Plíseň

Představte si, že jste lovnou zvěří v neznámém světě. Ve světě lidí, který pomalu umírá. Ve světě, odkud pocházíte a kde jste doufali, že konečně naleznete domov. Jenže to jste se pořádně spletli. Hirka opustila Ymslandu, aby ji zachránila, a obětovala tak možnost být nablízku Rimemu, přestože po tom touží ze všeho nejvíc. Teď ji místo něj provázejí lovec nemrtvých a slepý. Boj o přežití není ovšem ničím ve srovnání s tím, co přijde, když Hirka pochopí, kým ve skutečnosti je a jakým nástrojem v mocenské hře se má stát. Původce plísně touží po tisíci letech konečně dosáhnout svobody. Svobody, kterou mu může dát pouze Hirka....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/324370/big_plisen-R9o-324370.jpg 4.3512

Havraní kruhy 2.

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež

Vydáno: , Host

Råta, 2014

Kniha Plíseň

ElikaS

Tak musím říct, že po prvním díle přišel trošku šok. Ze změně prostředí jsem byla na začátku trochu v rozpacích a chvilku mi trvalo než jsem si zvykla a začetla se. Ale když už se tak stalo, nemohla jsem se odtrhnout. Na celé sérii se mi hrozně líbí, že se toho autorka nebojí a vždycky očekávám, že se ze zapeklitých situací naši hrdinové nějak dostanou a nedojde to až tak daleko, jak to vypadá, ale ono ne. A fakt se autorka nezačíná nic, co by nemohla dokončit :-D
Knížka je plná překvapivých zvratů, skvěle vykreslených postav, kdy jste vlastně pořád na pochybách, komu fandit. Je neskutečně čtivá. Občas mě napadlo, že bych uvítala, trošku víc romantiky, ale zase na druhou stranu, co je by mohlo být romantičtější než jednání Rimeho? Takže za mě paráda, knížce nic nechybí a už se těším na to, jak to celé dopadne.

ElessaRiverbow

Když jsem přečetla první díl, říkala jsem si „Páni, to je úžasný!“ a teď po přečtení druhého dílu si říkám „Wow, tohle je prostě geniální!“. Autorka posunula laťku mnohem výš a tento díl mi přijde ještě lepší. Příběh je neskutečně čtivý a snadno jsem se vžila do postav. Z jednoho pohledu tu je Hirka ve světě lidí, který vůbec nezná a ničemu nerozumí. Druhý pohled má Rime, který je v Ymslandě. Oba hrdiny jsem si zamilovala a držím jim palce, aby pro ně vše dobře dopadlo. Líbilo se mi, jak byl příběh zamotaný, protože ve většině ostatních knih je jednoznačně ukázáno, kdo je hodný a kdo špatný. Taky je člověk neustále na pochybách, komu může věřit a komu ne, a tak je mnohem zajímavější, co se stane. Navíc pak nejsem zklamaná, že jsem odhadla vše už na začátku, jako se mi to u některých knih stává. Nemůžu se dočkat na finální díl, který snad bude ještě lepší.

Ailee

Odhaluje se pravda a minulost ukazuje svá temná tajemství. Hirka roste a zjišťuje, kým opravdu je. Originální a nápadité, i když ne tak napínavé, jak by mohlo.

roso.mak

Hodně jsem se bála přenesení příběhu do lidského světa. Bála jsem se že kniha ztratí šmrnc. Dobrá zpráva je, že fantastické části a hlavně Rimeho se vůbec nemusíte vzdát. Navíc příběh z lidského světa není rozhodně obyčejný.

Autorka se nebojí hrdinů, které nelze definovat pojmy dobrý/zlý a nechá je prostě konat.

Aki12

(+ SPOILER) Tohle bylo zklamání, ale obrovské zklamání. Většina děje je slepena tak špatně, že by mohla být kniha o polovinu tenčí a nic by se nestalo.
Spousty nesmyslných momentů - neustálé cestování mezi Yorkem a Stokholmem mě vytáčelo stejně jako cestování z Venice do Kodaně na lodi?? - to se naši hrdinové dokáží tak často teleportovat?
Hledá je celá země, ale oni si trajdají po celé Evropě a chodí po nemocnících jak se jim zlíbí...
Počet náhod byl také neuvěřitelný, přestal jsem počítat po čísle 13...
S žádnou postavou jsem nesoucítil, akorát se všichni (včetně těch co žili tisíce let) chovali jako banda bezmozků. Navíc bylo plno postav úplně zbytečných. Třeba Allegra! K čemu byla, jak vlastně posunula děj? Budu si ji vůbec pamatovat alespoň 2 minuty potom, co knihu zavřu? NE!
Části o ekologii jsem málem přeskakoval jak špatně se snažila autorka poukázat, že je náš svět v ři..

broskev28

Jak jsem byla Ódinovým dítětem nadšená, tak jsem tady zklamaná.
Naprosto jedinečný je ten skok - z Ymslandy do našeho světa, ten se povedl a pro mě to byl šok: čtu vůbec správnou knihu? Nápad skvělý, ale provedení velmi pokulhávalo. Už to přede mnou napsali mnozí: Hirka i v novém světě všechno zvládá jen tak mimochodem (nejen jazyk, ale také technické vymoženosti), Kuro a Naeill jako naprosto nesourodá "dvojka", navíc zastydlá v novém světě, žádný vývoj a posun. A mohla bych pokračovat: na rozdíl od prvního dílu mě děj nijak netáhl, osudy postav mě nijak zvlášť nezaujaly. Komentáře fifejda, Kakiko, ssyyllvvaa, nebo třeba Mabie, abych neodbíhala tak daleko, vystihují mé pocity i zklamání.
Nevím jak vy, ale já se těším zpátky do Ymslandy, jen doufám, že mám proč.

soupik2012

Ódinovo dítě se mi líbilo o dost víc, protože Ymslanda byla dobře vymyšlená a v příběhu bylo mnoho záhad a tajemství. Hirka hledala sama sebe, takže příběh působil věrohodně. Oproti tomu Plíseň, která se celá odehrává v našem světě, tato tajemství postrádá. Příliš brzy se odtajní kdo je kdo a potom je to v podstatě celé jenom o cestování z bodu A do bodu B. Ale co mi vadilo nejvíc, tak se z Hirky stane vševěd, který všechno ví ze všech nejlépe. Ve svých 16 letech velice snadno, až naivně převeze nebezpečného umpira, který je na světě téměř 3000 let a který se stal vládcem celé Ymslandy. Plíseň je opravdu knihou určenou pouze pro děti a mládež. Audioknihu stejně jako první část docela dobře načetla paní Magdalena Tkačíková.

Mabie

Po Odinově dítěti jsem měla velká očekávání, ale druhý díl, který se odehrává v lidském světě, se mi z tohoto pohledu příliš nelíbil. Zhruba poslední čtvrtina příběhu je povedená, má spád, ale jinak je většina knihy zbytečně zdlouhavá a negativní. Srovnání našeho světa (plného zkaženosti, jedů, plísně, kde nic není dobře) s Hirčiným (čistým, krásným, svěžím, kde je vše perfektní) vyznělo podle mne nepřesvědčivě. Asi to nemělo být takové překvapení, vzhledem k tomu, že autorka je seveřanka, takže silný akcent na životní prostředí se dal očekávat, ale tady toho negativního bylo tolik, lidský svět popsaný natolik depresivně, že to vše ubíralo příběhu body.
V Plísni konečně byly vysvětleny věci, které v prvním díle vytvářely zmatek a zůstaly zřejmě záměrně nevysvětlené. Pro mne jednoznačně pozdě, ale přece.
U popisovaných postav oceňuji, že nikdo nebyl prvoplánový zloduch, ale ani anděl, byli to docela realističtí hrdinové, kteří dělali dobrá rozhodnutí, ale i ta špatná, za která pak nesli následky. Trochu příliš dokonalá superhrdinka je Hirka, která většinou všechno dělá “na první dobrou”, všechno vymyslí, všechny zachrání, takže Graal a Naeill, staří tisíce let, působí tak trošku jako blbečci, kterým musí puberťačka ukázat nový směr. Za nejuvěřitelnější postavu považuji Rimeho.
Závěr - tři hvězdy, ani o půl více, ale Sílu si určitě přečtu, protože také razím heslo “nezačínej, co nezvládneš dokončit”.

P.S.
Obálka je ale opět naprosto děsuplně skvělá.