Tisíce planoucích sluncí

Tisíce planoucích sluncí

Marjam je pouhých patnáct let, když ji pošlou do Kábulu, aby se provdala za pětačtyřicetiletého Rašída. O necelých dvacet let později vyroste mezi Marjam a dospívající dívkou Lajlou ze sousedství silné pouto podobné vztahu matky s dcerou. Když se dostane k moci Tálibán, už tak neutěšený život se promění v zoufalý boj s hladem, krutostí a neustálým strachem. Láska však dokáže člověka pohnout k nečekaným skutkům a překvapivým hrdinstvím překonat i nesmírně bolestivé překážky. Druhý román Khaleda Hosseiniho přijalo světové publikum neméně příznivě než autorovu veleúspěšnou prvotinu Lovec draků. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/2292/tisice-planoucich-sl-2292.jpg 4.71015

A Thousand Splendid Suns (2007)

Vydáno:, Leda, Rozmluvy

Klára2216

Tahle kniha je mým prvním setkáním s autorem a také první kniha s tématem arabského světa. Vždy jsem se tak trochu takovým knihám vyhýbala, ale dostala jsem se k ní na doporučení a pustila se do ní. Musím říct, že mě naprosto uchvátila. Hosseini je fantastický vypravěč a kniha mě vtáhla do děje. Takže děkuji člověku, co mě knihu doporučil a děkuji autorovi za obohacení v tomto tématu. Skvělá kniha.

lucik2773

První kniha, kterou jsem od Khaleda četla a musela jsem si půjčit další :) Tohle téma mnou vždy dokáže otřást a pořád o tom všechno nevím.

MOu598

Četla jsem v červnu 2016. Podle mých poznámek:
n-a doporučení čtenářky v mém ěku jsem si půjčila v knihovně.
Jako krásná literatura nic moc, jako dokumentární literatura pěkné, zajímavé postřehy ze zajímavého prostředí.

malí

Kniha poučná, dozvíte se např. co je džihád nebo jak přišel Tálibán k moci a to vše na základě docela silného příběhu dvou žen. Mám ráda knihy/filmy, které mě vyburcují zjistit si více informací - knihy Khaleda Hosseiniho to dokázaly.

Edona

Je to moje první knížka z prostředí arabského světa a musím říct, že jsem určitě nesáhla vedle. Hosseini je poutavý vypravěč, příběh je oslnivý a dojímavý. Při čtení, můžeme jen a jen děkovat za to, kde a kdy jsme se narodili. I když se jedná o fikci, člověk si palčivě uvědomuje, že skutečnost se mnohdy neliší a může být i daleko horší. Knihu určitě doporučuji k přečtení, k rozšíření obzorů.

Tyet

Druhá kniha Khaleda Hosseiniho, která se mi dostala do rukou. První byl Lovec draků, který mě hodně zasáhl a dlouho to bolelo. Tahle knížka je opět z Afghánistánu, děj se odehrává v době, kdy zemi okupují sovětské jednotky a později ji ovládne Tálibán.
I když obálka, použitý font a snad i název knihy mohou vyvolat dojem, že jde o červenou knihovnu, nic není vzdálenější pravdě. Jde o krutý příběh, který však nepostrádá naději. Přivedl mě k myšlence, zda se tisíciletá vláda principu jang nechýlí ke konci. Bylo by na čase.
Název románu pochází z básně Sáiba Tabrízího, perského básníka ze 17. století:
Nedopočítáš se měsíců,
které na jeho střechách pableskují,
ani tisíců planoucích sluncí,
jež kábulské zdi ukrývají.

DeniseMarini

Kniha vyvolává mráz po zádech, silný a poutavý příběh. Autor opět nezklamal.

havranice

Silně tragicky odvyprávěný příběh žen z islámského světa, bolestný, krutý, plný nespravedlností, toho trápení je tam opravdu hodně a člověk si od něj v knize prostě neodpočine...Světlým bodem je přátelství těch dvou žen. Moc se mi také líbilo (stejně jako v Lovci draků), že příběh začíná detailním popisem dětství hlavní postavy - díky tomu postava pro mě získá hloubku, komplexnost, charakterovou prokreslenost a celkovou pochopitelnost motivů a jednání. Hodnotím plným počtem. Není to ale kniha, kterou bych si chtěla přečíst podruhé - nechci tím znovu emočně procházet, jednou to stačilo, a navíc ani nemám dojem, že by v tom napodruhé bylo co nového objevovat. Vše, co chtěl příběh říct, vám podle mě prostě po prvním přečtení řekne - proto chápu, že někdo vysoké hodnocení třeba nedá. Také mám už dlouho doma autorovu 3. knihu "A hory odpověděly" a uvědomila jsem si, že se mi do ní prostě zatím nechce - tuším, že to bude zase další emoční ždímačka, a to já sice můžu, ale přeci jen jednou za čas. Ale ani tak kvůli tomu hodnocení snižovat nebudu.

mirunda

Nemůžu jinak, než dát plný počet hvězdiček. Příběh dvou žen mě uchvátil, hrůzy války takhle popsané mě děsily. Hlavně chování některých mužů k ženám. Na konci jsem už při čtení plakala, tak hluboce mě tato kniha zasáhla ...

Klára90

Kniha s velmi silným příběhem, na kterém je nejsmutnější to, že pro většinu tamních žen je reálný. Pro mě něco nepředstavitelného, běhal mi z toho mráz po zádech. Konec mě dojal.

akdar72

Je to možné, je to i teď ..... hrůza, to přece nechceme mít v Evropě..... Tam to bohužel nezměníme...

ivusse

Silný, poutavý příběh plný slz a smutku, ale také radosti a nadějí...

Lemurka

Nejlepší autorova kniha. Smutný, drsný, neuvěřitelný život afgánských žen. Mnohokrát při čtení jsem si říkala "to snad není možný", běhal mi mrát po zádech z toho, jak to mají ženy těžký .... Knihu by si měl přečít každý, aby si uvědomil, že se tu vlastně máme dobře ...

PetullaN

Nekolik knih s touto tematikou jsem cetla, tato z nich vsak byla diky vypravecskemu talentu autora nejlepsi. Velmi silny pribeh a na pozadi moderni afghanske dejiny. Za me palec nahoru.

Padrn

Ještě to rozdýchávám po přečtení a ztěží hledám slova. Neuvěřitelná knížka, neuvěřitelná zkušenost. Je to nepředstavitelné, jakým způsobem mohou, nebo spíše musí lidé v dnešní době někde žít. Pracuji ve firmě, kde se setkáváme s kolegy z Indie, Číny, Mexika a řady dalších zemí, a vím, jak podobní si lidé na celém světě jsou. Proto se mě tato kniha nesmírně dotkla.
Jsem z generace postižené děsivými filmy a knihami z 2. světové války a o koncentračních táborech mám občas noční můry. Ale toto byl dnešek. Navíc pod dohledem sovětů, ke kterým jsme tehdy patřili i my, a později pro změnu Američanů, ke kterým jsme se zase v této době také hlásili. Obávám se, že i přes všechny argumenty, jak málo toho ve skutecnosti ovlivňujeme, se nedá kompletně odmítnout i naše odpovědnost.
Lidé by si to měli alespoň přečíst.

Mia77

Teda jsem ráda, že jsem občanka ČR. Máme to tady o dost jednodušší a řešíme většinou malé problémy. Z této oblasti jsem už pár knih přečetla, ale vždy toto téma ohromí, ženy v těchto zemí jsou většinou velmi silné osobnosti. Přečtěte a porozumíte.

Gretka66

Kniha na kterou se nezapomíná .

jan6775

kniha s velkým V

jindriskamalovc

Knihu, kterou moc doporučuji, byla úžasná ....

Monini

Nelze popsat slovy, jak je tato kniha úžasná, to se musí přečíst, to se musí zažít, prožít s hlavními hrdinkami jejich život, naslouchat jejich touhám a prožívat s nimi jejich utrpení. Khaled Hosseini dokázal napsat knihu, která vás vtáhne do děje už na prvních stranách a svým strhujícím tempem a neuvěřitelně skvělým stylem psaní vás donutí číst klidně celou noc. Rozervalo mi to srdce, poslední kapitolu jsem celou probrečela. Neváhejte a čtěte!

Marcela03

Nemám slov! Půjčila si ji ode mne učitelka, řekla že je úžasná.

Padfoot
30.12.2016

Moderní dějiny Afghánistánu v kostce. Do toho příběh Lajlí a Madžnúna. Konečně jsem pochopila spoustu věcí. Třeba jaký je rozdíl mezi Tálibánem, mudžáhidy a Al-káidou. Nebo jakou roli v tom všem hraje Amerika. Taky se mi vyjasnila spousta věcí ohledně současné situace. Další z knih, po které mám opravdu chuť zavolat autorovi a pozvat ho na kafe. Podle toho se prý pozná, že je kniha vážně dobrá. Takže tahle je.
Lajla a Tárik jsou samozřejmě taky skvělí. Kluka, co si sundá umělou nohu, aby mohl seřezat kluka, co mu prudí do holky – takového je potřeba se držet.

evonra
20.12.2016

Krásná kniha. I když smutná a občas jsem ji musela odložit a rozdýchat.
Měl by si ji přečíst každý, aby si srovnal priority dnešní doby a byl šťastný tam, kde žije.

Alaglesia
14.12.2016

Tahle kniha se mi dostala do ruky náhodou na doporučení kolegyně z práce. Autor mě svým barvitým vyprávěním okamžitě vtáhl do děje. Vzhledem k tomu, že jsem nevěděla, co se mi dostalo do ruky, neustále jsem si myslela, že to bude oddechová četba. Rány osudu, které utrpěly hlavní hrdinky mi doslova rvaly srdce a nejedna slza mi při čtení ukápla. Vřele doporučuji.

Zoombyk
24.11.2016

Když jsem po té knize sáhl, tak jsem se trochu bál, aby to nebylo moc "dívčí čtení", ale jak jsem byl překvapen! Pro mě jedna z nejlepších knih, co jsem dosud četl, možná dokonce ta nejlepší...

niknikita
19.10.2016

Tisíce planoucích sluncí je jedna z knih,kde je každá věta důležitá.Nádherný, strhující a mrazivý příběh o lidské odvaze v místech, kde bychom se nechtěli narodit a ještě teď mám husí kůži, když si to uvědomím.

pomero
19.10.2016

Při čtení téhle knihy se nelze ubránit emocím. Od začátku do konce máte pocit, že tam jste s nimi. Prožíváte životy dvou afgánských žen se všemi hrůzami, které k nim patří.
Už dlouho jsem nečetla něco tak autenticky a sugestivně podané. Místy čtení doslova bolí, jindy zase dojímá. Každopádně tuto knihu vřele doporučuji všem, kdo si myslí, že lidi z válečných oblastí utíkají pro nic a za nic.

janasim
10.10.2016

Co dodat,přiběh,jenž vás pohlti a diky,kteremu jste rádi,že žijete tam,kde žijete (alespoň někteří).

Limuzak
03.10.2016

Nádherná kniha. Vřele doporučuji

homat
21.09.2016

Klobouk dolů, pane Hosseini, famózním způsobem dokážete vyvolat emoce! Čtenář je napnutý až do samotného konce a odložit knihu se mu nechce. Počítám, že musíte být citlivý člověk, a že v některých pasáží se Vám dělalo možná až nevolno. Krutost podmínek v těchto světech, pro nás lidi z míru vyrostlých a naštěstí v něm i žijících, je srdce rvoucí. Děkuji Vám za zážitek, poučení, emoce, kterou mně Vaše kniha přinesla.