jjanca jjanca komentáře u knih

Králova mlha Králova mlha Aleš Diviš

Tak nejak ostávam trochu sklamaná. Z vysokého hodnotenia som mala príliš veľké očakávania. Nápad dobrý, len mi to celé prišlo nejaké ploché. Mala som pocit akokeby autor chcel napísať príbeh na čo najmenej stranách. Niektoré knihy by som preškrtala, v tomto prípade by som naopak 100 strán pridala. Viac by som sa rozpísala o svete a o postavách. Ja vlastne ani neviem, o čom ten svet je. Občas som mala problém udržať pozornosť, lebo sme z ničoho nič boli v deji úplne niekde inde. Ďalší diel si asi prečítam, už len zo zvedavosti, či sa autor niekam posunul.

05.07.2022 3 z 5

V zahradě zášti V zahradě zášti Camilla Bruce

Uf, poriadna mrcha to bola, tá Belle. Tú by človek nechcel v skutočnosti stretnúť. Kniha sa čítala dobre, autorka sa a tým dobre popasovala, keď vezmeme do úvahy, že postava Belle je stále opradená rúškom tajomstva. Jediné, za čo strhávam jednu hviezdičku, je počet strán. Mať o 100 strán menej, udeľujem plný počet.

26.06.2022 4 z 5

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

No prosím, rodinka na pohľadanie. Milujem, ako sa Shari Lapena dokáže hrať s čitateľmi a motať im hlavu. Po každej kapitole som podozrievala niekoho iného. Svojho "favorita" na páchateľa som síce mala už od začiatku, a ako vždy, bola som vedľa :) Teším sa, čo ďalšie má pre nás Shari nachystané.

22.06.2022 4 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Asi pôjdem proti prúdu, ale ja som si z tejto knižky na zadok nesadla. Po prečítaní komentárov som mala príliš veľké očakávania. Je pravda, že príbeh je omnoho lepší, než bola celá Griša séria, ale pravdepodobne mi nesedí štýl písania autorky.
Nápad a svet bol dobrý. Bohužiaľ som sa približne do strany 200 nudila a mala chuť knižku odložiť. Príbeh ma začal zaujímať v momente, keď sa začalo rozpletať to, čo sa stalo medzi Ninou a Matthiasom, čo sú vlastne zač Inej a Kaz.
Čo oceňujem oproti Griši je chovanie hlavných postáv. Pôsobili na 30, nie na 17, nikto tam nefňukal a nesprával sa detinsky.
Druhú knihu si prečítam, ale hlavne z dôvodu, že ma zaujíma čo sa stane s Inej a Kazom a s Ninou a Matthiasom. Konečné hodnotenie je 3,5*

19.06.2022 3 z 5

Když spadne maska Když spadne maska Samantha Shannon

Konečne som sa dočkala. Síce bolo čakanie dlhé, ale stálo za to.
Bála som sa, že si nebudem vedieť spomenúť na dej z predchádzajúcich kníh, ale našťastie som do toho vplávala bez problémov, plus je na konci zhrnutie postáv, ktoré ako ťahák funguje skvele.
Paige ostala Paige, a Arcturus.. ach. Bavilo ma to ich postupné zbližovanie, spoznávame a dôvera. Koniec prekvapil a už teraz sa neviem dočkať ďalšieho dielu. Autorka dáva pravidelné updaty na goodreads a zatiaľ to vyzerá tak, že ďalšia kniha vyjde v roku 2024. Tak snáď sa to nepretiahne a my sa nového dielu za dva roky dočkáme.
A súhlasím s komentármi podo mnou, že francúzke slová/vety si zaslúžili preklad, aspoň ako poznámka pod čiarou. Z francúzštiny neviem ani slovo, takže som tie pasáže buď preskakovala, alebo sa dali ako-tak vydedukovať.

12.06.2022 5 z 5

Taký priemer. Príbeh Alžběty bol zaujímavý a pútavý, avšak Nine som nejak nemohla prísť na chuť. Čo to dievča vlastne chcelo?
Štýl písania mi tiež nesadol, na môj v kus to bolo až príliš lyrické. Uvidíme, či sa pustím do inej knihy autorky.

05.06.2022 3 z 5

Už mě vidíš? Už mě vidíš? Sharon J. Bolton

Na mňa to bolo miestami trochu zdĺhavé, ale rozhodne je to kniha (snáď aj séria), ktorá stojí za prečítanie. Rozhodne sa pustím do ďalších dielov a teším sa, ako to všetko s Lacey nakoniec dopadne.

20.05.2022 4 z 5

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

Keď som sa do knihy púšťala, myslela som si, že to bude nejaká romantická "blbosť". Proste oddychovka. Nemohla som sa viac mýliť. Vždy som patrila do tej skupiny ľudí, ktorí nechápali, prečo ženy od tých chlapov neodídu, prečo sa k ním neustále vracajú. Teraz to už trochu chápem, pretože som sa do Rylea aj ja istým spôsobom zamilovala a túžila mu odpustiť a uveriť, že sa to už nestane. Lily sa ku konci príbehu zachovala správne. Ďakujem autorke, že touto knihou mi aspoň trochu zmenila názor.

07.05.2022 5 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Po prečítaní niektorých recenzií, ktoré tvrdili, že táto kniha je zatiaľ najslabšia, som mala nízke očakávania. Úplne zbytočne. Tretí diel bol opäť skvelý a mňa len mrzí, že je koniec. Síce má o pár desiatok strán viac, než predchádzajúce diely, ale predsa sa tam toho toľko stalo! Na konci som skoro nedýchala a niektoré zvraty ma skoro fyzicky boleli, jak som príbeh prežívala. Nastereu som čítala s 3-4 mesačným odstupom od Faji, hlavný dej som si pamätala, ale niektoré detaily mi medzitým z hlavy vyfučali, tak dúfam, že autorka vydá ďalší diel, čo najrýchlejšie, nech to kúzlo neopadne.

04.05.2022 4 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

S touto knihou to bolo ako na húsenkovej dráhe. Raz ma kniha strašne bavila a následne extrémne nebavila a ja som si priala, aby bol čo najrýchlejšie koniec. K Nore som si žiadny vzťah nevytvorila, skôr mi liezla trochu na nervy. Nápad dobrý, myšlienky krásne, ale chýbal tomu šmrnc.

28.04.2022 3 z 5

Nalezenec Nalezenec Stacey Halls

V prvom rade musím pochváliť obálku. Je nádherná! Čo sa týka príbehu, tak som mierne sklamaná. Vyzdvihujem popis vtedajšieho Londýna, ten sa fakt podaril. Avšak príbeh Bess a jej stratenej dcéry ma nejak nedokázal chytiť za srdce. Nevytvorila som si žiadny vzťah k Bess, doktor Mead ma sklamal po tom, ako sa zachoval, keď sa dozvedel pravdu. Chýbalo mi tam viac emócií a taká nejaká iskra. Snáď mojou najobľúbenejšiou postavou bol Lyle. Ten koniec tomu tiež moc nepridal. Knihu Naděje pro Fleetwood si však rada prečítam a autorke dám druhú šancu.

24.04.2022 3 z 5

Tajomstvo závoja Tajomstvo závoja Soňa Bulbeck

Zaujímavé čítanie o živote v Saudskej Arábii. Veľa vecí som vedela, ale ešte viac nevedela a prekvapili ma. Trošku ma mrzí obálka, lebo keď som knihu dostala, tak som očakávala červenú knižnicu a nie literatúru faktu.

20.04.2022 4 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Skvelé, skvelé, skvelé! Jedného Rockyho by som chcela mať doma. Za mňa oveľa lepšie než Marťan. Ten mi prišiel docela realistický, Spasiteľ bolo skutočné scifi s mimoriadnou dávkou humoru a trochou roztomilosti. S koncom som spokojná. Skoro som presakovala :)

09.04.2022 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Audiokniha: Tak toto bola silná káva. Človek tak nejak vie, čo má očakávať, čo-to počítal, videl na internete, atď. Ale aj tak vás to zasiahne a vy len zostávate s otvorenou pusou stáť, ako je možné, že sa toto stále deje. Oceňujem výber osobností, s ktorými boli rozhovory vedené. Máme tam ľudí mladších, starších, z vyšších aj nižších tried. Za mňa povinná literatúra.

04.04.2022 5 z 5

Tmavé stěny Willardu Tmavé stěny Willardu Ellen Marie Wiseman

Silný príbeh plný smútku, nešťastia a beznádeje. Clarin príbeh ma pohltil a cítila som sa bezmocná, keď som čítala, ako je s ňou zachádzané a ako ju opustili jej najbližší. Trochu ma rušila Izzina linka, resp. Shannon a spol., vôbec tam nemusela byť.

03.04.2022 4 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Po prečítaní niektorých recenzií som čakala prepadák, ale k môjmu prekvapeniu sa nekonal (možno kvôli mojím nízkym očakávaniam). Tej mágie tam bohužiaľ nebolo veľa, ale beriem to ako úvodnú knihu, ktorá nás mala do prostredia trochu zasvätiť. Celeanu som si obľúbila, trochu mi vadil ten trojuholník Celeana, Dorian a Chaol a dúfam, že v ďalších knihách sa to vyrieši. Neviem, či to je štýl autorky alebo zlá práca prekladateľky/editorov, ale občas som sa v dialógoch strácala a nevedela, ktorá postava čo hovorí.
Celkovo knihu hodnotím pozitívne, prekvapila a určite si prečítam aj ďalšie diely.

01.04.2022 4 z 5

Dámský gambit Dámský gambit Walter Tevis

Skvelé, skvelé, skvelé! Šach som nikdy nehrala, ale šachové partie v knihe som si užívala a sledovala so zatajeným dychom. Príbeh bol písaný veľmi pútavo, len ma trochu mrzelo, že tam nebol epilóg, zaujímalo by ma, čo sa s Beth ďalej dialo. Snáď sa v blízkej dobe vrhnem na seriál.

27.03.2022

Království těla a ohně Království těla a ohně Jennifer L. Armentrout

Pvej knihe som dala 5*, tejto mám chuť dať aspoň 6. V prvej knihe som mala pocit, že je to skôr romantická linka posadená do nejakého fantasy prostredia. Síce mi to nijak nebránilo si príbeh Poppy a Casteela zamilovať a nechať sa pohltiť, ale bolo mi trošku ľúto, že o tom svete toľko nevieme. Ale táto časť nám odhalila viac z celkového prostredia a histórie, za čo som veľmi rada, takže som nielen žrala Poppy a Casa, ale zaujímala som sa aj o tom, čo bude s kráľovstvom. Bolo to skvelé, príbeh ma tak pohltil, že som občas zabudla na okolitý svet, na čas, na všetko... Som rada, že aj iné postavy dostali svôj priestor. Kieran je najlpšia vedľajšia postava a dúfam, že si ho nabudúce užijeme ešte viac a som zvedavá kam sa jeho začínajúce priateľstvo s Poppy pusunie. A ten koniec...

25.03.2022 5 z 5

Zkáza a naděje Zkáza a naděje Leigh Bardugo

Mala som pocit, že tretiu časť napísal iný autor. Po druhej knihe sa mi do tretej vôbec nechcelo púšťať, pretože ma druhý diel odradil. Ale som rada, že som sa do nej pustila, lebo bola oveľa lepšia, napínavejšia a žiadnu pasáž som nemala chuť preskočiť. Nikolaj stále vedie a k môjmu prekvapeniu Mal konečne dospel a chová sa ako chlap. Škoda, že v knihe nebolo viac Temnyja a Nikolaja, ale aj tak som si to užila. Záver až tak neprekvapil, ale uspokojil.

21.03.2022 4 z 5

Válka spermií: Nevěra, konflikt mezi pohlavími a jiné ložnicové bitvy Válka spermií: Nevěra, konflikt mezi pohlavími a jiné ložnicové bitvy Robin Baker

Audiokniha: Kniha bola zaujímavá, veľa vecí som sa dozvedela, avšak bolo to pre mňa príliš zdĺhavé. Zo začiatku bola pre mňa kniha skvelá. Postupne som mala pocit, že sa v nej určité vzorce opakujú a výsledok ma neprekvapil. Najzaujímavejšie mi prišli porovnávania s inými zvieratami. Záver (audio)knihy bol milý.
Autor v knihe interpretoval veľa štatistík a keďže je kniha z roku 1995 a chovanie ľudí sa mohlo trochu zmeniť, tak by ma zaujímalo, ako to je teraz.

21.03.2022 3 z 5