Ctnosti králů

Císař Mapidéré sjednotil sedm krá­­lovství Dary pod jednu vlajku. Nyní však leží na smrtelné pos­­teli, poddaní jsou vyčerpaní císařo­­­vý­­mi velikášskými stavebními projekty a jeho poradci usilují jen o vlastní zisky. Lidé v celé říši trpí, a dokon­ce i sami boho­vé jsou neklidní. Kuni Garu, vychytralý, charisma­tický povaleč, a Mata Zyndu, syn popraveného vévody, který se touží pomstít, vedou každý svou vlastní vzpouru proti císařské krutovládě. Při té příležitosti se setkají a společně se připojí k povstání, které se snaží císaře svrhnout. Na své cestě za slávou, mocí a ctí se stanou svědky střetu armád, spatří flotily vzducholodí, setkají se s obřími šupinatými vel­­ryba­­mi a proměňujícími se bohy. Jejich nepravděpodobné přátelství významně změní rovnováhu moci v Daře. Ale za jakou cenu?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/343544/big_ctnosti-kralu-fzY-343544.jpg 4.244

Dynastie Pampelišek 1.

Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Host

The Grace of Kings

Kniha Ctnosti králů

Racek213
14.09.2022

No jo, člověk se musí obrnit trpělivostí, pochopit myšlení číňanů a jejich zvyky je fakt těžké. No, mám výhodu, od dětství se zajímám o Čínu, trochu jsem tam v mládí pobyl a nasál atmosféru velkoleposti a strašlivé bídy a po 50 letech se tam vrátil a viděl zemi zázraků, dobře oblečené a smějící se lidi a vše nové, dobře zorganizované a celkem i pro našince příjemné, ale ty jejich zvyky, tedy ... . Takže, docela jsem se začet, nebylo to špatné...a bavil jsem se. Škoda, že bevyšly další díly.

Minathir
21.02.2022

Kdyz jsem videl tak vysoke hodnoceni knihy spolu s nadsenymi komentari, tak jsem se na knihu tesil. O to vetsi bylo me zklamani. Ac se v knize vyskytuji obcas zajimave myslenky jako ze smrtenici jsou pouze pesaky ve hre bohu, tak celkovy pocit z knizky u me bylo extremni otraveni z toho jak autorova oblibena postava dela vsechno dobre, vybira si ty spravne lidi, dela spravna rozhodnuti a vsichni ostatni jsou naprosto neschopni. Tak obrovsky plot armor a spoustu nelogicnosti, diky nimz se zachrani z bezvychodnych situaci, jsem nevidel od poslednich serii Hry o truny.

Kaya77911
30.12.2021

Ctnosti králů se odehrávají ve vymyšleném světě, který je do jisté míry inspirován Čínou někdy asi ve středověku (bohužel nejsem schopna určit konkrétněji).
O knize se můžete dočíst, že se jedná o epické fantasy, což mně popravdě nic neřekne, protože z tohoto odvětví moc načteno nemám, čili ani nemám s čím porovnávat. Každopádně už od začátku vám autor předvádí komplikovaný a propracovaný svět a spoustu postav. To by mohlo většinu čtenářů odradit, protože kniha má díky tomu dlouhý a docela matoucí úvod. A tak je to po celou dobu - autor na začátek kapitoly střelí novou postavu a to jenom proto, aby ji na jejím konci zabil, zatímco se stane něco, co bude mít později dopad na vývoj celého příběhu. To je taky důvod proč se na příběh musíte soustředit a mnohokrát i zapojit mozek, aby vám došlo co se vlastně děje. Politikaření a vojenská strategie - to není pro každého a v Ctnostech králů je to prosím pěkně ústřední téma. Do toho se však tu a tam objeví akční scéna, která musím uznat je dost epický napsaná!
Autor tady pracuje s tématem „touha po moci” a to se za mě taky povedlo. Ukazuje, jak tato touha mění lidi, vznikají války, které ničí přátelství a životy a ukazuje to tady poměrně drsně a realisticky (nedůvěra, strach, zbabělost, zrada, vychytralost, ale najdou se i dobré věci, jako přátelství, láska, obětavost, nebo vytrvalost).
Myslím si však, že ne každý si zde přijde na své, protože kniha plyne pomalu, autor nevytváří napětí, kterého si všimnete na první pohled, takže milovníci akce a rychlého děje asi nebudou nadšeni.
Kniha vám dá pravděpodobně zabrat, strávíte nad ni nějaký ten čas a rozhodně si ani váš mozek moc neodpočine.

Já musím říct, že mě kniha nějak neohromila, jednoduše to není můj šálek čaje, ale i tak si myslím, že by zasloužila víc pozornosti a taky jako plus beru, že navzdory tomu, že je to první díl série, lze číst jako standalone. Doporučila bych těm, co se líbilo Převorství u pomerančovníku, nebo mají chuť na něco složitějšího.

Deia
31.10.2021

Táto kniha ma veľmi nadchla. Spočiatku som sa síce strácala v tom veľkom množstve postáv, ale potom sa to zlepšilo. Postavy sú skutočne zaujímavé. Kuni Garu je spočiatku vykreslený ako povaľač, neschopný nájsť si prácu, preto som ho veľmi nemala rada. Ale potom sa dostáva do vedenia povstania a ukáže sa ako veľmi schopný veliteľ a postupne som si ho obľúbila. Ďalšia postava, Mata Zyndu, je zas synom popraveného vojvodu, bojovnosť má v krvi a celý život sa pripravoval na príležitosť zvrhnúť cisára. Mata som mala spočiatku rada, ale jeho činy postupne viedli k tomu, že moje sympatie klesli. Všetky postavy mali niečo do seba a že ich tu je. Čo sa mi ešte ohľadom postáv veľmi páčilo, boli rozhovory jednotlivých bohov, tie boli osviežujúce.
Svet knihy je úžasný. Je v podstate jednoduchý, ale pre mňa to bolo plus, veľmi dobre sa v ňom orientovalo a často som pozerala do mapy, ktorá je na začiatku knihy. A tie technické vynálezy, ktoré v knihe sú, sú fakt úžasné.
Aj dej sa mi páčil. Síce plynul pomaly, bolo tam veľa rozhovorov, veľa politiky, ale bolo to tak úžasne podané, že ma to vôbec nenudilo. Keď už prišlo na nejakú bitku, tak bola skvelo popísaná. Väčšinou zvratov som vôbec nečakala a oceňujem, že dej nebol priamočiary a že (mne) nebolo jasné, ako to celé skončí.
Celkovo sa mi kniha veľmi páčila, len niečo mi tam ešte chýbalo. A čo ma tiež mrzí je to, že ďalšie časti nie sú preložené, ale pevne verím, že raz budú.

jjanca
11.06.2021

Vzhľadom na rozsah knihy a komplikovanosť deja mi trvalo trošku dlhšie, kým som knihu dočítala. Avšak nemôžem povedať, že by ma kniha nebavila. Bolo to veľkolepé, pútavé a zaujímavé. Obe hlavné postavy som si obľúbila (aj ked je pravda, že jednu trošku viac). Počas čítania som sa ani raz nenudila, dej je rozdelený na kratšie kapitoly, ktoré sú písané vždy z pohľadu inej postavy. Síce som nikde nevidela, že by sa chystal preklad druhého dielu, ale dúfam, že sa raz dočkáme. Rada si ďalšiu časť prečítam!

denniys
12.12.2020

Má první fantasy kniha od čínského autora...velmi zajímavý počin..z počátku kniha působí složitě, ale tento pocit po pár desítkách stran ztratíte..autor se s tím nepáře a občas nám na začátku kapitoly předhodí nového hrdinu, aby ho na jejím konci zabil..nechybí velmi překvapivé zvraty, velkolepé bitvy, osudové momenty a silné emoce..základem je klasicky čest, rodina, láska, přátelství a víra..oblíbila jsem si oba hlavní hrdiny a lidi z jejich okolí, velmi mě mrzelo jedno malé nedorozumění, které navždy rozdělilo jejich bratrství a určilo špatný vývoj budoucích událostí..v knize jsou dva dechberoucí okamžiky, doslova velkolepé okamžiky..zvláštně na mě působí závěr, který se zdá úplně uzavřený, ačkoliv má jít o sérii..Ctnosti králů jsou dílem plným hlubokých myšlenek a krásných vět ve fantasy kabátě

cca
30.11.2020

Z žánru fantasy jsou Ctnosti králů první dílo v tomto stylu, které se mi dostalo do rukou. Možná i proto hodnotím tak vysoko. Nemá to nic společného s většinou fantasy knih, kde sledujeme jak nějaký obzvláště nadaný hrdina kosí jednoho protivníka za druhým a celé se to točí okolo jeho zvláštních schopností, proto pokud někdo očekává akční scény a epické souboje, bude zklamán. Tady jde hlavně o velice rozsáhle popsaný svět a politiku. Také je příhodně vybraný název, protože kniha donutí člověka k zamyšlení, jaké vlastnosti z vůdce dělají dobrého vůdce a proč i konání dobrého vůdce může vést ke zkáze. Celkově se v knize vyskytuje hodně zajímavých myšlenek, které čtenáře nenásilně donutí přemýšlet a je to obalené v poutavém pozlátku fantasy příběhu.

falcon9
20.07.2020

(+ SPOILER) Já budu, bohužel, trochu krotit zdejší nadšení. Kniha je to určitě dobrá a na poli fantasy jistě patří k tomu lepšímu. Ale. Ani podle vyprávění jsem si knihu nedokázal úplně spojit s nějakým historickým obdobím, popř. staletím. Na vině může být i to, že se v knize objevují některé 'nedobové' výrazy, tedy, nedobové z toho historického hlediska. Jinak je to skvělý námět, i když potenciál v tom byl daleko větší a oné fantastiky se v knize příliš nedočkáte. Navíc si nedovedu představit děj pokračování, vzhledem k tomu, SPOILER, že pro mě zasádní postava na konci zemře. Celkově byl první díl dost o politikaření a pokračování by si možná zasloužilo více putovní děj, i když k tomu nepříliš velkému světu jej asi neočekávám. Ale třeba autor překvapí