Ódinovo dítě

První díl fantasy trilogie Havraní kruhy. Představ si, že ti chybí něco, co všichni ostatní mají. Něco, co dokazuje, že patříš do jejich světa. Něco tak důležitého, že bez toho jsi nikdo. Nákaza. Pouhý mýtus. Hirka se v den svých patnáctých narozenin dozvídá, že je Ódinovo dítě – bezocasá zrůda z jiného světa. Opovrhovaná, obávaná a pronásledovaná. Člověk. Někdo si však nepřeje, aby její tajemství vyplulo na povrch, a hodlá to zajistit všemi prostředky. Zmatená Hirka musí uprchnout, protože jí jde o život. Existují však nebezpečnější stvoření než Ódinovy děti a Hirka není jediná, kdo prošel bránou mezi světy… Úspěšná norská trilogie Havraní kruhy se inspiruje severskou mytologií, ale přitom vytváří vlastní svébytný svět, kde být člověkem znamená ocitnout se ve zcela nezvyklé roli vyvržence. Hlavní hrdinka není „vyvolená“, dokonce nemá žádné zvláštní schopnosti. To, co ji odlišuje od ostatních, je děsivý fakt, že postrádá něco, co všichni ostatní mají....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/278987/big_odinovo-dite-boK-278987.jpg 4.1965

Havraní kruhy 1.

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež

Vydáno: , Host

Odinsbarn, 2013

Kniha Ódinovo dítě

alabra

Severská mytologie je přitažlivé téma, tady se však objevila pouze v názvu knihy, dál s tématem není pracováno, snad jen v náznacích. I tak je tu dost záležitostí, které vás osloví. Knihu jsem si poslechla, přiřadila bych ji k odpočinkovým knihám. Mnoho zajímavých témat je načato a nedopracováno, to mi asi vadilo nejvíc. Přesto si kniha určitě získá čtenáře.

Thalin

Knihu jsem si vlastně koupila náhodou, i když jsem ji tehdy viděla všude možně propagovanou. (A do takových knih se já obvykle moc nehrnu) Chtěla jsem tehdy ale něco na delší cestu vlakem a tak jsem sáhla po téhle knize. A jsem za to moc ráda. Líbil se mi příběh i celý svět, do kterého je zasazený. Autorčin styl mě baví a nenechala jsem si ujít ani další díly.

kallipsa2685

Velmi se mi libil svět i atmosféra. Některá rozhodnuti postav nebyla podle meho gusta, ale smířila jsem se s tim rychle. Na kvalitě příběhu to neubralo a já si celou serii dost užila :)

Lokina
28.12.2022

Nebyla jsem si jistá, jestli se mám do knihy vůbec pouštět. Ale zvědavost zvítězila a po prvních kapitolách si mé sympatie získala. Pro mě to není typická YA, je zajímavá prostředím, ve kterém se děj odehrává (moc se mi líbí mapa světa). Hirka též není typická hrdinka a to mě bavilo.
Děj nemusí rozhodně každého zaujmout, je tam spoustu jmen a míst a ze začátku je to trochu zamotané a složité. I přes to, že byl děj komplikovanější, se mi to četlo dobře. Jsem ráda, že děj je vyprávěn z pohledu více osob. Lépe se pak orientuje, co se kde děje.
Konec mě rozhodně navnadil na další díl, těším se na něj :-)

Kate3003
24.11.2022

Jedná se o velmi zajímavou fantasy knihu s námětem severské mytologie. První čtvrtina knihy se četla trochu hůř, protože vás autor zasype spoustou jmen, míst a dalších věcí u kterých jsem si vlastně ani nebyla jistá o co jde, ale jakmile jsem tento prvotní šok překonala a porovnala si kdo je kdo tak už to bylo super. Přestože má kniha mini písmenka stránky ubíhají celkem rychle. V příběhu se střídají pohledy dvou postav , které jsou pro příběh stěžejní. Mě osobně se víc líbili části z pohledu Hirky, kterou jsem si stejně jako Rimeho velmi oblíbila. Ocenila bych dovysvětlení některých záležitostí z knihy, ale toho se možná dočkáme v dalších dílech.

16.08.2022

Kniha me moc nezaujala, připadá mi, že oproti jiným fantasy nepřináší nic nového. Další díl jsem ani nečetla.

17.06.2022

Další originální fantasy do sbírky. Severská mytologie je v poslední době dost populární, stejně jako ta řecká a římská, když frčely filmy s Asterixem. Ódinovo dítě je bezpochyby jednou z nejzajímavějších knih, které jsem za poslední dobu četla. Styl autorky je dost neobvyklý a bude vám chvíli trvat se do toho začíst, ale bude to stát za to.
Začnu nejdřív s minusy, abych recenzi zakončila na příjemnější notě.
- prvních 100 stran budete tápat, a to dost. Navalí se na vás halda termínů, jmen, názvů řek, měst, hor. Všechno s často nevyslovitelným šmrncem, jaký umí jen severské jazyky.
- kniha je místy hodně abstraktní a trochu psychadelická, takže se může stát, že budete trochu tápat a snažit se vysvětlit pojmy jako Síla nebo přimknutí, což se vám stopro nepovede, je to čirá abstrakce. Tohle je zároveň i kladem knihy, nemusíme vždycky všechno dostat naservírované na talíři, občas je fajn trochu zapojit mozek a fantasii a vykládat si věci po svém.
- i přes to, že příběh má mnoho vrstev, dějových linek a celkově je velmi rozmanitý, občas byl předvídatelný, což je něco, co jsem nečekala vzhledem k tomu, jak bylo občas složité udržet nit.
A teď klady:
- kratší kapitoly, takže i přes komplikovaný začátek má děj svoji dynamiku a hezky vám ubíhá
- nádherně originální fantasy svět, ačkoli mapka uvnitř knihy je vám úplně k ničemu
- postavy, které jsou všechny krásně rozpracované a každá o sobě originálem
- jako poslední chci vyzvednout tajemno, které celou knihu obestírá. Tím, jak je všechno vlastně abstraktní, přináší to s sebou i dávku mystery, která je velmi příjemná a unikátní.

renefer
03.06.2022

Zajímavá fantazy ze světa, kde je normální mít ocas a přimykat. Trochu mě štvala Hirka, která se chová spíš jak osmileté dítě než teenager. Co jsem nepochopila bylo její propojení se sílou, jestli působila jako zesilovač, tak přece nebyla tak úplně bez benefitu. Plný počet * dát nemůžu, přece jen jsou i lepší , třeba Tetovaný nebo Hraničářův učeň.