Jak zabránit klimatické katastrofě

Řešení, která máme, a průlomy, které potřebujeme. Bill Gates není klimatologem – a přece je to ideální autor knihy o tom, jak zabránit klimatické katastrofě. Tento multimilionář, filantrop a milovník vědy investuje už léta do výzkumu zaměřeného na redukci skleníkových plynů; setkává se kvůli tomu s předními světovými vědci i politiky a do celé problematiky nahlédl jako málokdo. Ve své knize předkládá radikální, ale důkladně podloženou tezi: Pro zachování stávajícího stavu přírody a života na Zemi nestačí zastavit nárůst emisí, ani je o něco snížit. Je nutné dostat emise na nulu. Zní to nereálně? Gatesovo hlavní poselství vás možná překvapí ještě víc: Dokážeme to. Gates otevřeně přiznává, že vědecké poznání má své limity. Přesto v knize dokáže objasnit hlavní mechanismy probíhající klimatické změny a určit, nakolik se na ní podílí různé aspekty lidské činnosti jako doprava (spoiler: vlastně ne až tak příliš), zemědělství nebo stavebnictví. K tolik potřebnému obratu však nepostačí pouhé uskromňování – vždyť i celosvětová pandemie covidu-19 nedokázala emise snížit o víc než 5 %. Gates proto dává nahlédnout do aktuálních výhledů technologického výzkumu, od alternativních zdrojů energie až po metody zachycování emisí v atmosféře. Nabízí návod na to, jak se k této mimořádné výzvě účinně postavit na všech úrovních – osobní i politické, a jak o ní diskutovat. Sebekriticky se nevyhýbá ani otázce své vlastní uhlíkové stopy a vysvětluje, jak se ji snaží odčinit. Tato kniha je nejen pro ty, kdo trpí enviromentální úzkostí, ale pro nás pro všechny. Transformujeme-li náš způsob života, práce a podnikání, zvládneme to: zabráníme klimatické katastrofě....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/471619/big_jak-zabranit-klimaticke-katastrofe--5Vc-471619.jpeg 3.717
Literatura světová, Fejetony, eseje, Ekologie, živ. prostředí

Vydáno: , Jan Melvil

How to Avoid a Climate Disaster, 2021

Kniha Jak zabránit klimatické katastrofě

JajaCZ
16. listopadu

Kniha ma bavila a zažila som si i navzdory domnení, že o danej problematike viem už veľa, nejaké WOW momenty. Určité pasáže knihy sú i ľahko vtipné, prekvapí vás nadšenie autora pre technické inovácie a výnálezy. I napriek tomu, že mi Bill svojimi podnikateľskými praktikami, či montovaním sa do niečoho, čo nie je jeho obor, nie je príliš sympatický, musím uznať, že kniha obsahuje nápady, myšlineky, úvahy, nad ktorými sa stojí zamyslieť. Veľké + dávam za čtivosť a možno tú jednu hviezdčku uberám za to, že sa ani raz nespomenulo to, že my ako ľudstvo sme sa stali až prílišní konzumenti bez rozmyslu. Že síce cesta za nulou je možná, no mali by sme upustiť od prílišného materiálna a viac budovať svoje vzťahy, zážitky, služby a nie svoje šťastie stavať na vlastnení hord oblečenia, kabeliek a serepetičiek, ktorými lepíme prázdnotu a smútok, ktorú pociťujeme po ťažkom dni. Chýbali mi i nejaké inovácie alebo nápady v oblasti obalového materiálu. Predsa cesta za nulou nebude možná, ak sa nebude riešiť i odpad samotný.

Razič

Vlastně netuším, kolik hvězdiček bych měl dát. Jako shrnutí myšlenek dobrý. Že by se to dobře četlo, to ne.

whack

Mnohí Gatesove riešenia považujú za realistické, čo je samozrejme pozitívum a môže aj to prispieť k osvete v oblasti klimatickej krízy. No ja som mal z tejto knihy taký pocit, že ide v súlade s určitými opatreniami skôr o adaptovanie sa na klimatickú zmenu, než na rázne kroky proti nej. Je to ten greenwashing, na ktorý upozorňuje vo svojich knihách klimatický aktivista Graeme Maxton. Namiesto urgencií k limitovaniu nadmernej výroby a spotreby Gates hovorí presne opačne - vraj všetko, čo robíme, môžeme robiť naďalej, navyše vraj výrobu musíme ešte niekoľkonásobne zvýšiť - ale musíme to všetko robiť "na zeleno". My robiť musíme "na zeleno", no zároveň aj všetko redukovať, limitovať, obmedzovať ako sa len bude všemožne dať - a Gates s jeho vplyvom si mohol dovoliť zájsť do tejto roviny. Na tom by ale veľa nezarobil.

Mám rozporuplné pocity, lebo vo veľa veciach s Gatesom súhlasím - s dosiahnutím úplnej dekarbonizácie, so zavedením uhlíkových daní, s masívnym zalesňovaním a pod. Ale to nestačí. "Ako sa vyhnúť klimatickej katastrofe" je vlastne výstižný názov tejto knihy, vôbec sa v ňom nehovorí o iných ekologických problémoch, ktoré zelený kapitalizmus podnecuje. Žiadny rast nie je trvalo udržateľný. Podnetná je posledná kapitola "Čo môže urobiť každý z nás".

crate

Navzdory až přehnaně infantilnímu názvu a barevnosti knihy se nová kniha Billa Gatese drží nohama na zemi. Gates se zcela konstruktivně, za pomoci studií a statistik, snaží rozebírat jednotlivé aspekty vlivu člověka na planetu. I přes počáteční obavy o bezhlavou "zelenou" agitaci, jsem byl knihou velmi mile překvapen a rozhodně doporučuji k přečtení.