Ódinovo dítě

První díl fantasy trilogie Havraní kruhy. Představ si, že ti chybí něco, co všichni ostatní mají. Něco, co dokazuje, že patříš do jejich světa. Něco tak důležitého, že bez toho jsi nikdo. Nákaza. Pouhý mýtus. Hirka se v den svých patnáctých narozenin dozvídá, že je Ódinovo dítě – bezocasá zrůda z jiného světa. Opovrhovaná, obávaná a pronásledovaná. Člověk. Někdo si však nepřeje, aby její tajemství vyplulo na povrch, a hodlá to zajistit všemi prostředky. Zmatená Hirka musí uprchnout, protože jí jde o život. Existují však nebezpečnější stvoření než Ódinovy děti a Hirka není jediná, kdo prošel bránou mezi světy… Úspěšná norská trilogie Havraní kruhy se inspiruje severskou mytologií, ale přitom vytváří vlastní svébytný svět, kde být člověkem znamená ocitnout se ve zcela nezvyklé roli vyvržence. Hlavní hrdinka není „vyvolená“, dokonce nemá žádné zvláštní schopnosti. To, co ji odlišuje od ostatních, je děsivý fakt, že postrádá něco, co všichni ostatní mají....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/278987/odinovo-dite-boK-278987.jpg 4.2276

Havraní kruhy (1.)

Odinsbarn (2013)

Romány, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Host

OndřejMergl

Do této knihy se mi dlouho nechtělo, protože mě odrazovaly komentáře ohledně složitosti světa a spousty jmen k naučení, nemluvě o tloušťce knihy. Nakonec jsem se přece jen odhodlal a nelituji.

Jmény jsem se vůbec netrápil a raději jsem si příjemně kmital po ději. Nová označení se opakovala stejně tolikrát, že člověk nakonec pochopil i bez přemýšlení, o co se jedná. Svět tak trochu vikingský Avatar.

Jednání postav mi sice přišlo povětšinou primitivní, ale to nijak neshazovalo celkovou čtivost knihy. Závěr prvního dílu trilogie mi přišel přitažený za vlasy, ale přesto si rád přečtu pokračování.

Nairiss

Knihu jsem si koupila na základě tématiky, obalu a pozitivních recenzí zde na databázi. Ve finále však pro mě byla spíše zklamáním.

Nejvíce mi vadily postavy, které jsou velmi neuvěřitelné a nereálné. Hlavní hrdinku a lásku jejího života dobře popsala uživatelka Braenn v komentáři níže. Mně nesedly ještě dospělé postavy (zejména ty vysoce postavené), které pro mě byly velmi ploché a většinou jednaly docela nesmyslně, jako by jim bylo patnáct let všem. Největší wtf moment jsem asi zažila, když hlavní záporák (který je mimochodem taky dosti jednodimenzionální) přesvědčil celou vládnoucí radu naprosto bez argumentů, prostě jen tak, aby se příběh pohnul, kam autorka potřebovala. Většina postav je celkem bezradná, musí přijít Hirka, aby jim poradila, nebo něco rozhodla. Prostě pubertální holka, která je středobodem tamního vesmíru.

Vzhledem k tomu, že postavy pro mě byly takto nereálné, tak i svět, který by mohl být zajímavý, na mě působil jaksi povrchně a nesmyslně.

Abych jen nedštila síru a nějak zdůvodnila udělené dvě hvězdy, tak musím napsat, že autorka si dokázala udržet mou pozornost. Kniha se četla velmi rychle a na konci mě začalo zajímat, co je na druhé straně havraních kruhů, a zda jsou mé domněnky správné.

Poctivé dvě hvězdy. Oddechová četba, ze které si vesměs nic neodnáším.

Braenn

Já už toho mám fakt dost. Copak se dneska už nepíšou fantasy, které by nebyly určeny pro pubertální holky? Které jsou o něčem jiném, než o mladé dívce 15-19, která buď umí všechno, nebo je takový ten chudák společensky nemožný otloukánek, však víte, jen je krom toho krásná, šikovná, nadaná, umí ideálně léčit, bojovat či obojí, je statečnější než všichni okolo a zabouchne se do ní ten nejhezčí frajer v okolí. Ve většině dílek teda frajer a jeho kámoš, nebo její kámoš, zkrátka tam musí být trojka. Kéž by v obchodech tyhle všechny Selekce, Dvory, Půlnoční koruny a podobné dostaly vlastní poličku s nápisem "romány pro dívky". Pak by se nestalo, že vám tuhle knihu podle dobrých hodnocení koupí muž k narozeninám, a když se pak zeptá "a jaké to bylo", já můžu jen říct "dobrý, kdybych ještě byla v pubertě".

Ale ke knize samotné.

Tohle je ten případ, kdy hrdinka je prezentována jako chudinka, co ale ve všem exceluje. Je docela sympatická. Vztah s hlavním super uber frajerem a jeho rychlovýcvikem v zabijáckých dovednostech je obohacen tím, že díky absenci ocasu se nedostane na sex... ne, jako vážně jde o ocas. Ale její, než mě obviníte z nějakých prasáren. Nevím, jestli jsem to vylepšila, ale prostě tam mají všichni ocas, ale ona ne, protože je to člověk a dostala se tam jako mimino portálem, byl u toho zlý kouzelník, nejspíš její otec a tak dále originálně... Ale to zas odbočuji. Takže hrdinka je přesvědčená, že když mu bez ocasu dá, tak na něj nastoupí strašlivé prokletí, plíseň či co, a proto na sebe jen zbožně koukaj... Na druhou stranu, je jí patnáct, třeba by mi také prošlo, kdybych v pubertě nakecala svým dětem něco o plísni, aby počkali se sexem? Mno, opouštím raději téma ocasů a zpět k příběhu, tohle nakonec není tak podstatné.

Takže zkrátka, je to příběh, zasazený do vcelku promakaného světa, který vám nebude připadat moc tajemný, jestli máte ponětí o severské mytologii. Je to trošku krutý svět, v tom jsou seveřani machři, to je výrazný plus oproti všem těm cukrovým románkům s podobnou tématikou. Bohužel, příběh je stále... inu, nápaditý, ale takový ploše hladký, jestli mi rozumíte. Hrdinka nepřemýšlí, všechno vychází a když nevychází, tak si pobude ve vězení tak akorát, aby nám jí bylo líto, ale ne, aby se jí něco doopravdy stalo. Žádné složitosti, skryté plány, prostě to tak nějak jde, jak hrdinka potřebuje. Nekonají se velká překvápka a komplikace v podobě realističnosti, které by narušily děj.

Shrnuto? Čtivé, i když rozhodně ne vícekrát. Musím litovat, že do tohoto světa není zasazen nějaký dospělejší hrdina a příběh. Občas musíte nad hrdinkou protočit oči v sloup, takže další díly přečtu, jen kdybych se nudila.
Slabší tři hvězdy.

Sheemas

Velmi zajimavě napsaná fantasy kniha, která je sice ze začátku trošku pomalejší a hlavní postava mi přišla poměrně otravná, vše se ale naštěstí v půlce a hlavně ke konci změní. Příběh je chytlavý, ať už se jedná o různě světy, národy či věřící, a do toho všeho dívka která k nim nepatří.

Kathy1225

Co bych téhle knize jen vytkla? Zřejmě jen To, že začátek byl pro mě dost chaotický a samotnou me odrazoval číst dál. Nakonec jsem se přece jen překonala a jsem za to ráda, protože kniha naprosto úžasné prostředí, skvěle propracované postavy i děj. Rozhodně doporučuji přečíst i když má o trošku víc stran, ale stojí to rozhodně za to. Ještě jsem nečetla druhý díl ale co jsem tak slyšela je prý fakt dobrý. :D

JK_Player

Na začátku docela zmatek, autorka nevysvětluje, asi počítá s tím, že vše vyplyne z kontextu (což se mýlí) .. viz. "přimknutí" .. 70% knihy si říkáte: co to vlastně je to přimknutí? .. Před začátkem čtení knihy se hodí si něco přečíst o postavách na oficiálních stránkách nakladatelství.

Přišlo mi to málo tajemné, furt se mluví o slepých, ale autorka pořádně nevysvětlila co to slepí vlastně jsou, tak čtenář neví jestli z nich má mít strach nebo co vlastně. Chyběla mi v knize nějaká větší záhada, nějaké větší tajemno, které bych chtěl rozluštit, či se ho bát, nějaká síla, která může zničit svět a je potřeba proti ní bojovat.

Příběh je relativně pěkný a propracovaný, respektive nápad není špatný, ale autorka čtenáře neumí pořádně vtáhnout do děje, už jen tím, že čtenář musí vše pochopit sám a autorka mu v tom nijak zvlášť nepomůže. Knížka není zbytečně natahovaná, furt se něco děje co má vliv na příběh.

Miss.hell

Bohužel jsem se nezacetla a knihu odkládám na později :-\ každopádně dostane ještě šanci

bookwarmerka

Ze začátku jsem byla z knihy velmi zmatená a nemohla jsem se pořádně "začíst". Příběh je ale skvělý a těším se na další díly :).

anavi2009

WOW.. Právě jsem dočetla.. Úžasná kniha, úžasný příběh, úžasní hrdinové. Miluju Rimeho a miluju Hirku :)
Musím uznat, že prvních 100-150 stran bylo zdlouhavých a nebavilo mě to. Neorientovala jsem se ve jménech, názvech měst a světů.. Asi i tím, že jména zní opravdu cizokrajně.. Naštěstí jsem vydržela. Příběh potom začal gradovat a asi tak 30 stran před koncem přišlo vyvrcholení, u kterého jsem ani nedýchala. Hltala jsem stránky a byla nedočkavá, jak to bude dál.. Super. A jsem moc zvědavá, co bude následovat v druhém díle.. Moc zvědavá..

Aja2001

Zezačátku trochu zdlouhavé a těžko čtivé. Ale od prostředku, kdy to začalo grádovat, jsem ji těžko odkládala. No a na konec.. No potřebuju druhý díl. Je vidět, že to má autorka promyšlené. Knížka se mi moc líbila.

Andreanis

Nic takového jsem nikdy nečetla. Tato kniha se naprosto lišila od všech fantasy knih, které jsem doposud četla. Naprosto osobité a jedinečné dílo.
Uznávám, že přišli chvíle, kdy jsem se do čtení nutila a občas jsem knihu musela prostě na den odložit. Důvodem bylo, že jsem prostě potřebovala pořádně vstřebat a pochopit nové informace. A také jsem některá zjištění a rozhodnutí potřebovala rozdýchat :D
Upřímně, ze začátku mi Hirka trochu lezla na nervy. Občas působila jako majitelka nějaké psychické poruchy. Teď po dočtení, ale plně chápu veškeré její jednání a má můj obdiv.
Takže i přes zmíněné chvilkové nucení, byla pro mne tato kniha neskutečným zážitkem a rozhodně se těším na další díl.

stdriverlc

Po dočtení jsem pozitivně naladěn. Akorát si nejsem jist, zda díky dočtení knihy, nebo samotnému příběhu. První polovinu knihy jsem slupl jako malinu, následně jsem trošku tápal v mlze a hledal sílu v podobě několika dní na odpočinek. No a poté přemýšlel, zda mi už došlo, co vlastně znamená to přimknutí a k čemu má sloužit. Ehm, nedošlo. V závěru jsem se nutil do čtení, nicméně stejně mě zajímá, co je za tím kamenem do jiného světa. Kdyby šlo dát dvě a půl hvězdy, tahle kniha by je dostala.

Jaňalisé

Skvělá kniha!

Olga.S

Co rict? Nedocteno, 14 dni premlouvani se, zdolana polovina s vysledkem proc stracet cas, kdyz muzu cist lepsi knihy.

Bediczek

Autorka sice vytvořila zajimavý svět, ale mám spíš pocit že jsem z něj viděl jen záblesky a stejně tak to bylo i s magií "silou", která vlastně nebyla vůbec vysvětlena. Pochopil snad někdo co to vlastně znamená "přimknout" a k čemu to je dobré? Vzhledem k tomu že jsem magii nepochopil, tak mám pocit že závěr knížky byl tak trochu deus ex machina. Většinu stránek (je jich téměř 600) jsme se věnovali pocitům Hirky vůči Rimemu, což nebylo až tak zajmavé. Ale nechci jen hanit, kniha byla pěkně napsaná a myslím že autorka má před sebou světlé zítřky. Btw, měl někdo z Rimeho dojem že je silně inspirován Geraltem z Rivie? :-)

hellena1523

Zpočátku bylo dost těžké se začíst. Později to nebylo o moc lepší, ale dalo se to. Pro mne byla kniha velkým zklamáním. Navnadila mne obálka a řada pozitivních komentářů. A slibovaná mytologie, které v knize ale bylo takové minimum, že bych to možná do anotace raději ani necpala. Postavy mi přišly poněkud ploché.

Jednoduše řečeno: NEURAZÍ - NENADCHNE...Bez pozlátka prostě průměr.

Arya26

Úžasná kniha s originálním příběhem a milými postavami.

Zdenka21

Kniha mě opravdu nadchla, začátek se sice trochu vlekl, ale... Ale to nic nemění na tom, že mi Hirka učarovala. Trochu to zavání severskými mýty, ale nikde se to konkrétně nedozvíte :) Havrani, všude havrani a les a odvaha a taky láska, zrada a touha po moci. Jako všude jsou dobří lidé i špatní lidé, jen tihle mají ocasy. Proč vlastně? Nemohu se dočkat dalšího dílu.

lucie.8

Výborná kniha s krásným věnováním. Už se nemůžu dočkat dalšího dílu.

InstanTia

Začátek Ódinova dítěte byl poměrně zdlouhavý, ničím mě moc nezaujal... dokonce jsem knihu na nějakou dobu odložila, ale nakonec jsem se k ní přeci jen vrátila. Bylo mi líto, nechat ji nedočtenou, když už jsem si ji koupila. Dala jsem jí ještě šanci. A čím víc jsem se příběhem prokousávala, tím to bylo lepší, zajímavější, až to nakonec vygradovalo do otevřeného konce, který vás vybízí ke koupi dalšího dílu. Jenže za mě je to prostě průměr. Ale dobře se četla... dokonce i hlavní hrdinka mi byla sympatická... tedy... jen škoda, že ke konci už trochu méně. Ale člověk se vyvíjí, s tím se dá počítat. I když to trošku zamrzí. Co mě ale příjemně překvapilo je, jak moc byl celý příběh promyšlený. Toho si rozhodně cením.

Verrrunka

Musím se přiznat, že jsem na začátku byla trochu na pochybách a dokonce jsem i uvažovala, že knížku odložím. Ale jaká by to byla chyba!
Rozjezd je náročný, spousta jmen, jiné světy, než se člověk zorientuje, uběhne skoro 200 stran. Ale pak příběh začíná nabírat na síle, všechno se zamotává, napětí stoupá. Měla jsem upřímný strach z patnáctileté hrdinky, ale Hirka mě nádherně vyvedla z omylu. Styl vyprávění mi nakonec výborně sedl, střídání příběhu z pohledu různých postav bylo také ku prospěchu. Dlouho jsem fantasy nečetla a jsem ráda, že jsem se do těch jiných světů vrátila právě s touhle knihou. Vstříc dalším dílům!

Alma-Nacida

Velmi dobrá a promyšlená fantasy s některými trochu pomalejšími částmi, kde patnáctiletá hrdinka kupodivu není příšerně nesnesitelná pipka. Po knize jsem sáhla pro to, že je věnovaná mimo jiné "Tobě, co jsi vždycky četl knížky, o kterých nikdo jiný neslyšel. Tobě, co jsi trochu zvláštní a sedíš v zadní lavici. Tobě, co jsi vyrůstal v temném sklepě, kde osud určovaly hody kostkou. Tobě, co si pořád ještě hraješ na hrdiny. Tobě, co jsi nikdy úplně nezapadal a často měl pocit, že jsi na špatném místě, ve špatnou dobu." Takže je to i moje kniha. ;-) Dík za ni.

martina1199

5 hvězd je málo!
Koupila jsem si Ódinovo dítě jako e-book, ale po jeho přečtení jsem se rozhodla, že si ho, a potažmo celou sérii, koupím v tištěné podobě, jelikož za to opravdu stojí :)

Tohle je jiná fantasy a jak je jiná, tak je naprosto skvělá :)

Alex.Barunka
26.12.2016

Po všech nadšených ohlasech jsem čekala rozhodně více. Zmatený a zdlouhavý úvod ústí do poněkud průměrné zápletky a více méně tu chybí jakékoliv napětí. Jako by autorka nevěděla kam pořádně vkročit a jaké motivy k jednání hrdinům podsunout.
Svět, který má kořeny v severské mytologii je zajímavý, ale během celé knihy se o něm nic moc nedozvídáme.
Přesto si druhý díl přečtu, protože mě zajímá, co po tomto závěru může nastat, a jestli se autorka někam posune.

kalache
19.12.2016

...zajímavé,jen nechápu,k čemu ty ocasy....že by nějaké komplexy....

mitsucz
14.12.2016

Příběh Hirky se odehrává ve skvěle propracovaném fantasy světě, inspirovaném severskou mytologií. Od začátku jste vtaženi do děje, sedlo mi i střídání vypravěčů, například pohled hlavního záporňáka Urda byl zajímavý. Po delší době jsem narazil na originální fantasy knihu, navíc skvěle odvyprávěnou. Už vyhlížím další díly trilogie :)

andrea4315
08.12.2016

Docela dlouho trvalo zorientovat se v tomto novém světě, plném podivných názvů lámajících mi téměř jazyk. Střídání z pohledu Hirky, Rimeho a Urda, to nijak neurychlovalo.
Graduje velmi pozvolna, často jsem se přichytila u toho, že čekám na nějaký zvrat, který to rozjede. Zvratů v knize hned několik, ale nějaké extra rozjetí po nich nenastalo.

Ale teď po dočtení mohu říci jen: Chci víc, MUSÍM MÍT VÍC, P O T Ř E B U J I V Í C !!!

Není to typická fantasy, kdy extra hrdina nakope zadky extrapadouchům, ale celkově ve vás příběh zanechává dobrý pocit, že i když vás skoro všichni odsoudí, neznamená to že jste špatní, že i když uděláte spoustu chyb, může vám být odpuštěno, a můžete začít jednat lépe, a že i jednotlivec může docílit velkých změn.

Za těch 550 stran se mi nenápadně ale jistě dostalo pod kůži, hlavní hrdiny si oblíbila natolik, že se s nimi ještě nechci rozloučit. Takže, kde je další díl???

zuzca.h
05.12.2016

Ze začátku mi chvíli trvalo než jsem se začetla, ale zhruba od 2/3 super. Autorka hezky rozvedla jednotlivé postavy a stvořila zajímavou zápletku ve světě vycházejícím ze severské mytoligie. Líbil se mi boj mezi tím co Hirka cítí K Rimemu a tím čím si myslí že sama je. Konec jsem tak trochu čekala jen mě překvapilo kdo Hirce nakonec pomohl Havraní kruhy otevřít. A jsem zvědavá do jakého světa pocestuje. Podle Havraních kruhů by to mohl být svět lidí :) Už se těším na další díl z plánované trilogie.

Aaron Lewis
22.11.2016

Dobré. Bylo to opravdu dobré. Nevím proč, přišlo mi to trochu pohádkové, možná proto, že hlavní hrdince bylo 15. Trošku jiný svět, jsem zvědavá, jestli Hirka cestuje do našeho světa, to by bylo super. Takže všechno fajn. Nápad i svět. Je sice trošku malý, ale na druhou stranu jsou tam přece jiné světy. Jen proč zrovna Ódinovo dítě? Hirka, jako jedna z mála teen hrdinek, byla sympatická a v pohodě, nebylo to tele typu mouchy snězte si mě a všechno zvořu, tak kdo mě zachrání... Vztah mezi Hirkou a Rimem taky ok. Ocasy? Haha. Proč ne. Těším se na další díly:). Příjemná oddychovka.

Channach
15.11.2016

Úžasný nápad, vynikající zpracování. A moc se mi líbila jména. Více v mé recenzi v záložkách. (Chrudimka.cz)