jjanca jjanca komentáře u knih

Piranesi Piranesi Susanna Clarke

Bohužiaľ som knižku nedočítala. Skončila som cca v polovici a ďalej už nemôžem. Asi pôjdem proti prúdu, ale mňa ten príbeh vôbec nezaujal. Uznávam, že jazyk je výnimočný, bohužiaľ to asi nebolo nič pre mňa.

14.11.2021

QualityLand QualityLand Marc-Uwe Kling

Síce je knižka v kategórii sci-fi, tak až také sci-fi mi to neprišlo. Bohužiaľ, až príliš mi to pripomínalo dobu, ktorú žijeme. V knihe sa nachádzajú vtipné momenty, najviac ma bavili roboty a ich problémy. To sa autorovi skutočne vydarilo. Príbeh Petra ma zaujímal najviac, ostatné príbehy (John of Us, Kuchař, atď) ma až tak nezaujali. Celkovo sa to ale dobre čítalo.

09.11.2021 4 z 5

Vďaka bohu za posledných 60-70 strán, kde bolo aspoň trochu akcie. "Incident" na Toremi Ka + Lovey ma v tejto časti nútili otáčať stránky trochu rýchlejšie.
Oceňujem však prostredie a autorkinu fantáziu.
Škoda len, že ten potenciál nebol využitý naplno. Posádka bola sympatická. Ale tejto knihe proste chýbajú výrazné momenty. V podstate sa tam nič nedeje. Pri začatí zápletky, alebo jej naznačení, sa zrazu všetko vyrieši a obracia sa list.
Najzbytočnejšou postavou bol, bohužiaľ, Ashbey. Jediný výrazný moment mal až ku koncu.
Aby som sa neopakovala, súhlasím, s komentármi ohľadom multi-kulti korektného vesmíru.
Kniha je ale napísaná dobre, to nie že nie, dej odsýpa, ale chýbal tomu šmrnc a napätie.

29.10.2021 3 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Táto knižka bola pre mňa príjemným prekvapením. Trošku som sa obávala, že ma príbeh bude nudiť, keďže je v kategórii pre deti a mládež, ale opak je pravdou. Čítalo sa to samo, príbeh zaujímavý, postavy sympatické, aj napätie tam bolo. Chvíľku mi síce trvalo, kým som sa zorientovala v názvoch, ale potom som sa nevedela od toho odtrhnúť. Teším sa na ďalší diel.

21.10.2021 5 z 5

Anděl temnoty Anděl temnoty Caleb Carr

Predtým, než som sa do knižky pustila, som sa bála, či ma bude kvôli rozsahu a popisom baviť. Moje obavy sa ukázali byť zbytočné a od príbehu som za nevedela odtrhnúť. Áno, je dlhá. Áno, obsahuje veľa popisov. Ale ani raz som sa pri čítaní nenudila. Autor dokázal všetko tak živo popísať, že som sa skutočne cítila akokeby som bola aj ja v New Yorku a pustila sa do pátrania spolu s hlavnými postavami, ktoré boli všetky do jednej sympatické. A navyše si človek uvedomí, ako sme sa ako spoločnosť za vyše 120 rokov posunuli, aké ťažké muselo byť v minulosti sa domôcť spravodlivosti. Doktor Kreizler a spol., tešilo ma!

03.10.2021 5 z 5

Strážce duší Strážce duší Deborah Hewitt

(SPOILER) Na knižku som náhodne narazila v knižnici. Zaujala ma jej obálka a keď som si prečítala, že je to fantasy príbeh a že sa ešte ako bonus odohráva v dvoch Londýnoch, musela som si ju požičať. Nebolo to zlé, to vôbec, len tomu chýbalo trochu viac šmrncu. Chýbalo mi detailnejšie vysvetlenie magického sveta, Alice mi bola vrcholne nesympatická (správala sa ako pubertiačka), z Crowleyho som mala rozporuplné pocity, najviac som si asi obľúbila Augusta. Škoda, že nedostal viac priestoru.

...ZAČIATOK SPOILERU... Tá romantická linka medzi Alice a Crowleym mi prišla taká nemastná-neslaná. Vôbec som medzi nimi necítila iskru. Škoda aj tej nedokončenej milostnej scény. Ďalej som čakala, že sa dostaneme trochu hlbšie k tomu, prečo sa Alice dokázala dotknúť Sashinho lelka, prečo sa lelci na povel dokázali od nej otočiť, atď. ... KONIEC SPOILERU...

Videla som, že v angličtine tento rok vyšiel druhý diel. Dúfam, že bude preložený, pretože aj napriek mojej kritike si rada ďalší diel prečítam.

19.09.2021 3 z 5

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Zaujímavý príbeh o vnímaní sveta autistickým chlapcom a o tom, aké je to takéto dieťa vychovávať. Bohužiaľ som od knižky očakávala asi niečo iné. K čítaniu som sa musela nútiť a trvalo mi dlho, kým som ju prečítala (napriek tomu, že je veľmi útla). Na môj vkus bola napísaná až príliž jednoduchým jazykom, čomu chápem, keďže bola rozprávaná autistickým dieťaťom. A možno to je tým, že som ju čítala v originále, kde vety občas začínali takto (požičiam si úryvok z príspevku podo mnou): "Then I went out of the toilet and I saw that opposite the toilet there were two shelves with cases...".
Každopádne, určite stála za prečítanie, znovu som sa niečo nové z tohto sveta dozvedela.

08.09.2021 3 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Krátka, ale za to intenzívna. Obdivujem autorku, že do tak krátkeho rozsahu dokázala vtesnať toľko emócií. Ako už bolo písané nižšie, škoda, že sa tam tiež nestriedali pasáže otca.

22.08.2021 5 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Tak druhá prečítaná knižka od autorky a ani táto nesklamala. Viac sa mi páčilo asi Heřmánkové údolí, ale aj napriek tomu si táto knižka zaslúži 5/5*. Irma a Heda moje obľúbené postavy. Josef by si zaslúžil prefackať. Ako po prečítaní Heřmánkového údolia, tak aj tu ma zalial pocit vďačnosti, že žijem v tomto období a že ženy už nemusia strpieť to, čo zažila Irma.

22.08.2021 5 z 5

Šesté dítě Šesté dítě Jonathan Dylan Barker

Bola som veľmi blízko k tomu, aby som dala 5 hviezdičiek, ale nakoniec mi príbeh prišiel príliš prekombinovaný a mŕtvoly na mňa vyskakovali skoro na každom rohu. Čo oceňujem je to, že ma autor neustále držal v napätí, kto je vrah. Takmer do posledných strán som nevedela, komu mám veriť. Rozhodne túto sériu doporučujem a doporučujem ešte čítať hneď za sebou.

11.08.2021 4 z 5

Dívka pod hladinou Dívka pod hladinou Andrew Mayne

Sériou s Theom Crayom som sa asi trošku rozmaznala a nastavil latku veľmi vysoko. Hlavná postava mi nejak extra sympatická nebola, Solara som si docela obľúbila. V knihe mi chýbalo viac napätia. Boli tam len asi 2-3 pasáže, pri ktorých som knihu hltala a stránky rýchlo otáčala. Inač nuda, ani drogová tematika ma nejak nedostala.

04.08.2021 3 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Úprimne, nechápem ako môže mať kniha tak vysoké hodnotenie. Nenávidím týranie zvierat, ale táto knižka mi nič nedala, nesadol mi ani štýl rozprávania. Asi som čakala niečo iné. Mať o 10 strán viac, tak ju nedočítam.

22.07.2021 2 z 5

Spát v moři hvězd. Kniha II. Spát v moři hvězd. Kniha II. Christopher Paolini

Po rozpakoch z prvej knihy som začala čítať dvojku a čítala, čítala a čítala... až bol koniec. Ani neviem ako a knihu som zhtla ako jednohubku. Moje obľúbené postavy, Falconi ️♥, Gregorovič, celá posádka Šneka, mi budú chýbať. Skvelé čítanie, príbeh plný napätia a zvratov... a potom prišiel ten záver.. aach. Predstavovala som si to inak, ale asi to skončilo ako to skončiť malo. Ak by Paolini napísal pokračovanie, tak by som sa vôbec nehnevala :)

19.07.2021 5 z 5

Spát v moři hvězd. Kniha I. Spát v moři hvězd. Kniha I. Christopher Paolini

Váhala som medzi 3 a 4 hviezdičkami. Je to tak 3,5. Bolo to lepšie než 3, ale zároveň to na 4 nemá. Kniha sa veľmi dobre čítala, ale stále som mala pocit, že už som niečo podobné čítala alebo videla. Oceňujem dobre vykreslené postavy, atmosféru a obdivujem autorovu fantáziu. Ak má niekto pri sebe obe knižky, najprv doporučujem si prečítať slovník pojmov/dodatky, veľmi to pomôže. Som zvedavá aký bude "druhý diel".

18.07.2021 3 z 5

Pátá oběť Pátá oběť Jonathan Dylan Barker

Aj druhý diel tejto série som prečítala jedným dychom. Táto časť mi prišla o trochu lepšia, než prvý diel. Teším sa na posledný diel a som zvedavá, čo všetko má Bishop ešte v rukáve.

08.07.2021 4 z 5

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

Skvelá knižka! Páčil sa mi námet, vyšetrovatelia boli sympatickí. Štýl rozprávania mi tiež sadol, krátke kapitoly ma neustále držali v napätí. Jediná vec, s ktorou som mala miestami problém, bol ten denník, kde mi niektoré pasáže prišli málo uveriteľné. Kvôli tomu hviezdička dolu, ale každopádne sa už teraz teším na ďalší diel.

23.06.2021 4 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

Dôstojné zakončenie celej série. Nie najlepšie, ale dôstojné. Prvá tretina knihy bola pre mňa oriešok, pár krát som sa prichytila pri tom, že som knihu chcela odložiť a nedočítať. Našťastie som to neurobila, pretože príbeh potom nabral spád a nedalo sa od neho odtrhnúť.
Najobľúbenejším dielom trilógie pre mňa naďalej ostáva Nimbus. Bude mi to chýbať :-)

15.06.2021 4 z 5

Ctnosti králů Ctnosti králů Ken Liu

Vzhľadom na rozsah knihy a komplikovanosť deja mi trvalo trošku dlhšie, kým som knihu dočítala. Avšak nemôžem povedať, že by ma kniha nebavila. Bolo to veľkolepé, pútavé a zaujímavé. Obe hlavné postavy som si obľúbila (aj ked je pravda, že jednu trošku viac). Počas čítania som sa ani raz nenudila, dej je rozdelený na kratšie kapitoly, ktoré sú písané vždy z pohľadu inej postavy. Síce som nikde nevidela, že by sa chystal preklad druhého dielu, ale dúfam, že sa raz dočkáme. Rada si ďalšiu časť prečítam!

11.06.2021 4 z 5

Divná planeta Divná planeta Nathan W. Pyle

Ja myslím, že kniha splnila, čo splniť mala. Dostala som presne to, čo som očakávala. Pobavila som sa, oddýchla som si a zistila, že my, ľudia, občas robíme fakt smiešne veci :)

27.04.2021 5 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Toto bol pre mňa docela oriešok. Asi pôjdem zase raz proti prúdu. Nebyť toľkých pozitívnych komentárov, tak knihu odložím po 70 stranách. Začítala som sa až okolo strany 200, čo je nehorázne veľa na 350 stranovú knihu. Počítala som s tým, že dej bude pomalší, ale čakala som o trochu viac zvratov. Občas som sa pobavila, občas mi niečo prišlo pritiahnuté za vlasy, občas to bolo roztomilé. Hodnotím priemerne.

26.04.2021 3 z 5