Illuminae

Dramatický příběh o přežití, ztrátě domova a bezmoci doprovází mimořádně originální grafické zpracování dokumentů, e-mailů, vojenských zpráv a novinových článků. Píše se rok 2575 a korporátní těžební kolonie na planetě Kerenza IV je napadena korporací BeiTech. Obyvatele před útokem nikdo nevaroval, nikomu na nich nezáleží a pro BeiTech jsou jen potenciálním zdrojem problémů. Kady Grantová, její bývalý přítel Ezra a několik tisíc dalších lidí dokáže utéci díky intervenci lodě pozemské vlády Alexander. Jenže po celé planetě se šíří zmutovaná epidemie. Úniková flotila se snadno může stát pastí a jejich hrobem. A jedna z lodí BeiTechu se přibližuje, rozhodnuta dokončit, co začali....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/299444/illuminae-MH4-299444.jpg 4.5595

Akta Illuminae (1.)

Literatura světová, Sci-fi
Vydáno:, CooBoo

Verry148

Knihy o vesmíru, vesmírných lodích a celkově tento žánr nečtu, ale tohle ? To byla bomba ! Měla jsem obavy z toho, že mě to buď nebude bavit nebo, že se v dokumentech nevýznám, ale bylo to úplně v pohodě. Nečekala jsem, že to bude až tak úžasný příběh. Už potřebuji číst druhý díl

alzbeta2843

Nikdy som nečítala podobnú knihu, takže toto je pre mňa novinka. Páčilo sa mi spracovanie knihy a veľmi kvitujem námet poskladať dej z rôznych útržkov komunikačných správ, spisov alebo hlásení. Samotný dej knihy sa mi až tak nepáčil pretože sa odohráva v ďalekej budúcnosti roku 2575, ale na to som si po pár stranách zvykla a začítala rýchlo do knihy. Uvidím, či sa rozhodnem ísť do druhej knihy. Zatiaľ nie som úplne rozhodnutá.

hellena1523

Velikánskou devízou této knihy je vizuální zpracování. Za to v podstatě dávám 2*, protože jinak je to taková klasická YA romantická sci-fi.
Právě to zpracování mě nalákalo, jinak bych se do čtení nepouštěla, protože ta ohromná spousta technických, chemických (a já nevím jakých) termínů pro mě není, nicméně jsem se opět jen utvrdila v tom, že tento typ sci-fi opravdu není můj šálek čehokoliv.
Taky je fakt, že kniha je sice graficky absolutně okouzlující, ovšem současně dost nepraktická. Kdyby byla zpracována běžnou formou, zabere daleko méně místa a je možné s ní i cestovat - takhle je to kniha jen "na doma".
No a co mě teda ubíjelo byl jazyk. Nezlobte se na mě, ale "cenzurují" se vulgární výrazy, ale pak se przní jazyk? Dobře, já beru, že ta "cenzura" byl nějaký záměr autorů (a vtip na obálce), ale tohle na mě taky není. Beru, že to mělo mít funkci jakési autenticity, ale pro mě to teda bylo spíš absolutně rušivé a měla jsem sto chutí vzít do ruky červenou tužku a jít opravovat.
Při nejlepší vůli tedy nemohu hodnotit lépe, než jako průměr, a to ještě díky grafické úpravě...

ReniHan

Úžasné...

TerraNova

I přes to, že jsem na knihu slyšela jenom samé dobré ohlasy, nečekala jsem, že mě tolik chytne a bude bavit. Že na konci budu koukat na poslední stránku a nechápat, co se sakra stalo.
Knížka byla super, čtivá, vtipná a já nevím, co všechno ještě. Nechápu, jak někdo může v takovém tématu a v některých situacích vložit vtipy, který jsou vtipný, ačkoliv to je pomalu scénka jak z The Walking Dead. :D Jakože... jak!? Nechápu, ale tím mě kniha fakt okouzlila. Už na první stránce mě vzala věta: „Jistě, příběh začíná smrtí tisíců lidí, ale bože chraň, aby v něm byly nadávky, co?“. I když v tu chvíli mi absolutně nedošlo, jak moc je ta věta... drzá..? Kdo četl, pochopí.
Kady s Ezrou mi hnedka sedli jako hlavní hrdinové a AI/SPIRO byl taky naprosto super. Grafické zpracování knihy jak uvnitř, tak i na povrchu je naprosto skvělý. Příběh byl aspoň pro mě dostatečně akční a vtipný a tajemný a bavil mě a ohromil a já už fakt nevím, co vím napsat. Prostě kniha, které bych dala klidně i šest hvězdiček, kdyby to šlo.

Žožik

Tak tahle knížka se četla opravdu sama. Příběh byl napínavý, čtivý. A samozřejmě nesmím zapomenout vychválit (jako všichni ostatní) nádherné grafické zpracování. I když teda na pár stránkách mi to už přišlo trochu moc. Jinak postavy jsem si naprosto zamilovala.

sirek

Ačkoliv příběh má své slabší momenty, postrádá gradaci (první polovina knihy je mnohem lepší než ta druhá) a není schopný se plně vyhnout klasickým Young Adult klišé, veškeré nedostatky naprosto přebíjí úžasné grafické zpracování, klobouk dolů takové představivosti. A i kniha samotná má spoustu epických a nezapomenutelných okamžiků, inovativní způsob vyprávění oslazuje příběh zběsilým tempem a ději nechybí spousta více či méně nečekaných zvratů, zajímavých postav, emocí a především tedy brutální dávka napětí.

Ta kniha má všechno a ještě víc. I přes fakt, že dějová kostra je místy poměrně fádní, grafické zpracování a nejen to, také samotný formát knihy, přebal, prostě všechno ostatní, co člověk normálně u knihy nevnímá, z ní nedělá jen knihu, ale umělecké dílo.

betule3

Illuminae jsem měla doma už dlouho, ale stále jsem se k četbě nemohla dokopat (ano, bylo to kvůli té tloušťce :D). Nakonec se ale kniha četla strašně rychle a mě moc bavila. Co se týče vizuální stránky, tak ta je naprosto dokonalá, to snad nemusím ani zmiňovat. Celkově mě kniha neskutečně bavila a to i přes to, že sci-fi knihy skoro vůbec nečtu.

peedbook

Blížiaca sa budúcnosť s pomáhajúcou AI ....

NikkiJ

Této knize se povedlo to co málokteré. Naplnit moje očekávání. Největší předností knihy je její grafické zpracování, kdy se jen tešíte, jak bude pojmutá další stránka. Příběh i zápletky kvalitní, hrdinové mi byli sympatičtí. Doslova se vrhám na další díl. Přesně tohle mi v mé knihovně chybělo.

BetyN.

Kniha je opravdu vesmírná jízda nabitá zvraty a akcí. Hlavní hrdinové mě sedli stejně jako humor knihy. Nejvíce mě během čtení zajímal právě vztah mezi hlavními hrdiny. Jinak bohužel z knihy nejsem nadšená jako ostatní. Občas jsem se ztrácela, protože kniha je opravdu složitá a náročná na soustředění. Tisíce mrtvých a spoustu krve bohužel není zrovna můj šálek čaje. Místy bych dokonce ubrala i na akci, protože to působilo dojmem, že je kniha přitažená za vlasy. Celkově směr, kam se příběh vyvinul, nebyl pro mě. Na druhou stranu kniha obohatila tento žánr a přinesla něco nového. Největší předností knihy je grafická podoba. Obsahuje deníkové záznamy, rozhovory s psychologem, vojenské rozkazy, přepisy ze sledování kamer nebo zprávy. Jenže právě díky tomu je v knize mnoho dat k zapamatování. Mě děj šokoval, i když občas ne v pozitivním slova smyslu.

I přes všechny výtky si další díly přečtu a kniha splnila má očekávání. Já jsem bohužel příběh nedokázala stoprocentně pobrat. 3,5*

kyticka152

Popravdě váhala jsem, kolik dát hvězdiček, ale vzhledem k tomu kolik jich bylo v knize jsem nakonec dala plný počet :) Moc se mi líbilo zpracování, styl psaní, obrázky... Co se vlastně v knize ze začátku děje jsem úplně nechápala. Nakonec jsem musela zajít za ségrou, která už knihu četla, aby mi to vysvětlila. Následně pochopený děj mě ponořil do příběhu a já hltala každou stránku. Doporučuji k přečtení

martin3724

Tahle knížka mě dostala :) Hrozně chytlavý příběh s netradičním stylem vyprávění.

Lily-fairy

Krásně a originálnĕ napsané, ale nebyl zde prostor pro propracování hrdinů a pro romantickou linku. A občas chaotické

vodopad152

Neříkám, že tahle kniha byla dokonalá, ale musím uznat, že mě dostala do kolen. Styl psaní této knihy je naprosto nezapomenutelný a úžasný. Kniha pěkně plyne a od 300 strany prostě nemůžete přestat číst. Kniha byla úžasná.

Francesca14

Dávám tři hvězdičky, čímž ale neříkám, že je kniha špatná - naopak, je vážně dobrá, ale já osobně z ní mám dost smíšené pocity. Za prvé takováhle sci-fi není úplně můj šálek kávy, všechna ta čísla, chemie, věci a pojmy, ve kterých se ztrácím... Za druhé mě taky asi první čtvrtina vůbec nebavila (hlavně ty chaty plné cenzurovaných sprostých slov a zkratek a plkání o ničem) a kvůli tomu, jak je kniha tlustá jsem ji ani nemohla brát do školy, takže mi většinu času jen ležela na stole a vyčítavě na mě koukala. Když ale konečně přišla volná sobota, dostala jsem se přes nudnou část konečně k něčemu, co mě bavilo. Začalo to být napínavý a vážně se mi líbí způsob, kterým je kniha zpracovaná. Ta grafika v lidech dokáže vyvolat ještě silnější emoce než samotná rovně napsaná slova, zajišťuje větší zážitek z četby a vy jste zvědaví na každou nadcházející stránku. Na druhou stranu ale všechna ta krutost a smrt a spousta krve už mi po nějaké době taky začala lézt na nervy, stejně jako přemrštěná akce. Není to zkrátka úplně můj styl, ale na knihu jen tak nezapomenu, určitě ji doporučuji a druhý díl minimálně taky zkusím.

Lenny33

Tak bohužel mě kniha zklamala. Souhlasím, že je originálně zpracována, četlo se to samo a sem tam jsem se zasmála, ale tím klady tohoto příběhu asi končí. Rozčilovalo mě, že polovina knihy byla napsaná stylem, jakým si spolu píše dnešní mládež (nespisovně, sprostá slova, zkomoleniny slov),... ano asi většina z nás se tak sama někdy vyjadřovala, ale v knize se mi to strašně špatně četlo a u těchto částí jsem jí měla chuť zahodit. Díky zvláštnímu zpracování knihy, nebyly charaktery postav nijak zvlášť propracovány, tudíž jsem si ani neměla koho "oblíbit" a bylo mi úplně jedno, co se s nimi stane. A celkově děj knihy mi přišel s každou další stránkou méně a méně zajímavý. Na další díly se nechystám.

Denčaa

Tak toto byl oříšek. Nejdříve jsem se dočista nadchla pro nezvyklé zpracování. Vůbec jsem nepřemýšlela nad tím, že by se to třeba špatně četlo. A to se právě stalo. Pokud tuhle knihu budete teprve číst, tak doporučuji, abyste na ni měli dostatek času. Když jsem se do ní pustila, tak jsem zrovna neměla dostatek prostoru na čtení. A to asi byl problém a skrz to mě to hned nenadchlo a nevtáhlo do děje. Napsané je to opravdu dobře, byť než si člověk zvykne na úplně jiný styl psaní, tak to nějakou chvilku trvá. Podařilo se mi se začíst až někdy kolem poloviny knihy. Když už člověk měl čas, tak světe div se, bylo to nesmírně dobré. A klobouk dolů, že ze všech těch meilů, hlášení a chatů z toho opravdu byl smysluplný příběh. Avšak na nějakých stranách jsem měla pocit, že je to škoda papíru. To zpracování je naprosto geniální a o přebalu ani nemluvě. I když je vůči této knize spousta kladů, nebyl to úplně můj šálek kávy a druhý díl už si asi pořizovat nebudu. Přečtu si ho leda, že by se objevil u nás v knihovně. Vice na:https://www.instagram.com/knizni_dilna/

Candide

Bez oné pozoruhodné a strhující formy by to byl jen další průměrný a zapomenutelný teenagerománek.

Skyer

No teda...
Kniha byla naprosto boží. Doporučuji ji všema deseti. Libilo se mi jak zpracování, tak příběh. Ale jelikož já anotace často nečtu, protože toho někdy vyzrazují až moc, jsem netušila, že to bude tak smutné. Většina to prý tušila, ale já bohužel ne, protože ten mozek mi tak dobře nepracuje a tak jsem si pěkně zabrečela. Jsem možná až moc velká citlivka. :D
Bylo to moje 1. sci-fi, normálně bych se asi do žádného nepouštěla, ale díky zpracování jsem se vyhnula popisům, kterým bych nerozuměla a kvůli kterým by mě to ani nebavilo.
Rozhodně 5⭐/5⭐.

Sabča92

Illuminae které na sebe láká zajímavým způsobem zpracováním je jednou z nejlépe zpracovaných knih, co se týče grafického zpracování. Kniha, která zaujme svým vizuálem má velké štěstí a v podstatě nepotřebuje příliš velkou reklamu. Illuminae je zkrátka skvost každé knihovny!
Na začátku jsem byla z příběhu mírně na rozpacích, protože jsem se nemohla v novém světě vyznat. Kniha je vyprávěna formou dopisů, tajných záznamů, emailů a zpráv, takže je čtenář vhozen do horké vody a musí se s příběhem trochu poprat. Ovšem jakmile jsem překonala počáteční rozpaky, nastal zlom a já zvědavě hltala stránku za stránkou a byla zvědavá, jak vše dopadne.

Alee

Vezměte lehce nadprůměrný sci-fi příběh, obsaďte do rode hlavních hrdinů svérázný páreček dvou teenagerů a vše to zabalte do lákavého originálního grafického balíčku. To je Illuminae. Velmi dobře se čte, příběhově nepřináší nic nového, ale zaručené si čtení užijete, protože díky svému zpracování zprostředkovává úplně novou perspektivu. I přes počáteční nedůvěru jsem se mi tato kniha moc líbila, mohu ji vřele doporučit. K tomu, abych si z ní úplně sedla na zadek, bohužel chybí...nebo spíš přebývá...ten přeslazený konec.

pazdy15

Něco -pro mě nového- UNIKÁTNÍHO !!! V životě jsem si nepředstavoval, že by si dal někdo tolik grafické práce s tak obsáhlou knihou, jen aby to někoho nadchlo právě tím stylem ZPRACOVÁNÍ. A k čemu to vedlo ? Ihned jsem si koupil druhý díl Gemina ... přičemž se mi ani nestihl zaprášit přebal, jak krásně se to čte :) 5 z 5 !!!

NemesisTrimble

Asi nejlepší a nejoriginálnější kniha, kterou jsem zatím četla. Líbilo se mi jak provedení, tak celý příběh. Nechybělo tomu nic.
Miluju vesmír a všechny věci kolem a tohle byl pro mě opravdový zážitek a takový menší útěk od reality. Nápad se mi velice líbil a nic bych na tom neměnila.
Kady Grantová: Na první pohled obyčejná holka, ale má toho v sobě snad víc než kde jaký kluk.
Ezra Mason: Rozhodně ten typický neodolatelný miláček všech holek. Samozřejmě byl taky odvážný, ale na Kady v tomto ohledu prostě neměl :D.
Kniha se celkově četla rychle a velmi dobře. Byla vtipná, napínavá, zajímavá a nádherně zpracovaná! To provedení mě uchvátilo už když jsem ji poprvé uviděla na internetu. Řekla jsem si... Tuhle knihu doma prostě MUSÍM mít a mohu jen říct, že mě rozhodně nezklamala. Popravdě této knize snad nemám co vytknout. Prostě láska na první pohled. A ta obálka? V českém vydání je pro mě rozhodně lepší a prostě WAU!
Takže pokud jste ji ještě nečetli a máte rádi tento typ knihy a celkově čtení, tak vám ji mohu jen a jen doporučit!
Nemesis T.

Edlik

Ze začátku jsem měl strach, že mě příběh nevtáhne do děje vzhledem ke způsobu jak je kniha napsaná. Začátek byl opravdu trochu těžkopádný, ale za chvíli už je to jak jízda na horské dráze, která nepustí až do konce. Za mě rozhodně velké překvapení!

Lenka.Vílka

Knihu jsem neměla původně v plánu číst, ale ukecaly mě komentáře. Jako jak je to graficky děsně cool a super duper. A taky že to cool a super duper bylo, ale jenom vizuál. Proto jsem se dostala tak daleko. A vlastně až na konec. Děj tlačí dopředu forma, ne zajímavost obsahu. Prostě se to dobře čte. Ale kdyby kniha byla psaná normálně, s velkou pravděpodobností prostě nedočtu. Až tak strhující to nebylo. Můj komentář dost vypovídá. Nemám potřebu komentovat obsah...ale na druhou stranu vysoké hodnocení knihy chápu. Není to ztráta času. Jenom jsem nenašla nic, co by mě přimělo ke čtení druhého dílu.

bibi.r

Boží naprosto boží, jsem absolutně nadšená a hrozně se těším na druhý díl.
Zajímavý a neokoukaný styl a hlavně forma psaní. Příběh s poutavou zápletkou, která vás prostě nepustí a musím říct, že i poměrně překvapivý závěr.
Za mě rozhodně nejlepší knížka, kterou jsem za poslední dobu četla.
Určitě doporučuju, i když si myslím, že knížka se bude spíš líbit holkám, už jen proto, že hlavní hrdinka je dívka.

Alex.rrr

Jedním slovem skvělé. Ač nemám ráda moc téma vesmír a technika (to bylo hodně i znát na mé rychlosti čtení, že jsem se na to musela pekelně soustředit), tak mě kniha nadchla. Bála jsem se stylu výstřižků, ale nakonec se mi to četlo moc dobře a utvářela jsem si vlastní „film“ v představách a stránky jsem nestačila otáčet. Pobavil mě styl cenzury, že tolik sprostých slov jsem si dlouho nedomýšlela :D. Excelentní je závěr. Ezrova matka a celkový konec nechává čtenáře doslova s otevřenou pusou. Už abych měla druhý díl.. .:). Doufám, že se zase předvede SPIRO i náš mladý galaktický pár.

Tofinka

NÁDHERA!!! Tahle knížka byla prostě NĚCO❤... Tím, že byla psaná jako různé záznamy a konverzace, se četla neskutečně rychle a čtenáři těch 599 stránek uteklo jako voda.

Celé zpracování knihy mi přišlo přímo geniální a celkem i uvěřitelné díky všem těm odborným termínům :D (i když teda jsem se ze začátku bála, abych tomu aspoň trochu rozuměla...). A cenzura mě taky velmi pobavila :D.

POZOR SPOILER!

Víceméně všechny postavy se mi líbily. Kady a Ezra byli úplně super pár a SPIRO byl (podle mě) dokonale šílený, ochranou posedlý "nadmozek"... :D (Jsem strašně moc ráda, že přežil.)

Odhalení Ezrovy matky na konci knihy jsem vůbec nečekala a hodně se těším až v dalším díle zjistím, jestli do skupiny Illuminae patří více lidí.

KONEC SPOILERU

MENŠÍ UKÁZKA Z KNIHY:

Ezra Mason: Tak aby nikdo nepřišel o tu video stránku, právě zvedám ruku a... na mou duši, vážně ukazuju panu Postgraduálovi zdviženej prostředník.

...

Tazatel: ...můžeme o tom mluvit, ale taky můžeme zbytek vyhrazené hodiny jenom sedět a koukat do zdi. Je to na vás.
[Vynecháno 51:27 minut naporostého ticha.]

Tyhle scénky a spoustu dalších mě bavily po celou dobu čtení... Rozhodně nelituji, že jsem si knihu koupila.

Obálka je udělaná velmi originálně, stejně jako zbytek knihy, a mě se opravdu MOC líbí ❤.

Er.es

Tato knížka je k...a pecka... I když jsem hromadě slov neporozuměla, protože se nezajímám o tenhle obor a už vůbec ne o knižní žánr (chyba! Začnu!), tak to vůbec neubíralo na hodnotě obsahu.
A co bylo totálka TOP? !!!S.P.I.R.O!!!.... TO mě pohltilo nejvíc, SPIRO má grády, SPIRO je všude, SPIRO je geniální, a na jeho pasáže jsem přímo slintala nedočkavostí.
Možná bych ocenila, aby chlapák jako Ezra dostal větší šanci se ukázat. Kolikrát mi přišlo, že seděl v koutku a čekal, až to Káďa všechno vyřídí.
Díky, tahle originálně pojatá knížka byla skvělou jízdou :-)

pro mládež vesmír UFO australská literatura umělá inteligence nebezpečný virus

Autoři knihy

Amie Kaufman