Ódinovo dítě

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

První díl fantasy trilogie Havraní kruhy. Představ si, že ti chybí něco, co všichni ostatní mají. Něco, co dokazuje, že patříš do jejich světa. Něco tak důležitého, že bez toho jsi nikdo. Nákaza. Pouhý mýtus. Hirka se v den svých patnáctých narozenin dozvídá, že je Ódinovo dítě – bezocasá zrůda z jiného světa. Opovrhovaná, obávaná a pronásledovaná. Člověk. Někdo si však nepřeje, aby její tajemství vyplulo na povrch, a hodlá to zajistit všemi prostředky. Zmatená Hirka musí uprchnout, protože jí jde o život. Existují však nebezpečnější stvoření než Ódinovy děti a Hirka není jediná, kdo prošel bránou mezi světy… Úspěšná norská trilogie Havraní kruhy se inspiruje severskou mytologií, ale přitom vytváří vlastní svébytný svět, kde být člověkem znamená ocitnout se ve zcela nezvyklé roli vyvržence. Hlavní hrdinka není „vyvolená“, dokonce nemá žádné zvláštní schopnosti. To, co ji odlišuje od ostatních, je děsivý fakt, že postrádá něco, co všichni ostatní mají....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/278987/odinovo-dite-boK-278987.jpg 4.2796

Havraní kruhy 1.

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno, Host

Odinsbarn, 2013

Kniha Ódinovo dítě

Guepp
19. listopadu

Je to skvela fantasy kniha.
Osobne uz ale citim, ze jsem podobnou literaturou "proctena" a uz musim najit nejaky jiny-dalsi zanr. :)

Lu_books
13. listopadu

Není to tak úplně obyčejná young adult fantasy... Je to něco víc. Dosaďte si místo pojmů aetling a Ódinovo dítě třeba černoch a běloch, křesťan a muslim nebo jakékoliv jiné kulturní odlišnosti a zjistíte, že ten příběh je mnohem víc o nás, lidech.

"Nezákonnost je podmíněna existencí zákona a zákon pochází od můžu a žen, jako jsme ty a já. Myslíš si, že žiješ bez pravidel? Copak nemáš žádná pravidla, kterými se řídíš?"

"Rime měl pravdu. Svět je na změnu příliš veliký."

PS: V žádné jiné knize mě asi ještě tak moc nedostalo věnování, jako v knihách od Siri.

Anushka1

Vůbec se nedivím, že tato kniha byla vyhlášena nejlepší fantasy severskou knihou 2014. Je hodně čtivá a vykresluje nám úplně nový fantasy svět, kde je normální mít ocas a neumět přimknout vás může stát život. Celý svět okrajově zapadá do severských mýtů o Ódinovi a jeho havranech a mostu mezi světy. Sice se jako jeden z žánrů udává young adult, ale i starší čtenáři se rozhodně nemusí bát se do příběhu o Hirce bezocasé pustit.

pipa36

Výborná fantasy (ano, pro mládež), psaná úsporným jazykem.
Příběh před námi otevírá celkem složitou a docela dobře propracovanou společnost aetlingů, jejichž výrazným fyzickým znakem je ocas. Patnáctiletá Hirka se od všech odlišuje tím, že právě tuto fyzickou část těla postrádá – a tím je odsunuta na okraj společnosti. Je však silná a chytrá, takže si z předsudků ostatních až tak moc nedělá. Na věci si dokáže udělat vlastní názor, a i když na svět pohlíží s notnou dávkou respektu (v některých případech spíše naivity), rozhodně to není žádný strašpytlík. V jejím životě jsou důležité pouze 2 osoby – její otec a její o tři roky starší přítel z dětství, který však patří do úplně jiné sociální skupiny, a tudíž je jejich přátelství něčím naprosto zapovězeným. Jenže Hirka má opravdový problém, se kterým jí může pomoct právě jen její nejlepší přítel. Tím se však rozpoutá kolotoč, který nakonec změní celý svět, který Hirka do té doby znala.
Na rozdíl od jiných fantasy knih jste zde vhozeni přímo do děje, ve kterém musíte plavat. A i když se jedná o fantasy s velmi propracovaným světem, sociálními vazbami, božstvy a názvy, vysvětlení pojmů nepřichází a nepřichází. Postupně jste v příběhu nuceni některé zákonitosti a výrazy pochopit až z průběhu děje. Když k tomu ještě přidáte severská jména a pojmenování (vazba na severská božstva vychází už z názvu knihy), může pro někoho být čtení této knihy opravdu oříškem. Ale ten, kdo vydrží a počáteční nezdary překoná, je odměněn dobrým a poutavým příběhem. K celkové čtivosti přispívá i autorčin styl psaní, který je i přes velký počet stran velice úsporný – v knize je použita spousta jedno až dvouslovných vět, které v řadě za sebou dávají čtenáři málem víc, než složitě vykonstruovaná souvětí.
Mimo jiné byla v knize celkem dobře popsána až fanatická víra v něco, co nikdy nikdo neviděl, a přesto tato víra řídí životy všech. Jak se člověk upíná na to, že nejsme odpovědní sami za sebe, ale za vše dobré může ten, kdo nás střeží (v tomto případě Vidoucí), a za vše špatné jeho protipól (zde Kolkagga jako nástroj Vidoucího v podobě trestu).
Konec byl takový zvláštní, zůstalo ještě celkem dost nezodpovězených otázek. Určitě si nenechám ujít pokračování – jsem zvědavá, jak se příběh bude dál vyvíjet.

Sahir

skvělá fantasy

Julkas

Úžasný!!! Žrala jsem to i s navijákem.

Mabie

Kniha přináší složitý fantasy svět, kde se všechno točí okolo "přimykání". Co to je?! Časem je pojem vysvětlen, ale celá řada dalších pojmů je nejasná, takže minimálně čtvrtinu knihy jsem se trochu trápila.
Hlavní postavy jsou jako ve většině YA fantasy skvělé, úžasné - prostě klaďasové, ale já to mám tak ráda. :-)
Svět, inspirovaný severskou mytologií, je plný barvitých popisů, neotřelých zvyklostí a nápadů, postav, které mají na rozdíl od hlavní hrdinky ocas, zkrátka správné fantasy. Příběh mě opravdu bavil a doporučuji ho všem kdo mají fantasy rádi.

Misshell1

Skvělé promyšlený svět s postavami. Příběh byl plný zvratů, překvapení, nenudil a byl psaný poutavě. Navíc po dočtení prvního dílu, nutně musíte sáhnout po druhém, protože co bude dál? ...

Bez srdce
Bez srdce
Sabriel
Sabriel
Dny krve a hvězdného třpytu
Dny krve a hvězdného třpytu
Boží hrob
Boží hrob

norská literatura pro dospívající mládež (young adult)

Siri Pettersen
norská, 1971