Plíseň

Představte si, že jste lovnou zvěří v neznámém světě. Ve světě lidí, který pomalu umírá. Ve světě, odkud pocházíte a kde jste doufali, že konečně naleznete domov. Jenže to jste se pořádně spletli. Hirka opustila Ymslandu, aby ji zachránila, a obětovala tak možnost být nablízku Rimemu, přestože po tom touží ze všeho nejvíc. Teď ji místo něj provázejí lovec nemrtvých a slepý. Boj o přežití není ovšem ničím ve srovnání s tím, co přijde, když Hirka pochopí, kým ve skutečnosti je a jakým nástrojem v mocenské hře se má stát. Původce plísně touží po tisíci letech konečně dosáhnout svobody. Svobody, kterou mu může dát pouze Hirka....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/324370/plisen-R9o-324370.jpg 4.3321

Havraní kruhy (2.)

Råta (2014)

Literatura světová, Fantasy
Vydáno:, Host

Kniha Plíseň

Anett17

Siri Pettersen opět ukázala, že píše naprosto čtivě a že má skvělou představivost. Od knihy nebylo možné se odtrhnout. I tenhle díl má neskutečně krásnou a zvrácenou obálku. Ale teď se vraťme k ději. Příběh se odehrává v našem světě, což je super, ale abych pravdu řekla daleko zajímavější to bylo v Ymslandě. Také mě velmi potěšilo, že Kuro nebyl jen taková přebytečná postava ( zvíře). Když jsem knihu začala číst, měla jsem obavy jestli jsem si zapamatovala všechny postavy a názvy, protože jsem Plíseň četla po nějaké době po Ódinově dítěti. Mé obavy se jako vždycky ukázaly zbytečné. Děj plyne a vy za chvíli zjistíte, že jste na konci. Knihu mohu za sebe jen a jen dopručit.

fifejda

Z knížky mám rozporuplné pocity. Její první polovinu jsem hltala, ale pak přišla bohužel ta druhá část. Plná krkolomných zvratů, které z Hirky udělaly superhrdinku a z největších záporáků naivní hlupáky, kteří se dají utáhnout na vařené nudli. Jediný, kdo držel formu byl Rime.
A nemůžu si odpustit SPOILER: Opravdu se postava Naiella musela tak odbýt? Jak už zde bylo zmíněno, většinu knihy prospí, projí nebo se jen naparuje. Hirka se za půl roku naučí dokonale jazyk (?!?) a jemu jazyková bariéra naprosto nevadí, jakož ho ani nenapadne si díky své krvi obstarat spojence sám, přitom ze začátku podniká krátké výlety na vlastní pěst. Oproti tomu postavu Stefana jsem milovala. Žádný neohrožený lovec, prostě smrtelník s chybami a člověk každým coulem. Kdo má pocit, že byl na Hirku moc starý, ať si knihu přečte ve svých 30 letech ;) A Graal? Takový hodný taťka.

Gwilwilethiel

Méně je někdy více. Alespoň podle mě. První kniha mi vyhovovala, jak autorka postupně popisovala její svět, akce také přicházela v určitých okamžicích tak, že na na mě hluboce působila. Ve druhé knize toho na mě bylo trochu moc. Ráda při čtení ztrácím půdu pod nohama, ale né celou dobu. Všechno bylo nějak zrychlené, namačkané na sobě...
Zasazení příběhu do našeho světa dobře, Hirčiny postřehy jsou zajímavé a milé, ale mně to moc nesedlo :/ U fantasy žánru se ráda toulám po jiných světech.

Je to však jen můj pocit, kniha je jinak skvělá a nese v sobě důležité poselství! :)

SPOILER!
Co však šlo mimo mé chápání bylo chování některých postav...Stefan mi hrozně nesedl a nerozumím, co Siri zamýšlela tím čímsi mezi ním a Hirkou. A mrzí mě, jak je zazděný Naiell. Přijde mi, že jako postava měl potenciál být mnohem zajímavější...místo toho snad půlku knihy mlaskajíc si prospal. Nebo ho Hirka nechala někde se Stefanem. Možná jsem čekala, že bude trochu víc jako...jako Kuro. A Graal se mi pořád nezdá :D...nějak rychle si získal všechnu důvěru. A Rime a Hirka? Inu, rozhodně se dostávájí do situací, ve kerých se nemůžou chovat tak, jako dříve, ale stejně na mě byly některé pasáže příliš vyhrocené...
konec spoileru
Kniha mě trošku zchladila po tom nadšení z prvního dílu. Vidím to na kratičkou přestávku, než se pustím do třetí knihy.

Mitculka

Mám pocit, že 5 hvězd nestačí. 2. díl Havraních kruhů byl nesmírně intenzivní zážitek, bylo to neskutečné od začátku do konce. Dělo se tolik věcí, tolik zvratů...ani nevím, jak to všechno vyjádřit bez spoilerů. Při čtení se mnou cloumaly všemožné emoce. Ačkoli to celé bylo takové hořkosladké, místy až bolestné, je to neskutečný zážitek. Rozhodně jedna ze sérií, kterou s radostí doporučím komukoli jako opravdu kvalitní a komplexní dílo.

betule3

Na druhý díl havraních kruhů jsem se neskutečně těšila, protože Ódinovo dítě byla jedna z nejlepších fantasy knih, které jsem kdy četla. Vzhledem asi k půlročnímu odstupu prvního a druhého dílu mi chvíli trvalo, než jsem se pořádně začetla. Líbil se mi náš svět z pohledu fantasy hrdiny a celkový námět mi přijde velmi ojedinělý a nápaditý. O trošku víc mě asi bavily kapitoly z Ymslandy.
Abych to nějak shrnula - Plíseň mě bavila, ale na Ódinovo dítě nemá. Na Sílu se ale rozhodně těším. :)

Purple7

Asi "nejromantičtější" název knihy, který jsem kdy četla. :) Netuším, jestli se mi ta kniha líbila nebo ne. Očekávání jsem neměla velká. První díl se mi nelíbil a tento druhý má obecně nejnižší hodnocení. Do čtení knihy jsem se prakticky musela nutit, první část se táhla a pořád mi ta série nějak nesedí. Radši jsem si několik večerů za sebou pustila seriál, což není u mne zvykem. Ale nakonec ve výsledku za mě lepší než ta jednička, uvedu proč.
Náš svět mi vůbec nevadil, naopak mi vyhovoval, protože výrazně ubylo otazníků a nepřibylo tolik nových. Líbily se mi i některé autorčiny úvahy nad nelogičnostmi lidské činnosti. Nahlížet na náš svět očima nějakého fantasy stvoření z jiné dimense mě bavilo. Pár kapitol mi docela vyrazilo dech a já hltala stránku za stránkou s napětím, co bude dál. Ocenila jsem, že konec většiny kapitol přinesl něco, kvůli čemu tu knihu zkrátka neodložíte. Plíseň obsahuje dost nových informací a já ji proto nepovažuji za takový ten tuctový vycpávkový prostřední díl trilogie. Nejvíc mě ale dostalo to, kdo je matkou hlavní postavy, jakým způsobem byla Hirka zplozena. Prosím, kde tohle jinde najdete?! Už za ten nápad, za uvedení této problematiky v YA fantasy tleskám!

Marcel7

Dějově oproti prvnímu dílu (minimálně na začátku) lehce upadá. Nicméně mě strašně baví Hirčin pohled na náš moderní, uspěchaný, nemocný a plesnivý svět. Často se cítím jako Hirka a proto jsem se mohla hodně ztotožnit, byť pokrytecky bych se několika věcí nerada vzdávala. Hodně mi chyběla příroda z prvního dílu, přeci jen náš svět je ještě trochu zelený, ale právě to podporoval ten stesk po Ymslandě. Nakonec došlo k několika obratům a kniha dostala spád, který mě donutil shánět třetí díl po všech čertech (jelikož v Brně a internetových obchodech vyprodán). Stálo to za to? To si přečtěte ve třetím díle ;)

Jane007

Nemůžu hodnotit jinak. Už dlouho jsem nečetla tak dobrou knížku. Ani jsem ji nechtěla dočíst, teď nezbývá než čekat, až bude třetí díl vrácen do knihovny, abych si ho mohla přečíst i já????. Doporučuji

norská literatura unisex fantasy havrani

Siri Pettersen

Siri Pettersen