Světlo a stíny

Ravka byla kdysi mocná země, ale nyní je zpustošena válkami, obklopena nepřáteli a všude panuje strach. Když je regiment Aliny Starkové napaden a jejímu nejlepšímu kamarádovi hrozí smrt, odhaluje v sobě Alina skrytou sílu. Sílu, která by mohla být klíčem k osvobození rozvrácené země. Opouští tak svět, který znala, aby se stala grišou – příslušnicí mocného řádu kouzelníků, kterému vládne záhadný Temnyj. Jenže v tomhle světě nic není, jak se zdá…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/461866/big_svetlo-a-stiny-T1n-461866.jpg 4.11558

Griša 1.

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež

Vydáno: , Fragment (ČR)

Shadow and Bone, 2012

Kniha Světlo a stíny

Doomiiniikaa

Čtivý příběh, který je zasazen do zajímavého prostředí plného postav s potenciálem. Hodnotím jako jedno z lepších fantasy a rozhodně doporučuji. Postavy mají už v prvním díle zajímavý charakterový vývoj a tak jsem zvědavá na další dva díly. Často jsem si při čtení vzpomněla na Sarah J. Mass a její Skleněný trůn a přišly mi některé prvky velice podobné.

Agnesita

Po Vranách bohužel průměr.

Miss Utahraptor

(+ SPOILER) Grishaverse je svět plný potenciálu, jež doplácí na mizerného editora. Od logických chyb, přes zprzněnou ruskou inspiraci, po nevyužité motivy.
Hlavní hrdinka je plná rozporů. Alina hrdinkou být nechce. Jakékoli požadavky na její osobu jsou příliš, i když výhody ze svého nového postavení sklízí bez připomínek. Nemá žádné kamarády, ale jakmile se s ní její noví známí pokusí sblížit, předem je odsoudí jako bandu falešníků. Její mysl je sbírkou duševních poruch od paranoie po chorobnou sebestřednost.
Jediný, na kom jí záleží je dětská láska ze sirotčince. Malyen je skvělý stopař. Aliny si moc nevšímá, ale to se spraví, jakmile se stane slavnou. V tu chvíli mu dojde, že je vlastně jeho majetkem, protože ON ji viděl první. Jejich vztah je ukázkovou spoluzávislostí. Ona se podřizuje veškerým jeho rozmarům, svět může skončit v plamenech, pokud bude Mal v pořádku. On s ní jedná jak s kusem hadru, zatímco ji ujišťuje o upřímnosti svých milostných citů.
Záporák se pozná podle toho, že ovládá stíny, vlaje za ním černá kápě a hrozí obdobou jaderné zbraně ve jménu míru. Jeho lid jen tak mimochodem čelí celosvětové genocidě a jeho zem balancuje na pokraji kolapsu. *SPOILER* Naštěstí se nemusíte bát, Alina mu všechny plány zhatí, takže Grišu si v neděli na náměstí v klidu můžete upálit.

Lutzinka

Pravdou je, že Bardugo vymyslela skvělý příběh. Celkově je tento svět - Grishaverse - super.
Taky platí, že se to nedá moc srovnávat s Šesti vranami, protože ty jsou mnohem líp napsané.
Bavit číst mě začal až konec knihy, ten měl spád, možná až moc rychlý, ale konečně se něco dělo.
Možná je ale celý můj problém to, že nemám ráda Alinu. :-)
Jo, ale Mal je skvělej.

A pokud jste někdo neviděli seriál, tak to rychle napravte.

Síma97

Napřed musím říct, že fantasy příběhy mě nikdy moc nebavily. Myslím si že po této knize se o ně budu zajímat mnohem více. Knihu jsem četla až po shlédnutí seriálu a rozhodně bych to příště udělala opačně.
Kniha je totiž mnohem a mnohem lepší. Dozvídáme se o jednotlivých postavách nové věci, které v seriálu nebyly. Celkově, byl děj mnohem podrobněji popsán ať už se to týkalo výborně vymyšleného světa nebo charakterů jednotlivých postav. Myslím si, že ke konci bylo i dobře vysvětleno proč je Temnyj takový jaký je a to se mi hodně líbilo.
Knihu hodnotím jen a jen pozitivně a rozhodně si přečtu i další díly.

knizninadsenec

Naprosto dokonalý a senzační příběh. Samozřejmě i svět, ať už je řeč o tom dobrém nebo špatném.

Dříve, než jsem se dostala ke knize, jsem viděla seriál, takže jsem prostě už v hlavně měla, jak postavy vypadají. Seriál byl senzační, příběh také a postavy také.
Trochu od knihy liší.

Knižní verze je podle mně 1000x lepší a ponořila jsem se do příběhu mnohem hlouběji a vše viděla mnohem jasněji. Líbil se mi od začátku do konce, není v něm žádné slepé místo. Vychutnávala jsem si pomalu a dnes jsem dočetla.

Myslím, že jsem si oblíbila snad všechny postavy, kromě Ivana. Temnyj má také své kouzlo, i když není zrovna hrdina. Po jistých událostech a činech jsem ho nepřestala považovat a hodně dobrou postavu. Jen prostě se přiřadil na jinou stranu. Při čtení si ho nejde neoblíbit. Měl svůj úmysl, který možná podle něj nebyl špatný, jako každý zloun v jiných příbězích.

Za sebe doporučuji, je to skvělé čtení, co pohltí a já jsem si ho zamilovala. Určitě to ve čtenáři zanechá hluboký dojem, emoce a hodně prostoru na doznívání příběhu v mysli.

Hodnotím 6⭐

Hanncha

Knihu jsem přečetla na popud seriálu, který se mi velmi líbil.
Líbí se mi netradičně zvolené slovanské prostředí a celkový příběh, bohužel se cítím trochu ochuzená. Přijde mi, že některé scény by mohly být epičtější/rozpracovanější/delší/obratnější.
Nicméně to je jen drobná vada na kráse a rozhodně mě to neodradí od druhého dílu.

LittleK

Tleskám. Autorka si vymyslela zajímavý svět a tak, jako mi u jiných příběhů občas vadí, že se autor vypisuje na stovky stránek a detailně popisuje vše kolem, až je to zbytečné, tady mi to malinko chybělo. Naopak jsem lačnila po tom vědět víc, ale popravdě to vlastně nebylo úplně na škodu. To, co potřebujete vědět, se dozvíte a zbytek si každý kovaný čtenář dokáže domyslet.
P.S. Seriál je taky super.