Zůstaň se mnou

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Yejide doufá v zázrak: že porodí dítě. Touží po něm její manžel. Touží po něm její tchyně. Yejide už vyzkoušela všechno – namáhavé svaté poutě, tance s proroky, modlitby k Pánubohu. Když ale její rodina neústupně trvá na tom, aby si Akin našel druhou ženu, je už toho na Yejide příliš. A tak se začíná odvíjet příběh odcizení, žárlivosti, zrady a zoufalství. Na pozadí společenských a politických zvratů, kterými v osmdesátých letech 20. století procházela Nigérie, vykresluje Ayobami Adebayová strhující obraz křehkosti manželské lásky, rozpadu rodiny, zničujícího žalu i všepohlcujících mateřských pout. Román Zůstaň se mnou je příběhem o naší zoufalé snaze ochránit před zármutkem sebe i ty, které milujeme....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/399924/big_zustan-se-mnou-hlv-399924.jpg 4.5321
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Kniha Zlín
Originální název:

Stay With Me, 2017


více info...
Nahrávám...

Komentáře (97)

Kniha Zůstaň se mnou

Alizon
19. září

Plusem této knihy byl pro mě náhled do jiné kultury, mentality a tradic. To co činí knihu atraktivní ji ale zároveň činí pro Evropana trochu nepochopitelnou. Kombinace křesťanství a mnohoženství, žena vzdělaná na univerzitě (která se ovšem nakonec živí zapletáním vlasů - tohle mi nějak uniklo - proč vlastně Yejide studovala?) a zároveň úplně nevědoucí. Podivný vztah mezi manželi. Hlavní hrdinka mě postupem času štvala víc a víc. Dobře napsané, ale příběh opravdu nepochopitelný.

kedlis
19. července

(+ SPOILER) Bylo pro mě těžší se vžít do hlavní hrdinky a jejího příběhu kolem roku 1980 v Nigérii. Kniha určitě popisuje zajímavé věci jako je kontrast tradičních hodnot a zvyků s modernějšími věcmi. Zoufalství a nedorozumění, která by se dala vyřešit komunikací mezi manželi. Ale spousta momentů mi přišla naprosto mimo mísu, jako např. jak vystudovaná inteligentní dívka neví nic o tom, jak funguje sex ani několik let po svatbě. V určitých okamžicích mi Yejide bylo opravdu líto, ale nijak zvlášť mi žádná z postav nepřirostla k srdci.


JanuldaN
19. července

4,5* Srdcervoucí témata, úžasný vhled do jiné kultury! Podvody, umírání, nekomunikace, lpění na tradicích. Autorka pokládá otázky ohledně manželství, neplodnosti, potřebě mít děti, mateřství, otcovství, obětování sebe sama... Zkrátka syrové vyprávění plné smutku, ztráty, truchlení a zoufalství. K dokonalosti za mne chyběl jen kousek.

lucie4596
09. července

Kniha mě nezaujala názvem, ale anotace už vypadala zajímave. Kniha mě nakonec moc překvapila a líbila se mi velmi, četla jsem každou volnou chvilku. Opravdu zajímavý pohled na jinou kulturu, zvyky a rodinný život.

josska
08. května

kniha mě překvapila,zajímavá,čtivá,život v Nigerii,mateřská láska,vztah muže a ženy,,jak je duležítá pravdomluvnost,Audiokniha.

Chytuš
30. března

Zajímavý pohled na úplně jinou kulturu, o které tady obecně moc nevíme. Když se řekne Nigérie, tak si toho člověk moc nepředstaví a ono ejhle - nejlidnatější země Afriky, jen Lagos je město lidnatější než celá ČR! Další novinkou, kterou jsem si musela vyhledat, bylo onemocnění srpkovitou anémií - gen způsobující toto onemocnění je nejrozšířenější právě v západní Africe. Velmi přínosné bylo i vylíčení běžného života univerzitně vzdělaných lidí, kteří ale stále vzhledem ke své výchově jsou jednou nohou uvízlí v tradičním pojetí společnosti - dokud nemáš dítě, nejsi nic. Takový sociální tlak musí být obrovsky náročný... Potud skvělé.
S příběhem jako takovým už jsem ale měla větší problém. Yejide mě svým chováním už od začátku vytáčela - nejdřív jen tak nenápadně, chvilkami, ale ke konci už jsem skřípala zuby a nedokázala jsem jí pochopit, tudíž ani s ní nějakým způsobem soucítit. To, co předváděla s Rotimi mi neskutečně vadilo a hýbalo žlučí. Stejně tak v tom, jak se chovala k Akinovi - zjevně musela vědět, že je nějaký problém, ale nic neřešila a v konečném důsledku veškerou vinu hodila na něj... V tomto ohledu jsem podle anotace čekala úplně něco jiného - matku s velkým M, s mateřskými city, které půjdou na dřeň, i přes prodělanou bolest... Tak se mi ale spíš zdá, že tady šlo o otce s velkým O...
Škoda všech těch nevyřčených vět, svět by byl o tolik jednodušší!

Acquenta
16.12.2020

Krásná, emotivní kniha, zanechala ve mě spoustu stop. Mateřská láska je nejsilnější cit a tato kniha to jen dokazuje ...

Arsi007
03.12.2020

Zajímavé jsou zde kulturní rozdíly, které ať chcete nebo ne na vás při čtení hodně dolehnou. Přehnaná, až náboženská úcta ke starším členům rodiny a naopak jejich lhostejnost a tupá nadřazenost vůči mladším je do očí bijící a vy máte kolikrát co dělat abyste nezačali křičet.

Jestli jste se jako já obávali, že bude příběh až moc prodchnut politikou a vzhledem k nulovým znalostem historie afrických zemí se budete ztrácet nebo dokonce místy nudit, tak nemusíte. Politika je do příběhu zasazena vcelku okrajově ale věcně.

Je tu však jedna skupina lidí, kterým nedoporučuji knihu číst. A to jsou těhotné ženy. Není zde popsáno žádné mučení nebo týrání dětí, ale psychicky může být příběh pro nastávající maminky opravdu hodně silný a raději bych s ním počkala až po šestinedělí, kdy se hormony trošičku uklidní :-)

IG: @hanybooks

1