Tisíce planoucích sluncí

Marjam je pouhých patnáct let, když ji pošlou do Kábulu, aby se provdala za pětačtyřicetiletého Rašída. O necelých dvacet let později vyroste mezi Marjam a dospívající dívkou Lajlou ze sousedství silné pouto podobné vztahu matky s dcerou. Když se dostane k moci Tálibán, už tak neutěšený život se promění v zoufalý boj s hladem, krutostí a neustálým strachem. Láska však dokáže člověka pohnout k nečekaným skutkům a překvapivým hrdinstvím překonat i nesmírně bolestivé překážky. Druhý román Khaleda Hosseiniho přijalo světové publikum neméně příznivě než autorovu veleúspěšnou prvotinu Lovec draků....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/2292/big_tisice-planoucich-sl-2292.jpg 4.71776

Vydáno: , Leda, Rozmluvy

A Thousand Splendid Suns, 2007

Kniha Tisíce planoucích sluncí

Aziza23

Ďalší neuveriteľne silný príbeh od Hosseiniho, ktorý môžem len odporúčať. Realistický, drsný, smutný, dojímavý a v neposlednom rade krásny.

lucifess

Kniha byla poměrně drsná. To jak se "běžně" chovají muži k ženám, ženy nemají naprosto žádná práva, ani názor. Jsou kusem majetku, manželova majetku. Nejen Marjam a Lajla nemají na růžích ustláno, Marjam je mi líto nejvíc. Je zde hodně výrazů a zvyků z islámského světa, někdy jsem se až trochu ztrácela. A jako Evropanka, kdy nejsem vychovávaná ve víře jsou pro mě některé věci špatně pochopitelné a smutné.

Teraesa

Bolesť, ktorá preniká skrze celým príbehom, zapríčiňuje to, že o tejto knihe sa nedá siahodlho rozprávať. Hlavne preto, lebo ilustruje život, ktorý je pre nás, Európanov, veľmi ťažko pochopiteľný.
Preto, rovnako ako aj pri Majstrovi šarkanov, čitateľ sa musí sám previesť cez ťažké situácie ľudí, pre ktorých sa slovo 'vojna' dostalo do každodenného slovníka.

huhuhu

Nečekala jsem, že to bude tak kruté... Samotné téma domácího násilí se pochopitelně netýká jen Afghánistánu (a dít se může i mezi partnery, kteří se brali zcela dobrovolně a z lásky), ale specifické bylo, že v daných společenských podmínkách (kdy žena nemůže ani sama na ulici) pro Marjam a Lajlu nebylo z té situace úniku a vyústění příběhu bylo vlastně jediným možným "řešením"... Jinak mě zaujaly i politické události a změny režimů, se kterými autor čtenáře na pozadí příběhu nenásilně seznamuje.

akynom22

Tato kniha je pro mě TOP bestseller! Skvělé napsaný příběh se silnými emocemi. Kniha vás nutí stále o lidech vystupujících v příběhu přemýšlet a o tom že vše bylo a možná ještě je stále možné. Je téměř nemožné knihu a příběhy v ní popsané dostat z hlavy.

Aquagirl

Měla jsem tuhle knihu dlouho na svém seznamu a pořád jsem se k ní nemohla dostat. A když jsem si ji konečně přečetla nemohla jsem na ni dlouho přestat myslet. Je to strašně smutné a pořád aktuální, v téhle době ještě víc... Kniha ve mě vzbudila hodně pocitů, ani je neumím popsat.

Kacatko86

Kniha ve mě stále doznívají a rezonuje. Silný příběh, napsaný bez zbytečného patosu. Příběh dvou žen, jejich dětství, dospívání i dospělost, jejich postavení ve společnosti, to vše na pozadí desetiletí válek a bojů v Afghánistánu. Bohužel, stále aktuální téma, které nebere konce a pro nás pro Evropany mnohdy nepředstavitelné, že něco takového se ve světě stále děje. Celý příběh byl dechberoucí! Překvapivé pro mě bylo poznání, že pro ženy a vlastně nejen pro ně by byl komunistický režim lepší než nastolený islám pod taktovkou Talibanu.
Autor píše skvěle, dokáže krásně popsat, přiblížit téma a vtáhnout do děje i prostředí. Určitě ještě vyhledám jeho další knihy.

eva1984
29.11.2021

smutne, ale stale aktualni cteni