Síla

Temné finále trilogie Havraní kruhy přinese osudovou volbu. Představte si, že jste ikonou ve světě obávaných slepých. Symbolem, který jeho obyvatele spojuje v nenávisti a touze po pomstě. Jako dcera mrtvorozeného válečníka, jenž se vinou zrady svého bratra ocitl ve vyhnanství, máte jediný úkol — zahájit začátek konce. Hirka se připravuje na setkání s vládnoucím rodem studeného světa s pevně danou hierarchií, v němž se cení odvaha a pohrdá slabostí. Dívka neochotně přijímá svůj osud v naději, že svého přítele Rimeho udrží naživu a Ymslandu v bezpečí. Ale žízeň mrtvorozených po Síle je neuhasitelná a válka nevyhnutelná. Ke kterému světu se Hirka nakonec přikloní? Kam patří?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/343980/sila-EIC-343980.jpg 4.6140

Havraní kruhy (3.)

Evna (2015)

Dobrodružné, Romány, Fantasy
Vydáno:, Host

duhovepismo
včera

Hezké zakončení celé série. Třetí díl se mi líbil víc než druhý. Už jsem toho moc nečekala, tak jsem byla mile překvapená.

Belisima

Krásné zakončení série.

terka98

Poslední díl pro mě byl jako sladká tečka. Velmi se mi líbilo, jak jsme mohli vidět vývoj Hirky a její povahy a chování. Skončilo to podle mého očekávání. A i té trošky romantiky se mi dostalo. Pro mě krása.

alfinha2321

Poslední díl série nepředčil moje očekávání. Ano, byl dospělejší a temnější, ale už mi celkem unikaly jednotlivé motivace a někdy jsem měla problém chápat náznaky (např. u Vidoucího). Ale rozhodně nebyl závěrečný díl zklamáním, byl celkem příjemným završením série.

MishRarach

Pro mě osobně nejlepší díl série. Vykreslení postav, zde dosahuje vrcholu a já jen lapala po dechu, co jsou Hirka a Rime vlastně obětovat a jak moc je to vlastně rozbilo.. Upřímně to na mě udělalo dojem a na celou knižní sérii se po přečtení této knihy dívám úplně jinak. Oblíbila jsem si ji a rozhodně jsem rozhodnutá ji doporučit svým přátelům.

KerolWH

Já si nemůžu pomoct, ale asi nejslabší díl série. Podle jiných bylo super, jak se Hirka "vzchopila"... Ale na tak krátké rozuzlení, které se semlelo na posledních stránkách ta kniha prostě asi nemusela být tak dlouhá. Otravná arogantní EX vyhnaného otce, která se NAJEDNOU zlekne pohřbené. Já nevím. Mám z tého knihy krapet smíšené dojmy. Ne že by se mi četla nějak špatně, to určitě ne, ale četla se mi pomalu. NĚCO mi tam připadalo hrozně uměle, až surově natahované. Zvláštní, jak jedna autorka dokáže zanechat po každé knize jiné dojmy.

PetraBery

Skvělé zakončení opravdu povedené série Havraní kruhy, kde je v hlavní roli Síla, která ubývá. Povede se Hirce zachránit světy vymyšlené autorkou? Poslední díl se mi líbil stejně jako předchozí dva a jsem ráda, že jsem měla možnost si nejlepší norské fantasy roku 2015 přečíst.

Alee

Perla young adult žánru, která se nemusí stydět ani na poličce mezi klasickými fantasy sériemi. Je to originální, čtivé, promyšlené od začátku až do konce. Hlavní hrdinové jsou vesměs sympatičtí a i když by se tu našlo pár věcí, které mi trošku nesedly, tak je to velmi dobré oddychové počtení.

OndřejMergl

Slabší prostřední díl naštěstí vynahradil děj třetí knihy. Hirka konečně dospěla a postavila se k situaci čelem, zatímco Rime jenom tak přicmrndával, aby se neřeklo. Jeho postava mě dlouhodobě otravovala nejvíc.

Jakkoliv rozpačité pocity jsem měl z předchozích dílů, doplnění třetího světa dodalo chybějící dílek do skládanky a vše najednou zapadlo na své místo, stejně jako se všem postavám dostalo důstojného zakončení jejich příběhu, za což patří Síle asi největší plus.

Když zhodnotím sérii jako celek, dlouhou dobu mě od čtení odrazovala složitost nového světa, ale právě ten se nakonec ukázal jako důležitý prvek, odlišující sérii od ostatních. Kladně hodnotím i koncept Síly, byť mi její využívání přišlo naprosto přitažené za vlasy. Havraní kruhy nebudou patřit mezi mé top série, ale za ten čas mi to nakonec stálo.

Nifredil

Jsem ráda, že trilogie udržela kvalitu a poslední díl není zklamáním. Hodně jsem se totiž bála, že poslední díl klesne s úrovní proti prostřednímu dílu, který je opravdu spíše takový přechodový. Jsem moc ráda, že se to nestalo a spíše se to spádem vyprávění vyrovnalo dílu prvnímu.
Co říct ke knize jinak? Moc zajímavý je vývoj postav, hlavně Hirky. Všechny dějové linky se uzavřou, nidko nezůstane pozadu a to vše není nijak překotné, ale pěkně přirozené, vše je vysvětleno, na vše je dost času. Autor si nechal otevřené vrátka pro případné další díly, ale není to na škodu a opravdu je trilogie jako celek takto uzavřená. Pořád platí, že děj je ne úplně předvídatelný, na čtenáře čeká i nějaké to překvapení. No a stále také platí, že je vidět krásná inspirace a práce se severskou mytologií i krajinou.
Tahle trilogie prostě patří v žánru fantasy rozhodně k těm povedenějším.

bloud

Dobré a čtivé severské fantasy

Kuki007

Bohužel jsem se prvních 300 stránek měla obrovský problém začíst. Posledních 150 pak uběhlo v daleko svižnějším tempu, ale poslední stránky už se zase táhly. Autorčin styl spočívá mimo jiné i vtom, že pokud se děje něco zvláštního, mění se i její styl vyprávění, bylo to ale právě tohle, co mi na konci trochu vadilo, i přesto, že oceňuji, že přišla s něčím novým.
Celá série ale byla skutečně skvělá a originální a i když jsem nehodnotila všechny díly plným počtem hvězd, určitě se k sérii ještě někdy vrátím. Siri vytvořila skvěle propracovaný(é) svět(y) a povýšila tuto sérii nad obyčejné a tuctové YA knihy, které se víceméně točí kolem toho samého.

Veve721

Když jsem četla první a druhý díl, tak jsem nechápala, co ta téhle sérii všichni vidí. Jako jasně... byla dobrá, ale zase ne až tak totálně úžasná, abych o ni mluvila, kudy chodím. Spíš bych ji označila za průměrnou. Po dočtení třetího dílu už však chápu, čím Siri Pettersen své čtenáře okouzlila. Konečně jsem jí i já přišla na chuť. Závěrečný díl trilogie mě naprosto odrovnal! Již od prvních stran jsem se do příběhu ponořila a nemohla se od jeho stránek ani na chvilku odtrhnout. Zamilovala jsem si nový svět Umpiri, který měla autorka výborně promyšlený a našla jsem si cestu i k oběma hlavním hrdinům, přestože mi v minulých dílech často lezli na nervy. Nejvíc oceňuji to, jak se v "Síle" propojily všechny osudy a jak do sebe vše krásně zapadlo. Autorka nenechala ani jednu vedlejší postavu zmizet v zapomnění, naopak i toho nejnenápadnějšího civila využila na maximum. Díky tomu se dozvíme o majiteli čajovny Lindrim, Eirikovi Ravnhovském a jeho synovi Teinovi, o Graalovi v lidském světě, pár odstavců dostane i věčně mladý Vetle s maminkou Ramojou a nezapomene se ani na bývalého člena Rady Urda Vanfarina...

"Síla" je dokonalým slepencem všeho, co se kdy v předchozích dílech mihlo. Navíc je úžasně čtivá, napínavá a zajímavá. Neumím si představit lepší a překvapivější závěr série, než s jakým přišla Siri Pettersen.

Existují hromady a hromady předvídatelných knížek, Havraní kruhy k nim ale určitě nepatří. V Hirčině vesmíru se nedá dopředu odhadnout vůbec nic!

Jupijow

První část knihy poněkud nudila, okamžiky neustálého přemítání nad situací byly únavné. Druhá polovina už byla mnohem svižnější. Bohužel při srovnání prvního a dalších dvou dílů musím říct, že už mě ke konci skoro nezajímalo, jak to s Hirkou a Rimem dopadne. Konec mi přišel trochu nahodilý, ale ve své podstatě dávam smysl, autorka neměla moc možnost rozhodnout se jinak, aby nemusela vysvětlovat, co by následovalo poté...3 a půl hvězdy.

Eillen

A je to. Konec trilogie. Asi by stačilo říct, že jsem knihu otevřela dnes v půl třetí odpoledne a je dočteno. Ale ani to by nevystihlo, jak moc se mi celá trilogie dostala pod kůži. Jak jsem u druhého dílu neměla pocit, že by se Hirka měnila, tak třetí mě vyvedl z omylu. Změnila se, víc než bych si dokázala představit. A nebyla sama. Zůstala jediná postava, která se nezměnila - Vetle, který si nadále bude žít ve svém dětském světě.

Přiznávám, že návrat jedné postavy jsem nečekala a byl milým překvapením. Když to vezmu kolem a kolem, tak pro hlavní děj nebyl důležitý, v příběhu by vůbec nemusel být. A přesto i díky němu se zdá příběh komplexnější.
Doufám, že se mi brzy poštěstí natrefit na příběh, který by mě natolik pohltil.
„Značku pro tebe, když mě vytáhneš.“ (zpět do reálného světa)

Felicity01

Úžasný! Skvělý poslední díl. Úžasně a hrozně čtivě napsané. Hlavně druhá půlka knížky je úplně úžasná. Nemohla jsem se od čtení vůbec odtrhnout. Kolaila jsem si hned oblíbila a hrozně se mi líbilo, jak se Hirka vzepřela všemu a všem a stala se silnou. Celá tato série je skvělá a mě se velmi líbila. Všem doporučuji.

Lolda

Oproti druhému dílu veliké zlepšení, nicméně kvalit toho prvního už dosaženo nebylo.
Nevím, jestli dokážu nájít správná slova, co mi na ní nesedí, ale asi by to vystihlo jedno - naivita. Celá kniha mi přijde taková naivní. Ve většině případů postavy vlastně ani samy neví, co dělají a čeho tím chtějí dosáhnout, aby pak zjistily, že jim to náhodou pomůže. Závěr samotný je otevřený, což mi vůbec nevadí, ale tak sladký, že bych z něj dostal cukrovku.
Obecně konci knihy mohla být věnována trochu větší pozornost. Jak jsem říkal, závěr byl otevřený, ale jakoby příběh postav stejně skončil. Vůbec mě netrápí další osudy Rimeho a Hirky a ani nad nimi nepřemýšlím. A to mě mrzí.
Až na nemastný neslaný konec je to velmi čtivá knižka a přijatelné uzavření celé trilogie. Ale pokud se někdy rozhodnu číst některou z knih znovu, bude to jen první díl.

terinkha

Jako! Zpětně uznávám, že druhý díl byl slabší, protože tento do toho šlapal už od začátku! Milovala jsem nenávist Skerri, to, jak se postupně odkrývaly všechny karty a hlavně to, jak Hirka dospěla, jak se vzepřela standardům slepých a ukázala jim, kdo je opravdový Umpiri! A jak brilantně vyřešila celou situaci, prostě je to správná trojmíšenka :-)
Bavilo mě to od začátku do konce a posledních 25% jsem dala skoro na jeden zátah, protože se prostě nešlo odtrhnout.
Jo, konec je otevřenej a upřímně se přiznám, že by mě to kliďánko zajímalo :-D
Díky! Fantasy mě nikdy nelákalo, ale celá série mi prostě poskytla nádhernej výlet do tohohle světa a asi fantasy zařadím do pravidelnější četby ;-)

whiolet

Poslední díl této trilogie byl zvláštní.
Chvílemi mě kniha bavila, tak moc, že jsem nechtěla přestat číst,ale pak se objevily
některé pasáže, kde jsem měla chuť knížku zavřít a nedočíst.
Rozhodně Síla byla lepší díl než Plíseň na druhou stranu na strhující Ódinovo dítě to nemá ani náhodou :)

Alma-Nacida

Závěr trilogie mě chytil tak, že si u mě vysloužil plný počet hvězd. Jsem ráda, že se nenaplnily mé obavy ze "zupírování" knihy a naopak všechny fantazijní světy na mě působily neotřele. Téměř happy end v závěru knihy mi taky nijak nevadí, i když jsem očekávala spíš chmurnější konec a pád. Každopádně po druhém dílu zase návrat k předchozí imaginaci a energii prvního dílu. Díky za to.

Channach
22.12.2017

Siri měla příběh od začátku skvěle promyšlený. Nikdo a nic není černobílý. Hirka během svého putování po světech Ætlingů, Menskrů a Umpiri zažila neskutečně mnoho a to ji posílilo a přetvořilo. Ušla obrovský kus cesty. A já jsem si čtení moc užila. Recenze v záložkách na serveru Chrudimka.cz

Halka2
21.12.2017

Dočetla a musím říct že fantazie ze severu je fantastická. Tak krutá, plná smrti, boje o moc, nespravedlivá, mrazivá ale i plná naděje, porozumění, obětování se a lásky. Nechybí ani napětí a něco jiného. Určitě doporučuji a autorku zařazuji mezi své oblíbené.

martina1199
14.12.2017

Série Havraní kruhy je výjimečná a jedinečná a naprosto skvělá. Od prvního písmene prvního dílu až do posledního v tom třetím. Určitě se k ní ještě vrátím a přečtu si ji znovu. Protože za to rozhodně stojí :-)

Za všechno se musí platit. Za obrození Síly. Za budoucnost. A zaplatit musí všichni.

Jeho pohled vyjadřoval přesvědčení, že spadla z nebe. Pak zavřel oči a zasmál se. "Roztrháš svět na kousky." Síla, Siri Pettersenová, str.343

TomTomis
13.12.2017

Sérii jsem dočetl. Mírné zlepšení třetího dílu. Očekávané ukončení. Doufám, že další díly už nebudou. Obávám se, že se nakonec stejně něco časem objeví... To už ale nebude pro mě. Postavy místy jednají pro mě nelogicky. Milostný příběh na pozadí několika světů, mezi kterými se dá cestovat.

anavi2009
10.12.2017

Wow.. To byla jízda. . Některé věci nechápu a budu si to muset přečíst ještě jednou (zima je dlouhá,jupí),ale musím říct, že po lehce slabším druhém díle byla toto ta správná odměna. Děj odsýpal,byl plný napětí, za mě žadná hluchá místa a navíc nádherný vývoj hlavních postav. Nejlepší díl a luxusní završení celé trilogie.

ciaram
09.12.2017

U opravdu dobrých knih se mi stává, že prostě nedokážu své myšlenky a zejména pocity a dojmy z knihy popsat hned. Vidím, že se asi shodneme, že svět mrtvorozených byl fascinující a vymazlený. Hierarchie společnosti vytvořená na základě Síly, která již tisíc let v zemi není, a přesto se nezhroutila...? V Ymslandě se už společnost na základě předchozích událostí hroutí. Závěrečný střet těchto dvou rozdílných kultur vytváří prostor pro transformaci obou společností. Hlavní hrdinové se musejí vyrovnávat se se ztrátou blízkých přátel, protože prostě jen včas neochopili záměr svých nepřátel. Hirka i Rime si svůj vztah a budoucnost vykoupili slzami, krví a potem. Teď už jim jen přeji "šťastnou cestu". Za mě nejlepší díl série.

Coccinelle
07.12.2017

Úžasný, úžasný, jedním slovem úžasný! Opravdu dokonalé zakončení série.

andrea4315
21.11.2017

Temný, skličující, místy i těžce nechutný. A přesto plný naděje, víry i citu. Hirčin vývoj z tápající, schovávající se holčičky v temnou hrdinku (Batmane, jsi jen slabý odvar) je naprosto věrohodný. Svět slepých opravdu jedinečný. Tuto sérii si budu dlouho pamatovat, opět jedna z těch, co přiměla člověka i přemýšlet, ne jen hltat a za pár týdnů zapomenout.

Anyv
15.11.2017

Poslední kniha Havraních kruhů mě nezklamala. Opět jsem přehodnotila své názory na některé postavy, díky novým odhalením. Svět Umpiri byl zajímavý a líbil se mi. Konec byl podle mého očekávání. Knihu doporučuji :)

Arya26
13.11.2017

Třemi slovy - To byla jízda! Siri patří k mým oblíbeným autorům, zejména proto že její knihy jsou díl od dílu lepší a lepší. Do série Havraní kruhy jsem se zamilovala, protože je strašně osobitá originální a postavy v této knize na mě působí tím dojmem, že by i klidně mohli žít někde na druhém konci světa a mohla bych se i s nimi setkat. Hirka se pletla v tom, že nemá s Dreyri nic společného, Hirka je to nejlepší s lidí a Dreyri dohromady. Je soucitná, nesobecká, v každém probouzí to nejlepší, ale je i rozenou vůdkyní, a když ji naštvete, tak si to od ní i pěkně slíznete. Užívám si to, že můžu sledovat, jakým velkým vývojem si charaktery od první knihy prošli (a to nejen Hirka), ale i nové postavy jsem si užila. Mám jenom trochu pocit dejavu, nepřipomíná vám Kolail v něčem trochu Stefana? Stefan byl v mnoha ohledech úplně jiný, ale v něčem mi ho Kolail připomíná. V závěrečném díle skvostné trilogie Havraní kruhy zažijete plno zvratů, comebacků, krasně otevřený konec, ale hlavně nebude litovat, že jste si tuto knihu přečetli.