Ódinovo dítě

První díl fantasy trilogie Havraní kruhy. Představ si, že ti chybí něco, co všichni ostatní mají. Něco, co dokazuje, že patříš do jejich světa. Něco tak důležitého, že bez toho jsi nikdo. Nákaza. Pouhý mýtus. Hirka se v den svých patnáctých narozenin dozvídá, že je Ódinovo dítě – bezocasá zrůda z jiného světa. Opovrhovaná, obávaná a pronásledovaná. Člověk. Někdo si však nepřeje, aby její tajemství vyplulo na povrch, a hodlá to zajistit všemi prostředky. Zmatená Hirka musí uprchnout, protože jí jde o život. Existují však nebezpečnější stvoření než Ódinovy děti a Hirka není jediná, kdo prošel bránou mezi světy… Úspěšná norská trilogie Havraní kruhy se inspiruje severskou mytologií, ale přitom vytváří vlastní svébytný svět, kde být člověkem znamená ocitnout se ve zcela nezvyklé roli vyvržence. Hlavní hrdinka není „vyvolená“, dokonce nemá žádné zvláštní schopnosti. To, co ji odlišuje od ostatních, je děsivý fakt, že postrádá něco, co všichni ostatní mají....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/278987/odinovo-dite-boK-278987.jpg 4.2627

Havraní kruhy (1.)

Odinsbarn (2013)

Romány, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Host

Kniha Ódinovo dítě

Gwilwilethiel

Když jsem knihu dostala, tak mě hned napadlo, že to bude něco ze skandinávského prostředí, fantasy v tom, že tam budou třeba nějaké pletky s mytologií. Jinak jsem neměla očekávání, jen jsem měla chuť na nějaký nový fantasy svět, do kterého bych se mohla ponořit, v což jsem u této knihy moc nedoufala. Byla jsem tedy příjemně překvapena, když jsem knihu otevřela a viděla mapu jiného světa.
Vyprávění a popis okolí mi vyhovuje, navozuje to lehce pochmurnou atmosféru, sem tam se objeví náznaky severské mytologie, baví mě postupně s každou kapitolou objevovat střípky tohoto světa.
Momentálně jsem v polovině, kniha se čte lehce, nepřijde mi náročná, což mi momentálně po zkouškovém vyhovuje. Asi určitě to není to nejlepší, co jsem kdy četla, ale je to zajímavé a baví mě to...uvidíme, kam cesta povede dál.

Lily-fairy

Jsem zklamaná. Mít to o sto stránek míň a nějaký silnější příběh, tak by to šlo. V téhle podobě ne. Ale dám šanci 2. dílu, tak uvidíme

marecek1

Pokud někdo čeká fantasy inspirované severskou mytologií (podle Ódina v názvu) tak jako já, bude zklamaný. Možná dokonce dvakrát tak jako já. Nejenže to nemá se severskou mytologií nic společného, ono to pro mě není ani moc fantasy. Jediné fantasy prvky jsou ocasy u "normálních" lidí, drápy u "slepých", jakási "síla" a údajně mluvící havrani... Bohužel jsem měl od knihy až moc velká očekávání, i když už jsem si dopředu říkal, že pokud to psala žena, nemusí to dopadnout dobře. Lovestory o patnáctce s lehkými prvky fantasy, moc často se mi nestává, abych se k dočtení knihy musel takhle přemáhat... ještě že si můžu spravit chuť u Eriksona a Esslemonta.

MagdaFish

Nic moc. Zpočátku to vypadalo zajímavě. Jiný svět, jiná pravidla, jiní aetlingové ... ale postupem děje to byla čím dál větší otrava. Pettersenová sice umí navodit atmosféru a akční scény zvládá skvěle, ale měl zasáhnout editor a půlku té Hirčiny okecávací sebezpytné omáčky bez milosti vyhodit. Řekla bych, že to dostalo cenu za nejlepší norskou fantasy 2014, protože v tom roce nikdo v Norsku jinou fantasy nenapsal. :-D

Marcel7

Kniha mě zaujala. Nový svět, nová pravidla, stará příroda. Spoustě čtenářů dlouhé popisy vadí, já si to u této knihy užívala. Kniha, která vám prostě dokonale umí popsat přírodu a atmosféru nordických zemí. Cítíte vůni lesa a ohně, špínu na sobě, slyšíte krákat havrany. A o tomto ta kniha přesně je. Nezapomínejte, cesta je cíl.

Purple7

No, slabší 3*. Začátek jsem pronadávala a chtěla tuto knihu odložit. Shluk pro mě nestravitelných jmen plus jsem ničemu nerozuměla. Střed mi přišel docela dobrej, četlo se to dobře, až... se objevilo moje "oblíbené" klišé - zase ty "šokující" rodinné vazby! Grrrr. Konec jsem si taky moc neužila, tlachání o ničem. Netuším, proč je tato kniha tak oblíbená, a už vůbec nechápu, jak mohla získat ocenění "Nejlepší norská fantasy za rok 2014." Nesedlo mi to. :(

ahomonicky

Krasna kniha. Ctiva a chytlava. Dej vas doslova posadi na zadek a neodtrhnete oci. Zacatek trochu pozvolnejsi, ale ten konec to napravil. Kniha mela vzlet i spad. A Hirka je proste bozi :)

Evcakop
30.12.2018

Kniha se četla velmi lehce a rychle. Zajímavý děj a zlehka romantika.

Siwan
30.12.2018

Než jsem začala číst Ódinovo dítě, přečetla jsem Naslouchače a Faju od Stehlíkové. Oboje jsou fantasy se svébytnými světy, pěkně propracovanými, ale naprosto se odlišují způsobem poznávání světa. S Hirkou poznáváme svět kolem ní, jeho pravidla a zákonitosti, víru a způsoby pomalu, kousek po kousku. Nikdo vám explicitně nevysvětlí, že tenhle svět je takový a makový proto a proto. Po kousku se odhalují jednotlivé významy a člověk si pak všechno skládá dohromady. Musím říct, že mě to vlastně moc bavilo. Pravda, není to žádné zběsilé tempo, ale má to švih a spád a člověk se do toho světa alespoň pořádně dostane.

Denaille
29.12.2018

Asi jsem někde udělala chybu... Když jsem viděla tu pečeť "nejlepší norská fantasy"... říkala jsem si, že to bude něco o vikincích. :D , což by mě moc nebralo. Takže jsem byla celkem příjemně překvapená, že obsah knihy je úplně o něčem jiném. Není to žádná pecka, ale poměrně příjemná fantasy, která ač s mladou hrdinkou, tak i mě celkem oslovila. A jsem ráda, že se to nestočilo do klasického love trianglu. Nicéně spousta věcí se mi zdála trochu nedomyšlenená nebo až příliš uspěchaná. Na konci knihy jsem zmateně listovala zpět, jestli jsem náhodou nějakých pár stránek nepřeskočila, protože po dlouhém a vláčném rozepisování se konec zcvrknul do pár stránek a já netušila, kdo a jak se vlstně dostal k závěrečné bitvě. Pár hvězdiček to celkovému hodnocení ubralo.

sinfulka
27.12.2018

Jsem na straně 200 a víceméně se pořad nic neděje. Tak nevím.. zatím z toho mám pocit, že by kniha mohla být kratší. Co mi vadí je protahování textu krátkými větami, které mají jakoby podtrhnout celou situaci. Zatím to na mě působí dost komicky. Na knížku jsem se dost těšila a zatím jsem spíše zklamaná..

malpet
19.12.2018

Kniha, na kterou jsem se dost těšil, severská fantasy sága, to je něco pro mně. Bohužel přišlo dost velké rozčarování, chápu že každý nemůže být Tolkien, ale tohle spíš připomíná Rosamundu Pilcher. Hlavní hrdinka se nedokáže vymáčknout a každé její vyřčené větě předchází mohutný vnitřní boj, takže si jen sama působí další problémy, čemuž se upřímně moc nedivím. Nevlastní otec vozíčkář mi tam vůbec nesedí, to se do tohoto románu prostě moc nehodí. Holka bydlí v polorozpadlé chalupě bez oken někde v lese na kopci uprostřed hor, ale přitom slyší oknem racky v přístavu... zkrátka vykreslení tohoto světa je pro mně těžko uchopitelné. Dal jsem knížce šanci prvních sto stránek, a pak, když se pořád nic nedělo, jsem si tady přečetl, že se kniha rozjíždí až v druhé půlce. No nerozjela. Jedna z mála, kterou jsem nedočetl.

YodaSoda
19.11.2018

Opravdu miluji fantasy, takže jsem z knihy byl nadšený. Jakmile se děj rozjel, tak kniha měla spád, četla se mi dobře a celkově si autorka s knihou pohrála. Osobně si myslím, že například Plíseň, pokračování je o něco povedenější, a tak dávám 4 hvězdičky.

LordCookie
12.11.2018

Od doby kdy byla kniha uvedena na trh jsem po ní pokukovala kdykoliv jsem přišla do knihkupectví, ale až teď jsem se odvážila ji koupit. Zaujala mě především svou obálkou. První polovina knihy mě hrozně nebavila. Byla plná názvů a osob a mnohdy u nich nebylo ani vysvětlení (významu jsem se někdy dovtípila až ve třetině knihy, někdy až ke konci knihy) a příběh byl zdlouhavý a docela nudný. Ale asi v polovině knihy došlo k zlomu a já nemohla od knihy odtrhnout oči, ikdyž to místy bylo trochu zmatené. Určitě si plánuji přečíst druhý díl a doufám, že bude alespoň stejně napínavý jako druhá polovina toho prvního.

Jane007
11.11.2018

Naprosto skvostný čtenářský zážitek. Dlouho jsem nechtěla tak propracovanou fantasy. Už se nemůžu dočkat dalších dílů.

Aivinka
23.10.2018

Nádhera. Nemůžu říct nic jiného. Kniha má originální postavy, skvělý děj, kouzelné místo, nádech tajemna a zloduchy, kteří vám chtě nechtě přirostou k srdci. Mohu jen vřele doporučit pro všechny fanoušky fantasy literatury.

Aurorita
18.10.2018

Tato kniha pro mne byla bohužel jedním velkým utrpením, nakonec jsem ani neměla sílu ji dočíst a 30 stran před koncem jsem ji prostě zavřela. Kniha mě vůbec nebavila, přišla mi strašně zdlouhavá a nudná, vše se hrozně táhlo a neměla vůbec žádný spád. Rozhodně nechápu všechna ta dobrá hodnocení, znám daleko lepší, napínavější knihy. V této sérii rozhodně pokračovat nebudu.

Marryzlis
17.10.2018odpad!

Rozvleklé popisy toho a onoho seškrtat! Styl mi moc nesedí, je takovej nevybroušenej... Jinak nápad je super. Jen se nemůžu rozhodnout, jestli mám chuť na druhý díl.

BernardBlack
13.10.2018

Tak nám po upírech (Stmívání) a "postemo"mládeži (hunger games) přišla do mody pro "puboše" i severská mytologie:)

babsi66
01.10.2018

Trochu nechápu ten poprask okolo knihy. Určitě se to čte dobře, děj má spád, postavy jsou sympatické, to je všechno fajn. Ale že by to bylo něco, z čeho bych si sedla na zadek a zařadila si to mezi top ten fantasy žánru, to asi ne.

Jednak mi děj z hlediska nějaké originality moc originální nepřišel a jednak jsem měla trochu problém se samotným literárním stylem autorky. V některých úsecích děje jsem se totiž nemohla zbavit pocitu, že by autorka ráda napsala víc, ale neuměla nebo nechtěla to vyjádřit.

LiLLu
28.09.2018

Hodně dlouhou jsem mela ke knize nechut, desne mi byla nesympaticka obálka, ani jsem si nechcetela precit o cem kniha je:-))) A to jsem na ní pořád a vsude narazela. Az tady jeden koment me navnadil. Musim rict ze to byla skvela kniha a ja hltam pokracovaní!
Nenechte se odradit od obálek:-))))

Lorej
18.09.2018

Z téhle knihy mám rozporuplné pocity...
Na jednu stranu mě dost příběh bavil, byl poutavý a i napínavý. Hlavní hrdinka se chová dost vyspěle a uvážlivě.
Moc mi ale přes nos ze začátku nešli různé názvy a zvyklosti, u kterých mi zabralo čtvrt knihy, něž jsem si pod tím dokázala něco představit.
Některé části (možná i celé kapitoly) mi přišli někdy dost zdlouhavé a zbytečné. Taky se mi zdálo, že se určité informace často opakují, jako by si autorka myslela, že to v hlavně víc jak pár stránek neudržíme.
Druhý díl si asi přečtu, hlavně kvůli konci, který na pokračování přímo láká.

Žožik
30.08.2018

Na tuhle knihu jsem slyšela jen samé dobré recenze a musím říct, že mě ani trochu nezklamala. Opravdu jedna z nejlepších fantasy knížek, co jsem kdy četla.
Jakože když jsem začala číst první kapitolu, musela jsem se snad u každého druhého slova zastavovat a přemýšlet, co asi znamená, a každou větu číst tak třikrát, abych ji pochopila. :D To ale netrvalo moc dlouho a o pár kapitol dál jsem už pobírala všechno. (Tipuju, že na tomhle ale bude mít velký podíl moje pomalé chápání:))
Příběh mě uchvátil neskutečně rychle a okamžitě jsem se do něj začetla. Byla jsem ráda, že bylo všechno tak hezky vykreslené, protože tenhle styl já naprosto miluju. Autorka má opravdu působivý styl psaní. I to, že je kniha psaná v er-formě, mi tentokrát nevadilo, i když obvykle se mi takové knížky tolik nelíbí.
No a hlavní postavy? Tak ty byly naprosto dokonalé. Neskutečně mě zaujala Rimeho povaha. Tuhle postavu začínám mít čím dál tím víc ráda. No a Hirka byla taky úžasná. Celkově všechny postavy se chovaly tak, jak by se měly chovat, a všechno mi do sebe tak pěkně zapadalo.
Co dodat? Už se moc těším, až si někde obstarám další díl a budu moct v téhle sérii pokračovat.

SlamLenka
28.08.2018

Zajímavě zpracovaný svět, i když v něm pochopitelně najdete určité okamžiky, kdy se autorka asi inspirovala jinými fantasy příběhy. Ale celkem to chápu, ostatně toho bylo napsáno už tolik, že asi sotva může vzniknout nějaký nový a zcela čistý a dokonalý originál. =)
Každopádně Ymslanda se mi moc líbila, hlavně ten vztah Hirky k přírodě. Líbí se mi i to, že postavy nejsou černobílé, tedy žádná není ani zcela záporná, ani zcela kladná. Na další vývoj jsem byla fakt zvědavá, teď už mám za sebou druhý díl a čtu poslední, teď už to doslova hltám. =)

MaléZlo
26.08.2018

Jedno se musí nechat. Kniha je nápaditá. Ale proboha, 1200 stránek (e-kniha)? Nemůžu říct, že by čtení mělo trvalo dlouho, kniha se čte rychle, ale asi určitě by to chtělo provést několik škrtů. Už proto, že se mi kniha nepříjemně táhla, místy mě dost nudila, což vedlo k neustálému odkládání a nucení se do čtení a
ve výsledku mi to celé trvalo přečíst čtyři měsíce...
Jak zde píší asi všichni, kniha ze začátku nedávala žádný smysl, spousta věcí je objasněna během čtení, ale co mi vadí asi nejvíc, že ne vše je v knize pořádně vysvětleno. Netuším, jestli vysvětlení přijde s dalšími díly, ale přišlo by mi logické, aby to bylo vysvětleno hned. Například:

SPOILER
Vidoucí údajně neexistoval. Proč tedy našla Hirka s Rimem Snoháv na uspání Vidoucího havrana, když tedy vůbec neexistoval? Proč to tam bylo takhle rozepsané? Nebo jsem to špatně pochopila? Prostě mi to nedává smysl.
KONEC SPOILERU

Do dalších dílů se určitě pustím. Ti, kteří váhají, nebo nejsou si jisti, zda-li je kniha pro ně skrze Severskou mytologii. Strach mít nemusíte. Vím o severské mytologii velké prd a stejně mě kniha, dá se říct, že bavila :)

myshichka
25.08.2018

Moje očakávania boli skutočne vysoké. Fantasy odohrávajúca sa v svete inšpirovanom severskými ságami, to beriem! Navyše negatívne hodnotenie aby tu človek hľadal s lupou, všade samá chvála. Až príliš dobré na to, aby to bola pravda...?

Ak sa vám táto kniha páčila, tak prestaňte v tejto chvíli čítať, inak vás akurát naštvem.

Prvým problémom bol teda už samotný rozsah. A to hovorím ako človek, ktorý dá kľudne 500 strán za deň, ak za to stoja. Tu mi miestami prišlo, že by sa dali vyhádzať celé kapitoly a zápletka by vôbec neutrpela. Na druhú stranu, aj takých tristo strán prázdneho tlachania by asi bolo príliš.

Čím sa dostávam k ďalšiemu kameňu úrazu. Na to, že sa má jednať o originálny, do detailu premyslený svet (povedal kto...?), tak vysvetlení a reálií je tu žalostne málo. Chvíľami mi prišlo, že to celé stojí na nekonečných dialógoch a myšlienkach postáv. Akoby sa ale odohrávali vo vzduchoprázdne. Pokiaľ bolo autorkiným zámerom trúsiť náznaky a nechať čitateľa čakať na "veľké finále" v treťom dieli, kde to zázračne všetko začne dávať zmysel, tak beriem, je to jej právo. Ale bohužiaľ to už sa nedozviem. Nemám chuť púšťať sa do ďalšieho dielu, iba ak vo výnimočnom záchvate masochizmu.

Čo tam máme ďalej? Aha, hm, tretia osoba. Niežeby ma nejak zvlášť urážala, to nie. Ale ten rozprávač, ktorý všetkým postavám vidí do hlavy a neustále popisuje, ako sa cítia, čo si myslia, ma neuveriteľne nudil. Všetky intrigy tým vlastne strácajú na zaujímavosti, pretože celú dobu vieme, kto je zlý a kto dobrý.

Apropo, postavy. Hirka mi už od prvých viet bola nesympatická a tohto dojmu som sa už bohužiaľ nezbavila. To neustále poukazovanie na jej výnimočnosť. Až moc nasilu originálna. Nemá chvost. Neovláda Silu. Na to, že mala mať pätnásť rokov, správala sa a myslela ako desaťročné decko. V momente, ako sa na scéne v druhej kapitole zjavil Rime, bolo mi už všetko jasné. Ďalšia červená knižnica oblečená do fantasy hávu.

SPOILER!!! Ak som to pochopila správne, tak hlavný konflikt príbehu je, či on splesnivie, ak budú mať spolu sex?! Vážne? VÁŽNE?!

Všetky postavy sú síce neuveriteľné klišé, ale Rime asi najviac (biele vlasy, vlčie oči, zachádza s mečom... kde som to len už... ...?) Asi som už vyrástla z báchoriek, ako sa mocný, chladnokrvný bojovník zamiluje do neuveriteľne infantilnej hlavnej hrdinky.

Beily
15.08.2018

Nejsem nijak velký příznivec fantasy, ale tahle kniha byla opravdu skvělá. Ze začátku jsem měla trochu chaos v cizích názvech a jménech a některé věci jsem si neuměla moc představit o co jde a až později se vysvětlily (jak vypadá vlastně to přimknutí, kdo je Vidoucí, co je Kolkagga atd..). Kniha byla na mě hoodně dlouhá, ale vlastně mě celou dobu bavila a svět byl opravdu propracovaný, takže se čtenář do toho mohl více vžít a hledat souvislosti. Možná mě trochu naštval konec, protože mi přišlo, že se jim všechno povedlo až moc jednoduše :D Každopádně se těším na další díl.

Jonny
15.08.2018

Po dlouhé době kniha z které jsem doopravdy nadšený. Nemám výhrad. Kniha má 568 stran, ale i tak mi přišla krátká ;-).
Snad jen... Hirka nemusela být zrzka, nevím proč, ale přijde mi to zbytečně kýčové.

betule3
09.08.2018

Mám pocit, že poslední dobou narážím na samé skvělé fantasy série a Ódinovo dítě je rozhodně jednou z nich. Moc mě zaujal svět, který byl propracovaný do toho nejmenšího detailu. Sedla mi i hlavní hrdinka, čehož jsem se ze začátku trochu bála. Za mě skvělé počtení a rozhodně doporučuju!

Mitculka
07.08.2018

Skvělá knížka. Opravdu komplexní svět, autorka je neskutečná, bylo vidět, že má vše promyšlené. Tohle dílo je prostě dokonalé! I s jeho neobvyklou obálkou. Těším se na další díly.

norská literatura

Siri Pettersen