Plíseň

Představte si, že jste lovnou zvěří v neznámém světě. Ve světě lidí, který pomalu umírá. Ve světě, odkud pocházíte a kde jste doufali, že konečně naleznete domov. Jenže to jste se pořádně spletli. Hirka opustila Ymslandu, aby ji zachránila, a obětovala tak možnost být nablízku Rimemu, přestože po tom touží ze všeho nejvíc. Teď ji místo něj provázejí lovec nemrtvých a slepý. Boj o přežití není ovšem ničím ve srovnání s tím, co přijde, když Hirka pochopí, kým ve skutečnosti je a jakým nástrojem v mocenské hře se má stát. Původce plísně touží po tisíci letech konečně dosáhnout svobody. Svobody, kterou mu může dát pouze Hirka....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/324370/plisen-R9o-324370.jpg 4.3139
Série:

Havraní kruhy (2.)

Originální název:

Råta (2014)

Žánr:
Literatura světová, Fantasy
Vydáno:, Host
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (34)

Přidat komentář
Kuki007
předevčírem

Tak tohle byl nářez! Kniha je od začátku do konce napěchovaná akcí, nenechá vás vydechnout, neustále se něco děje a vy jen uvažujete, co dalšího si na vás Siri ještě připravila, protože propojit náš svět a fantasy knihu mi přijde přímo geniální.
V prvním díle vám zabere alespoň sto stran se zorientovat, ale myslím, že nám to Siri v Plísni hezky vynahradila a hodila nás přímo do akce. Opravdu skvělé pokračování a jenom doufám, že poslední díl bude pořádným vyvrcholením, který si tahle série zaslouží.

zapálenýčtenář
11. ledna

Na prvních pár stranách jsem zajásala že nebudu psát o propadáku.
Chyba.
Autorka se v "našem světě" pohybuje jistěji než v těch co si vymýšlí- což je super. Ale...
Hirka se stejně vrátí ke svému původnímu chování, plus přidá: do tohoto světa nepatřím tak se mně netýkají ani jeho pravidla.
Mimo obvyklé nevím co dělám ale spolehněte se na mě= já vás zachráním.
Miluji ho, nemiluji ho, miluji ho a neřeknu mu to.
On mě nemiluje, asi mně miluje a možná mě miluje a neříká mi to.
Přibylo ještě: on neví co dělá ale možná top ví.
A jestli to neví tak dělá to co umí.
To mi nestačí, to mi stačí a je super že něco dělá. Když tak to opravím.
I když nevím co dělám a co on tím myslel..
Bůh nakonec je. Navíc asi příbuzný a i když je to blb - tak to jasně dokazuje proč jsem výjimečná.
Z nepřátel se stávají přátelé, kdo je přítel netuším ale lepší je se nebavit s nikým, stejně umřou- a pak si to budu vyčítat.
Já totiž otáčím celým Světem, jsem hybatelkou vesmíru.
Ani nevím jak se to dělá, tak nějak se mi to děje.
Zřejmě se Země točí díky mé nejistotě, mým pochybám.
Hurá. Už tedy vím proč je náctiletí tak prožívají.
Ať žijí pochybnosti, nejistota a stud.
Jestli náhodou autorka chtěla ukázat že náctiletí bez zkušenosti nemají velet.
Ani řídit společnost, tak dobré:o)))).

Felicity01
05. ledna

Knížka mě velmi překvapila. Vůbec jsem nečekala, že to bude tak dobré. První díl byl velmi povedený, ale tento je ještě lepší. Děj byl napínavý a nutil mě pořád číst dál. Vůbec jsem se nemohla odtrhnout. Určitě doporučuji. Vrhám se na poslední díl a doufám, že bude stejně povedený jako ty předešlé. Hrozně mě zajímá jak to dopadne a doufám, že tak jak chci já XD.

AgnessN.R.
30.12.2017

Dva dny mi vydrželo snažení knihu číst pomalu a co nejvíc si ji vychutnávat, protože jsem si řekla, že nejmíň do dubna si novou knihu nekupuji a v knihovně tuhle sérii nemají. Ale já jsem tu knihu stejně zpolkla na jeden zátah.
A na konci jsem prostě musela vduchu autorce předat zprávu ve smyslu: To snad nemyslíte vážně?! Já potřebuji další díl! Tohle mi nedělejte! Já potřebujííí...vědět, co se stane s Rimem!!! Jako vy mu házíte klády pod nohy, všichni jsou proti němu a...... Vy z toho děláte krutý vtip!!
No však si počkejte, jestli to nedopadne dobře!

No, Ale co si budem povídat, autorka píše skvěle a já se aspoň budu na něco pořádně těšit. Kniha měla sice nějaké mouchy, ale ty jsou jepičí:)

whiolet
30.12.2017

Příběh je zasazený do dnešní doby a tím se vytratila originalita celého Ymslandu a jeho lidí.
Setkáváme se s Graalem a s Naiellem a zjišťujeme, že nic není takové jak jsme si mysleli.
Rime mezitím zmagořil a Hirka je v našem světě bezmocnější a ztracenější.
Upřímně, několikrát jsem se do čtení musela přímo nutit a Plíseň se pro mě stala velkým zklamáním. Jsem z toho nějaká rozčarovaná a o to víc mě zajímá jaký bude třetí díl.

TomTomis
05.12.2017

Musím říci, že kniha by měla být zařazena do young adult literatury. S druhým dílem jsem se místy musel nutit číst, abych překousl , jakou to náhodu zase autorka vymyslela. Fantasy tohoto druhu mi připadá příliš jednoduchá. Sice nějaké věci byly od druhého dílu vysvětleny, ale i tak mi jednání postav přidá velmi zvláštní. Dám se do třetího dílu okamžitě, neboť by mě přešla časem chuť. Uvidíme, třeba to třetí díl vylepší. Doufám:) Pak zřejmě nabídnu do bazaru:)))

evilunicorn
17.11.2017

Musím říct,že první díl se mi líbil víc.Na rozdíl od jiných čtenářů mi nevadil přesun děje do našeho světa,zato množství twistů ano.Příběh se tak stává překombinovaným a ztrácí "tah na branku".Další mínus pro mě byly ty věčné rádoby tázací filozofické věty.Chápu,že hlavní postavy prožívaly dilemata a vnitřně je řešily,ale proboha,4 otázky za sebou ob stránku?? Rozhodoval jsem se mezi třemi a čtyřmi hvězdami,nakonec dávám 4 za obal..To by byla kéra!

Anyv
07.11.2017

Překvapilo mě, že autorka zvolila až tak moderní svět, ale nakonec mi to vůbec nevadilo. Kniha nabízí spoustu nových zvratů a záhad. Záměry postav jsou do poslední chvíle nejasné a vy se nemůže rozhodnout, kdo je vlastně ten dobrý. Rimemu a Hirce fandím, protože tvoří skvělý pár a doufám, že si k sobě nakonec najdou cestu.

kklepkaa
07.11.2017

Trochu jsem se čtením druhého dílu otálela a čekání se vyplatilo... už dlouho se mi nestalo abych četla druhý díl a zároveň už byl vydaný třetí a rovnou i závěr celého příběhu. Hrozně jsem si čtení užívala. Bála jsem se, že se budu nad lidským světem nudit, ale očima Hirky se ani nudit nedalo. Kniha zodpověděla spoustu otázek a ještě víc se jich vynořilo nových. Autorka trochu zabrousila i do existencionálních problémů lidstva... nejednou mě to donutilo se nad tím zamyslet. Hirka a Rime byli většinu času oddělení. Rimova linka byla takéž velmi působivá a já si toho kluka fakt oblíbila. Tak doufám, že to dopadne všechno jak má... a teď honem na závěrečný díl.

Coccinelle
02.11.2017

Krásný příběh, už se nemůžu dočkat poslední části. Druhý díl se mi četl o moc lépe než první, bylo v něm méně nových výrazů. Autorka úžasným způsobem porovnala náš "umírající" svět s Ymslandou.

vandalindakova
23.10.2017

Stejně skvělý díl jako ten předchozí. Na začátku mě zarazilo, že se Hirka objevila v současném světě a bála jsem se, že to nebude tolik zajímavé jako v Ymslandě. Avšak autorka i přesto umí skvěle vtáhnout do děje, že to prostředí nakonec příběhu vůbec neuškodilo. I tak jsem měla radši části s Rimem (je skvělej! i když jsem si občas říkala: Kámo, co to děláš? :D).
Srašně moc se mě dotýkala Hirčina zmatenost. Úplně jsem cítila, jak chudák neví, komu by měla věřit a pořád zjišťuje něco nového. Sama v cizím světě, kdy nemá nikoho, na koho by se mohla 100% spolehnout. Přesto ukázala, že umí být silná.
Dále jsem hrozně žrala takové ty wtf? momenty. Prostě něco víte a najednou si přečtete jednu větu a všechno je jinak. A vy musíte zase všechno přehodnotit a celý si to přeskládat a už jenom čekáte, kdy to zase přijde (jestli má vůbec cenu něčemu věřit).
Láska mezi Hirkou a Rimem je úplně jinak zobrazovaná než v jiných dílech. Není to nic přeslazeného, protože na lásku tam prostě není čas i přesto, že se o ní oba několikrát zmiňují. Každý je ve svém jiném světě a musí se prát se svými starostmi. Až je to lehce dojemné.
Co je úplně skvělé, je to, že pro mě má kniha i hlubší význam. Dnešní svět je tam zobrazován jako místo, které už nemá šanci (zničené, plesnivé). Víra se tu skloňuje na tisíc způsobů. Člověk je tvor, který ničí svůj svět. Opravdu smekám!
7 dní do vydání třetího dílu? Odpočítávám minuty! :3
,,Značku pro tebe, když mě vytáhneš!"

BlaženaBlažená
20.10.2017

Už aby bylo 30. října a Síla v knihkupectvích :)

parvitas
17.10.2017

Táto kniha sa čítala sama. Ani spať som nepotrebovala (no, dobre, trochu). :) Tak ako bol v jednotke dokonale vystihnutý prírodný svet aetlingov, tak v dvojke moderný svet ľudí.
Som trochu sklamaná zo vzťahu Rimiho a Hirky, ale verím, že si to vysvetlia v poslednej časti (fakt im fandím). Veď to, čo obaja obetovali, sa nedá len tak prekonať. Bude to ešte zaujímavé...

ssyyllvvaa
16.10.2017

Podle mne si i druhý díl ságy dokázal udržet stejnou úroveň jako první, psychologie hlavních postav se nezměnila ani ve zcela jiném ("našem") světě a díky překvapivým zjištěním o původu Hirky a o skutečných počátcích Ymslandy se už každý čtenář musí těšit na pokračování. Nijak mne nepřekvapuje, že pro hlavní hrdiny je hlavní motivací jejich vzájemná láska- není jim konec konců ani dvacet let, ale rozhodně jsou si vědomi i dopadů svých rozhodnutí na ostatní, a to především Hirka .

Halka2
08.10.2017

Tak fantasy a tak reálné.
Je těžký život někoho, kdo se vymyká standardu a přitom si zachovat rovnou páteř v jakémkoliv světě.
Toto pokračování série odhaluje mnohá překvapení a pravd.
Zajímavé, napínavé, čtivé.

PetraBery
05.10.2017

Druhý díl této fantasy série mne stejně jako první pohltil a já se těšila na každou volnou chvíli strávenou s touto knihou. Hirka i Rime se posunuli dál, ačkoliv větší část knihy jsou každý v jiném světě. Do jejich osudů zasáhli dva bratři, Graal a Naiell, a o překvapení nebyla nouze. Jsem zvědavá na závěrečný díl, který budu netrpělivě vyhlížet.

OndřejMergl
30.09.2017

V druhé knize se hlavní hrdinka dostává do našeho moderního světa. Líbila se mi paralela, kdy byl označen za umírající trefně vypíchnutými neduhy dnešní společnosti. Nicméně svět sám o sobě nic zajímavého nenabídl.

Příběh se zasekl na sporu dvou bratrů, kde jsem sám neměl úplně jasno, na kterou stranu by se měla Hirka postavit - ani jedna ze stran mi nebyla sympatická, naopak, neskutečná ochota Hirky a Rimeho obětovat pro lásku cokoliv mi znechutila ve výsledku postavy úplně všechny.

Oproti prvnímu dílu mi přišel druhý jako výplňový, než se čtenář dostane k tomu třetímu, který by snad mohl přinést nový aspekt napětí.

Prochy12
29.09.2017

Trochu mě zklamalo, že se skoro celý děj druhé knížky odehrává na zemi. Ale už se těším na třetí díl a snad se tam i objeví země "slepých"..

Teclaireddy
16.09.2017

Líbilo se mi víc než první díl - lépe se mi to četlo (obeznámenost se světem a postavami, méně novotvarů). Čtivé, napínavé, plné zvratů.
Slabinou celé této série však pro mě jsou postavy - a to ty hlavní. Vedlejší postavy mi připadají mnohem zajímavější, propracovanější, méně černobílé (zvlášť v tomto díle). Naopak Hirka na mě působí tak trochu nijace - asi aby se s ní mohlo ztotožnit co nejvíc čtenářek. A Rime mi vadí ještě víc - idealizovaný krásný hrdina, který pro lásku podstoupí vše...no nevím, působí na mě spíš jako princ z pohádky než člověk. A jak už tu bylo řečeno, motivace hlavních postav je trochu nevěrohodná, připadá mi, že se autorka nejdřív rozhodla, kam chce postavy dostat, a až pak domýšlela, co je k tomu přivede. Podle mě by to mělo být naopak.
Tímto však nechci nikoho odradit, kniha je napínavá a čte se dobře, třetí díl si určitě přečtu. Jen mě to nějak nechytlo za srdce.

Lolda
26.08.2017

Pozor, recenze obsahuje spoilery!

Jak už tu zaznělo, tento díl mne oproti předchozímu trochu zklamal.
To že se příběh přenesl z velké části do našeho světa vnímám pozivně - bylo zábavné čtení, jak se hrdinka vyrovnává s naší civilizací a že se jí asi nejvíce líbí existence/vynález kalhotek, protože ty na Ymslandě nemají...
Mám ale dvě hlavní výtky, které v mých očích knihu sráží. První je ta ekonota, která se táhne celou knihou. Nechápejte mne zle - sám třídím odpad, globální změnu klimatu vnímám jako závažný problém atp. Ale všechny ty narážky na umírající svět, jídlo a vodu bez chuti atd. mi kazily atmosféru knihy. Těch narážek a připomínek bylo tolik, že už jsem neměl pocit, že čtu fantasy knihu, ale nějaký ekologicko-edukační materiál.
Druhou výtkou je motivace hlavních hrdinů. Oproti prvnímu dílu mám takový dojem, že jejich jediným hnacím motorem a příčinou veškerého jednání je jejich "zaláskovanost", pokud si dovolím použít tento termín. Vět typu "jestli mu/jí ubílíž, tak tě zabiju" tu bylo až příliš a nejvíc to bylo patrné u Rimeho, u kterého jsem měl dojem, že ani nemyslí hlavou. Ale možná to prostě patří k tomu "zaláskování" a já jsem na to už jen moc starej, abych to bral vážně. Možná proto také nechápu, jak se mohla Damayanti tak zamilovat do Rimeho že až zradila Graala, když Rimeho viděla vlastně 1-2x...

Nějaká závěrečná slova, jestli má smysl knihu číst? I oproti mé kritice výše bych řekl, že má. I když postavy jsou v tomto díle jsou trochu povrchní, než by se mi líbilo, tak kniha se čte velmi lehce, je poutavá a děj má spád. A zároveň kdo by nechtěl vědět, jak to všechno dopadne:)

lucie.8
13.08.2017

Začátek této knihy mě trochu vyděsil - ono se to jako bude odehrávat v našem současném světě?! Chvíli mi trvalo než jsem se přes ten počáteční šok přenesla. Pak mě kniha naprosto uchvátila. Je totiž plná nových záhad - co je Hirka zač, jak to bylo se slepými a Vidoucím v Ymslandě atd. a střípků informací, které do sebe nakonec zapadnou. Druhý díl Havraních kruhů se mi líbil snad ještě víc než první a už se nemůžu dočkat závěru série.

TerkaM
10.08.2017

Po přečtení prvního dílu jsem váhala, jestli si chci přečíst i druhý díl, ale musím říct, že jsem ráda, že jsem se do něj doopravdy pustila - chytl mě od začátku a nepustil až do konce a já se u čtení Plísně výborně bavila. Navíc už jsem měla jakýs takýs přehled a už jsem nebyla čtenářem, kterého autorka učí plavat v příběhu tím, že ho hodí do vody, už jsem o tom příběhu i něco věděla... :) A co jsem nevěděla, to mi Siri Pettersen v Plísni řekla. :)

EngliTer
09.08.2017

Prvním dílem jsem se prokousávala dlouho, a nebylo tomu jinak ani u tohohle dílu. Prostě mi tahle série nějak nesedí, je tma toho na mě až moc ...

JK_Player
05.08.2017

Knihu jsem začínal číst s né moc velkým očekáváním. Věděl jsem, že se děj bude odehrávat v našem světě a to mě docela štvalo. Do fantasy přece náš "novodobý" svět nepatří.

Musím ale říct, že mě kniha docela strhla. Autorka čtenáře krmí jednou záhadou za druhou, hlavně co se týče mrtvorozených, původu Hirky, Vidoucího, a historie Ymslandy - ukáže se, že nic není, jak se zdá, a jak tvrdí legendy. Atmosféra tím docela potemní. Najde se tu i pár zvratů. Je vidět, že má vše autorka promyšlené, a dílky skládačky do sebe logicky zapadají. Líbí se mi, že autorka čas od času připomíná celkový děj a úmysly jednotlivých postav, tedy proč se chovají, tak jak se chovají.

Za mě o dost lepší než první díl. Dost se těším na třetí díl a jsem zvědavý, jakou stranu si Hirka ve finále vybere.

Channach
22.07.2017

Začtení se mi trvalo trochu déle. Nakonec se mi kniha fakt líbila a těším se na další díl. Hirka a Rime mají neuvěřitelnou chemii. Více v recenzi v záložkách - Chrudimka.cz

anavi2009
13.07.2017

Paráda! Bavilo mě to snad ještě víc než první díl, protože už jsem se nemusela prokousávat neznámými názvy a slovy.. Musím říct, bylo tam pár překvapení, což vždycky potěší. Hodně oceňuju, že poslední díl vyjde už v říjnu a jsem hodně zvědavá, na další svět, který Hirka objeví. Když už autor píše trilogie, měly by být vydávané tak jako Havraní kruhy a ne po roce nebo, nedejbože, po dvou. Je fakt, že ze začátku jsem chviličku tápala, protože autorka se nezdržuje vysvětlováním, co bylo v předchozích dílech, ale rychle jsem se zase vžila do děje a bylo to super.

lenule_k
10.07.2017

Ódinovo dítě mě nadchlo, nemohla jsem se dočkat pokračování. Když se mi ve čtečce konečně objevila Plíseň, hned jsem se na ni vrhla a ejhle... otevřela jsem správnou knihu? Dvakrát jsem se vracela do knihovny a otvírala znovu, jestli jsem neudělala chybu, ale opravdu... jako by najednou Frodo nebo Eragon se dostal do současnosti. Bylo to trochu zklamání, Ymslanda byla úžasně vystavěna a najednou náš "obyčejný" svět. Ale když jsem se přenesla přes počáteční zklamání, děj byl napínavý a knížku jsem přečetla za dva večery. Těším se na třetí díl a doufám, že tentokrát žádné zklamání v začátku nebude.

Afro
29.06.2017

Upřímně jsem čekala něco víc. Skoro bych se bez tohoto dílu obešla. Ano, byly zde zajímavé momenty, ale mám pocit, že se tu nic moc důležitého neudálo. Takový spojovací můstek mezi úžasným prvním dílem a (jak doufám) ohromujícím třetím dílem.

estelina2300
27.06.2017

První díl jsem si zamilovala a patří mezi mé nejoblíbenější, ale jak to tak bývá u druhých dílů je vždycky taková příprava na velké finále, děje se tam toho tak pomálu a čtenáře udržuje v napětí před velkolepým koncem. Přesně tak i vypadal tento díl. I přes toto všechno jsem ho ale přečteš za 3 dny na dovolené u moře. Moc se mi líbil, ale čekala jsem víc...

salamandrina
19.06.2017

první díl se mi líbil víc, nějak mě ten náš svět tolik neoslovuje :) ale i tak jsem nebyla zklamaná a těším se na třetí díl.