Ctnosti králů

Císař Mapidéré sjednotil sedm krá­­lovství Dary pod jednu vlajku. Nyní však leží na smrtelné pos­­teli, poddaní jsou vyčerpaní císařo­­­vý­­mi velikášskými stavebními projekty a jeho poradci usilují jen o vlastní zisky. Lidé v celé říši trpí, a dokon­ce i sami boho­vé jsou neklidní. Kuni Garu, vychytralý, charisma­tický povaleč, a Mata Zyndu, syn popraveného vévody, který se touží pomstít, vedou každý svou vlastní vzpouru proti císařské krutovládě. Při té příležitosti se setkají a společně se připojí k povstání, které se snaží císaře svrhnout. Na své cestě za slávou, mocí a ctí se stanou svědky střetu armád, spatří flotily vzducholodí, setkají se s obřími šupinatými vel­­ryba­­mi a proměňujícími se bohy. Jejich nepravděpodobné přátelství významně změní rovnováhu moci v Daře. Ale za jakou cenu?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/343544/big_ctnosti-kralu-fzY-343544.jpg 4.339

Dynastie Pampelišek 1.

Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Host

The Grace of Kings

Kniha Ctnosti králů

jjanca

Vzhľadom na rozsah knihy a komplikovanosť deja mi trvalo trošku dlhšie, kým som knihu dočítala. Avšak nemôžem povedať, že by ma kniha nebavila. Bolo to veľkolepé, pútavé a zaujímavé. Obe hlavné postavy som si obľúbila (aj ked je pravda, že jednu trošku viac). Počas čítania som sa ani raz nenudila, dej je rozdelený na kratšie kapitoly, ktoré sú písané vždy z pohľadu inej postavy. Síce som nikde nevidela, že by sa chystal preklad druhého dielu, ale dúfam, že sa raz dočkáme. Rada si ďalšiu časť prečítam!

denniys
12.12.2020

Má první fantasy kniha od čínského autora...velmi zajímavý počin..z počátku kniha působí složitě, ale tento pocit po pár desítkách stran ztratíte..autor se s tím nepáře a občas nám na začátku kapitoly předhodí nového hrdinu, aby ho na jejím konci zabil..nechybí velmi překvapivé zvraty, velkolepé bitvy, osudové momenty a silné emoce..základem je klasicky čest, rodina, láska, přátelství a víra..oblíbila jsem si oba hlavní hrdiny a lidi z jejich okolí, velmi mě mrzelo jedno malé nedorozumění, které navždy rozdělilo jejich bratrství a určilo špatný vývoj budoucích událostí..v knize jsou dva dechberoucí okamžiky, doslova velkolepé okamžiky..zvláštně na mě působí závěr, který se zdá úplně uzavřený, ačkoliv má jít o sérii..Ctnosti králů jsou dílem plným hlubokých myšlenek a krásných vět ve fantasy kabátě

cca
30.11.2020

Z žánru fantasy jsou Ctnosti králů první dílo v tomto stylu, které se mi dostalo do rukou. Možná i proto hodnotím tak vysoko. Nemá to nic společného s většinou fantasy knih, kde sledujeme jak nějaký obzvláště nadaný hrdina kosí jednoho protivníka za druhým a celé se to točí okolo jeho zvláštních schopností, proto pokud někdo očekává akční scény a epické souboje, bude zklamán. Tady jde hlavně o velice rozsáhle popsaný svět a politiku. Také je příhodně vybraný název, protože kniha donutí člověka k zamyšlení, jaké vlastnosti z vůdce dělají dobrého vůdce a proč i konání dobrého vůdce může vést ke zkáze. Celkově se v knize vyskytuje hodně zajímavých myšlenek, které čtenáře nenásilně donutí přemýšlet a je to obalené v poutavém pozlátku fantasy příběhu.

falcon9
20.07.2020

(+ SPOILER) Já budu, bohužel, trochu krotit zdejší nadšení. Kniha je to určitě dobrá a na poli fantasy jistě patří k tomu lepšímu. Ale. Ani podle vyprávění jsem si knihu nedokázal úplně spojit s nějakým historickým obdobím, popř. staletím. Na vině může být i to, že se v knize objevují některé 'nedobové' výrazy, tedy, nedobové z toho historického hlediska. Jinak je to skvělý námět, i když potenciál v tom byl daleko větší a oné fantastiky se v knize příliš nedočkáte. Navíc si nedovedu představit děj pokračování, vzhledem k tomu, SPOILER, že pro mě zasádní postava na konci zemře. Celkově byl první díl dost o politikaření a pokračování by si možná zasloužilo více putovní děj, i když k tomu nepříliš velkému světu jej asi neočekávám. Ale třeba autor překvapí

silvara
06.05.2020

První seznámení se silkpunkem a jsem nadšená!
Konečně epická fantasy podle mého gusta. Velkolepé bitvy, politikaření, trocha toho filozofování a to nejlepší ze všeho - střet mezi klasickým, bohy vyvoleným hrdinou a realistickým, vychytralým (a nakonec taky bohy vyvoleným) hrdinou.
Ken Liu mě překvapil komplexností svého světa a svět Dary mi učaroval. Doufám, že se dočkáme i druhého dílu.

Valenis
29.04.2020

Velice čtivé, nemohla jsem se od knihy odtrhnout!

Alex.Barunka
25.11.2018

Tato kniha je tak trochu oříšek. Pod pojmem epická fantasy se mnoha čtenářům promítne Hra o Trůny nebo třeba Sanderson. Tohle bylo ale hodně jiné, a s představami o epické fantasy se to hodně rozchází, přesto to v jistém slova smyslu epické bylo.

Dlouhý úvod a komplikovaný svět je to, co čtenáře vítá hned od začátku. A věřím, že mnohé jen tak nepustí. Svět se povedl, o tom žádná, je spletitý, komplikovaný, drsný, politicky rozervaný, komplexní. Inspirace východem je příjemným osvěžením žánru. A pak už má čtenáři tu čest potkat mnoho rozličných postav, na určitou dobu, a za určitý čas poznat jejich charaktery a vnitřní boje. I když je hlavní myšlenkou politické sjednocení států, samozřejmě i za pomocí válek, nečekejte nadupané epické popisy bojů, čekejte popisy lidských charakterů na pozadí právě těchto bojů. Autor se zaměřuje především na postavy, jejich opravdu obrovský vývoj. Jejich psychologie je opravdu skvělá a má sílu. Autor naprosto úžasně uchopil podstatu knihy a ukázal, jak může být touha po moci svazující a slepá. Pokrytectví, poučení, nadsázka, ironie, inteligence, čest, zrada a zbabělost.

U tohoto příběhu budou pravděpodobně trpěl milovníci dynamiky, akčních momentů, které jsou podtržené napětím a dech beroucích soubojů, které vám vyvolají husí kůži. Kniha totiž plyne v jednotném tempu a napínavých momentů autor probouzí jen pár. A to je asi největší úskalí knihy, protože vedle skvěle popsaných postav by se mohl tetelit i skvěle vygradovaný příběh.

No a nakonec, kniha vám dá určitě zabrat a provrtá vám mozkové závity.

Ventimiglia
30.07.2018

Nenechejte se odradit pozvolným "rozjezdem" - děj se úžasně rozvine a dokáže nejen překvapovat, ale i vést k zamyšlení. Prostředí je sice fantastické (bojové vzducholodě, "velrybí" ponorky), ale situace v královstvích Dary jsou nadčasové, jejich paralely jsou kolem nás...
Vládce sjednotí drobná království, která mezi sebou ustavičně válčí, aby nastolil mír. Sjednocení proběhne za cenu nesmírných obětí. Kdyby dokázal trpělivě upevňovat svou moc a nehnat se za přeludem nesmrtelnosti, mohli na něj vzpomínat jako na vizionáře, mírotvůrce... Všechno dobré, co zamýšlel, přijde vniveč a rozpoutá se krvavé povstání. Přinese vzpoura prostým lidem pokoj? Je možné vládnout a zůstat čestným? Může se dobrotivost stát slabostí? Co všechno musí obětovat ten, kdo buduje spravedlivou říši?

A kromě otázek ještě pár citátů:
"Ideály jsou nebezpečné. Nikdy nejsme tak dokonalí, jak si přejí druzí." (428)
"Když Haan padne, lidé trpí.
Když Haan povstane, lidé trpí.
Když je Haan chudý, lidé jsou chudí.
Když je Hann bohatý, lidé jsou chudí.
Když je Hann silný, lidé umírají.
Když je Haan slabý, lidé umírají." (484)
"Mé vyšívání ti připadá nicotné, avšak nicotnost je nevyhnutelným osudem veškerého lidského konání." (526)

Byla by velká škoda, kdyby u nás Dynastie Pampelišek zapadla. Zaslouží si pozornost. Už teď se těším na druhý díl, i když se o "své" postavy trochu bojím.