Píseň krve

kniha od:

Píseň krve https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/207398/bmid_pisen-krve-cs2-207398.jpg 4.6 1785

Stín Krkavce série

< 1. díl >

Vélin Al Sorna, zasvěcený Šestému řádu, byl od útlého dětství cvičen k boji a zabíjení ve službách víry. Řád se stal jeho jedinou rodinou. Vélinův otec byl rytířem krále Januse, panovníka sjednocené říše. Vélinovo rozhořčení, že ho otec zbavil jeho práv a v pouhých deseti letech ho nechal na prahu Šestého řádu jako nalezence, nezná mezí. Během pobytu v řádu se navíc doslechne podivné zvěsti o své matce, na niž si téměř nevzpomíná. Postupně také odhaluje důvody, které jeho otce vedly k tomu, že ho řádu svěřil. Ale jedna pravda je důležitější než všechny ostatní: Vélina Al Sornu čeká budoucnost, kterou má teprve pochopit. Budoucnost, která změní nejen říši, ale také celý svět.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Host
Originální název:

Blood Song , 2013


více info...

Komentáře (361)

Komentáře 361 Recenze 25

gambinka87
gambinka87
27.11.2023 4 z 5

Zdlouhavá kniha mi nějaký ten pátek zabrala, kvůli každodenním povinnostem jsem tomu nemohla dávat 100 procent. Po knize jsem sáhla po náhodném "přečtení" audioknihy 4.dílu. Zajímalo mne, co tomu předcházelo a nezklamalo mne to. Líbí se mi Ryanuv styl, přestože některé pasáže mne moc nezaujaly, popisy bitev nejsou úplně moje, raději mám ty fantasy aspekty, a tak bych ocenila více písně krve, sedmého řádu apod.

Pafka643
Pafka643
25.11.2023 4 z 5

Bomba
Nesrovnatelné v porovnání s Anthonyho novější trilogií o dracích. Píseň Krve je sice fantasy, ale oproti Draconis Memories se drží víc při zemi. Sedl mi styl vyprávění, kdy jsme celý příběh sledovali z úhlu jedné postavy (Vélina Al Sorny). Oblíbil jsem si i charaktery a vztahy, které mezi nimi vládly. Super bylo i nenásilné, pozvolné splétání fantasy prvků do světa blízkého našemu středověku. Styl psaní byl poutavý a bavila mě každá jedna kapitola. Ačkoli je to první díl větší ságy, autor do knihy dokázal vměstnat uspokojivý konec s náznakem pokračování. Druhý díl se tak nestává povinností, což je velké plus.

Píseň Krve je za mě fajn odpočinková četba. Myslím, že se někdy v budoucnu pustím i do pokračování.


mila2411
mila2411
09.11.2023 3 z 5

Šel jsem do toho, že to zkusím a když mě to opravdu HODNĚ nadchne tak se pustím do další ságy na mnoho týdnů čtení. Nebylo to špatné, ale u prvního dílu s díky končím.

Kate3003
Kate3003
17.10.2023 3 z 5

Vlastně si pořád nejsem zcela jistá jak knihu hodnotit i když jsem si od přečtení nechala nějaký odstup tak nějak pořád tápu. Jako celek byla kniha opravdu velmi zajímavá, ale bylo v ní dost nezáživných částí a opakujících se částí. Na druhou stranu vzhledem k povaze knihy nevím jestli je to úplně něco co příběhu můžu vytýkat.
Autor vytvořil velmi zajímavý svět i když některé části moc dobře nepředstavil. Celou dobu všichni mluví o víře, ale autor neobjasní o jakou víru se jedná a jaká jsou její pravidla. Ano pár jich naservírováno dostaneme, ale spíš jen díky tomu, že je někdo porušil.
Celkově příběh spíše klouže po povrchu jednotlivých skutečností jako je výcvik bratrů nebo celkové fungování světa. Hodně se točíme v kruhu bojů a řešení řekla bych jistých morálních dilemat kterými si hlavní hrdina prochází. Vše doplňuje "Píseň krve" o které se postupně dozvídáme nějaké informace.
Děj jako takový je trošku na houpačce některé části jsou velmi poutavé, ale jiné jsou trošku nudnější a brzdí gradaci příběhu. Jako celek bych hodnotila knihu kladně a série určitě stojí za přečtění, ale ocenila bych více detailů a méně opakujicích se popisů dnů v řádu a boju.

SadUnicorn
SadUnicorn
08.10.2023 5 z 5

Jak dlouho ležela tahle skvělá kniha bratrovi v knihovně, aniž bych o ní měla tušení? Výborné fantasy. Děj rychle ubíhá, moc mě mrzí, že se kniha více a déle nezabývá výcvikem bratrů šestého řádu, protože léta zde strávená mě neskutečně bavila. Je nutné se orientovat v poměrně velkém množství postav, začínají politické intriky a také skoky v čase. Trošku mě mrzí, že některé postavy jsou dost černobílé a jsou tu ty osudové lásky a podobné klišé, ale jinak mě to celou dobu dost bavilo. Těším se na další díl.

apq
apq
07.10.2023 5 z 5

Knihu mám přečtenou už potřetí a stále jsem nadšená. Neuvěřitelně propracovaný děj.

veronika0131
veronika0131
06.10.2023 5 z 5

První půlka knihy mě bavila asi víc, život Velina a jeho přátel v řádu, jejich výcvik a mistři mě strašně bavili. Druhá půlka už byla hodně o válce, hodně bojů a popisu válčení mě zkrátka nebralo tolik, ale vůbec to neshodilo hodnocení celé knihy. Na konci to bylo hodně napínavé a těším se na další díl.

Jipe01
Jipe01
03.10.2023 5 z 5

V první knize je příběh Vélina dlouze rozvyprávěný,ale ne nudně. Celý jeho výcvik,první výpravy,učení ,,písně krve" a větší bitva. Vyprávění jsem věřil a hravě jsem se vžil a věřím že to byl jen malý,ale přesto skvělý začátek dlouhého příběhu. Těším se na další knihu.

Las_T
Las_T
22.09.2023 2 z 5

Možná čtivá, ale příšerně černobílá fantasy kniha. Nechápu jak někdo může takovéhle dílo označit jako "svěží vítr v high fantasy". Proboha vždyť to high fantasy nevidělo ani z vlaku. Vélin bojuje ve jménu nějaké víry, ale člověk ani netuší o jakého Boha jde, postrádá to nějaký hlubší pohled do katechismu dané víry, jediné co se nám dostane je vysvětlení, že církev má šest řádů a každý sídlí v nějakém klášteru (nejspíš spolu všechny sousedí?). Rozhodně ale nejsem zbytečně rýpavý, v podstatě každý popisný aspekt té knihy je hrozně ochuzený, ať si říká kdo chce co chce tohle je lazy world building, což by mi nevadilo kdyby se to přirovnávalo k hrdinným fantasy románům z přelomu 80. a 90. let a neoznačovalo za nástupce A Song of Ice and Fire. Vélin mě neskutečně vytáčel, postava která ÚPLNĚ každý problém řeší násilím snad ani nemůže být čtenáři sympatická ne?

lukasproch
lukasproch
14.08.2023 odpad!

(SPOILER) Kniha pro mě byla velkým zklamáním. Příběh nudí a negraduje, úplně chybí sebemenší známka napětí. Co mi osobně na knize vadilo nejvíce je velká spousta nedomyšleností, která ruší čtení. Žádné postavy nemají charakter, tudíž se do nich nedá vcítit, jakýkoliv pokus o vyjádření emocí hlavní postavy skončí katastrofou (např. úplně nelogický a hlavně špatně zpracovaný začátek nenávisti vůči jeho otci). Deus ex machina v podobě písně krve jako výmluva posunutí příběhu je už jen červivou třešničkou na už tak zkaženém dortu. Za mě velké zklamání dalšímu dílů šanci nedávám.

ReziEngli
ReziEngli
11.08.2023 4 z 5

Po více jak měsíci s přestávkami dočteno. Je to náročnější čtení, člověk se snadno ztratí v tom množství jmen a pojmů. Ale je to hodně zdařilá fantasy, i když místy měla až moc nudné pasáže. Proto dávám 4 hvězdy.

Lacie
Lacie
09.08.2023 5 z 5

(SPOILER) Anthony Ryan, pro mě neznámý autor, překvapil. Klasická středověká brutální fantasy, ovšem opravdu čtivě napsaná. Přestože je celá kniha v podstatě jen o Vélinovi, v žádném směru nenudí a skrz dítě / mladíka Vélina se dozvíme všechno o fungování společnosti, uspořádání světa, jeho historii, příčiny a důsledky událostí, to vše šmrncnuté trochou nadpřirozena a tajemna. Vélin je skutečný hrdina bez bázně a hany, který ovládá snad vše, co válečník potřebuje, ale bojuje jen když není zbytí. V jednu chvíli jsem se obávala, aby kniha nesklouzla do fanatismu ve jménu Víry, ale tak jednoduché to naštěstí nebylo.

Aniday
Aniday
30.07.2023 5 z 5

po dočtení jsem se musela se psem projít... vstřebat emoce, zvraty, překvapení... pohltila mě...

L.R
L.R
19.07.2023 5 z 5

super oddychová kniha.. příběh zajímavý a hlavně ta část s výukou v šestém řádu je hodně čtivé. Rozhodně budu pokračovat dalšími díly.

TeaPeter
TeaPeter
15.07.2023 4 z 5

Zajímavý fantasy příběh. Jen konec působil tak nějak zmateně. Doufám, že v dalším díle pochopím, co tím chtěl autor říci.

Sitting-Bull
Sitting-Bull
14.07.2023 5 z 5

Od knihy jsem nečekala moc, prostě jsem ji zkusila, protože jsem od někoho dostala tip. O to větší je mé překvapení, a to překvapení příjemné. Krásné popsaná škola v 6. řádu, trocha tajemna, ale ne zas tak moc, aby to bylo přestřelené. Kniha se moc krásně četla, příběh odsýpal a já se pořád těšila, co bude dál. Jo, takovouto fantasy si dám líbit, přesně podle mého gusta. Už se těším na další díly a už teď vím, že autor se tímto počinem stává jedním z mých oblíbených.
A zařazení LGBT linky? Splněno...

Frizer
Frizer
29.06.2023 4 z 5

Stín krkavce má jednu z nejlépe zpracovaných "bojových škol" v rámci žánru vůbec. Celá první polovina knihy je úžasná a čte se naprosto sama. V druhé půli lehce ztrácí na tempu ale to zas tak nevadí, pořád jde o jednu z těch lepších fantasy pro dospělé. Konec už je takový...no, jakmile se pohled změní z Valina na jiné postavy, kniha ztrácí na tempu. Už jen kvůli první polovině jsem knihu ale četl za ty roky asi třikrát.

kirinka52
kirinka52
07.05.2023 5 z 5

Krvelačná čtivá fantasy. Komu nevadí trocha smrti a krve je tohle čtení právě pro Vás. Knihu nedáte z ruky a věřtemí budete chtít další!

soupik2012
soupik2012
22.04.2023 5 z 5

Nádherná pohádka. V některých momentech je sice dějově značně předvídatelná, ale to už tak u pohádek bývá. Většinou se tak trochu autorům vysmívám, že nikdo není v žánru fantasy schopen přijít skutečně s něčím novým a originálním. Atributy v těchto příbězích jsou totiž pokaždé téměř zcela totožné. Meče, koně, kouzla, války a sem tam nějaká ta příšera. Ale od Her o trůny jsem se nesetkala s tak krásně převyprávěným příběhem. Moc mě to bavilo a to zejména první polovina knihy, která popisuje výcvik budoucích strážců víry. Vše je zahalené tajemstvím. Postavy nejsou černobílé, ale procházejí určitým vývojem, což velmi napomáhá dramatičnosti děje. Příběh je v podstatě zcela obyčejný a v daném žánru nepřináší téměř nic nového, což patrně bude tím důvodem, proč pan Ryan nejprve marně hledal svého nakladatele. Ale on má velký dar nenudit. Ve chvíli, kdy jsem začínala mít lehce pocit, že už by to snad stačilo, tak přesně v ten moment děj skončil. Nová kapitola a velký posun v příběhu. A tak to bylo po celou knihu. Napsat stejný příběh někdo jiný, tak se nejspíš ukoušu nudou. Až samotný závěr mě malinko rozhodil, protože mi to tak úplně nedávalo smysl. Ale je to pohádka, tak proč ne. Audiokniha je povedená a dobře načtená, přesto bych jednu drobnou výtku našla. A to je rozdílné tempo načítání. Pan Ivan Lupták knihu načetl velmi svižně, zatím co Pavel Soukup z toho udělal přednes nějakého eposu. Jednotlivě je oboje dokonalé, ale spolu to příliš neladí.

Katelienes
Katelienes
21.03.2023 5 z 5

Neskutečně poutavá a čtivá kniha. Příběhem se prolínají víceméně dvě dějové linie, které do se sebe postupně zapadají. Chválím podrobné popsání jednotlivých úkolů, které museli chlapci v Šestém řádu splnit, aby se mohli stát natrvalo členy. Vélin je úžasná postava, kterou si hned zamilujete.

Už dlouho jsem nečetla tak skvělou fantasy a těším se co přinesou další díly. Anthony Ryan je opravdu skvělý vypravěč a doufám že napíše ještě spoustu knih.

MilanKop
MilanKop
11.03.2023 5 z 5

Za mne rozhodně poutavý příběh plný různých zvratů. Chytne a nepustí ;)

Bediczek
Bediczek
22.02.2023

Zatím nedočteno. Nevím proč, je to dobře napsané, trochu zdlouhavé možná. Možná už jsem fantasy trochu přesycen...

cathyblack
cathyblack
20.02.2023 4 z 5

První kniha ze série Stín krkavce nebyla vůbec špatná. Anthony Ryan v ní ukázal, že přesně ví to, co čtenáři v tradici epické fantasy chtějí číst. Hraje si s klasickými a jednoduchými motivy alá: zrození hrdiny, cvičeného tajemným řádem. Skrývá tajemství o magickém daru. A nakonec je tím nejlepším z nejlepších. Zocelen krutým osudem a ztrátou milovaných… Ano, přesně o tomhle jsem už letos četla v Synovi černého meče. Hold klasika, která neomrzí. V první polovině knihy se skrze trénink seznamujeme (krom toho, že sledujeme růst hlavního hrdiny) s dalšími postavami a světem, který tedy k mému smutku bez draků působí jako z historického románu. Bavila mne spíše druhá polovina knihy, kdy se už dospělý Vélin protlouká bitvami, snaží se být dobrým velitelem a přítelem v době, která tomu moc nepřeje. Poznává sílu své mocné písně. Místy mi ho bylo vážně líto. Mezihry s kronikářem byly strašně fajn, dodávaly příběhu zvláštní pocit poznání směru, kudy se příběh potáhne a zároveň čtenář sledoval (a dedukoval proč?) že Vélin neříká úplnou pravdu. A finále? Provázání s vedlejším temným příběhem, který byl v knize několikrát zmíněn, mne velmi potěšilo. Po dočtení se mi ale nespalo lehce, ve všech těch lehčích fázích spánku mnou stále rezonoval smutný osud Vélina al Sorny. Ranní probuzení bylo lehce depresivní. Ačkoli si myslím, že nejde zas až o takový hit, neubráním se čtyř hvězdám z pěti. A bodík za krásnou obálku. Jen se bojím snižující se kvality dalších dílu, kterýma mě všichni straší…

Haloon
Haloon
19.02.2023 4 z 5

S přebalem souhlasím, autor je vážně skvělý vypravěč. Potisk jasně naznačuje, v jakém duchu se kniha ponese a to byl bohužel největší problém, jaký jsem s příběhem, či autorovým světem obecně měl. Zdálo se, jako by mimo boj a válku nic jiného neznal. Ani svět a postavy v něm mi nepřišly tak plastické jak bych si přál.
První polovina byla hodně poutavá a čtivá, ale v té druhé, kde de facto přecházíme jen z jednoho boje do druhého, si najednou přeju, aby si postavy pro jednou jen povídali o něčem normálním a přestali už s tím věčným mordováním, které často ani nemá své opodstatnění.

david9690
david9690
14.01.2023 4 z 5

První kniha letošní výzvy - začal jsem ji číst o vánočním volnu a bylo to fajn počteníčko. Hlavně začátek, kdy Velin vzpomíná na svůj výcvik v 6 řádu, na rozvoj kamarádství s ostatními "spolubratry", výcvik a vedení mistry k spolupráci, samostatnosti, odpovědnosti a dalších individuálních i týmových dovedností atd. Tohle mě bavilo fakt hodně. Později se v knize setkáváme i s prvky magie, určitého tajemna a mysteriozních postav, ale také se "docela přitvrdí" a celý ten příběh "značně potemní" a některé scény nebo bitvy mi už připadaly trošku zbytečně příliš detailní, krvavé a někdy možná i rozvláčné.
Nicméně je to kniha určitě velmi zajímavá, světy a postavy jsou vytvořeny dobře a asi budu pokračovat dalšími díly z této sére, protože to určitě zase přinese další zajímavé příběhy, postavy a fantazy prvky.

Hor89
Hor89
03.01.2023 4 z 5

Úvodní a podle mě nejlepší díl pětidílné (k roku 2022) fantasy ságy. Kniha se, i přes svou délku, čte výborně, překlad není špatný a hlavní postavu jsem si rychle oblíbil. Ale prostředí ani zápletka nejsou příliš originální a poslední třetina knihy mi přišla příběhově o stupeň horší. Ve směru nastoleném poslední třetinou knihy bohužel pokračují další díly série.

ElikaS
ElikaS
14.12.2022 5 z 5

Tak tohle byl hodně povedený rozjezd série. Už od začátku mě knížka chytla a nepustila až do konce. Velin si mě získal hned od prvních stránek a každým dalším vyprávěním bodoval čím dál více.
Svět je poměrně originální a ne úplně jednoduchý na zorientování. To se mi moc líbilo. Všem důležitým postavám byl věnován dostatek prostoru, aby si je čtenář mohl zapamatovat, což bylo potřeba vzhledem k jejich množství.
Knížka měla velké množství neočekávaných zvratů a byla pro mě hodně nepředvídatelná. To je jeden z jejich největších kladů. Například souboj se Štítem pro mě byl úplně dokonalý, že to proběhne takhle mě ani nenapadlo :-D
Rozhodně doporučuji a hned se jdu pustit do dalšího dílu.

broskev28
broskev28
15.10.2022 4 z 5

Kniha, o které jsem se dozvěděla jen náhodou, ale bylo by mi opravdu líto, kdybych se s ní minula. Šest řádů a jejich Principů (i Principila se zde objeví), přetrhání rodinných vazeb a opravdu drsný výcvik. Padlé město a Sella, tady jsem si vzpomněla matku zpovědnici z fantasy T. Goodkinda. Vélin Al Sorna a jeho píseň, všudypřítomný šedý vlk, skvělý Plivanec i Šrám.
Výborné a čtivé, moc doporučuju!

„Čest je jen slovo. Nemůžete se z ní najíst ani napít, a přesto o ní muži po celém světě neustále mluví a každý si její skutečný význam vysvětluje jinak. Pro Alpírany spočívá v povinnosti, v očích Renfélinců se odvíjí od odvahy. A na těchto ostrovech se zdá, že ji člověk získá zabitím syna za zločiny jeho otce nebo vraždou bezbranného muže, když celá ta komedie nevyjde podle plánu.“

natashka
natashka
24.09.2022 5 z 5

První část s výcvikem z prostředí bojové školy mě bavila opravdu velmi, a protože jsem si k postávám díky společnému vyrůstání a prožívání všech strastí udělala citový vztah, zajímala mě a bavila i další, celkem dost surová a válečná část. Nesnáším dlouhé podrobné popisy soubojů, ale přesně tomu se Anthony Ryan vyvaroval, a tak příběh přirozeně plynul. Celou drsnost války doplňovaly úžasné politické intriky.
Knihu jsem bohužel ale četla přerušovaně, takže je to asi čistě moje chyba, ale později jsem se začala ztrácet ve jménech, vztazích a místech. Konečná zápletka s magií se mi zdála trochu nedovysvětlená a byla jsem z ní celkem v rozpacích.
Vélin je láska, a proto se do dalších dílu nejspíše pustím, ale mám velký strach z klesající kvality. Tenhle díl mě každopádně velmi bavil.

onyx84
onyx84
29.08.2022 5 z 5

Parádní...ani sem nevěřil, že mě to tak chytne...lidí teda jak na orloji,ale vůbec to nevadí...jdu hned na pokračování...