Sběratelka sirotků

Zatímco svět oslavuje konec Velké války, blíží se další hrozba – španělská chřipka. Nová hrůza dolehne i na Filadelfii, kde žije třináctiletá německá imigrantka Pia, jejíž otec narukoval do americké armády, ale stále se ještě nevrátil domů. Město se ocitá v karanténě, objevují se znamení nákazy a lidé nosí masku, za níž skrývají nejen strach z nákazy, ale temnější úmysly… Jak Pia zjistí, když musí zanechat brášku samotného a shánět potraviny. Bernice Grovesová zešílela z žalu, když ztratila kvůli chřipce vlastní dítě. A rozhodne se pro něco strašlivého: rozervat rodiny v jejich nejzranitelnější chvíli a vytvořit nové, dokonalé Američany…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/436442/big_sberatelka-sirotku-tzw-436442.jpg 4.6171

Vydáno: , Ikar (ČR)

The Orphan Collector, 2020

Kniha Sběratelka sirotků

Ivana11

Tak to byla síla! Výborně zpracované téma španělské chřipky, začátek knihy jen pro silnější povahy.

kytarka

Tohle byl hodně silný příběh. Píše se rok 1918 a právě propukne epidemie španělské chřipky. Ve městech nastává zmatek a lidé umírají. Zůstává hodně sirotků o které se nemá kdo starat.
Kniha byla velmi čtivá, má zajímavý děj. Jen mě nesedla epidemie, nějak mě tohle téma zmáhá tím, že ho částečně prožíváme. Kdyby kniha přišla před koronou, v mých očích by byla větší bestseller.

cori

Začátek byl naprosto hororový - lidé umírající na epidemii, rozkládající se mrtvoly v bytech, hladovějící děti. Titul knihy je dost zavádějící - výstižnější by byl rozvracečka rodin. Autorka si zgustla i na popisu drsných poměrů v sirotčinci. Nakonec se vše obrátilo v dobré jako u hrdinů Charlese Dickense, kterým pomůžou ušlechtilí dobrodinci.

L.Helena

(+ SPOILER) Než jsem knihu začala číst, vůbec jsem netušila, o jakém období vypráví. Když mi po pár řádcích došlo, že hlavním tématem je pandemie španělské chřipky, měla jsem asi prvních třicet stran nutkání knihu odložit a nedrásat se něčím, co vlastně nyní prožíváme naživo. Jenže pak mě příběh natolik pohltil, že už jsem prostě musela číst dál a dál. Hodně smutné čtení, obzvlášť vyprávění ze sirotčince. Připouštím, že postavy jsou víceméně černobílé a závěr poněkud sladkobolný, ale je to román, takže proč si nezaslzet nad happyendem.

AlenaF
06.12.2021

Ztotožňuji se s komentářem orinky3. Pěkný příběh, který stojí za přečtení.

orinka3
03.12.2021

Dala bych i těch pět hvězdiček. Ale poslední třetina knihy mi začala až moc zavánět červenou knihovnou pro paní a dívky. Oproti popisované chudobě, strádání, smrti a zoufalství je poslední třetina knihy jaksi neuvěřitelně sluníčková a všecko se daří díky šťastným náhodám. Paní Hudsonová je tak moc ušlechtilá, až je to opravdu k nevíře. Naopak Bernice je zosobněné zlo. Pia, hlavní postava, je trpělivá, snášenlivá i obětavá. Všecko, čím prošla, ji zušlechtilo. Moc jí přeju mnou kritizovaný konec. Jenom si myslím, že to tak prostě v životě nechodí. Ale čte se to fakt jedna báseň!

lenik284
19.11.2021

Tak to bylo tak krásně napsané ze začátku jsem měla problém se začíst a pak jsem četla a četla, chvílemi jsem se bála obrátit stránku jak jsem moc prožívala příběh s hlavní postavou dívkou Pia, období kdy byla v sirotčinci byli emotivní a smutné.Strašné,co se dělo sirotkům.Moc doporučuji k přečtení je vidět, že paní spisovatelka fakt umí psát.

Danago
01.11.2021

Velice emotivní, mrazivý příběh. Na konci jsem se slzám neubránila. Období španělské chřipky ve Filadelfii popisováno z pohledu třináctileté dívky přistěhovaleckých rodičů z Německa Pii, která zůstává bez rodičů s malými bratříčky. A z pohledu mladé americké ženy, zmítané smutkem a nenávistí. Moje třetí kniha autorky a opět skvělá. Období španělské chřipky před sto lety je velmi podobné současnosti, i když tenkrát to bylo o hodně horší než dnes , ale je až zarážející , že opatření za těch sto let o moc dál nepostoupila.