Síla

Temné finále trilogie Havraní kruhy přinese osudovou volbu. Představte si, že jste ikonou ve světě obávaných slepých. Symbolem, který jeho obyvatele spojuje v nenávisti a touze po pomstě. Jako dcera mrtvorozeného válečníka, jenž se vinou zrady svého bratra ocitl ve vyhnanství, máte jediný úkol — zahájit začátek konce. Hirka se připravuje na setkání s vládnoucím rodem studeného světa s pevně danou hierarchií, v němž se cení odvaha a pohrdá slabostí. Dívka neochotně přijímá svůj osud v naději, že svého přítele Rimeho udrží naživu a Ymslandu v bezpečí. Ale žízeň mrtvorozených po Síle je neuhasitelná a válka nevyhnutelná. Ke kterému světu se Hirka nakonec přikloní? Kam patří?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/343980/sila-EIC-343980.jpg 4.5184

Havraní kruhy (3.)

Evna (2015)

Dobrodružné, Romány, Fantasy
Vydáno:, Host

vandalindakova

Nezklamala! Skvělý závěr mé jedné z nejoblíbenějších sérií. Třetí svět, třetí rasa a jejich skvělé vyobrazení. Nechyběli části, které šokovali. Za mě perfektní.

E.lisabeth

Tak po slabsim druhem dilu, udeluji zaveru Havranich kruhu opet 4 hvezdicky, ale jen diky konci. Nejak mi v prubehu cetby cele serie uz rozcilovali pruchody sem a tam jak v Hvezdne brane (kterou fakt nemam rada). V tomto dile navic vyzdvihovani toho, jak je Hirka vlastne dokonala a zvlada veci, ktere nezvladaji ani cistokrevni Umpiri...nejak mi to prislo presprilis klise...paradoxne mi tu hvezdu navic prihodil naprosto klise zaver, ale s tim jsem tady byla spokojena :-D

lucie.8

Poslední díl Havraních kruhů mě nadchnul. Svět Umpiri i jeho obyvatelé byli skvěle vymyšlení.

DarkLady

V poslední knize už není skoro žádná upomínka na Twilight. Ale je tu podivná podobnost s naprosto odlišným druhem fanasy. Mistr, který napsal Malaz, i Mistr, který napsal Hru o trůny. Museli se také inspirovat u příběhů starých Vikingů. Styčné body nejdou vysvětlit jinak.

Nenáročné čtení na dovolenou, na pláž nebo na tábor. Pro mladé i dospělé.

AjťačkaTýnka

Po hodnocení předchozích dvou knih musím tentokrát udělit pouze ***. Rozepíšu se podobně, jako v předchozích dvou recenzích:
Nejdříve mínusy:
- Celá kniha se nese v duchu "Jsem na hovno... Narodila jsem se do špatné země... Kdyby tohle, tak tamto..." - takže neskutečně mě vytáčelo, jak se Hirka pořád litovala a brečela nad svým osudem
- Samozřejmě si nečekaně každého podrobila a každý ji slepě následoval
- Několikrát omílané stavění se proti systému - v tomto případě Umpiri (mnohem více by mě překvapilo, kdyby se alespoň jednou nějak podřídila - kniha, resp. Hirčin charakter, by se obzvláštnil)
- Děj se chvílemi opravdu dosti vlekl
A plusy:
- SPOILER! SPOILER! SPOILER! - Po téměř tisícovce stránek se konečně Rim a Hirka spolu vyspali. Oceňuji především popis Rimeho semena na Hirčiných stehnech (podobnou větu jsem četla v Kingově Osvícení, trošku mě to pobavilo)
- Zmiňování a nostalgické vzpomínání na postavy z předešlých knih
- Zůstala jsem v úžasu nad osudem Urda
- SPOILER! SPOILER! SPOILER! - Podobný osud Hirky jsem čekala. No ten happyend i s Rimem mi vzal dech. Myslela jsem si, že po vzoru severských knih bude konec méně šťastný a zaláskovaný. Byla jsem mile překvapena

Celkově mi děj ubíhal podle toho, co se zrovna řešilo. Pokud se psalo o Rimem, děj mi plynul. Pokud šlo o Hirku, Damayanti, Graala či člena Rady, přišel mi příběh dosti protahovaný. Naopak pasáže, které by si člověk mohl více vychutnat (ku příkladu předávání Síly Hirkou do všech Zemí), trvaly jen pár stránek.

Knihu doporučuji i přes ne příliš vábné hodnocení. A mějte na paměti, že králíci umírají :-)

Kakiko

Po přečtení druhého dílu jsem věděla, že už mě nemůže nic překvapit a taky že nepřekvapilo. Hirka opět vládne všem a všichni ji poslouchají včetně tisíce let starých Umpiri, k tomu se během chvíle naučí nový jazyk, holt asi talent. Do toho neustále myslí na Rimeho, Rime myslí na ni. Děj je někde rozvleklý, jinde by zase bylo skvělé, kdyby autorka napsala více stránek, aby byl čtenář víc v obraze, takhle mi unikla spousta motivací postav, protože autorka naznačuje velmi poskrovnu. Celá kniha byla obecně dost předvídatelná, z konce jsem tudíž nebyla vůbec překvapená. Celkově mě kniha nenadchla, ale ani úplně nezklamala.

Lethania

Vyvrcholení celé trilogie mě mile překvapilo. Děj plynule odcejpal, takže jsem knihu měla přečtenou za den. Celou sérii Havraních kruhů doporučuji všem, kteří mají rádi fantasy i těm, které tohle moc nebere.

luci_pys

Napínavé a překvapivé vyvrcholení příběhu v tak výborně vymyšleném světě, že jsem se nechala totálně pohltit.

Arnien

Za mě nejslabší a nejnudnější díl. Od druhé třetiny do nějaké 330. stránky jsem se vyloženě přemlouvala, abych knihu dočetla. Místy je děj strašně zbytečně natahovaný, přitom zásadní momenty jsou naopak strašně urychlené. Neměla jsem vůbec takový ten pocit "jezismarja, jak to asi skončí?!", který mnou cloumal u dvojky. Tady jsem odpočítávala každou stránku, KDY už tomu bude konečně konec. Alespoň závěr mě nenaštval. Bohužel tenhle díl ale nějak pokřivil celý můj pohled na Havraní kruhy a znova to číst nebudu. Autorka zakončila Sílu chytře a dala prostor i potenciálnímu pokračování. Ale doufám, že nepřijde...

Teclaireddy

Asi nejsem cílová skupina - nesdílím nadšení většiny čtenářů, děj je předvídatelný, postavy mi připadají dost černobílé. Přesto to rozhodně není špatná kniha. Splnila mé očekávání, které jsem si vytvořila po přečtení předchozích dílů - čtivá, oddechová knížka, jejíž přidanou hodnotou je poměrně originální severské prostředí.
Jsem ráda, že autorka ukončila sérii třetím dílem a nevrhá se do nekonečného cestování po dalších světech. Jako celek tak série působí vlastně docela decentně a příjemně.

duhovepismo

Hezké zakončení celé série. Třetí díl se mi líbil víc než druhý. Už jsem toho moc nečekala, tak jsem byla mile překvapená.

Belisima

Krásné zakončení série.

terka98

Poslední díl pro mě byl jako sladká tečka. Velmi se mi líbilo, jak jsme mohli vidět vývoj Hirky a její povahy a chování. Skončilo to podle mého očekávání. A i té trošky romantiky se mi dostalo. Pro mě krása.

alfinha2321

Poslední díl série nepředčil moje očekávání. Ano, byl dospělejší a temnější, ale už mi celkem unikaly jednotlivé motivace a někdy jsem měla problém chápat náznaky (např. u Vidoucího). Ale rozhodně nebyl závěrečný díl zklamáním, byl celkem příjemným završením série.

MishRarach

Pro mě osobně nejlepší díl série. Vykreslení postav, zde dosahuje vrcholu a já jen lapala po dechu, co jsou Hirka a Rime vlastně obětovat a jak moc je to vlastně rozbilo.. Upřímně to na mě udělalo dojem a na celou knižní sérii se po přečtení této knihy dívám úplně jinak. Oblíbila jsem si ji a rozhodně jsem rozhodnutá ji doporučit svým přátelům.

KerolWH

Já si nemůžu pomoct, ale asi nejslabší díl série. Podle jiných bylo super, jak se Hirka "vzchopila"... Ale na tak krátké rozuzlení, které se semlelo na posledních stránkách ta kniha prostě asi nemusela být tak dlouhá. Otravná arogantní EX vyhnaného otce, která se NAJEDNOU zlekne pohřbené. Já nevím. Mám z tého knihy krapet smíšené dojmy. Ne že by se mi četla nějak špatně, to určitě ne, ale četla se mi pomalu. NĚCO mi tam připadalo hrozně uměle, až surově natahované. Zvláštní, jak jedna autorka dokáže zanechat po každé knize jiné dojmy.

PetraBery

Skvělé zakončení opravdu povedené série Havraní kruhy, kde je v hlavní roli Síla, která ubývá. Povede se Hirce zachránit světy vymyšlené autorkou? Poslední díl se mi líbil stejně jako předchozí dva a jsem ráda, že jsem měla možnost si nejlepší norské fantasy roku 2015 přečíst.

Alee

Perla young adult žánru, která se nemusí stydět ani na poličce mezi klasickými fantasy sériemi. Je to originální, čtivé, promyšlené od začátku až do konce. Hlavní hrdinové jsou vesměs sympatičtí a i když by se tu našlo pár věcí, které mi trošku nesedly, tak je to velmi dobré oddychové počtení.

OndřejMergl

Slabší prostřední díl naštěstí vynahradil děj třetí knihy. Hirka konečně dospěla a postavila se k situaci čelem, zatímco Rime jenom tak přicmrndával, aby se neřeklo. Jeho postava mě dlouhodobě otravovala nejvíc.

Jakkoliv rozpačité pocity jsem měl z předchozích dílů, doplnění třetího světa dodalo chybějící dílek do skládanky a vše najednou zapadlo na své místo, stejně jako se všem postavám dostalo důstojného zakončení jejich příběhu, za což patří Síle asi největší plus.

Když zhodnotím sérii jako celek, dlouhou dobu mě od čtení odrazovala složitost nového světa, ale právě ten se nakonec ukázal jako důležitý prvek, odlišující sérii od ostatních. Kladně hodnotím i koncept Síly, byť mi její využívání přišlo naprosto přitažené za vlasy. Havraní kruhy nebudou patřit mezi mé top série, ale za ten čas mi to nakonec stálo.

Nifredil

Jsem ráda, že trilogie udržela kvalitu a poslední díl není zklamáním. Hodně jsem se totiž bála, že poslední díl klesne s úrovní proti prostřednímu dílu, který je opravdu spíše takový přechodový. Jsem moc ráda, že se to nestalo a spíše se to spádem vyprávění vyrovnalo dílu prvnímu.
Co říct ke knize jinak? Moc zajímavý je vývoj postav, hlavně Hirky. Všechny dějové linky se uzavřou, nidko nezůstane pozadu a to vše není nijak překotné, ale pěkně přirozené, vše je vysvětleno, na vše je dost času. Autor si nechal otevřené vrátka pro případné další díly, ale není to na škodu a opravdu je trilogie jako celek takto uzavřená. Pořád platí, že děj je ne úplně předvídatelný, na čtenáře čeká i nějaké to překvapení. No a stále také platí, že je vidět krásná inspirace a práce se severskou mytologií i krajinou.
Tahle trilogie prostě patří v žánru fantasy rozhodně k těm povedenějším.

bloud

Dobré a čtivé severské fantasy

Kuki007

Bohužel jsem se prvních 300 stránek měla obrovský problém začíst. Posledních 150 pak uběhlo v daleko svižnějším tempu, ale poslední stránky už se zase táhly. Autorčin styl spočívá mimo jiné i vtom, že pokud se děje něco zvláštního, mění se i její styl vyprávění, bylo to ale právě tohle, co mi na konci trochu vadilo, i přesto, že oceňuji, že přišla s něčím novým.
Celá série ale byla skutečně skvělá a originální a i když jsem nehodnotila všechny díly plným počtem hvězd, určitě se k sérii ještě někdy vrátím. Siri vytvořila skvěle propracovaný(é) svět(y) a povýšila tuto sérii nad obyčejné a tuctové YA knihy, které se víceméně točí kolem toho samého.

Veve721

Když jsem četla první a druhý díl, tak jsem nechápala, co ta téhle sérii všichni vidí. Jako jasně... byla dobrá, ale zase ne až tak totálně úžasná, abych o ni mluvila, kudy chodím. Spíš bych ji označila za průměrnou. Po dočtení třetího dílu už však chápu, čím Siri Pettersen své čtenáře okouzlila. Konečně jsem jí i já přišla na chuť. Závěrečný díl trilogie mě naprosto odrovnal! Již od prvních stran jsem se do příběhu ponořila a nemohla se od jeho stránek ani na chvilku odtrhnout. Zamilovala jsem si nový svět Umpiri, který měla autorka výborně promyšlený a našla jsem si cestu i k oběma hlavním hrdinům, přestože mi v minulých dílech často lezli na nervy. Nejvíc oceňuji to, jak se v "Síle" propojily všechny osudy a jak do sebe vše krásně zapadlo. Autorka nenechala ani jednu vedlejší postavu zmizet v zapomnění, naopak i toho nejnenápadnějšího civila využila na maximum. Díky tomu se dozvíme o majiteli čajovny Lindrim, Eirikovi Ravnhovském a jeho synovi Teinovi, o Graalovi v lidském světě, pár odstavců dostane i věčně mladý Vetle s maminkou Ramojou a nezapomene se ani na bývalého člena Rady Urda Vanfarina...

"Síla" je dokonalým slepencem všeho, co se kdy v předchozích dílech mihlo. Navíc je úžasně čtivá, napínavá a zajímavá. Neumím si představit lepší a překvapivější závěr série, než s jakým přišla Siri Pettersen.

Existují hromady a hromady předvídatelných knížek, Havraní kruhy k nim ale určitě nepatří. V Hirčině vesmíru se nedá dopředu odhadnout vůbec nic!

Jupijow

První část knihy poněkud nudila, okamžiky neustálého přemítání nad situací byly únavné. Druhá polovina už byla mnohem svižnější. Bohužel při srovnání prvního a dalších dvou dílů musím říct, že už mě ke konci skoro nezajímalo, jak to s Hirkou a Rimem dopadne. Konec mi přišel trochu nahodilý, ale ve své podstatě dávam smysl, autorka neměla moc možnost rozhodnout se jinak, aby nemusela vysvětlovat, co by následovalo poté...3 a půl hvězdy.

Eillen

A je to. Konec trilogie. Asi by stačilo říct, že jsem knihu otevřela dnes v půl třetí odpoledne a je dočteno. Ale ani to by nevystihlo, jak moc se mi celá trilogie dostala pod kůži. Jak jsem u druhého dílu neměla pocit, že by se Hirka měnila, tak třetí mě vyvedl z omylu. Změnila se, víc než bych si dokázala představit. A nebyla sama. Zůstala jediná postava, která se nezměnila - Vetle, který si nadále bude žít ve svém dětském světě.

Přiznávám, že návrat jedné postavy jsem nečekala a byl milým překvapením. Když to vezmu kolem a kolem, tak pro hlavní děj nebyl důležitý, v příběhu by vůbec nemusel být. A přesto i díky němu se zdá příběh komplexnější.
Doufám, že se mi brzy poštěstí natrefit na příběh, který by mě natolik pohltil.
„Značku pro tebe, když mě vytáhneš.“ (zpět do reálného světa)

Felicity01

Úžasný! Skvělý poslední díl. Úžasně a hrozně čtivě napsané. Hlavně druhá půlka knížky je úplně úžasná. Nemohla jsem se od čtení vůbec odtrhnout. Kolaila jsem si hned oblíbila a hrozně se mi líbilo, jak se Hirka vzepřela všemu a všem a stala se silnou. Celá tato série je skvělá a mě se velmi líbila. Všem doporučuji.

Lolda

Oproti druhému dílu veliké zlepšení, nicméně kvalit toho prvního už dosaženo nebylo.
Nevím, jestli dokážu nájít správná slova, co mi na ní nesedí, ale asi by to vystihlo jedno - naivita. Celá kniha mi přijde taková naivní. Ve většině případů postavy vlastně ani samy neví, co dělají a čeho tím chtějí dosáhnout, aby pak zjistily, že jim to náhodou pomůže. Závěr samotný je otevřený, což mi vůbec nevadí, ale tak sladký, že bych z něj dostal cukrovku.
Obecně konci knihy mohla být věnována trochu větší pozornost. Jak jsem říkal, závěr byl otevřený, ale jakoby příběh postav stejně skončil. Vůbec mě netrápí další osudy Rimeho a Hirky a ani nad nimi nepřemýšlím. A to mě mrzí.
Až na nemastný neslaný konec je to velmi čtivá knižka a přijatelné uzavření celé trilogie. Ale pokud se někdy rozhodnu číst některou z knih znovu, bude to jen první díl.

terinkha

Jako! Zpětně uznávám, že druhý díl byl slabší, protože tento do toho šlapal už od začátku! Milovala jsem nenávist Skerri, to, jak se postupně odkrývaly všechny karty a hlavně to, jak Hirka dospěla, jak se vzepřela standardům slepých a ukázala jim, kdo je opravdový Umpiri! A jak brilantně vyřešila celou situaci, prostě je to správná trojmíšenka :-)
Bavilo mě to od začátku do konce a posledních 25% jsem dala skoro na jeden zátah, protože se prostě nešlo odtrhnout.
Jo, konec je otevřenej a upřímně se přiznám, že by mě to kliďánko zajímalo :-D
Díky! Fantasy mě nikdy nelákalo, ale celá série mi prostě poskytla nádhernej výlet do tohohle světa a asi fantasy zařadím do pravidelnější četby ;-)

whiolet

Poslední díl této trilogie byl zvláštní.
Chvílemi mě kniha bavila, tak moc, že jsem nechtěla přestat číst,ale pak se objevily
některé pasáže, kde jsem měla chuť knížku zavřít a nedočíst.
Rozhodně Síla byla lepší díl než Plíseň na druhou stranu na strhující Ódinovo dítě to nemá ani náhodou :)

Alma-Nacida

Závěr trilogie mě chytil tak, že si u mě vysloužil plný počet hvězd. Jsem ráda, že se nenaplnily mé obavy ze "zupírování" knihy a naopak všechny fantazijní světy na mě působily neotřele. Téměř happy end v závěru knihy mi taky nijak nevadí, i když jsem očekávala spíš chmurnější konec a pád. Každopádně po druhém dílu zase návrat k předchozí imaginaci a energii prvního dílu. Díky za to.