 5 z 5

Smrtící vzdělání Smrtící vzdělání Naomi Novik

Podľa recenzií budem asi jediná na svete, ale mňa to nebavilo tak, že knihu odkladám po 80 stranách. Absolútne mi nesadla forma, ktorou je kniha napísaná - Ich forma + málo dialógov, v podstate je to jeden dlhý monológ, dllllllllhé kapitoly a žiadny dej. Aj tých 80 strán mi dalo zabrať.

14.04.2023

Gemina Gemina Amie Kaufman

Po prečítaní Illuminae som pochybovala, že by ju ďalšia časť mohla prekonať. O to prekvapenejšia som bola, keď sa tak stalo. Človek už vie, do čo ho ide, v spisoch sa vyzná a ani pojmy už nerobia problém. Ústrednú trojicu som si zamilovala snáď viac, než Ezru a Kady. Bolo to úžasné, vtipné a napínavé. Teším sa na posledný diel.

14.04.2023 5 z 5

Atlasova šestka Atlasova šestka Olivie Blake (p)

Podľa recenzií som čakala nudnýa nezáživný príbeh. Asi som mala nízke očakávania, ale mňa to bavilo. Nečakajte príbeh nabitý akciou. Namiesto toho sa dozviete viac o postavách, o ich minulosti, ako rozmýšľajú. Bolo ťažké si nájsť nejakého obľúbenca, ale nakoniec som ho našla. Občas sa mi z toho filizofovania točila hlava, ale bolo to dobré.

10.04.2023 3 z 5

Tisíce planoucích sluncí Tisíce planoucích sluncí Khaled Hosseini

Takú zlosť a bezmocnosť som pri čítaní knihy už dávno necítila. Tie pocity ešte umocňuje to, že tento osud ženy v Afganistane skutočne prežívali. Mariam a Laila boli sympatické postavy, bolo mi neuveriteľne ľúto, čo museli prežívať. Rasheed bol neznesiteľný a koľko krát som si hovorila, prečo sa mu tie dve nevzoprú. Ale v systéme, kde žena neznamená absolútne nič, muž má pravdu a žena si všetko zlé zaslúži, sa ťažko bojuje. Na príbeh budem ešte dlho myslieť. Čítané v angličtine.

05.04.2023 5 z 5

Úsvit temna Úsvit temna C. S. Pacat

Po prečítaní knižky mám rozporuplné pocity. Začiatok ma mega zaujal, hneď som sa začítala. Stred bol veľmi pomalý a celé sa to hrozne vlieklo. Potom zase posledných 100 strán som zhtla ako malinu. Pôvodne som sa do pokračovania nechcela pustiť a hovorila som si, že som šliapla vedľa, ale po tom záverečnom zvrate som fakt zvedavá, kam autorka príbeh zavedie.

27.03.2023 3 z 5

Ve stínu popela Ve stínu popela Jennifer L. Armentrout

Tak rovnaké a zároveň iné. Príbeh Nyktosa a Sery ma snáď dostal viac ako Poppy a Cas, aj keď ich charaktery zdieľajú mnoho rysov. Nesmierne ma bavil príbeh a celá zápletka. Kniha krásne osvetľuje, čo sa deje v "prítomnosti", kde žije Poppy a Cas. V tejto sérii ma zaujal Nektas, ako vedľajšia postava. Je pre mňa niekto ako Kieran. Doporučujem čítať pred The war of two queens.

26.03.2023 5 z 5

Ódinovo dítě Ódinovo dítě Siri Pettersen

Nebolo to zlé, ale hroooozne sa to tiahlo. Zo začiatku som mala problém sa začítať. Nerozumela som absolútne ničomu. Medzi 100. a 140. stranou sa mi začalo rozjasňovať a dej ma vtiahol. Upozorňujem, že mapa na začiatku je úplne k ničomu. Niektoré miesta tam nie sú vôbec zakreslené, tak zbytočne nestrácajte čas hľadaním čohokoľvek na mape (ako ja).
Príbeh je zaujímavý, severská mytológia je príjemným spestrením oproti iným fantasy. Hlavné postavy ma bavili. Rime bol sympaťák a Hirka zrovna tak. Urd by si zaslúžil viac priestoru na vysvetlenie svojich činov. A tiež by ma viac zaujímalo, kto sú vlastne tí slepí. Mám pocit, že som sa o nich nič-moc nedozvedela. Možno v ďalších dieloch.
Napriek zmieneným negatívam som zvedavá ako to celé dopadne a do ďalších kníh sa určite pustím. Čo skutočne vyzdvihujem je romantická linka, ktorá bola nevtieravá a plynula tak nejak na pozadí hlavného príbehu.

20.03.2023 3 z 5

Illuminae Illuminae Amie Kaufman

Trochu som sa bála formy, či mi bude vyhovovať a či sa nebudem strácať. Ale môj strach bol neopodstatnený. Už po pár stránkach som si na nezvyčajnú formu zvykla a kniha sa čítala sama (a extrémne rýchlo). Príbeh asi nie je až tak výnimočný, ale bol napínavý, vtipný, sem-tam nejaký zvrat, šialená AI a sympatickí hrdinovia. 4,5/5*

10.03.2023 4 z 5

Rivalové Rivalové Vi Keeland

Oddychovku som očakávala, oddychovku som dostala. Kniha sa dobre čítala, dej ubiehal a erotické scény boli fajn. Samotná zápletka nič extra, ale ani som nečakala príbeh, ktorý by mi zmenil život. Čo mi prekážalo, boli niektoré výrazy, ako napr. Fifinka, škvíra, nektar, klacek sem, klacek tam, atď. Myslím, že by sa dali nájsť aj vhodnejšie slová. Alebo čítať originál.

09.03.2023 3 z 5

Město páry Město páry Carlos Ruiz Zafón

Poviedky nie sú mojou šálkou kávy, ale kvôli Zafónovi som do knihy musela ísť. Kniha je napísaná typickým zafónovským štýlom ja som sa rada ponorila do príbehov tajomnej a magickej Barcelony a pripomenula som si pocity z čítania pôvodnej tetralógie. Len mi je ľúto, že už si od autora nikdy neprečítame.

26.02.2023 4 z 5

Černá píseň Černá píseň Anthony Ryan

Tentokrát som sa poučila a tento diel som začala čítať takmer hneď po prečítaní Volání vlka. Dobre som urobila, lebo som sa do príbehu dostávala ľahko a netrvalo mi dlho sa zorientovať. Táto časť bola opäť skvelá! Veľmi sa mi páčila prvá časť, ktorú Vélin strávil v Chráme Kopí a musel plniť úlohy, aby sa dostal cez všetky poschodia. Pripomenulo mi to (nostalgicky) prvý diel (Píseň krve) a ako sa Vélin cvičil v Ráde. Za mňa málo Nortaha, pre ktorého mám slabosť, ale aj tak to bolo skvelé. Je mi ľúto, že už je koniec, celá táto séria je pre mňa srdcovka a tak nejak tajne dúfam, že by mohlo byť pokračovanie.

20.02.2023 5 z 5

Stehy Stehy Sára Zeithammerová

K dokonalosti tomu niečo chýbalo, ale aj tak som nadmieru spokojná. Neviem teda, čo na Hynkovi obe ženy vedeli, ale páčilo sa mi, ako som sa dokázala vcítiť do oboch. Rozhodne doporučujem a dúfam, že autorka napíše niečo ďalšie.

19.02.2023 4 z 5

Volání vlka Volání vlka Anthony Ryan

Tešila som sa na návrat do tohto sveta a som rada, že sa moje očakávania naplinili. Príbeh ma bavil a nové prostredie bolo osviežujúce. Plusom bolo, že oproti ostatným dielom nebolo v knihe príliš veľa postáv a ľahko som sa zorientovala. Som rada, že sa v príbehu stretávame s Nortahom, ktorý patril k mojim najobľúbenejším postavám z predchádzajúcej série.

08.02.2023 5 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Audiokniha: Po prečítaní mnohých kritických recenzií som sa bála, že ma posledný diel ságy nebude baviť. Opak bol pravdou. Príbeh bol skvelý, postavy úžasné (aj keď Sapkowskemu pravdepodobne neodpustím smrť niektorých mojich obľúbených) a audiokniha opäť raz výborne načítaná. Miestami to bolo emotívne a bitka pri Brenne bola extrémne napínavá. Zaklínač mi bude chýbať.

02.02.2023 5 z 5