Zůstaň se mnou

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Yejide doufá v zázrak: že porodí dítě. Touží po něm její manžel. Touží po něm její tchyně. Yejide už vyzkoušela všechno – namáhavé svaté poutě, tance s proroky, modlitby k Pánubohu. Když ale její rodina neústupně trvá na tom, aby si Akin našel druhou ženu, je už toho na Yejide příliš. A tak se začíná odvíjet příběh odcizení, žárlivosti, zrady a zoufalství. Na pozadí společenských a politických zvratů, kterými v osmdesátých letech 20. století procházela Nigérie, vykresluje Ayobami Adebayová strhující obraz křehkosti manželské lásky, rozpadu rodiny, zničujícího žalu i všepohlcujících mateřských pout. Román Zůstaň se mnou je příběhem o naší zoufalé snaze ochránit před zármutkem sebe i ty, které milujeme....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/39_/399924/zustan-se-mnou-hlv-399924.jpg 4.5230
Vydáno, Kniha Zlín

Stay With Me, 2017

Kniha Zůstaň se mnou

Analady

Co do čtivosti a originality je tato kniha výborná. Ačkoliv se dotýká smutného tématu, četla se neuvěřitelně snadno. Kniha hezky ukazuje, jak bolest a pocit zrady člověku dokáží zatemnit mysl a zničit život.

Ola-la

Pribeh se mi moc libil, je to z uplne jineho sveta... velkym prekvapenim pro mne bylo, ze i v dnesni moderni dobe uzavre vysokoskolsky vzdelany clovek manzelstvi na natlak rodiny...

barus14

Poprvé se mi u knihy stalo, že jsem ji musela odložit, abych si odpočinula od děje (v dobrém slova smyslu). Přestože sama nejsem matkou, bylo pro mě číst příběh Yejide a Akina těžké, až zdrcující. Pocity manželů byly podle mého názoru velmi dobře a přesvědčivě popsané a vžít se do jejich situace tak bylo (svým způsobem) snadné, i když si nedovedu představit, že bych v životě přečkala tolik bolesti jako obě hlavní postavy.

Mimo jiné mě také zaujalo prostředí, kultura a především zvyky, které jsem dosud nepotkala ani v jiných knihách a neznala je. Zároveň se na pozadí příběhu odehrává linka popisující proměnlivé politické uspořádání Nigérie na konci minulého století, které sice pro mě osobně trochu rušilo hlavní dějovou linii, ale zároveň pro mě bylo zdrojem zajímavých informací o novodobé historii této africké země.

Květ

Tento román nigerijské spisovatelky poskytne poutavý vhled na odlišnou mentalitu, tradice a život v africké rodině. Příběh mě zaujal od prvních stránek svojí jinakostí, ve vyprávění se střídá hlavní hrdinka Yejide a její manžel Akin. Autorka dobře vykresluje okamžiky hořkosti, naděje, zklamání, lásky i bolesti. Kniha se mi líbila.

Šárka_D

Málokdy se mi dostane do rukou kniha afrického autora, o to víc jsem na ni byla zvědavá - a nelitovala jsem ani minutu. Přes velmi bolestivé téma (mám tříměsíční dceru) jsem nemohla přestat číst, autorka píše čtivě, hutně, soucítila jsem s hlavní hrdinkou a takřka jsem cítila její hněv, rozhořčení, zklamání z toho, jak její manželství dopadlo. Kniha zajímavě pracuje s tématem viny a pravdy: je viník pokaždé potrestán? je lepší milosrdná lež? Nemohu ale říct, jestli je to záležitost kulturních rozdílů, nemám potřebné znalosti.

micha-ella

Styl života, africká kultura, zvyky, politické třenice v těch státech - to jde zcela mimo mne. Začátek knížky se mi líbil, ale když došel děj k dětem, nemohla jsem číst dál a ta místa jsem rychle přeskákala. Kdo o takových situacích čte rád? Knížka je to určitě výjimečná.

mone

Yejide, hlavní hrdinka románu „Zůstaň se mnou“, už vyzkoušela kde co, aby počala dítě: namáhavé poutě, tance s proroky, modlitby… Tomu, kdo má děti, optikou obyvatel exotické země, v níž žije, totiž „patří svět“.

Po letech marného snažení už ovšem nemá oporu ani mezi nejbližšími – její rodina proti její vůli rozhodla, že řešením problému by mohl být polygamní vztah jejího manžela s další, snad plodnější ženou. „Zůstaň se mnou“ je román o nebezpečí rodinných intrik, křehkosti manželství i síle mateřské lásky. Dějištěm je Nigérie na přelomu století.

Osobně bych nevěřila, že může někde mezi Beninem a Kamerunem vzniknout kniha nominovaná na několik prestižních světových ocenění včetně Wellcome Book Prize a... ano... může. Její autorkou je dvaatřicetiletá nigerijská spisovatelka Ayobami Adebayo – dáma, jejíž jméno obsahuje víc samohlásek než souhlásek, což je pro všechny knihkupce, knihovníky i čtenáře taková malá jazyková výzva.

Kniha „Zůstaň se mnou“ se také objevila v celé řadě výběrů nejlepších knih roku 2019, určitě však ne pouze z politické korektnosti. Své místo zde si zaslouží – nejen námětem, ale především jeho ztvárněním, tedy tím, čemu říká literárněvědná terminologie syžet.

Z pohodlí středoevropského kanapátka by se mohlo zdát, že problémy, jako je neplodnost, západní Afrika řešit nemusí, jenže představy o světě se doma, na sedačce, mnohdy liší od reality. Například mé představy o africkém kontinentě byly smrsknuté čistě na 1) maratonské běžce 2) podvyživené chlapečky z reklam Člověka v tísni 3) neurčité analfabety a 4) Lejlu Abbasovou.

Přestože název „Zůstaň se mnou“ velmi připomíná všechny ty „Nezapomeň na mě“, „Než jsem tě poznala“, „Bez dcerky neodejdu“, „PS: Miluji tě“… nenechte se jím odradit. Až se totiž dočtete na stránku, kde zjistíte, odkud vítr vane, bude vám jasné, že žádný příhodnější tato dojemná kniha mít vlastně nemůže.

sgjoli

Některé knihy jsou trochu pomalejší na čtení, protože si to ten příběh sám vyžaduje - například tato kniha. Ale to absolutně nevadilo. Nakonec musím hodnotit naplno, protože tato kniha si to absolutně zaslouží. Je to bolestivé, smutné, melancholické, trochu depresivní, ale přitom svým způsobem krásné čtení. O lásce, zradě, bolesti, ale také o naději. O této knize budu ještě dlouho přemýšlet.

nigerijská literatura prvotina

Autor knihy