Kostičas

Příběh začíná v roce 2059. Devatenác­tiletá Paige Mahoneyová pracuje v londýnském kriminálním podsvětí, kde působí jako jakási „spojka" či „posel" – je krajinochodec, zvláštní typ jasnovidce, a díky svým schopnostem se dokáže vnořit do mysli druhých lidí. Žije v represivním režimu Scion, kde páchá velezradu už jen tím, že dýchá. Jednoho dne se její život navždy změní. Je přepadena, unesena a převezena do někdejšího Oxfordu, města, které před dvěma sty lety zmizelo z map. Tam je Paige vydána na milost a nemilost Strážci, nejkrásnější, ale zároveň nejděsivější bytosti, jakou kdy potkala… -- zdroj: legie.info --...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/193478/kosticas-xn0-193478.jpg 4.3791
Série:

Kostičas (1.)

Originální název:

The Bone Season (2013)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Host
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (208)

Přidat komentář
Fenris
včera

Na začátku knihy jsem byla unesená a trochu zmatená. Autorka nás vhodila do světa bez nějakého většího úvodu, což teď popravdě považuji za velice zábavné, jelikož nás to nabuzovalo číst dál, abychom se o tomhle světě dovědili další a další věci.
Nebyla tam ani nuda. Jiní to mohou považovat za překombinovanost, ale kdyby tam byly jen z dlouhavé pasáže, kde se vlastně nic neděje, nebyla by tam žádná interakce, tak bych s knihou i možná sekla. Ale to už je otázka vkusu čtenáře.
Kniha se mi velice líbila, ovšem jako každý rejpal, i já jsem si našla několik pasážích, které tam byly jen kvůli tomu, aby se kniha táhla přes 400 stran. Dle mého názoru by se ta kniha obešla bez dobrých 100 stran a stejně by to neztratilo na velice dobrém dílu. Za to musela jít jedna hvězda dolů.
Občas mě tam štvala hlavní postava, ale i v reálném světě není nikdo perfektní.
Suma sumárum, jsem s knihou velice spokojena, jako prvotina je to vydařané a
já se jdu hned vrhnout na další díl, který na mě už čeká v posteli. :D

temuchin
10. října

Hvězda dolů za tu lovestory. Ta mě fakt naštvala, rušivý element na jinak pěkně vymyšleném fantasy světě.

Pasadenka
25. září

Zajímavý nástin fantaskního, paralelního světa, ve kterém je spousta, ale opravdová spousta všehochuti. Sam, jakožto mladá absolventka anglické literatury se snaží zpeněžit, jistě drahou, školu. Alespoň v to věřím. :) Narážky na podobnost se sérií HP se sice mohou jevit jako opodstatněné, leč styl psaní a charisma postav je tatam.

Není to moc dobrá knížka, a to v zásadě jen z jednoho důvodu. Je překombinovaná. Nechápejte mě špatně, nenarážím na domnělou složitost vyvírající z velkého množství fantasijních prvků. Jde o to, že je toho příliš na příliš malém prostoru. Pořád se něco děje, pořád vycházejí najevo nové skutečnosti, interakce postav, závoj tajemství. Na mě to moc nezafungovalo. Taky po naší české Naslouchačce je to opravdu nesnesitelně nekonzistentní dílo.

Jaderný příběh spočívá v docela zaručené zápletce. Mladá, výjimečná dívka je vyrvaná ze svého mizerného, no pořád jejího, života, aby se dostala do cizího prostředí, kde se ji ujme tajemný krasavec. Ona se brání, on se ji snaží uchlácholit. Ona zjistí, o co vlastně jde (jak svět funguje), sblíží se se svým „věznitelem“ a sehraje důležitou roli v „revoluci“. Nezní to jak Hladové hry? :D Malinko ano. Nebo Naslouchač? Taky, že? :P Jen škádlím, já vím, že motivy se pořád opakují a záleží na jejich zpracování. A tohle zpracování mě osobně nesedlo. Kdyby Sam místo špikování zvolnila a rozpracovala, klidně i složitější obrazy, bylo by to super. Ale vysypat granko na stůl, lapat jej jazykem a zapíjet mlékem je sice hodně neotřelí způsob jeho konzumace, ale naprosto neefektivní. Jako tato knížka. Nuda.

Annieren
25. září

Začalo to pro mě strašně zajímavě. Myslela jsem, že to povede k nějakému cyberpunku s fantasy prvky, až mi to připomínalo Observera. Pak... to celé šlo, takříkajíc, do kelu.

Chápu, proč by se to mohlo někomu líbit, ale pro mě to ve finále nebylo nic moc inovativního, třebaže ten fiktivní svět z počátku vypadal velmi slibně.

dexeded
16. září

Nečekala jsem, že mě to tak chytne. Konec byl trochu zvláštní ale celkově super ;).

TheSiMMaS
31. srpna

Upřímně. Čekala jsem toho od této knížky trochu víc. Dělalo mi trochu problém se do ní začíst a vtáhla mě zhruba až v polovině. Třeba Naslouchač je v tomhle žánru mnohem lepší.

PotterBara
26. srpna

Začátek byl pro mě nejtěžší, zvyknout si na cizí slova, a vlastně si zvyknou i na ten jiný svět. Když si ale projdete tím začátkem, neuvěříte vlastním očím, co to vlastně čtete. Autorka má určitě úžasnou představivost, o tom není pochyb. Všechno dokázala tak čivě napsat, že se od knihy nemůžete odtrhnout. Mohu jedině doporučit :).

moncakovinka
22. srpna

Knihu jsem poprvé viděla v knižním katalogu, který tvrdil, že je to takový trhák, jako Harry Potter. Z toho popisu, co v katalogu byl, jsem řekla, že si to v životě nepřečtu. Poté se však objevila pozitivní vazba od kolegyně, které ve výběru knih velmi věřím. Tak jsem tomu šanci dala... a dopadlo to pěti hvězdami. Naprosto fantastické. Ze začátku jsem se lehce ztrácela, ale postupně mě příběh vtáhl a já knihu zhltla jedním dechem. Ačkoliv je v ní klasická klišoidní zápletka, má ode mě plné hodnocení, a to díky (pro mě) novému sci-fi světu, který autorka vytvořila.

lucik2773
09. srpna

Úžasná kniha. Ze začátku jsem se v tom trochu ztrácela, ale pak jsem se začetla a už jsem knihu nemohla dát z ruky. Ani v práci :) Hrozně se těším, až se pustím do druhého dílu a třetího dílu se snad ani nedočkám. Obdivuji autorčinu fantazii. Příběh byl čtivý, pořád se něco dělo, dokonale mě vtáhnul do děje. Zamilovala jsem si Paige, Nicka a Arctura.

melanie
02. srpna

Vim, ze nejsem cilova skupina (young adult), vim, ze nemam rada milostne pribehy podle jedne sablony, vim, ze me vyjimecna, namyslena, rozmazlena hlavni hrdinka bude stvat uz asi od strany 100- a stejne takove knihy ctu. Brala jsem to do Ctenarske vyzvy, ale ted mam uplne strach si to tam dat:-)) kde se dostanu ke sci- fi, ktere neni jen prevleceny milostny pribeh v 21. stoleti?

Pavcitko
26. července

Četla jsem ji jako novinku po výborných recenzích, ale musím se přiznat, že to nebyl šálek mého čaje. Špatně se mi četla, děj mě nezaujal, mám raději jiné žánry.

LiLLu
22. července

Nebylo to zle, ale nekdy mene je vice... ale je to ctive a me to bavilo...

Fizulka71
20. července

Velmi příjemné překvapení. Zpočátku kapáček zmatek, slovník pojmů vzadu hodil by se spíše na přední stranu, aby jeden věděl předem. Prvních pár stran se těžko trávilo, pak jsem se ale zahryzla a nešlo to pustit, dokáď jsem to celé nezdolala. Poklona autorce k vymyšlení a vykreslení vpravdě fantasmagorického světa, ve kterém jsou lidé s nadpřirozenými schopnostmi loveni a integrováni pod ušlechtilou záminkou ochrany nenadpřirozeného zbytku lidstva, jen aby vzápětí posloužili v lepším případě jako zábava, v horším jako gáblík jakési nadrase, jejíž pani šéfová trpí urputnou představou nenahraditelné jedinečnosti a hodlá v honbě za stále větší mocí požrat celý lidský svět. Děj rychle plyne, velmi dobře se mi četl, o zvraty a překvapení není nouze. Jo a pokud jde o tu milostnou zápletku, tak to beru, romaťyka prostě musí byť, i dyby na chleba nebylo... Jdu se pokusit sehnat Vidořád. Užijte si čtení!

vandalindakova
10. července

Na začátku jsem byla docela zmatená, protože autorka nezačíná lehce seznámením s jejím světem a vysvětlováním, jak to funguje. Ale zorientovala jsem se vcelku rychle a od té chvíle se kniha četla sama. Příběh má spád a mnoho obratů. Pořád se tam něco děje. A ten konec! Po něm musím číst další díl.

Sarah11
08. července

Nesedla jsem si z toho na zadek, ale i tak jsem pořád musela číst dál a dál, dokud jsem nebyla u konce. Velmi mě potěšila a překvapila originalita příběhu, autorka má vážně neskutečnou fantazii. Taktéž se mi líbily dodatečné materiály (mapa, řády jasnovidosti), i když mě tohle jinak nebere. Kniha je celkově moc hezky zpracovaná.
Nicméně mi tu ale stejně takové to "něco", ta jiskra, ta třešnička na dortu prostě chyběla. Možná to bylo postavami, které mi tak úplně nesedly, nevím. Každopádně si ale myslím, že Kostičas má obrovský potenciál a doufám, že si autorka tím velkým počtem dílů neukousla moc velké sousto a zvládne udržet úroveň celé série.

evickakyticka
30. června

Asi jsem udělala chybu a nedávno jsem přečetla knihu Naslouchač od Petry Stehlíkové. No, ono to nebylo ani tak nedávno, bylo to v únoru, ale kniha ve mě zanechala takovou "stopu", že ji mám pořád v hlavě. Asi proto mě tato kniha nebavila. Bylo v ní moc pojmů, moc prapodivných postav, děj mě nebavil, hlavní postava mě nezaujala...prostě já nevím....nedočetla jsem ji...

andyval
18. června

Jsem nadšená! Ze začátku jsem se malinko motala v celém tom světě, ale v momentě, kdy jsem se začala orientovat, jsem zjistila, že je tam slovník pojmů, který jsem ale i tak ocenila. Chválím celkovou propracovanost světa a oceňuju mapu Šeolu a přehled řádů jasnovidosti, jde vidět, že při psaní této knihy někdo myslel. Na rozdíl od komentáře pode mnou mi milostná zápletka nevadila, i když bych se bez ní obešla. Jak už jsem psala, jsem nadšená a těším se na další díl. Dávám 5*.

JillyD.
07. června

Tak já musím říct, že mě kniha opravdu neskutečně zklamala. Ten svět je naprosto nádherně vymyšlený, všechny ty detaily do sebe krásně zapadají a kniha měla velký potenciál, ale autorka se prostě nemohla vyhnout (v prvním díle z nějakých sedmi) naprosto zbytečné milostné zápletce. Je to sice YA, ale i tak by se hodila jakás takás soudnost, no ne? Iracionalita Paige mě doháněla k šílenství a její nestálost jakbysmet. Doufám, že v tom nejsem sama, ale takové zklamání už jsem opravdu dlouho nezažila. Ty dvě hvězdičky jsou za svět, za příběhovou linii nedávám ani jednu.
Další věc, kterou nechápu, je složitost, o které každý druhý básní. Svět je sice propracovaný, ale rozhodně ne složitý na pochopení.
Kvůli zklamání z první knihy už si Vidořád nejspíš nepřečtu.
Bohužel nechápu, jak si kniha mohla vysloužit téměř devadesát procent.

Danielka001
06. června

Do kategorie young adult už nějaký ten rok nespadám, ale tohle mě teda čaplo z vlasy a vyplivlo na konci... supr, líbilo se mi to moc. přečetla jem na doporučení od Petry Stehlíkové (kniha Naslouchač) a fantasy začíná být má krevní skupina))))

Shinstria
25. května

Chvíli mi trvalo než jsem stihla pobrat tu hatmatilku, dost jsem se v ní topila. Ale jakmile jsem se v tom začala vyznávat, tak mě kniha zcela pohltila a doslova jsem přestala vnímat čas. Svět i příběh si myslím jsou neuvěřitelně originální, zatím jsem žádnou takovou podobnou knížku nečetla. Byla to prostě bomba! Všem milovníkům fantasy, rozhodně doporučuji. A s dovolením bych vám poradila, aby jste se ze začátku nenechali odradit pojmy. Protože to za to rozhodně stojí.

Lenka40
23. května

Tak z této knihy jsem byla prostě unešená.Četla se sama. Příběh byl úžasný. Musím si hned pořídit Vidořád a pak čekat ,až vyjde v řijnu třetí díl A zrodí se píseň .Takže , kdo ještě nečetl vřele doporučuji.

Věrka256
09. května

Až teprve teď jsem si všimla, že jsem zapomněla napsat komentář, tak to napravím teď.
Takhle kniha patří mezi moje TOP. Ani jsem se nemusela nutit ji číst. Šlo to samo a několikrát jsem ani nedýchala. Paige byla fajn, ale k tomu konci mi přišla trochu moc... nevím jak to říct. Taková "velitelka" a já osobně takové lidi (postavy) nemám ráda. Strážce byl... zajímavý. V jednu chvíli chladný a v tu druhou ochranitelský. Jejich vztah byl také velice zajímavě protkaný. V jednu chvíli jsem nevěděla, jestli je dobrý, nebo na straně Nashira. Bylo to celé zajímavé. Všem vřele doporučuji.

adorjas
18. dubna

Na Martinus majú knihy zaradenú pod sekciu Deti a mládež, ale kniha zaujme aj dospelého čitateľa. Mladá autorka vytvorila úplne nový svet, aký to doteraz nebol s nevšedným popisom. Tým, že na začiatku knihy nič nevysvetľuje, všetko ponecháva na chápavosti čitateľa a ku konci už nemáte problém s pojmami ako je kočena, vidopán a podobne. Šikovná, nevšedná knižka!

katallinka
09. dubna

Velmi originální příběh, zcela nové nadpřirozené bytosti. Autorka, přestože bych ji nepřirovnávala k Rowlingové, vytvořila velmi čtivý a propracovaný příběh , od kterého se jen velmi špatně odcházelo. Tento ,, budoucí,, svět mne naprosto uchvátil. Už se těším na další dil, který doufám bude pokračovat v originalitě toho prvního.

karavela
08. dubna

Nejdřív jsem se trochu ztrácela-spousta nových výrazů,naštěstí je na konci knihy slovníček.Postupně to bylo čím dál lepší a konec už byl strhující.

mirus.m
12. března

Kniha byla tak dobře psaná, že se nešlo od ní odtrhnout.

Denisa.KC
08. března

Skvělé čtení. Kostičas se vymyká tuctovým příběhům a velmi rychle se přídal k mým oblíbeným knihám. Originální námět, krásně propracované do nejmenších detailů až si člověk není jistý, jestli náhodou za pár let takto Londýn opravdu nebude vypadat. Doporučuji.

ji7967
05. března

Hm...po letech jsem se dostala náhodou ke sci-fi. Nadchlo, pohltilo, bavilo, překvapilo. Rozhodně bych nepřirovnávala k Potterovi, ale jako čtivo skvělé.

desmic
27. února

Dlouho jsem hledala podobnou knihu k Misbornovi. Kostičasu se povedlo mé hledání uspokojit. Tento jiný svět byl to, o čem jsem chtěla číst. Zpočátku jsem se nemohla vyznat v používaných termínech, ale četla jsem a nepřestávala. Postupem času se mi povedlo do děje zaplout a používané názvy lépe chápat a představovat si.
Těm, co se na knihu teprve chystají, doporučuji přečíst si krátký slovníček používaných pojmů na konci knihy. Bude se vám číst o něco snáz ;-)
A také se nezapomeňte mrknout na mapu nakreslenou na deskách knihy.
Celkově moc příjemné čtení a těším se na pokračování.

DARKeccentric
26. února

Přirovnání k Harry Potterovi i dle mého názoru není zrovna na místě. Strukturou psaní a kvalitou dosahuje hodně vysoko, o tom žádná. Kostičas je ale úplně o něčem jiném a už proto je nelze srovnávat. Knížka měla hodně zajímavý děj s mnoha dobrými zápletkami, mlely se ve mně emoce a já jsem si jenom říkala: ,,A co teď?" Občasné vyprávění o minulosti jasnovidců bylo skvělé doplnění děje. Už od samého začátku jsem si oblíbila Strážce a trochu mi vadilo, jak dlouho Paige trvalo přijít na to, že je na její straně. Použití slov vycházejících z mytologie nebo nově vymyšlených výrazů dodávalo knize na propracovanosti a kniha byla náramně čtivá. Jenom mě štvou otevřené konce - když nemám na dosah ruky pokračování, nemůžu myslet na nic jiného. O to víc se těším, až si přečtu další díl. Za mě pět hvězd a doufám, že autorka nepřestane psát takhle skvěle.