Ódinovo dítě

První díl fantasy trilogie Havraní kruhy. Představ si, že ti chybí něco, co všichni ostatní mají. Něco, co dokazuje, že patříš do jejich světa. Něco tak důležitého, že bez toho jsi nikdo. Nákaza. Pouhý mýtus. Hirka se v den svých patnáctých narozenin dozvídá, že je Ódinovo dítě – bezocasá zrůda z jiného světa. Opovrhovaná, obávaná a pronásledovaná. Člověk. Někdo si však nepřeje, aby její tajemství vyplulo na povrch, a hodlá to zajistit všemi prostředky. Zmatená Hirka musí uprchnout, protože jí jde o život. Existují však nebezpečnější stvoření než Ódinovy děti a Hirka není jediná, kdo prošel bránou mezi světy… Úspěšná norská trilogie Havraní kruhy se inspiruje severskou mytologií, ale přitom vytváří vlastní svébytný svět, kde být člověkem znamená ocitnout se ve zcela nezvyklé roli vyvržence. Hlavní hrdinka není „vyvolená“, dokonce nemá žádné zvláštní schopnosti. To, co ji odlišuje od ostatních, je děsivý fakt, že postrádá něco, co všichni ostatní mají....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/278987/odinovo-dite-boK-278987.jpg 4.2427
Série:

Havraní kruhy (1.)

Originální název:

Odinsbarn (2013)

Žánr:
Romány, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Host
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (91)

Přidat komentář
Alee
25. února

Tak tohle pro mě bylo velké překvapení. Čekala jsem řadovou YA fantasy, ale dostala jsem nádherný fantastický svět se vším všudy. Přestože jsou v knize poměrně mládí hrdinové a sem tam lehký náznak romantiky řekla bych, že jde o naprosto seriózní fantastický příběh zasazený do nelítostného prostředí plného klamu, nenávisti, politiky, násilí a tajemna. Hlavním prvkem je hledání sebe sama, a to jak v případě Hirky, která se o sobě dozví strašnou pravdu, tak v případě Rimeho, který se zase dozví strašnou pradu o tom, čemu zasvětil svůj život. Hirka i Rime jsou komplexní a plnohodnotné postavy, každý ma svou úlohu a svůj osud. Urd je celkem uchazející zaporák, škoda jen, že ke konci nedostal vic prostoru. Havraní kruhy jsou nápaditý příběh, napsaný s lehkostí, lekce poetický a vůbec mi nepřišlo (jak někteří psali), že by byl začátek pomalejší. Informace jsou dávkovány tak, aby čtenáře nezahltily. A příběh je pořád čtivý. Nakonec musím autorku pochválit za ten konec. Zajímavý, hořkosladký a otvírá nové otázky a zvědavost, co bude dál.

Doli
21. února

Chtěl jsem dát tři hvězdy, ale nakonec mě kniha chytla a nepustila. Ovšem na plný počet to nemá. Uvidím jestli se další díly rozjedou už od začátku nebo budu muset přetrpět 1/2 knihy než se objeví očekávané.

Suou
20. února

No to bola "jízda" :D ten koniec ooo môj bože... ale pekne od začiatku :)
Musím povedať, že ma kniha najprv nelákala ... bola príliš hrubá. Navyše som vôbec nevedel o čom kniha je, nechcel som si to vyspoilovať. Kniha bola zo začiatku taká, nudná? No proste to išlo pomalšie, dlhšie opisy a naozaj veeeľa mien :D. + Ja som chcel vedieť všetko tak keď tam bolo spomenuté nejaké miesto hneď som ho išiel hľadať do mapy, ktorá bola naozaj pekná, ale mne trvalo kým som sa tam vyznal. A počul som jednu vec, že ak chcem čítať ďalšie knihy tak by som si nemal pozrieť mapu v ďalšej knihe.
Dej pokračoval a ja som tu knihu miloval viac a viac :D Ku koncu som posledných 200 strán prešiel ani neviem ako, proste zrazu bol koniec... , ale musím povedať, že keby niekto knihu skrátil asi o 80 (možno aj viac) strán nič by tomu nechýbalo.

Týnka2819
17. února

Prvních sto stran, jsem se knihou prokousávala a přemýšlela o tom, že ji odložím na dobu neurčitou (to jak všichni víme znamená, nikdy více děkuji :D). Jelikož se v knize vyskytuje spousta jmen s kombinací norštiny, opravdu nebylo vůbec jednoduché zapamatovat si každou postavu, takže z toho usuzuji, že většina čtenářů by skákala do nebe za seznam postav, který mi strašně moc chyběl, ale musím říct že kniha mě opravdu pohltila, stejně jako zbytek série. Tato kniha určitě patří mezi ty, u kterých si večer v posteli přečtete sto stran odložíte ji na noční stolek a za deset minut Vám to nedá a znovu ji musíte číst.

Malarkey
11. února

Knihu jsem dostal jako dárek k Vánocům a velice jsem se na ní těšil. Radost umocnila i skutečnost, že o sérii psali v časopisu Pevnost. Jakmile jsem ale knihu začal číst, měl jsem obrovský problém. Vůbec jsem nerozuměl tomu, co se v severem inspirovaném a nápaditém světě, vlastně děje. Autorka na mě sypala jedno slovo nebo situaci za druhou, u kterých ale vůbec neměla tendenci je vysvětlit. Někdy ve třetině knihy jsem měl sto chutí s příběhem seknout, leč jsem to neudělal. Pročetl jsem si zdejší komentáře, které mě utvrdili v tom, že bych knize ještě šanci měl dát. Tu taky dostala a popravdě se asi po 150ti stránkách kniha lehce zlepšila. Zlepšila hlavně proto, že jsem si na některé výrazy už tak nějak zvykl a sám jsem se dovtípil, oč vlastně jde. Nicméně i přesto...pokaždé, když jsem knihu zaklapl, jsem tak nějak neměl důvod ji zase otevřít. Musel jsem se vysloveně přemáhat. A i když je svět zajímavý a originální, neměl jsem nutkání knihu vůbec dočíst. Nakonec jsem se ale odhodlal, knihu dočetl a už teď vím, že další díly svévolně vyhledávat nebudu. Věřím, že příběh má jisté kvality hlavně ze strany originality, se kterou si spisovatelka opravdu vyhrála, ale na druhou stranu musím říct, že tak těžko přístupné fantasy jsem sakra dlouho nečetl. Veliká škoda...

Nomia
07. února

Výborně napsaný spletitý svět, krásná severská atmosféra a zajímavá mytologie, ale... věčná škoda, že celek (včetně postav) není podán trochu víc - řekněme dospělácky.
Nicméně i tak se jedná o dobrou knihu. Oproti jiným YA fantasy to naštěstí není jen o milostných pletkách a jakmile čtenář překoná trochu vleklý začátek, děj začne nabírat spád a ten čarovný svět vás pohltí.

Veve721
02. února

Největším problémem (a důvodem ke strhnutí jedné hvězdičky) je čtivost. Ani nevím, jak to dobře slovy popsat. Chyba nebyla v příběhu, ten mě hodně bavil a zajímalo mě, jak to všechno dopadne. Jenže pokaždé, když jsem knížku otevřela, nemohla jsem se začíst. Potřebovala jsem pár odstavců, abych se dostala do děje. Potom už se mi knížku sice nechtělo odložit a často jsem přečetla i 70 stran na jeden zátah, přesto bych byla opatrná s označením "čtivé". Četla jsem knížky, u kterých jsem si mohla přečíst dva řádky a už jsem byla nadšená, tady jsem vždy potřebovala větší úsek textu, abych se naladila na správnou vlnu. Navíc v momentech, kdy jsem Ódinovo dítě zrovna nečetla, jsem na něj nemyslela. Chápete, jak to myslím? Prostě mě nespalovala taková ta knihomolská touha, která by mě nutila běžet knížku otevřít.
Přesto nemůžu říct, že by mě první díl nebavil, hodnotím ho dokonce jako nadprůměrně zpracovanou fantasy s výborným nápadem a skvělou hlavní hrdinkou. Jen tomu prostě ještě něco chybělo.

Eillen
28. ledna

Knížce jsem se v naší domácí knihovně chvíli vyhýbala. Název mě lákal, ale ten useknutý ocas ve mě vzbuzoval nechuť knihu otevřít. Když jsem pak netušila, co číst, nechala jsem přítele, aby za mě vybral a jsem za to ráda. Hirku jsem si oblíbila od prvních stran. Bylo zajímavé sledovat tu cizí společnost, která se na Hirku dívala skrz prsty jen proto, že byla bezocasá. Do příběhu jsem se začetla natolik, že jsem nedokázala odložit knihu ani při vaření a tak mi její přečtení trvalo jediný den. A to už se mi dlouho nestalo.

*Pájuše*
25. ledna

Čekala jsem od knihy mnohem víc, než jsem ve skutečnosti dostala. Severská mytologie je plná tajemství a já toužila je odhalit, obohatit se jimi. Jenže to, co jsem dostala, mě moc nenadchlo. Kniha se nečetla zle, ale byla tak zdlouhavá, natahovaná, že jsem měla problém se začíst. Až teprve poslední čtvrtina mě dostala z té letargie, do které jsem upadla během čtení. Ta poslední čtvrtina měla spád, byla živá a dýchala tajemnem. Všechno ostatní je v knize jen výplň. Kdyby autorka knihu osekala o tyhle ty natahovací gatě, knize by to jen prospělo a já bych si ji užila víc. Přesto chci vědět, jak to dopadne, takže druhý díl určitě přečtu.

Kuki007
11. ledna

Začátek je hodně chaotický a aspoň prvních 100 stran vážně trvá, než se člověk v novém světě zorientuje. Hodně lidí by to mohlo odradit, ale myslím si, že je to vážně škoda, protože tahle kniha má hodně co nabídnout, nehledě na to, jak moc mi přijde originální.
Příběh má spád, a i když jsem sem tam objevila trochu slabší část, nejde se jednoduše odtrhnout a konec prvního dílu neskutečně navnadil na druhý díl.

alithea
09. ledna

Mám ráda, když autor hodí čtenáře do vody a nechá ho plavat. Ale místy, zvlášť v závěru, už toho na mě bylo trochu moc. K některým pasážím jsem se musela vracet, abych je pochopila, což mě vždycky vrcholně otrávilo. Navíc, místy se děj trochu vlekl. A přesto jsem knize naprosto podlehla. Snad pro ten styl vyprávění, snad pro nový a ve skrze originální fantasy svět, který je popisován bez jakýchkoliv příkras.... Těším se na další!

zapálenýčtenář
04. ledna

Jsem tak nicotná, cokoli udělám nemá význam, jsem tak slabá, tak malá, tak ubohá, nikoho nezajímám a všichni na mně civí, všichni se o mně zajímají a všichni čekají co udělám a já je všechny musím zachránit protože jsem TO zavinila - nevím sice co, ale určitě něco ano.
... to jako fakt?
A abych nezapomněla bůh mě za to zatratí, bůh se na mě dívá, bůh mě vidí, bůh vidí že jsem jiná, to není můj bůh, to je váš bůh a já mu lžu a to se nedělá a vlastně můžu obelhat boha? Vlastně bůh neexistuje, vlastně pokud existuje není všemocný a vlastně jestli náhodou je tak ho nechápu a vlastně ani nemusím, a vlastně za tohle mě zatratí stoprocentně.. Ach bože a navíc jsem tak malá a bezvýznamná...a všichni na mně civí....
Toto na více než pěti stech stranách.
Chce to pevné nervy, číst, sebezapření a vůbec :o)))
Každý bohužel není geniální jako Havlíček. " Bože milý, jsi-li, chraň duši mou, mám- li jakou,"
Za mně propadák, totální.

Andy0892
03. ledna

Měla jsem pocit jako bych byla úplně hloupá a nerozuměla jedinému slovu v knize... přesně to byly moje pocity ze začátku knihy a ještě v polovině jsem chtěla, aby už byl konec, ale v určité části se to někde zlomilo a jako by vsěchno začalo dávat smysl.

Takže radím vydržet a prokousat se ;) Druhý díl si určitě přečtu ( už kvůli názvu a obálce) :)

Felicity01
31.12.2017

Začátek knihy byl pro mě velmi zmatený. Bylo tam spoustu cizích názvů, jmen a všeho. Ale od půlky knihy se to rozjelo a na konci to vygradovalo. Takže za mě skvělá knížka a už se těším na další díly, protože mě opravdu zajímá jak to všechno dopadne. (4,5*)

whiolet
28.12.2017

Na knihu jsem se opravdu hodně těšila a jsem ráda, že mě nezklamala.
Ze začátku jsem se v knize moc neorientovala,ale pak mě přímo vtáhla do sebe já nebyla schopná přestat číst.
Konečně fantasy kniha, která stojí za přečtení!

PavlínaAlžběta
27.12.2017

Na zkoušku jsem zkusila jiný žánr, než obvykle čtu a díky recenzím jsem Bůh ví co čekala. Bohužel asi nepatřím mezi fandy tohoto žánru, nebo to možná je pouze touto knihou, která mě neuchvátila. Začátek šílený, zmatek sám, děj vleklý, postavy pro mě nezajímavé, absolutně jsem nechápala (asi jsem už stará). Námět je zajímavý to každopádně, ale začíst se do knihy byl velký problém, styl psaní autorky mi nesedl, jako bych se ztrácela. Ještě, že jsem knihu nekupovala. Každý čtenář, jiné gusto, jiný žánr. Obálka ještě horší.

ji7967
21.12.2017

To se prostě nedá.... Odloženo po stovce stran a druhou šanci nedostane....

šneki
17.12.2017

Fantasy svět je vymyšlený velmi dobře, bohužel postavy ani příběh mě nijak nenadchly. Rime byl mnohem zajímavější než Hirka, ke které jsem si po celou knihu nedokázala vytvořit nějaký vztah. Kapitoly z Urdova pohledu mě často nudily, chápu, že jsou důležité pro pochopení celého příběhu, ale stejně to moc nepomohlo. Konečné odhalení jsem víceméně čekala a kniha za sebou nechala dost nezodpovězených otázek, které sice lákají na další díl, avšak v mém případě to lákání není dost silné.
A ještě jena věc: Opravdu mi tam chyběl slovník, protože kvůli mnoha cizím slovům se mi knížka ze začátku četla dost špatně.

TomTomis
27.11.2017

Hm, kniha mě neuchvátila, jak jsem čekal. Pořád se o ní mluvilo, ale celou dobu jsem si říkal, kdy to jako začne. Četlo se to relativně dobře, ale stejně se mnoho věcí nevysvětlí zcela nebo je to zahaleno tajemstvím, nepřesností. Dalšímu dílu šanci dám.

Supernova
18.11.2017

Hutná, "příjemně tíživá" (jestli to není protimluv, ale máme podzim, takže to sedne) atmosféra. Do zákonitostí světa se musíte trochu pročíst, protože autorka rozhodně není ten typ, co vysvětluje "po lopatě", ale jakmile do toho proniknete, je velká šance, že budete hodně stát o to, jak to s "bezocasou" dopadne.

blankaa89
18.11.2017

Knihu jsem dočetla po str. 185 a vzdala jsem to. Nedokázala jsem se začíst. Ale na film se určitě ráda podívám.

paloma
16.11.2017

Nedočteno, nelíbí.

Dixinka
12.11.2017

Tak to byla knížka! Opravdu moc pěkné. Od začátku do konce jsem se od knihy neodtrhla.

Trya
10.11.2017

Začátkem jsem se nemohla prokousat, ale pak mě to neskutečně chytlo a posledních 100 stran bylo naprosto epických.
4,5*

Kakiko
05.11.2017

Kniha se mi ze začátku líbila hlavně z toho důvodu, že jsem v Hirce trošku viděla Aloy z Horizon Zero Dawn. První polovina byla vážně dobrá, ačkoliv se tam objevovaly klišé prvky z YA literatury, dalo se to přežít. No, pak to ale začalo jít z kopce. Pár příkladů... Ze Síly se stalo něco, co už má představivost moc nedávala, a tak jsem v pozdějším stádiu knihy měla problém pochopit, co to vůbec je, ačkoliv na začátku si o tom člověk dokázal udělat obrázek. Vývoj postav - hlavně Hirky - mi taky neseděl. Stala se z ní místy docela otravná postava, nad níž jsem jen otáčela oči v sloup. O Urdovi ani nemluvím, měl jako postava celkem potenciál, ale autorka ho nechávala jeho cíle plnit až moc snadně, což ve výsledku znamenalo, že to nebylo moc uvěřitelné.
Ten svět je jinak zajímavý, druhý díl má být údajně úplně jiný a šanci mu dám.

adorjas
02.11.2017

YA literatúra ako vyšitá, sorry, ale okrem iného sveta bola zápletka klasická ako z Twilight a Hunger Games. Chýbajú mi kvalitné YA knihy...

Anyv
31.10.2017

Skvělý příběh, sympatické postavy, napínavý děj. Ódinovo dítě jsem četla jedním dechem. Kniha mi přinesla nespočet pocitů při čtení, a tak to má být. Jen co jsem otočila poslední stránku, hned jsem otvírala další díl, abych se dozvěděla, kam se Hirka dostala a co tam na ni čeká. Doporučuji!!

parvitas
17.10.2017

Parádny príbeh, skvele vyrozprávaný, normálne mi je ľúto, že to nebolo dlhšie. Viem, čaká ma ešte druhý diel a možno aj ten posledný v češtine vyjde čoskoro. Hirku, Rimiho, dokonca aj toho havrana som si obľúbila. Je to taká zmes dobrodružstva a mýtov, točiacich sa okolo dospievajúcej dievčiny, ktorá sa odličuje od ostatných. Nie je to Avatar, nie je to Minehava, nie je to Cudzinka, nie je to Slávičia dlážka... neviem, pripomína mi to kopu príbehov z rôznych kníh a filmov, ale ani jeden nie je taký istý ako Odinovo dieťa.
Dávno som sa s chuťou nezačítala do fantasy, vďaka ktorej by som ponocovala.
Príbeh mi pripomínal severské mýty, ale nie je celkom z nášho sveta, lebo tamojší ľudia, teda, aetlingovia majú chvosty, vedia sa spojiť so Silou a celé je to tak trochu prírodné, šmrncnuté stredovekom, liečiteľstvom, obradmi, legendami, uctievaním havranov ako poslov a božstvá (áno, pripomínalo mi to aj Hry o tróny, ale aj iné... ale je to tak vynikajúco vykreslené!!!) Ja som si zamilovala celý príbeh, je to bez veľkého vysvetľovania, ste vrhnutí priamo do akcie, kde vidíte ako sa Hirka odlišuje od ostatných detí. A keď sa objaví Rime (ach, aj Zaklínača mi pripomínal - bielovlasý, vlčie oči, dva meče ), ktorý odmietne pokračovať ako vládnuci člen rodu a stal sa bojovníkom. Je to Hirkin kamarát z detstva, s ktorým súperila, ale postupne k sebe začínajú cítiť niečo viac. No nebojte, nie je to romantika. Nie je na to čas, ani priestor. Hirka musí absolvovať niečo ako obrad dospelosti, ale nevie sa "primknúť", necíti Silu... a keď jej jej otec prezradí, že nie je jeho vlastné dieťa, že ju len našiel, že je ako príšera z piesní... no nezrútili by ste sa? je to veľmi dobre napísané, musela som si urýchlene požičať z knižnice aj dvojku, ale je to kniha, ktorú chcem aj vlastniť!

Bubetka79
16.10.2017

Co říct, upřímně jsem se do nějaké 80. stránky nedokázala začíst, ale díky tomu, co poté následovalo, nestrhávám ani jednu hvězdu. Ódinovo dítě jsem si jednoduše zamilovala. Proč? Miluji fantasy svět, který se liší od ostatních a autorka nám ho tady dala požehnaně. Ačkoli nečekejme jen klasickou "fantasmagorii". Je zde dosti politiky a upřímně, vše se točí hlavně kolem ní, avšak nenechte se odradit, protože je jí tam tolik, abychom vše chápali, dokázali nad věcmi přemýšlet a pochopili její význam, avšak jí tam není až moc, aby nás to nudilo. Přiměřeně politiky, fantasy, magie a samozřejmě lásky. Žádný otravný milostný trojúhelník, jak jsme zvyklí. Ničeho nebylo málo ani až moc, že jsem se s každou stránkou těšila na každé z vyjmenovaných témat, které byly jednoduše a přesto úžasně propletené. Nedokážu nic než se nad knihou rozplývat!

vandalindakova
16.10.2017

Miluju tu knihu! Poprvé po dlouhé době se mi stalo, že se mi kniha zalíbila hned od začátku v prvních kapitolách. Je to trochu jiný typ fantasy, což oceňuji. Začátek mohl být docela zmatený, protože vás autorka rovnou hodí do úplně jiného světa plného jiných názvů, jiného systému atd. Díky tomu se mi povedlo, se do příběhu plně ponořit a naopak se mi líbilo, jak všechno postupně a pomalu zjišťuji až později. Kdo je to Vidoucí (který je tam věčně zmiňován), jsem třeba zjistila až po 300 stránkách. A ono se to pomalu slepovalo dohromady jako puzzle.
Strašně jsem soucítila s Hirkou, když nevěděla kým je, bála se obřadu a nemohla se začlenit mezi ostatní. Rimeho úplně zbožňuju!! Kniha obsahuje dost popisných částí, autorka popisuje vše do detailu. Někdy to bylo i otravné, když nutně potřebujete zjistit, proč se stalo tohle nebo co se stane dál. :D Ale jinak mi autorčin styl psaní hrozně sedl. Myslím, že mám novou oblíbenou spisovatelku a o sérii nemluvě!Štítky

norská literatura

Autor a jeho další knihy

Siri Pettersen

Siri Pettersen
norská, 1971

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených35x
v Přečtených524x
v Čtenářské výzvě133x
v Doporučených51x
v Knihotéce274x
v Chystám se číst593x
v Chci si koupit188x
v dalších seznamech9x