Plíseň

Představte si, že jste lovnou zvěří v neznámém světě. Ve světě lidí, který pomalu umírá. Ve světě, odkud pocházíte a kde jste doufali, že konečně naleznete domov. Jenže to jste se pořádně spletli. Hirka opustila Ymslandu, aby ji zachránila, a obětovala tak možnost být nablízku Rimemu, přestože po tom touží ze všeho nejvíc. Teď ji místo něj provázejí lovec nemrtvých a slepý. Boj o přežití není ovšem ničím ve srovnání s tím, co přijde, když Hirka pochopí, kým ve skutečnosti je a jakým nástrojem v mocenské hře se má stát. Původce plísně touží po tisíci letech konečně dosáhnout svobody. Svobody, kterou mu může dát pouze Hirka....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/324370/plisen-R9o-324370.jpg 4.3316

Havraní kruhy (2.)

Råta (2014)

Literatura světová, Fantasy
Vydáno:, Host

Kniha Plíseň

Anett17

Siri Pettersen opět ukázala, že píše naprosto čtivě a že má skvělou představivost. Od knihy nebylo možné se odtrhnout. I tenhle díl má neskutečně krásnou a zvrácenou obálku. Ale teď se vraťme k ději. Příběh se odehrává v našem světě, což je super, ale abych pravdu řekla daleko zajímavější to bylo v Ymslandě. Také mě velmi potěšilo, že Kuro nebyl jen taková přebytečná postava ( zvíře). Když jsem knihu začala číst, měla jsem obavy jestli jsem si zapamatovala všechny postavy a názvy, protože jsem Plíseň četla po nějaké době po Ódinově dítěti. Mé obavy se jako vždycky ukázaly zbytečné. Děj plyne a vy za chvíli zjistíte, že jste na konci. Knihu mohu za sebe jen a jen dopručit.

fifejda

Z knížky mám rozporuplné pocity. Její první polovinu jsem hltala, ale pak přišla bohužel ta druhá část. Plná krkolomných zvratů, které z Hirky udělaly superhrdinku a z největších záporáků naivní hlupáky, kteří se dají utáhnout na vařené nudli. Jediný, kdo držel formu byl Rime.
A nemůžu si odpustit SPOILER: Opravdu se postava Naiella musela tak odbýt? Jak už zde bylo zmíněno, většinu knihy prospí, projí nebo se jen naparuje. Hirka se za půl roku naučí dokonale jazyk (?!?) a jemu jazyková bariéra naprosto nevadí, jakož ho ani nenapadne si díky své krvi obstarat spojence sám, přitom ze začátku podniká krátké výlety na vlastní pěst. Oproti tomu postavu Stefana jsem milovala. Žádný neohrožený lovec, prostě smrtelník s chybami a člověk každým coulem. Kdo má pocit, že byl na Hirku moc starý, ať si knihu přečte ve svých 30 letech ;) A Graal? Takový hodný taťka.

Gwilwilethiel

Méně je někdy více. Alespoň podle mě. První kniha mi vyhovovala, jak autorka postupně popisovala její svět, akce také přicházela v určitých okamžicích tak, že na na mě hluboce působila. Ve druhé knize toho na mě bylo trochu moc. Ráda při čtení ztrácím půdu pod nohama, ale né celou dobu. Všechno bylo nějak zrychlené, namačkané na sobě...
Zasazení příběhu do našeho světa dobře, Hirčiny postřehy jsou zajímavé a milé, ale mně to moc nesedlo :/ U fantasy žánru se ráda toulám po jiných světech.

Je to však jen můj pocit, kniha je jinak skvělá a nese v sobě důležité poselství! :)

SPOILER!
Co však šlo mimo mé chápání bylo chování některých postav...Stefan mi hrozně nesedl a nerozumím, co Siri zamýšlela tím čímsi mezi ním a Hirkou. A mrzí mě, jak je zazděný Naiell. Přijde mi, že jako postava měl potenciál být mnohem zajímavější...místo toho snad půlku knihy mlaskajíc si prospal. Nebo ho Hirka nechala někde se Stefanem. Možná jsem čekala, že bude trochu víc jako...jako Kuro. A Graal se mi pořád nezdá :D...nějak rychle si získal všechnu důvěru. A Rime a Hirka? Inu, rozhodně se dostávájí do situací, ve kerých se nemůžou chovat tak, jako dříve, ale stejně na mě byly některé pasáže příliš vyhrocené...
konec spoileru
Kniha mě trošku zchladila po tom nadšení z prvního dílu. Vidím to na kratičkou přestávku, než se pustím do třetí knihy.

Mitculka

Mám pocit, že 5 hvězd nestačí. 2. díl Havraních kruhů byl nesmírně intenzivní zážitek, bylo to neskutečné od začátku do konce. Dělo se tolik věcí, tolik zvratů...ani nevím, jak to všechno vyjádřit bez spoilerů. Při čtení se mnou cloumaly všemožné emoce. Ačkoli to celé bylo takové hořkosladké, místy až bolestné, je to neskutečný zážitek. Rozhodně jedna ze sérií, kterou s radostí doporučím komukoli jako opravdu kvalitní a komplexní dílo.

betule3

Na druhý díl havraních kruhů jsem se neskutečně těšila, protože Ódinovo dítě byla jedna z nejlepších fantasy knih, které jsem kdy četla. Vzhledem asi k půlročnímu odstupu prvního a druhého dílu mi chvíli trvalo, než jsem se pořádně začetla. Líbil se mi náš svět z pohledu fantasy hrdiny a celkový námět mi přijde velmi ojedinělý a nápaditý. O trošku víc mě asi bavily kapitoly z Ymslandy.
Abych to nějak shrnula - Plíseň mě bavila, ale na Ódinovo dítě nemá. Na Sílu se ale rozhodně těším. :)

Purple7

Asi "nejromantičtější" název knihy, který jsem kdy četla. :) Netuším, jestli se mi ta kniha líbila nebo ne. Očekávání jsem neměla velká. První díl se mi nelíbil a tento druhý má obecně nejnižší hodnocení. Do čtení knihy jsem se prakticky musela nutit, první část se táhla a pořád mi ta série nějak nesedí. Radši jsem si několik večerů za sebou pustila seriál, což není u mne zvykem. Ale nakonec ve výsledku za mě lepší než ta jednička, uvedu proč.
Náš svět mi vůbec nevadil, naopak mi vyhovoval, protože výrazně ubylo otazníků a nepřibylo tolik nových. Líbily se mi i některé autorčiny úvahy nad nelogičnostmi lidské činnosti. Nahlížet na náš svět očima nějakého fantasy stvoření z jiné dimense mě bavilo. Pár kapitol mi docela vyrazilo dech a já hltala stránku za stránkou s napětím, co bude dál. Ocenila jsem, že konec většiny kapitol přinesl něco, kvůli čemu tu knihu zkrátka neodložíte. Plíseň obsahuje dost nových informací a já ji proto nepovažuji za takový ten tuctový vycpávkový prostřední díl trilogie. Nejvíc mě ale dostalo to, kdo je matkou hlavní postavy, jakým způsobem byla Hirka zplozena. Prosím, kde tohle jinde najdete?! Už za ten nápad, za uvedení této problematiky v YA fantasy tleskám!

Marcel7

Dějově oproti prvnímu dílu (minimálně na začátku) lehce upadá. Nicméně mě strašně baví Hirčin pohled na náš moderní, uspěchaný, nemocný a plesnivý svět. Často se cítím jako Hirka a proto jsem se mohla hodně ztotožnit, byť pokrytecky bych se několika věcí nerada vzdávala. Hodně mi chyběla příroda z prvního dílu, přeci jen náš svět je ještě trochu zelený, ale právě to podporoval ten stesk po Ymslandě. Nakonec došlo k několika obratům a kniha dostala spád, který mě donutil shánět třetí díl po všech čertech (jelikož v Brně a internetových obchodech vyprodán). Stálo to za to? To si přečtěte ve třetím díle ;)

Jane007

Nemůžu hodnotit jinak. Už dlouho jsem nečetla tak dobrou knížku. Ani jsem ji nechtěla dočíst, teď nezbývá než čekat, až bude třetí díl vrácen do knihovny, abych si ho mohla přečíst i já????. Doporučuji

ahomonicky

Po prvnim dile zklamani. Musim uznat, ze jsem cekala víc. Dej me neupoutal, ale zase osvetluje spoustu otazek, ktere jsem si kladla. Beru to jako takovy vsuvkovy dil. Doufam, ze me posledni dil nezklame. Serie ma obrovsky potencial. Autorka plytvala slovy...
A chybel mi tam Rime s Hirkou. :(
SPOILER: nevim co si mam o Hirce s Rimem myslet. Ani o jejim otci. Trochu se obavam, kam az je zlost, chtic po moci a pomste a laska zavede. Bojim se jejich padu...

Evcakop
30.12.2018

Po prvním dílu, který se mi velmi líbil, je Plíseň pro mě zklamáním a zatím proto nemám v plánu číst třetí díl. Nelíbilo se mi odehrávání děje v reálném světě. A závěr byl taky nic moc.

jmn7053
14.12.2018

Je to stále úchvatné! Známé postavy se krásně vyvíjí a mění se dle situací; ty nové učarovávají svým propracováním.
Akci z prvního dílu vystřídalo hluboké zamyšlení, které jde cítit z každé stránky knihy, z každého vytištěného řádku. Plíseň je skutečně o plísni, a bolí to. Bolí to někde hluboko na duši, která cítí všechno to špatné na našem světě.

jana4920
30.10.2018

Přiblížení světa lidí už nebylo tak záživné jako první díl. Rime už mě začal celkem dost štvát a zmizelo dost postav z prvního dílu. Počtení dobré, ale jednu hvězdičku musím ubrat.

SlamLenka
28.08.2018

Parádní vykreslení světa lidí - nic nemá chuť, všechno umírá... A jsem ráda, že tím autorka zároveň trochu apeluje na současnou společnost.
Druhý díl mě chytil dokonce i víc, než první, a to asi i tou blízkostí něčeho reálného, přitom zároveň kniha dál zachovává mnohá tajemství a odpovědi servíruje jen pomalu a po kouscích.
Zklamalo mě, k čemu se uchýlil Rime, ale tomu zoufalství, které ho k tomu vedlo, rozumím. Jsem zvědavá, jak to s nimi dopadne - fandím jim!

Jonny
26.08.2018

Nejsem tak nadšený jako z prvního dílu.

Mrzí mě, kolik událostí a postav se s druhým dílem vytratilo. Co Vetle a Ramoja?
A neskutečně mě štve Rimeho nerozvaha a impulzivnost (a přitom tolik věcí promyslel a prohlédl).

Co mi zbývá jiného, než se vrhnout na třetí díl a doufat, že Rime přijde k rozumu a že Siri všechno napraví.

Dominika13
21.08.2018

Hezké pokračování prvního dílu. Z počátku sice trošku nudné, ale rychle se vše rozjelo. Posléze jsem knihu projela s daleko větší rychlostí, než jsem chtěla. Srovnání našeho světa (plného zkaženosti) s Hirčiným (krásným a svěžím) nebylo sice žádné překvapení, jelikož málokdy je náš svět stavěn v pozitivním světle.. Ale zápletka a spoustu fantasy "věcí" a schopností oceňuji. Úžasné popisy pro mou fantazii, dokázala jsem si vše barvitě představit!

Tucaka
06.08.2018

Rozhodně lepší než první díl. Nejvíce mě nadchl Hirčin pohled na náš svět: ''Jablko, které nikdy neumírá, otrávená voda, svět bez zvířat, umírající svět''. Celkový sled událostí mě trochu zamotal hlavu, nevím jak Hirka, ale já i přese vše Gralovi nevěřím. Těším se na další a poslední díl.

Týnka2819
01.08.2018

Co dodat? Zatím nejlepší fantasy triologie, na kterou jsem kdy narazila, jen těžko ji něco předčí! Doporučuji... doporučuji ... doporučuji!

DarkLady
28.07.2018

3,5

Ano, i u tohoto dílu se ukazuje, že se autorka inspirovala Twilight...

E.lisabeth
27.07.2018

Já nevím , nějak mě tenhle díl nebavil. Abych nenapsala nějaký spoiler...tak svět ve kterém je zde Hirka, byl pro mě moc obyčejný a nezajímavý. Vždycky jsem se těšila na Rimeho kapitoly a na to co se děje v Ymslandě. Každopádně jdu se hnedka vrhnout na další díl, jsem zvědavá jak tohle vlastně dopadne.

Velké plus za Voynichův rukopis, tahle zmínka a účel knihy mě v příběhu strašně potěšily. Autorka nápad skvěle zapracovala...apropo...víte, že rukopis možná pochází z Čech?:)

P-puma-
17.07.2018

Přiznám se že mě druhý díl překvapil. Narozdil od prvního dílu, se tady objevili napínavé části a konečně jsem se nemohla dočkat dalších stránek. Hirka se stává čím dál víc zajímavější postavou. Bohužel mě Rime trochu zklamal. Takže hurá na velké finále ☺️

Lethania
25.06.2018

Druhý díl byl trochu slabší, ale pořád jde o parádní fantasy. Hlavní hrdinové jsou mi velmi sympatiční. Už se těším na závěrečný díl.

Knihomolkajá
22.06.2018

Skvělé, jako minulý díl, až na těch pár chybiček, které jsou ale v celku pochopitelné. Rimeho dějová linka mě spíše zklamala, což bylo ale očekávatelné, když jsem toho kluka neměla ráda již v prvním díle. Hirce ke konci knihy bohužel nějak moc stouplo sebevědomí a bratři měli na to, že se na světě nacházeli již pár tisícovek let, v celku málo rozumu. Nějak se mi nechce věřit, že by je šestnáctiletá puberťačka dokázala takto přechytračit.
Kniha je ale jinak velmi dobrá a vyhodnocuji jí, jako jednu z nejlepších fantasy trilogií vůbec.

Anluck
14.05.2018

Tuhle knížku můžu jen doporučit. Moc se mi líbila. Jedna z nejlepších sérií fantasy co jsem četla.

AjťačkaTýnka
28.04.2018

Příběhu dávám *****, což je víc, než prvnímu dílu. Celkově byla kniha skvělá - oceňuji opět perfektní propletenost dvou dějovývch linek hlavních postav - Hirky a Rima. Vlastnosti, které jim autorka nyní napsala, jsou opravdu dobře sladěné a když už si člověk myslí, že jednoho nebo druhého dobře zná, přijde nějaké překvapení SPOILER!!!!! (to, že měl Rime Hirku opravdu moc rád, jsme věděli. Ale že až tak, že kvůli tomu přijal zobák? No to mě podrž!). KONEC SPOILERU!!! Během čtení jsem se několikrát nachytala u přemýšlení o tom, jak málo vlastně Hirce v úplně novém světě stačilo a nad čím vším se stihla podivovat. Donutilo mě to přemýšlet také nad tím, co mám já v životě navíc a můžu to oželet, pomoci Zemi, aby neumírala tak rychle (například omezení plastů, o kterých autorka v knize naprosto právem říká, že jsou mrtvý/neživý materiál). Velmi se mi líbilo, jak se Hirka, resp. autorka knihy, podivovala nad vším, co je pro obyvatele Země úplně běžné, normální, samozřejmé. Příběh se četl sám, stránky ubíhaly velmi rychle a nebylo třeba se do čtení přemlouvat (jako tomu bylo v mém případě u prvního dílu).
Jediná věc, která mě naštvala, byla již níže zmíněná nedokonalost situace cizí holka z jiného světa vs. nový svět. Jak je možné, aby po Zemi pobíhala přes půl roku celkem výrazná holka a nikdo si nevšiml její odlišnosti? Nikdo se nezaměřil, že nemá CPR a doklady? K zamyšlení...

MishRarach
17.04.2018

Upřímně jsem se zdráhala, co se týče hodnocení prvních dvou dílů, protože je v mých očích absolutně zastínil díl třetí. Něco se ale téhle sérii nedá odepřít, vývoj hlavních postav je prostě jeden z nejlepších, jakých jsem v knihách zatím zažila.. A to nemluvím ani o tom, kolikrát jsem byla něčím překvapená, což už je opravdu umění potom, kolik jsem toho přečetla. A to, že si jednou myslíte, že už v tom máte jasno, ale pak se ukáží další skutečnosti, které vaším přesvědčením zatočí, je na tom asi to nejlepší..

KerolWH
15.04.2018

Jo, tohle byl ale jiný kalibr. Po ne úplně příjemném začátku a prvním dílu, který mi dělal obrovské problémy, do této knihy jsem začetla, jako když horký nůž krájí máslo. Prostě snadno. A KUPODIVU jsem byla neuvěřitelně zklamaná, když jsem knihu dočítala a i při vědomí, že mě čeká ještě díl třetí, chtěla bych se vrátit do chvíle, kdy jsem tento druhý díl otevírala a začítala se. Hirka mi připadala už opravdu jako hrdinka, která má i nějakou tu ženskost a Rimeho zoufalý pokus dostat se k Hirce byl až, řekla bych PSYCHO. Za to zápletka ohledně bratrů mě bavila moc.
Podle mě nejlepší díl této trilogie.

terka98
14.04.2018

I přes fakt, že se jednalo o druhý díl, příběh byl vydařený. Ale nějaké ty mouchy to z mé strany přeci jen mělo. Trochu mne překvapilo, že jsem se ze začátku v lidském světě moc nechytala. A že dívka bez jakékoliv identifikace si tam mohla jen tak chodit po městě a všem to bylo jedno. Rimeho příběh pro mě byl více povedený. I přes pokus vymazat veškeré intriky a podvody, zde vidíme, že to tak jednoduché není. Celkově se již velmi těším, jak příběh dopadne.

Kakiko
31.03.2018

No, co k tomu říct. Na jednu stranu se mi vážně líbí, jak autorka píše, dokáže udržet moji pozornost a čtení mě jednoduše baví, ale pak jsou zde věci, které se mi na příběhu nelíbily.
Na lidský svět jsem si chvíli zvykala, ale ve finále se mi ten nápad zalíbil, akorát mi tam něco nesedělo. Třeba to, že se Hirka dokázala za tak krátkou dobu naučit jazyk, že neviděla žádné zvíře a že se moc lidí nepozastavilo nad tím, že holka je jednoduše dost mimo, protože je z jiného světa.
S novým dílem přišly samozřejmě i nové postavy. Stefan byl nešťastná postava a vůbec netuším, jak se někdo takový mohl živit jako lovec. Chováním vůbec neodpovídal svému údajnému věku. Spíš mi přišel jako puberťák, kterému dal někdo do ruky zbraň a učinil ho svou loutkou, což nezvládal. Graal a Naeill, dva bratři, staří tisíce let, o kterých by si člověk myslel, že už pobrali trochu toho rozumu, ale je to Hirka, kdo je navádí na správnou cestu nebo si s nimi hraje, aniž by jim něco došlo. Kdyby autorka ubrala trochu Hirce a naopak přidala něco málo jiným postavám, příběh by působil věrohodněji. Pak to totiž dopadne tak, že Hirka je ta nejlepší, ta, co všechny, všechno vždycky zachrání a má plány a nápady, které ostatní nejsou schopni vymyslet.
Nejvíc se mi líbila Rimeho linka, ta mě vážně bavila do té doby, než začal s otravnými kecy, které si neodpustila ani Hirka, aneb: Ublížíš jí a zabiju tě. Jednoduše řečeno, láska v téhle knize hory (nebo lépe řečeno světy?) přenáší.
Ale i přesto knihu hodnotím celkem kladně a na další díl jsem zvědavá.

Alee
19.03.2018

Je to vážně dobré a to i přesto, že se jedná o druhý díl trilogie. Má to spád, napětí, zvraty, originalitu, charismatické hrdiny a záporáky. Kniha dokáže překvapit, dovést k zamyšlení a především vás nutí číst a číst. Líbí se mi, že autorka se nebojí podkopávat nohy sama sobě, protože v tomto díle z velké části popřela to, co jsme se dozvěděli v díle prvním. Ale je vidět, že ví co dělá, že celá série je promyšlená jako celek a nás čeká epické finále. Protože si ani netroufnu odhadovat, jak tohle skončí.

Nifredil
18.03.2018

Přiznám se, že kdybych tady nečetla některé komentáře s tím, že stojí za to přečíst celou trilogii, asi bych to odložila. Má to neduhy prodstředních dílů. Spousta věcí je řečeno, ale nevyřešena, hrdinové udělali rozhodnutí a nevíme, kam povedou... a právě proto budu hodnotit teprve až dočte celou trilogii, každopádně jedna věc je jistá: jednička je perfektně propracovaná, má skvělý je nápad využít severské prvky, je to nový svět s vlastními zákonitostmi, dvojce myslím škodí přenesení do našeho světa. Všechno to skvělé z jedničky najednou prostě nefunguje a já si vzpomněla na Gaimana, který umí psát fantastické příběhy z našeho světa. Tohle se mu v něčem podobá, ale tak dobré to prostě není. Uvidíme, jak závěrečný díl, věřím, že spoustu toho, co není jasné vysvětlí a příběh uzavře.

norská literatura unisex

Siri Pettersen