Marťan

2. české vydání k premiéře filmu Marťan v režii Ridley Scotta. Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi… Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen pouze svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor, který se pro něj stane nejcennějším zdrojem síly, se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jak zdolává jednu zdánlivě nepřekonatelnou překážku za druhou, začíná věřit, že by na cizí planetě přece jen mohl obstát. Jenže Mars mu ještě přichystá nejedno překvapení… Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a ve všech zemích, kde vychází, sklízí nadšený ohlas. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott točí adaptaci s Mattem Damonem v hlavní roli....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/259795/big_martan-259795.jpg 4.53572
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Knižní klub

The Martian, 2014

Kniha Marťan

Čmeláček

Vynikající a vtipná kniha. Jaké to asi je, když se člověk ocitne na Marsu? :)))

frantisek8324

Kniha naprosto dokonale naplnuje pojem VEDECKO FANTASTICKA literatura. Je extremne technicka a vetsine veci v knize se tak da velmi dobre uverit, ze by se tak mohly stat. Problem je, ze to diky tomu pro 90% ctenaru - a to i tech, kteri jinak sci-fi mohou mit radi - muze snadno odradit. Dale je kniha svym zpusobem dost predvidatelna - vzdy se Markovi neco podari a nasledne se musi neco podelat, aby si pribeh udrzel tempo. Jedine, co ma skrz knihu jednoznacne stoupajici tendenci je humor. Parkrat jsem se i uchechlt nahlas.

nela3812

No, tohle bylo opravdu náročné čtivo od samého začátku. Zatím jsem nenarazila na knihu, která by obsahovala matiku, fyziku, chemii a technologie v jednom. A upřímně, pro někoho, kdo na škole nebyl fanouškem těchto předmětů to asi nebude kniha, kterou by neměl minout.

Osobně jsem po ní sáhla především z důvodu, že jsem jí dostala do své roční čtenářské výzvy od přátel. Jinak by mě s jistotou minula. Možná i z toho důvodu to byl pro mě boj.

Prvních 70-100 stran jsem měla pocit, že humor hlavního hrdiny vesele vyváží všechny strasti s výpočty, se kterými jsem se při čtení potýkala. Ale bohužel, zatímco výpočtů bylo čím dál více, humoru bylo čím dál méně. Zhruba na posledních 60 stranách to šlo s humorem nahoru a s výpočty opět dolů. Bylo to trochu jako na houpačce.

Námět knihy je super a věřím, že si autor dal opravdu záležet se studiem pobytu na Marsu a prací NASA. Upřímně jsem měla pocit, jako bych na Marsu byla společně s hlavním hrdinou. Byl by mezi námi však jeden zásadní rozdíl - já bych nepřežila.

Hloubka příběhu ukazují, že tomuto tématu autor opravdu rozumí. Tak si říkám...nebyl někdy on sám na Marsu? Jeho znalosti a detaily, kterým se v příběhu věnuje o tom opravdu vypovídají. Život jednotlivce na Marsu si díky tomu dokážu zcela živě představit.

Musím však uznat, že si z knihy odnáším mnoho nejasností, kterým jsem nedokázala porozumět ani ve chvíli, kdy jsem text četla opakovaně. Chystám se na film a doufám, že mi osvětlí mezery v mém meziplanetárním vzdělání.

3/5 hvězd

Audrina

Kniha se za mě pohybuje na pomezí tří a čtyř hvězdiček, bohužel musím říct, že jsem od toho čekala asi něco trochu jiného. Příběh jsem poslouchala jako audioknihu a často jsem se ztrácela v množství fyzikálií a chemických vzorců. Zároveň čtenář tak nějak od začátku tuší, jak to dopadne a pouze čeká, jaké všechny nástrahy se našemu hrdinovi postaví do cesty.

Tila

Dobré to bylo! Bavilo mě to, příběh i humor. Nicméně musím strhnout hvězdu za ty šílené chemicko-fyzikálně-matematicko technické popisy. Je jich příliš, jsou dlouhé a pro mě strašně nudné. A to dokonce tak, že jsem zpočátku myslela, že knihu vůbec nedám. Jsem ráda, že jsem to překonala, oceňuji autora za to, jakou si s tím dal práci, ale z pozice čtenáře, kterému je fyzika buřt, byly tyto pasáže úmorné. Jinak paráda. Ještě o hvězdu víc se mi líbil Spasitel.

haWranka

Jako první jsem viděla film a ten mám moc ráda dodnes. Ovšem kniha je samozřejmě lepší, zážitek hlubší, film je prostě zkratkovitý. Nejvíc vypovídající je asi scéna s navrtáváním děr do střechy vozítka. Ve filmu to vypadá ták jednoduše a rychle! :)

branislav1814

Film si moc nepamatuju, i když jsem jej viděl. Ale knížka? Naprosto skvělý příběh s neskutečnými detaily. Popisy dění na zemi mi přišli někdy hodně slabé, dialogy mezi postavami tak trochu... hloupé a primitivní, ale všechno ostatní naprosto supr.

arcs

Tahle kniha - a film byly hotovým dárečkem. Nejdřív jsme se syny viděli film, a pak si starší pořídil audioknihu. A to bylo podivení. Tati, v tý knížce je toho mnohem víc, než ve filmu! Všechno je tam vysvětlený! To je dobrý. To je tak se všema filmama? Poslouchal ji několikrát. A já konečně taky. I jsem spolu googlili, jak by to bylo doopravdy (vichřice v řídké atmosféře, brambory (např.: https://www.youtube.com/watch?v=CYdirDBp-lw ).