Dlouhá cesta na malou, rozzlobenou planetu

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Když se Rosemary Harperová připojí k posádce Poutníka, nečeká toho moc. Touží jen po malém, klidném místě, které by mohla na chvíli nazývat domovem, po dobrodružství v dalekých koutech galaxie a odstupu od problematické minulosti. A Poutník jí přesně takové místo nabízí. Život na palubě je chaotický, ale víceméně mírumilovný. Až do doby, kdy je posádce nabídnuta životní příležitost: postavit hyperprostorový tunel na vzdálenou planetu a vydělat si tak dost peněz, aby mohli pohodlně žít mnoho let. Pokud tedy přežijí dlouhou cestu přes válkou zmítaný mezihvězdný prostor, aniž by došlo k ohrožení některého z křehkých spojenectví, jež udržují galaxii v klidu. Potíž je v tom, že Rosemary není na palubě jediná, kdo má nějaké tajemství…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342739/big_dlouha-cesta-na-malou-rozzlobenou-p-mLJ-342739.jpg 4.1258
Série:

Poutníci 1.


Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Host
Originální název:

The Long Way to a Small, Angry Planet, 2014


více info...
Nahrávám...

Komentáře (81)

Kniha Dlouhá cesta na malou, rozzlobenou planetu

Olsovcova
28. ledna

Kniha se příjemně četla a bylo znát, že se autorka nad vytvořeným světem, technologiemi a postavami zamýšlela a propracovala je. Bylo to příjemné odpočinkové čtení.
Na druhou stranu: asi v polovině čtení uvědomila, že na mě působí spíš jako sbírka povídek než jako ucelený román. Místy je možná zbytečně "moralizující", takovým tím americkým stylem...a také snaha vnést do děje homosexuální vztahy a všeobjímající lásku působila trochu křečovitě.

pobijecmuch
21.11.2022odpad!

Označit tuto knihu, jako klasické sci-fi je troufalost. Kniha bez děje, plná nezajímavých postav a kde chybí alespoň náznak vygradování. Plno sladkých rozhovorů, kde není ani kousek vzdoru. Bohužel, tak to v reálu nefunguje a nikdy nebude. Pro mně to byla taková vesmírná družina Rychlých šípů.
Nikomu neberu, že to pro něho byla krásná kniha, ale mně vůbec neoslovila. Na pokračování se netroufám ani omylem, i kdyby se jmenovalo Rosemary má děťátko.


mekkejla
30.09.2022

Absolutně souhlasím s komentářem od Chmura. Tohle za mě nebylo sci-fi, ale propaganda genderově vyrovnané, rasisticky nesmýšlející a prostě po všech čertech pozitivní společnosti.

LordSnape
31.07.2022

Krásná kniha. Je založená na té roztodivnosti postav. Každý je jiný, ale každý něco řeší. Kupa nesourodých lidí, mimozemšťanů a bytostí se sejde na lodi, jejíchž umělá inteligence se dá považovat za další postavu. Becky nepředkládá žádné zvraty, ale řeší otázku humanity i mezi tvory, kteří si ve výsledku nejsou ani podobní. Jak chceme kolonizovat vesmír, když válčíme stále mezi sebou jako lidé? Bavilo mě to číst, a poznávat kulturu i pozadí minulých událostí i jednotlivých postav té vesmírné skořápky. Vesmír, kde se kniha odehrává je jiný, a je zřejmě takový, jaký bychom ho chtěli mít. Je milé si tom přečíst a snít. Doporučuji jako podkres hudbu z cyklu Humanity od Thomase Bergersona.

B4LU
14.06.2022

"Vesmír se možná zdá nekonečný, ale lodě jím putující můžou být tísnivě malé."
"Rosemary není na palubě jediná, kdo má nějaké tajemství…"

Poutník na první pohled připomíná takový ten rezavý křáp, který drží pohromadě jen úsilím posádky, a anotace slibovala personální dramata mezi jejími členy. Okamžitě jsem si vybavil Firefly a natěšen jsem se dal do čtení.

První tunelování podnítilo mou zvědavost, ale pak mé nadšení postupně klesalo. Ukázalo se, že posádka je složena z veselých, milých, chápavých a po všech stranách skvělých lidiček/mimozemšťanů, kteří jsou na sebe hrozně hodní a tolerantní a prakticky mezi sebou nemají žádné spory (s výjimkou jednoho, a ten prostě jen prudí a stejně ani většinu času není na scéně). Když pak nadšeně štěbetající ženská polovina posádky vyráží někam na tržiště nakupovat, úsměv mi už poněkud kysnul. Když si pak po celou dobu jen povídají o různých kulturních a sexuálních zvyklostech a jídlech, které ta která rasa jí, už se docela ztrácel.

Přestože jsem knihu nestihl dočíst, protože jsem ji dřív musel vrátit, stačil jsem z ní ukousnout lehce přes 400 stran. Za tu dobu se v knize neudál žádný dramatický zvrat, který by nějak naplnil to, co anotace slibuje (resp. ano, nějaká tajemství tam jsou, ale vzhledem k povaze posádky pro ně vlastně není důvod, protože by pro ně stejně všichni měli pochopení). Protože naprosto nemám pocit, že by se to mělo v následujících 100 stranách nějak změnit, pravděpodobně se ke knize (a její sérii) vracet už nebudu.

alishek
10.04.2022

Kniha příjemně ubíhá, není akční, ale spíše představuje různé druhy mimozemšťanů, které jsou členy vesmírné unie a taky vztahy mezi členy posádky tunelovací lodi Wayfarer, poukazuje na rozdíly, ale hlavně na to, že je důležité si vážit rodiny a přátel.

parxel
18.03.2022

Když jsem začínal číst tuto knihu, očekával jsem, že dostanu sci-fi příběh založený na vztazích mezi postavami a na zajímavé zápletce. Bohužel ani jednoho jsem se nedočkal. Místo toho jsem dostal spoustu různých popisů mimozemských ras a všech možných i nemožných technických vynálezů.

Zhruba v polovině knihy jsem si uvědomil, že se začínám ztrácet a že na mne svět této knihy nepůsobí konzistentně. Spíše to je taková sbírka více či méně náhodných nápadů. Za mne zklamání a ukončuji čtení celé série.

Hadati
04.11.2021

Jedná se o vesmírný road trip kosmickou lodí Poutník, kdy posádku tvoří osm členů, a polovina z nich jsou mimozemské rasy. Kniha sice má nějaký hlavní děj, kdy se posádka lodi pohybuje z bodu A až do bodu Z, a cíl cesty znáte od začátku, ale tou důležitější částí knihy je poznávání posádky lodi. Zajímavé jsou jejich osudy, jejich minulost, nebo i tajemství, o kterých někdy ani sami nevědí. Neméně zajímavé jsou pak popisy mimozemských ras, jejich historie, zvyklosti nebo biologické odlišnosti od lidí. Obojí je pak věnováno dost prostoru, ani málo, ale ani moc, aby to nezačalo nudit.

Kniha má slabý začátek, kdy mi nějakou dobu trvalo, než jsem se začetl, a ani závěr se nedá označit za dechberoucí nebo překvapivý. Ale poznávání vesmíru, ve kterém se děj odehrává, a hlavně postupné poznávání posádky Poutníka, je tou silnou složkou knihy.

Posádka Poutníka mi trochu připomínala svou diverzitou posádku lodi ze seriálu Firefly, pokud by se posádka Firefly změnila v pacifisty. U popisu mimozemských ras a popisu lidské rasy jako galaktických outsiderů jsem si zase nemohl nevzpomenout na universum herní série Mass Effect.

Pokud si tedy chcete přečíst nějakou oddechovou sci-fi s minimem násilí, tohle je dobrý výběr.

1