Piranesi

Piranesi vždycky žil v Domě. Ten má stovky, ne-li tisíce místností a chodeb, v nichž je uvězněný oceán. Vodní labyrint. Piranesi se čas od času vídá se svým přítelem, Tím Druhým, jenž Piranesiho potřebuje pro vědecký výzkum Velkých a Tajných Vědomostí. Piranesi si své poznatky zaznamenává do deníku. Pak se začnou objevovat vzkazy; ne vše je takové, jak se zdá. A když vyjdou na světlo důkazy o existenci dalšího člověka a možná i jiného světa mimo zdi Domu, Piranesi začne rozplétat pavučinu lží – i když je pravda všechno, jen ne příjemná. Piranesi je hlavní postava románu. Giovanni Battista Piranesi byl italský malíř z osmnáctého století, který proslul cyklem čtrnácti leptů Smyšlené představy žalářů. Svět Labyrintu a Piranesiho kresby mají hodně společného....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/441525/big_piranesi-sVY-441525.jpg 4.5214
Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Argo

Piranesi, 2020

Kniha Piranesi

Richard Skolek

Neobvyklé, pomalé, lyrické, někdy až meditativní čtení. Je tu i příběh a pointa, ty ale hrají druhé housle. Piranesi se bude líbit jen těm, kdo nespěchají k cíli a umí si užít i cestu.

Marekh

Tuto knihu jsem již viděl v minulosti na Instagramu, a pak mě na tuto knihu nalákal Olga (profil na Instagramu: zanicenyknihkupec) na Světu knih 2022. O knize jsem příliš informací nevěděl, ale řekl jsem si, že si knihu přečtu a uvidím, jak se mi bude líbit.

Kniha má 7 částí. Svým námětem a zpracováním byla kniha určitě zajímavá. Podobnou knihu jsem snad ještě nečetl. Pro mě byly trochu únavné číselné popisy různých Síní, Předsíní apod. a daly by se vytknout další věci, ale celkově to byl pěkný příběh. Zpočátku jsem se musel dostat do tohoto světa a zorientovat se, ale nesmí to čtenář na počátku vzdát. Postupně to bude všechno do sebe zapadat. Čím jsem se hlouběji ponořoval do příběhu, tím mě kniha více bavila, ačkoliv některé události byly později pro mě předvídatelné, jiné však překvapivé.

Po dlouhé době fantasy, které stálo za přečtení, i když kniha není úplně jednoduchá na četbu, alespoň na samotném počátku.

Kniha má pěkný přebal.

D_žejn

Piranesi žije v Domě, kam až jeho paměť sahá, vždy byl nedílnou součástí propleteného a nekončícího labyrintu, připomínající antický chrám. Dům v sobě skrývá kromě spletitých chodeb, Síní, Soch i periodicky vracející se příliv oceánu. Tenhle magický labyrint Piranesi vědecky zkoumá, zapisuje dění v prostředí, své fantaskní teze a závěry. Na první pohled se zdánlivě nic neděje, než ale Piranesi ve svém spletitém bludišti objeví tajemného vetřelce, na kterého ho upozorňuje jediný další žijící člověk zvaný Ten Druhý. Piranesi se začne točit v kruzích pochyb, paranoi a myšlenkových úvah.

Autorka trousí nenápadné drobečky, které do sebe začnou v druhé třetině zapadat, hnát děj rychle kupředu a pozorný čtenář se dopracuje k zajímavému a neotřepanému konci. V Piranesim se vám dostane mnohého – dlouhých obrazů, tajemství i napínavého odhalení zabaleného do kompozičně zajímavého kabátku. Víc a houšť labyrintů myšlenkových i fyzických! O téhle knize se vám bude dost špatně vyprávět i psát, v tomto případě opravdu platí – čím méně o knize víte, tím lépe.

Piranesi žije v Domě, kam až jeho paměť sahá, vždy byl nedílnou součástí propleteného a nekončícího labyrintu, připomínající antický chrám. Dům v sobě skrývá kromě spletitých chodeb, Síní, Soch i periodicky vracející se příliv oceánu. Tenhle magický labyrint obývá Piranesi – věděc, popisující dění svého okolí, své fantaskní teze a závěry. Na první pohled se zdánlivě nic neděje, než ale Piranesi ve svém spletitém bludišti objeví tajemného vetřelce, na kterého ho upozorňuje jediný další žijící člověk zvaný Ten Druhý. Piranesi se začne točit v kruzích pochyb, paranoi a myšlenkových úvah.

bookgover

Bláhově jsem si myslel, že mě nemůže kniha ničím novým překvapit. Teď si můžu jen sypat popel na hlavu a plácat se po čele, proč jsem knihu, tak dlouho odkládal. Tahle kniha se nedá číst, je to spíše o prožitku a vlastně takovou osobní meditací. Špatně se to popisuje bez spoilerů apod. Nicméně, pokud jako já nemáte rádi on-line hype nad knížkami, tak do této určitě jděte. Jak jsem psal výše: nečeká vás hype, ale prožitek na hranici s meditací. Tohle u běžné novely nenajdete.

Lískaran

Piranesi mi – nejspíš zasazením do gigantického prostoru neznámého účelu a plného soch - jaksi evokoval poetiku Doctora Who, čímž ale nechci říct, že by to byla nějaká odvozenina. Vize Domu je svébytná a úžasná a je požitek nechat se jím Piranesim provádět a takhle podivné místo si představovat. A i když se důvod přítomnosti hlavní postavy v Domě objasní, tápání zůstává. Nejde nakonec o platónskou říši idejí, kde se v podobě soch nacházejí dokonalé předobrazy všech věcí, nesrovnatelné s jejich pouhými stíny, mezi kterými žijeme?

Izumis

Moc pěkný příběh s mnoha zvraty, které čtenář dokonce očekává a přesto překvapí. Přátelé ani nepřátelé nemusí být těmi, za koho je máme a nakonec nelze věřit ani sobě samému. Skrz naskrz knihou je nastíněna celá pravda, jak se věci mají a když se to nakonec dozvíme, jsme spokojeni, že jsme měli při nejmenším z velké části pravdu.

MagdaFish

Krásné. To postupné odkrývání, jak se věci vlastně mají, se autorce fakt povedlo. Jen bych Piranesino nezařazovala do fantasy, přijde mi to spíš jako magický realismus. Ale to je koneckonců věc škatulkovačů, že.
Piranesi je rozhodně zkousnutější knížka než Jonathan Strange a pan Norrel, který se chvílema strašně vleče. Tohle zvládnete za víkend.
Vřele doporučuji.

Pepa0216

Zpočátku jsem si dlouho zvykal na styl vyprávění autorky. Bylo to pro mě trochu nepřehledné a tajemné. Postupně jsem ale s Piranesim začal odmotávat klubko pravdy a zjistil jak se věci ve skutečnosti mají. Byla to velice zajímavá a ve finále i napínavá cesta a musím říct že se mi celkově román moc líbil.