Marťan

2. české vydání k premiéře filmu Marťan v režii Ridley Scotta. Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi… Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen pouze svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor, který se pro něj stane nejcennějším zdrojem síly, se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jak zdolává jednu zdánlivě nepřekonatelnou překážku za druhou, začíná věřit, že by na cizí planetě přece jen mohl obstát. Jenže Mars mu ještě přichystá nejedno překvapení… Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a ve všech zemích, kde vychází, sklízí nadšený ohlas. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott točí adaptaci s Mattem Damonem v hlavní roli....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/259795/martan-259795.jpg 4.52274
Originální název:

The Martian (2014)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Knižní klub
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (631)

Přidat komentář
karolina5333
předevčírem

Nejsem technický typ, chemie a fyzika pro mě na střední škole byly peklo a vesmíru se bojím. A přesto mě tahle kniha naprosto uchvátila!Dokonalé :)

Nomia
13. ledna

Sci-fi, vesmír a humor dohromady? Ano, Marťan to dokázal.

allyce
11. ledna

Nevím, zda bych z knihy byla tak unešená, kdybych kdysi nezhlédla film. Při četbě se mi řádky promítaly do filmového příběhu a bylo to pro mne mnohem jednodušší. Astronomii a všemu okolo rozumím jako koza petrželi, technicky na tom nejsem ani o stupeň lépe, takže by pro mne bylo težké si některé situace představit. Nejsem tady správně, abych hodnotila film (který se mimochem povedl), ale pro tentokrát říkám, že obojí dohromady mi dalo ten správný čtenářský zážitek z knížky.

Leitlova
09. ledna

Fenomenální kniha o tom, jak přežít na Marsu. Kniha má vše co je potřeba, humor, trošku napětí. Poutavá a lehce čtivá kniha.

Fremr
06. ledna

Povedená humorná sci-fi "one man show" na Marsu. Andy dostal geniální nápad převést Robinsona na Mars a funguje to skvěle. Na humoru se mi nejvíce líbilo to, že se pořád něco sere a Mark je pozitivní (já bych to asi zabalil a hlavně by mě tak třičtvrtě toho co tam provádí ani nenapadlo). Odborné pasáže mi vůbec nevadily, je totiž úplně jedno, že jim nerozumíte, pomáhají tomu, že věříte Markovi jako postavě. Bez nich by tam mohl bejt jakejkoliv týpek a to, že je tak geniální byste mu zkrátka nevěřili. Markovi ale věříte a prostě mu musíte fandit. A k filmu... Byl jsem na premiéře v kině a tak osekanej film oproti předloze jsem už dlouho neviděl, nehledě na to, že atmosféry Marsu jsem si téměř neužil. Za mě jednoznačně kniha.

Dalamar
03. ledna

Ke knize jsem se dostal dříve než se v kinech objevilo filmové zpracování. Nutno podotknout, že filmové zpracování se hodně povedlo a věrně kopíruje děj knihy. Ovšemže ve srovnání těchto dvou médií kniha vede na plné čáře. Spisovateli se dokonale povedlo napsat knihu čtivou, zábavnou a napínavou a to jak pro zaryté scifisty, tak pro obyčejné lidi, kteří tento žánr obvykle nevyhledávají. Důkazem může být kladné hodnocení mé manželky. Snad jen ten konec už pro mě byl trochu krkolomný.

Snecek89
01. ledna

Knihu jsem přečetla v rámci Čtenářské výzvy 2017 a patřila mezi to vůbec nejlepší. Úžasný příběh, skvělý humor a inspirativní hlavní hrdina. Kéž takovíto lidé jsou mezi námi a nikdy nevymřou!
PS: Nebaví vás sci-fi? Toto si musíte přečíst.

PetK
28.12.2017

Asi před dvěma lety jsem to začala číst - a nedočetla. Teď jsem dala šanci audiu - a nedoposlouchala. Připadala jsem si jak na přednášce z matfyzu, fakt mě to nudilo. Ano, nedošla jsem dál než ke 4. nebo 5. kapitole a možná potom nabral růst brambor zběsilý děj, no já už jsem bohužel neměla trpělivost to zjišťovat.

Adhara
17.12.2017

Je to jedna zo vzácnych skoro realistických sci-fi. Watney nad dianím na Zemi a témami typu život, vesmír a vôbec dumá len minimálne. Namiesto toho koná. Tým, že príbeh neskĺza k filozofovaniu a nie je chudobný na akciu, by to bolo vlastne celkom svižné a ľahké čítanie, nebyť skutočnosti, že sa predsa len treba sústrediť, keď Watney vysvetľuje, čo, kam a prečo zapája, alebo čo s čím chemicky zreaguje. Oživuje to humorom, ktorý mnohí čitatelia hodnotia ako pozitívny a sympatický prvok – mojou šálkou kávy však akurát nie je. Obzvlášť spôsob Markovej komunikácie s ostatnými mi bol trochu protivný. Niekedy mi pripadal ako trápny pubertiak, ktorý sa vie normálne správať iba keď je osamote, ale v spoločnosti musí zo seba robiť šaška, alebo, úprimnejšie povedané, debila.

Kým prvá časť knihy prebiehala originálne, verne a vzdialene od známych filmov, v druhej polovici akoby si autor uvedomil, že realistickosť je síce fajn, ale Watneyho ňou nezachráni. Začnú sa v nej objavovať prvky trochu skĺzavajúce do klasického klišé amerických katastrofických sci-fi filmov. Aj napriek tomu však Marťana hodnotím ako celkom vydarený počin súčasnej sci-fi.

Celá recenzia: http://www.adhara.sk/?page_id=1327

Paulus.1987
15.12.2017

Tato kniha, která začíná krásnou větou "Jsem v hajzlu.", by se dala krátce charakterizovat takto - Robinson Crusoe na Marsu. Jednoduché a zároveň geniální. Jinak řečeno se jedná o příběh astronauta, který je nucen s nedostatkem zásob přežít na planetě, na které nic neroste ani nežije, do té doby, než pro něj přiletí záchrana. Ano, popisy technických záležitostí knize trochu ubírají na čtivosti, ale dá se to zvládnout a navíc to čtenáře může donutit o těchto věcech přemýšlet, popřípadě si vyhledat dané pojmy na internetu a rozšiřovat si tak obzory. To také není na škodu. Navíc je vše vynahrazováno vtipnými průpovídkami hlavního hrdiny, takže dávám spíše 4,5 hvězdičky. Filmová verze rovněž velmi povedená.

BarboraZ
13.12.2017

Předposlední kniha do me čtenářské vyzvy. Některé pasáže byly dost odborné, ale diky nim jsem se něco nového dozvěděla. Postavu Marka si každý hned oblíbí, je inteligentni, vtipny a vždy si vi rady. Držela jsem mu s napětím palce až do konce. Kniha me rozesmála i dojala, určitě doporučuji přečíst.
,,Den jsem zahajil nicotným čajem. Nicotný čaj se vaří snadno. Nejdříve ohřejete vodu a pak do ni nepřidáte nic."

B4LU
13.12.2017

Půjdu tady lehce proti proudu. Marťan je dobrá kniha, o tom žádná. Čistá, kvalitní sci-fi s velkým důrazem na první část této zkratky se poslední dobou moc často nevidí. Je to čtivé, je to vtipné. První polovinou proletíte tak rychle, že si to uvědomíte, až ji máte za sebou. Problém ale je, že pokud fyzikálním/chemickým pasážím zcela nerozumíte, pak se děj začne ve vašich očích víceméně stále opakovat a ztratí své počáteční tempo. Pro Hard SF fanoušky povinnost, pro ostatní smrtelníky příjemné počtení. V obou případech doporučuji.
Edit: čím víc o tom tak přemýšlím... tohle je jedna z mála knih, kde se mi víc líbí filmová adaptace. Opět: není to tím, že by kniha byla špatná, to ne. Film prostě jen ty mnohé technologické pasáže přemosťuje o něco záživněji.

Malíček
10.12.2017

Tahle kniha se mi četla dobře. Minimálně 4 hvězdičky si podle mě zaslouží za originalitu a nepředvídavost děje. Díky častým odborným výrazům jsem byla někdy zmatená, co že to tedy Mark Watney udělá nebo s čím bude pracovat, ale to mi ani náhodou nezkazilo dojem z celé knížky. A taky je to přeci jen moje mínus, že tomu nerozumím.
I když tento žánr nevyhledávám a běžně jej nečtu, jsem ráda, že se mi Marťan dostal do rukou. Hlavní hrdina mi byl velice sympatický a svým humorem mi zlepšil každý den, kdy jsem se mezi řádky ponořila.
Doporučila bych knihu hlavně pro milovníky vědy a technických oborů. Je skvělá pro dlouhý podzimní večer nebo časné ráno trávené ve vlaku cestou do školy.

Marekh
10.12.2017

Kniha se mi celkem líbila. Oceňuji odbornost, kterou autor v knize použil.

OldřichHanton
06.12.2017

Podařená kombinace sci-fi z velmi blízké budoucnosti a robinsonády. Zapomenutý astronaut se snaží, za pomoci obrovské vynalézavosti, přežít na Marsu a následně se vrátit domů. Plusem určitě je, že jsem se nenásilnou formou dozvěděl spoustu věcí o Marsu a kosmonautice obecně. Mínusem možná jistá předvídatelnost, na Marsu se přece jen nemůže stát tolik havárií, které by vás okamžitě nezabily. I patosu by mohlo být o něco méně, je však často vyvažován humorem. Marťan je určitě zábavná a dobře napsaná knížka na klasické téma v originálním hávu, kterou stojí za to přečíst.

spackova.p
04.12.2017

Sci-fi mě nebaví, tuhle knihu jsem začala číst do čtenářské výzvy. Po několika stránkách jsem ji odložila, v mezičase přečetla Harry Pottera, ale pak jsem se k ní naštěstí vrátila a nakonec jsem nadšená. Nevěřila bych, že mě bude takto bavit :)

Gingerveru
30.11.2017

Super kniha, napínavá, bavila mě!

Allla9
28.11.2017

Asi ne ta správná knížka pro mě, ale dočetla jsem.

Boženka2
22.11.2017

Dávám pět hvězdiček, protože autor nemůže za to, že já chvílemi vůbec nevím, o čem je řeč. Tím mám na mysli technické údaje, výpočty, fyzikální a jiné veličiny. Příběh je moc hezký, přečetla jsem ho s chutí, asi se podívám i na film.

lakyh
21.11.2017

Naprosto skvela knizka plna jedinecneho humoru hlavniho hrdiny, ktery ctenare provazi od zacatku knizky az do konce a zaroven dokonale propojene s technickymi detaily, ktere pochopi prakticky kazdy. Jedna z nejlepsich knizek, rad si ji prectu znova!

Lemurka
16.11.2017

Nápad skvělý, bylo zajímavé si něco přečíst o Marsu, ale ... Kniha se mi nečetla úplně snadno, příliš mnoho technických popisů a chemie, které mě nebavily. Sotva jsem dočetla. Jak už tu párkrát zaznělo, jako příručka pro ztroskotání na Marsu kniha poslouží dobře.

85098211
10.11.2017

Za mne naprosto geniální! Poslouchala jsem jako audioknihu a byla jsem doslova unesená! Přes technické nepřesnosti se podle mého názoru čtenář přenese s lehkostí, protože příběh je nejen strhující a napínavý, ale hlavně humorný a lidsky dojímavý. Mark je sympatický do té míry, že se do něj zamilujete hned po první větě, kterou pronese :-). Marťan je prostě dechberoucí kniha pro všechny milovníky sci-fi a především silných příběhů. Jednoduše řečeno, je to kniha, která se hluboko zaryje nejen do paměti, ale i do srdce ;-).

negramota
09.11.2017

Na rozdíl od filmu, jenž byl feministicko-rasisticko-nacionalistickou agitkou, příjemně robinsonovské čtení, které rozeznívá v hloubi člověka ukrytou strunu touhy po troše osamění podobně jako Into the wild nebo prý třeba hemingwayovky. Protagonistovi jsem záviděl nejen samotu, ale i sebezáchovou motivovanou, tedy tu nejupřímnější, činorodost.

Pasáže ze Země nebo o komunikaci s ní mě obtěžovaly, protože tuto hezky vybudovanou intimitu bořily. Nadto hezká exkurze do trochy techniky, jíž nepovažuju za sci-fi, neb vychází z reálných a zanedlouho současných poznatků. Mimo to vtipně a odlehčeně napsaná.

welcomeboredom
08.11.2017

opět se projevily mé nedostatečné znalosti fyziky a chemie.. krom toho jde o vážně výbornou knihu (i film) se strhujícím tempem, sympatickým hlavním hrdinou a dobrosrdečnými číňany, kteří mohli po stovkách let setrvávání ve stínu spojených států konečně ukázat světu, kdo převezme žezlo této i okolních planet :)

RHorse
06.11.2017

K této knížce mě přivedl film a čtenářská výzva. Knížku jsem četla v angličtině, takže jsem občas některým techničtějším věcem nerozuměla, ale jinak se mi četla velmi dobře. Nejdřív jsem se obávala toho, že to bude rozvleklé, protože zpočátku mi to tak přišlo, ale nakonec se to rozjelo a bylo mi líto, že už příběh skončil, uvítala bych klidně dalších 200 stran. Doporučuji.

Mánička178
06.11.2017

Při čtení této knížky jsem si vzpomněla na dva hrdiny mého dětství - Robinsona a MacGyvera :D :D :D
Teď vážně - na to, že nejsem žádné sci-fi snad ani nikdy nečetla, ani jsem nikdy nechtěla být kosmonautkou, mě Marťan opravdu chytl a přelouskala jsem ho zvědavě/lačně za dva dny. Moc se mi líbilo, že i do tak "podělané" situace v jaké se Mark octnul vetkl autor humor - bylo to vážně inspirativní a zdálo se mi to neotřelé :)
Jinak - autor je Američan, takže je přirozené, že to z textu jde poznat... Jediné, co tomu "americkému" stylu chybělo, byla pořádná lovestory a sexy hrdinky v bikinách, co jedním kopnutím sejmou pět dvakrát tak velkých marťanů se superzbraněmi :D (samozřejmě ironie - jsem ráda, že to tímhle autor nepokazil ;-))
Takže díky knižní šifře za rozšíření obzorů :D

blindone
03.11.2017

Čte se to velmi dobře, ale přesně jak píše Frkotik....Amerika všude.

bara5465
23.10.2017

Tahle knížka mi toho hodně dala - naučila mě propočítávat, kolik času mi co zabere, a odměňovat se za tvrdou práci.

TheNorthFace
19.10.2017

Sci-fi nevyhledávám ale tohle šlo jedním dechem.

frkotik
16.10.2017

Neskutečně vtipný, spousta technických detailů, ale dalo se, když jsem si to nechal rozležet trochu v hlavě. A některé pasáže naprosto legendární, jak ze Země, tak z Marsu. Je z toto samozřejmě cítit, že autor je Amík, vlastenectví a hrdinství až za hrob, ale myslím, že u téhle knížky to tolik neruší.