Zůstaň se mnou

kniha od:

Zůstaň se mnou https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/399924/bmid_zustan-se-mnou-hlv-399924.jpg 4.4 548

Yejide doufá v zázrak: že porodí dítě. Touží po něm její manžel. Touží po něm její tchyně. Yejide už vyzkoušela všechno – namáhavé svaté poutě, tance s proroky, modlitby k Pánubohu. Když ale její rodina neústupně trvá na tom, aby si Akin našel druhou ženu, je už toho na Yejide příliš. A tak se začíná odvíjet příběh odcizení, žárlivosti, zrady a zoufalství. Na pozadí společenských a politických zvratů, kterými v osmdesátých letech 20. století procházela Nigérie, vykresluje Ayobami Adebayová strhující obraz křehkosti manželské lásky, rozpadu rodiny, zničujícího žalu i všepohlcujících mateřských pout. Román Zůstaň se mnou je příběhem o naší zoufalé snaze ochránit před zármutkem sebe i ty, které milujeme.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány

Vydáno: , Kniha Zlín
Originální název:

Stay With Me , 2017


více info...

Komentáře (166)

Komentáře 166 Recenze 6

ledu
ledu
27.08.2023 4 z 5

Zajímavý drsný příběh, pohled do zcela jiné kultury. Myslím, že je to úspěšný debut nigerijské spisovatelky, ale mám dojem, že z takto silného příběhu by šlo vytěžit více.

katallinka
katallinka
03.08.2023 5 z 5

Pomocí knížek vždy ráda poznávám odlišné kultury a obvykle očekávám, že to čtení bude bolet, protože si neumím představit žít jinde než v ČR a přizpůsobovat se jiným pravidlům. Hlavní hrdinka této knihy byla velmi silná a v podstatě dost emancipovaná žena, která měla strašnou smůlu a protrpěla si to nejhorší, co ženu může potkat. Vůbec jsem nečekala, že mě kniha tolik zasáhne. Jedná se o velmi silný příběh dotýkající se otázky mateřství, který je okořeněn historií Nigérie. Vše je odhalováno postupně, takže se kniha velmi rychle čte.


kob
kob
17.07.2023 5 z 5

Zajímavý a velmi obohacující vhled do jiné kultury.

VeruMalfoy
VeruMalfoy
10.07.2023 5 z 5

Knihu z takového prostředí, kde má muž více manželek, jsem četla poprvé. Už jenom tímto námětem je zajímavá a zaujala mě. Samotný děj příjemně ubíhal a zas a znovu mě napínal. Hlavní hrdinky mi bylo opravdu líto. Konec knihy mě naprosto šokoval. Rozhodně jsem ho nečekala. Knihu moc doporučuji.

mijel
mijel
07.07.2023 4 z 5

Vůbec jsem se do knihy nemohla začít, chvilkama mě nebavila, ale něco mi říkalo, že mám vydržet... A udělala jsem dobře, protože konec byl krásný

Anie94
Anie94
22.06.2023 5 z 5

S autorkou se presuneme do Nigerie, kde sledujeme osud manzelskeho paru. V cele knize se muzeme setkat s ruznymi tradicemi, zvyky, obyceji i porekadli, ktere jsou takodlisne od naseho evropskeho prostredi. Najdeme tam hodne informaci o mistni kulture, coz cteni teto knihy jest vice obohacuje. Muzeme blize poznat rodinne vztahy Yejide a Akina, ktere jsou vystaveny zkousce, ze se nedari pocit potomka. Jsme svedky Yejidinyho zoufalstvi a bolesti, zivotni rezignace, zrady a vycerpani.

Pribeh je vypraven z pohledu jak. Yejide tak Akina a tim se autorce povedlo nam dat komplexni pohled na celou situaci a problematiku. Jsou zde bravurne vykreslene vsechny pocity. Dalsim plusem je verohodne zasazeni pribehu do politicke situace a spolecnosti v zemi.

Knihu mohu s klidnym srdcem doporucit.

Hania932
Hania932
18.05.2023 2 z 5

Musím říct, že jsem z knihy docela zklamaná. Četla jsem samé pozitivní recenze, a proto jsem si knihu musela také přečíst. Příběh je opravdu tragicky a smutný. Nápad je dobrý, ale něco mi tam chybělo. Ze začátku jsem měla velký zmatek v postavách, později jsem se začala orientovat. Do půlky knihy mi to přišlo, takové nezáživné, potom mě to začalo trochu bavit. Konec jsem čekala jiný.

Allla9
Allla9
01.03.2023 5 z 5

Kniha je o tom, kam až dovede člověka touha a láska, ale hlavně strach a obavy. Děj se odehrává v pro mě neznámé Nigerii. Příběh je poutavý a stojí za přečtení.

Tída
Tída
27.02.2023 5 z 5

Na román jsem narazila náhodou a rozhodně nelituju. Dozvěděla jsem se hodně o životě v Nigerii, tamní kultuře, postavení žen v rodině a vlastně i trochu o politické situaci a úrovni nemocnic. Překvapivé, místy pro mě nepochopitelné, skvěle napsané - autorka mě hodně překvapila a píšu si ji na seznam těch, od kterých chci číst víc knih.

simca9342
simca9342
27.01.2023 5 z 5

Skvělý román, které vypráví dvě hlavní postavy- manželé (muž a žena nejsou to gayové) Příběh přesně pro ty , kteří mají rádi Nigérii , jeji tradice a zajímá je téma Manželství v cizině. Místo v knize najdou také zbožňovatelé místního afrického jídla a kuchyně.

Ivka14
Ivka14
24.01.2023 5 z 5

Mladý nigerijský pár se zoufale snaží mít dítě, doufají, že syna, aby splnil očekávání rodiny a společnosti. Příběh odráží kulturu, ve které je ženská role vnímána jako plození dítěte svému manželovi ve společnosti, kde je více manželek přijatelné, zvláště pokud první žena neměla dítě. Společnost, kde členové rodiny mají na vztah tohoto páru velký vliv. Je zajímavé, kam až Akin a Yejide zacházejí a zoufalství se odráží v některých věcech, které dělají.

Bylo tam pár zvratů, které jsem nečekala. Pořád jsem si říkala, co se ještě může stát. Je to rozhodně poučná zkušenost vrhající světlo na nestálou politickou situaci doby, kulturu, postavení žen, důležitost syna nebo mít mnoho dětí v této společnosti.
Knihu jsem nemohla odložit a určitě na tenhle příběh nezapomenu.

Annyshga
Annyshga
12.01.2023 5 z 5

(SPOILER) Kniha co mi vyrazila dech, zlomila srdce a donutila zamyslet se a být vděčná za svět ve kterém žiji a za vše co mám ️.

Kniha je psaná z větší části z pohledu Yejide. Pár Akinových kapitoly nám umožňuje vidět pravdu taková jaká ve skutečnosti je. A věřte mi, že vás občas posadí doslova na zadek.

Pro mne, jako ženu žijící v moderním světě je pojetí jiné kultury ve smyslu špatného chování k ženám něco s čím jsem se v knize nedokázala absolutně srovnat. Neustále jsem žasla a zuřila nad vším, co si musela hlavní hrdinka Yejide nechat líbit. Ovlivňování a ponižování od celé rodiny mi vařilo krev v žilách. Není taky divu, že to na duši Yejide zanechalo následky. Její život nebyl vůbec jednoduchý. To, čím si prošla by bylo dost na tři lidi natož pro jednoho. Většinu příběhu jsem stala na její straně i když jsem nechápala pár rozhodnutí co učinila. U Akina jsem nevěděla zda ho mít ráda nebo nenávidět. Čím víc se však příběh rozplétal a ukazoval nám skutečnou pravdu měla jsem ho radši víc a víc. Ve finále byl on tím kdo za manželství bojoval nejvíc i když to tak vůbec nevypadalo. V závěru mě Yejide neskutečně zklamala a snad poprvé v životě bych nějaké hlavní hrdince přála jiný osud než ji potkal aby si uvědomila co svojí sobeckostí napáchala.

Na tento příběh jen tak nezapomenu ️

lidunka1
lidunka1
05.01.2023 4 z 5

O lásce, zvycích, smrti. Kniha je autorským debutem a povedla se. Příběh ve mně zanechal smutek a stesk.

Snapeova
Snapeova
07.12.2022 5 z 5

Kolik se toho musí stát, aby nádherná láska dvou lidí skončila v troskách? A Jak málo by stačilo, aby to dopadlo úplně jinak?
Nádherná a přesto velmi smutná kniha.
Skvěle vykreslená atmosféra smutku i beznaděje. Postavy mě občas štvaly svým chováním, ale bylo to hlavně dáno kulturou v níž žily. Někdy bych uvítala větší vhled do jejich pocitů, ale to by pak možná autorka vyzradila některé věci dřív než chtěla. Opravdu velmi silná kniha, kde pro nás mohou být některé věci hůře pochopitelné, ale i na tom je vidět jak autorka dobře popsala svou zemi, kulturu i politickou situaci té doby. Vůbec nelituji, že jsem po této knížce sáhla v rámci čtenářské výzvy. Zanechala ve mně silný dojem.

Ester71
Ester71
06.12.2022 5 z 5

Drsný příběh, jako trojnásobná matka jsem ho prožívala dost intenzivně a konec mě úplně dostal.
Pěkná knížka, líbila se mi moc.

Littlemonday
Littlemonday
02.12.2022 4 z 5

Zůstaň se mnou - Ayobami Debayová

Kniha, ke které jsem se dostala díky knižní štafetě. ️

Recenze:

Díky této knize jsem se na chvíli dostala na místo a mezi lidi, které můj mozek nedokázal pořádně pochopit.
Kultura a zvyky, které příběh popisuje, jsou nejen odlišné od našich (to není nic neobvyklého), ale ve spoustě momentech mi přišly až kruté. Děj je protkán situacemi, jaké si nikdo nepřejeme zažít a reakce a skutky některých postav působily bezcitně. Nejenom stylem “Nezajímá mě, co se stalo.”, ale také “Nezajímají mě tvoje pocity. Nezajímáš mě ty.” A to je důvod, proč mi tento jiný pohled na svět vůbec nesedl.
Když jsem si zvykla na styl psaní a smířila se s tím, že prostě takhle někde lidé opravdu žijí, dokázala jsem se do četby ponořit a nakonec jsem toho s hlavními postavami hodně prožila.
V průběhu se dočtete také o politické situaci (okrajově), a ta je bohužel stejně zoufalá jako ta kulturní. Bylo ale zajímavé zjistit, že lidé tolik svázaní svými tradicemi a zvyklostmi, dokážou velmi silně lpět na svobodných volbách, svobodné zemi.
Ať je to jak chce, jde o obohacující příběh, dlouho jsem přemýšlela spíš nad průměrným hodnocením, ale musím přiznat, že si zaslouží víc.

4/5 ⭐️

Budu moc ráda, když mě pro další recenze budete sledovat také na IG: little.monday a FB: LittleMonday - Rádi čteme ️️️

Prske
Prske
30.11.2022 4 z 5

Zajímavý pohled do nigerijské kultury, jako matka jsem příběh prožívala o to víc. Rozhodně jedna z top knih co jsem letos četla!

adevis
adevis
29.11.2022 4 z 5

Tahle krásně barevná kniha působí na první pohled jako příjemná oddechovka, ale opak je pravdou. Ve skutečnosti ukrývá neuvěřitelně silný příběh, který se vám vryje pod kůži a budete na něj ještě dlouho po dočtení myslet.

Yejide žije spokojený život s Akinem, ale doufá v zázrak v podobě těhotenství a dítěte. Především na ní tlačí její tchyně. Bohužel se ji i přes veškeré rituální tance s proroky a modlitby nedaří otěhotnět. Manželova rodina neústupně trvá na tom, aby si Akin našel druhou ženu. Yejide je z toho nešťastná a začíná se odvíjet příběh odcizení, žárlivosti, zrady a zoufalství.

Příběh Yejide a Akina byl pro mě hodně bolestný. Z pozice matky vnímám příběhy o mateřství mnohem intenzivněji a tento se mi nezapomenutelně vryl pod kůži. V knize najedete spoustu těžkých témat od manželství, rozpadu rodiny, neplodnosti a smrti. Víc prozrazovat nemohu. Zkuste knihu sami, nebudete litovat.
Není to úplně lehké čtení, ale věřím, že z knihy budete nadšení stejně jako já. Zvláštní, že vám dost často doporučuji nelehké knihy a zároveň píšu, že budete nadšení.

Lenndy
Lenndy
25.11.2022 4 z 5

Na tuto knížku jsem přišla díky čtenářské výzvě a musím říct, že byla celkem zajímavá.
Odlišná kultura,odlišné zvyky.

_Michelle_
_Michelle_
18.11.2022 5 z 5

Velice emotivní, smutná a napínavá knížka o partnerkých a rodinných vztazích, touze po potomcích a rodičovské lásce. Z prostředí Nigérie jsem ještě nic nečetla, takže to považuji za zajímavý prvek. Kniha se četla jedním dechem. Doporučuji.

Littlemonday
Littlemonday
17.11.2022 4 z 5

Zůstaň se mnou - Ayobami Debayová

Kniha, ke které jsem se dostala díky knižní štafetě. ️

Anotace:

Yejide doufá v zázrak: že porodí dítě. Touží po něm její manžel. Touží po něm její tchyně. Yejide už vyzkoušela všechno – namáhavé svaté poutě, tance s proroky, modlitby k Pánubohu. Když ale její rodina neústupně trvá na tom, aby si Akin našel druhou ženu, je už toho na Yejide příliš. A tak se začíná odvíjet příběh odcizení, žárlivosti, zrady a zoufalství.

Na pozadí společenských a politických zvratů, kterými v osmdesátých letech 20. století procházela Nigérie, vykresluje Ayobami Adebayová strhující obraz křehkosti manželské lásky, rozpadu rodiny, zničujícího žalu i všepohlcujících mateřských pout. Román Zůstaň se mnou je příběhem o naší zoufalé snaze ochránit před zármutkem sebe i ty, které milujeme.

Recenze:

Díky této knize jsem se na chvíli dostala na místo a mezi lidi, které můj mozek nedokázal pořádně pochopit.
Kultura a zvyky, které příběh popisuje, jsou nejen odlišné od našich (to není nic neobvyklého), ale ve spoustě momentech mi přišly až kruté. Děj je protkán situacemi, jaké si nikdo nepřejeme zažít a reakce a skutky některých postav působily bezcitně. Nejenom stylem “Nezajímá mě, co se stalo.”, ale také “Nezajímají mě tvoje pocity. Nezajímáš mě ty.” A to je důvod, proč mi tento jiný pohled na svět vůbec nesedl.
Když jsem si zvykla na styl psaní a smířila se s tím, že prostě takhle někde lidé opravdu žijí, dokázala jsem se do četby ponořit a nakonec jsem toho s hlavními postavami hodně prožila.
V průběhu se dočtete také o politické situaci (okrajově), a ta je bohužel stejně zoufalá jako ta kulturní. Bylo ale zajímavé zjistit, že lidé tolik svázaní svými tradicemi a zvyklostmi, dokážou velmi silně lpět na svobodných volbách, svobodné zemi.
Ať je to jak chce, jde o obohacující příběh, dlouho jsem přemýšlela spíš nad průměrným hodnocením, ale musím přiznat, že si zaslouží víc.

4/5 ⭐️

Budu moc ráda, když mě pro další recenze budete sledovat také na IG: little.monday ️️️

eva3992
eva3992
13.11.2022 5 z 5

V příběhu poznáme Yejide a Akina. Mladý manželský pár, kterému se nedaří mít děti. Vyzkoušeli snad už úplně všechno. Jelikož žijí v Africe, společnost očekává, že děti mít budou, je to jejich „základní úkol“. Na řadu tak přijde druhá manželka. Tím se roztočí kolotoč poničených vztahů, žárlivosti, lásky a nečekaných zvratů.

Tato kniha mě neskutečně překvapila. Neměla jsem velká očekávání, a nakonec mě dostala, hlavně emočně.

Exotické prostředí africké Nigérii, nám dává nahlédnout do tamějších tradic a zvyklostí, které jsou pro nás mnohdy velice nepochopitelné. Autorka do příběhu zakomponovala zčásti i politiku a život v Africe jako takový, a to bylo rozhodně zajímavé čtení, neboť běžně se o takové věci moc nezajímám.

Ale co bylo pro mě obzvláště bolestivé, tak téma lásky, a hlavně pak mateřství. Ať už žijete kdekoliv na světě, prožívají všechny matky v podstatě to samé. Touha po dítěti a neplodnost dokáží neskutečně ovlivnit vztah dvou lidí. Autorka to zde skvěle vylíčila. Při čtení jsem se dokázala vcítit do obou hlavních hrdinů a prožívala jsem s nimi nelehké chvíle.

Velmi mě překvapilo to, jak příběh gradoval. Neustále přicházely nové a až dechberoucí události a situace, které jsem rozhodně nečekala a tím mě příběh udržoval v napětí a chtěla jsem vědět víc. Autorčin styl byl velmi osobitý, kombinace hodně až jednoduchého textu s větami, které byly nádherné, že jsem měla chuť si některé z nich vypsat. Při čtení mám ráda, když je název knihy vysvětlen přímo v příběhu. Tady to tak bylo a díky tomu kniha dostala úplně nový rozměr.

Nádherný, těžký a smutný příběh, který se může dotknout každého z nás.

Arkagas
Arkagas
06.11.2022 4 z 5

(SPOILER) Čtenářská výzva - kniha od afrického autora. Kniha, kterou jsem si chtěla přečíst i tak pro její skvělá hodnocení. Kniha, kterou jsem ulovila ve výprodeji za 39,- Kč. A kniha, která mě dostala do kolen. Tahle kniha není jen o touze mít děti, šťastné manželství a fungující rodinu. Je to kniha především o bolesti. Yejide touží po dítěti a když jí její první vysněná dcerka zemře, skončí pro ni svět. Přichází ale syn, který bohužel také umírá a to na srpkovitou anémii, která je dána genomem v krvi, který jeho otec postrádá. Je tak jasné, že syn není Yejidina muže. A jakto, že to celé vlastně schvaluje? Příběh nás seznámí i s pohledem na mnohonásobné manželství, kdy není vždy dáno, že se všechny ženy jednoho muže budou mít rády, ale tradice a rození potomků je tu bohužel přednější. Yejide porodí poslední dceru - Rotimi (v překladu "zůstaň se mnou") a když se jejím narození zjistí, že i ona má srpkovitou anémii, je už Yejida smířená s tím, že i o dceru nakonec přijde. U jejího skonu nechce být a tak svého muže s dcerkou definitivně opouští. 
Ne, tohle rozhodně není odpočinková četba, ale knížka, u které jsem si říkala waw - i přes těžké téma se čte téměř sama, není nijak komplikovaná a dostane Vás do kolen. Dost mě zarazilo, že autorka je jen o rok starší než já. 
Moje hodnocení: 9/10

KarolK.
KarolK.
31.10.2022 4 z 5

Knihu jsem měla dlouho v knihovničce a díky čtenářské výzvě jsem po ní konečně sáhla. A tento příběh z pro mě naprosto jiného neznámého prostředí Nigérie mě pohltil. Mnohdy to sice bylo velmi povrchové, například politickou situaci bych uvítala podrobněji představenou, ale i tak jsem si četbu užila.

janulka1310
janulka1310
25.10.2022 4 z 5

Kniha od afrického autora byla poslední kniha do výzvy a tak jsem si dle referencí půjčila tuto. Téma bylo velmi zajímavé, už jen z důvodu jiné kultury a tradic. Nicméně myslím, že by si příběh zasloužil podrobnější rozpracování, někdy mi to přišlo takové plytké. Ale četlo se to dobře, to zas ne že ne... Ale tak nějak si dovedu představit, jak by toto téma zpracovala Kateřina Tučková nebo Karin Lednická a myslím, že tam jsou ještě rezervy :D

vendulanovotna
vendulanovotna
17.10.2022 3 z 5

Knihu jsem si vybrala do Čtenářské výzvy. Zaujala mě anotace i vysoké hodnocení.
A bohužel jsem docela zklamaná. Příběh jako takový je tématem zajímavý, hluboký a náročný, prostředním úplně odlišný, a rozhodně má velký potenciál. Nicméně zpracování mi přišlo nic moc. Klouže po povrchu, prostředí si neumím téměř vůbec představit, a zkrátka se mi zdá, že by si tohle téma zasloužilo vytříbenější jazyk, lepší zasazení do souvislostí událostí a zvyků dané země. Škoda.

Lidka
Lidka
14.10.2022 5 z 5

Je to kniha, která mi jako poslední chyběla do letošní čtenářské výzvy. Dlouho jsem hledala, ale nakonec našla.
Jako maminka i babička musím říct, že mne příběh opravdu chytl za srdce a dojal . Ta touha po dítěti ... co vše je člověk pro to ochoten udělat.
P.S. Nechci tu pochopitelně nic prozrazovat, ale pokud vám knížka od afrického autora či autorky ještě pořád chybí , tak tohle se vám, zvláště pak asi ženám, určitě bude líbit. A ti, kdo už splnili:-) čtěte také. Doporučuji a přidávám nejen do výzvy , ale i do doporučených.

Tereziee
Tereziee
04.10.2022 4 z 5

Opravdu smutný, ale zároveň krásný příběh o mateřství, lásce a křehkosti těchto dvou věcí.

Ke knize jsem se dostala hlavně díky výzvě tady na Databázi knih a rozhodně nelituju. Zkusila jsem zase trochu něco jiného a stálo to za to. S Yejide jsem prožívala celý její příběh a cestu k mateřství jedním dechem.

KodalSa
KodalSa
27.09.2022 4 z 5

Moc se mi to líbilo a chytlo to za srdce. Ale pravda je,jak tady napsal někdo přede mnou, že mi tam taky chybělo víc popisů afrických zvyků a tradic, takových věcí, díky kterým bych se toho toho příběhu mohla víc ponořit. Jinak ale krásný příběh.

lenkaabooks
lenkaabooks
26.09.2022 4 z 5

Touha po dítěti, natolik silná, že boří konvence. Příběh z Nigérie, země ebenově tmavých lidí se svými předsudky, kouzly, vášní i bolestí, touhou a tradicemi. Děkuji za Výzvu, to ona mi knihu pomohla objevit.