Marťan

od:


KoupitKoupit eknihu

2. české vydání k premiéře filmu Marťan v režii Ridley Scotta. Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi… Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen pouze svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor, který se pro něj stane nejcennějším zdrojem síly, se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jak zdolává jednu zdánlivě nepřekonatelnou překážku za druhou, začíná věřit, že by na cizí planetě přece jen mohl obstát. Jenže Mars mu ještě přichystá nejedno překvapení… Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a ve všech zemích, kde vychází, sklízí nadšený ohlas. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott točí adaptaci s Mattem Damonem v hlavní roli....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/259795/martan-259795.jpg 4.52548
Orig. název:

The Martian (2014)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Knižní klub
více informací...
Nahrávám...

Diskuze o knize (29)

welcomeboredom
08.11.2017

opět se projevily mé nedostatečné znalosti fyziky a chemie.. krom toho jde o vážně výbornou knihu (i film) se strhujícím tempem, sympatickým hlavním hrdinou a dobrosrdečnými číňany, kteří mohli po stovkách let setrvávání ve stínu spojených států konečně ukázat světu, kdo převezme žezlo této i okolních planet :)

R.E.M.
02.03.2017

Ajrad1981: Přestože šlo o sci-fi se silným prvkem humoru, to závěrečné očesání modulu před vzletem z Marsu bylo i na mě moc přitažené za vlasy.

horvis
24.12.2016

Mě to vůbec nebavilo a film byl ještě horší. Prostě Béčko.

Renča42
22.11.2016

Viděla jsem film, ale chci si to taky přečíst. Knihu dostanu k Vánocům, už se těším. Vím, že v knize je toho více a třeba i něco málo jinak podané než ve filmu. Chci si přečíst o tom, co vlastně filmovým tvůrcům uniklo, i když vím, jak ten film dopadne.

WeeWar
24.10.2016

heh, proc tu, na kniznim webu, v 90% prispevku ve vlakne resite film? proc nejste na csfd? :)

Thebookman
01.09.2016

Zas tak úžasné to nebylo.. Četl jsem už lepší...

Thebookman
12.08.2016

Je pravda, že to mohlo být lepší.

Thebookman
25.07.2016

Film je 100x lepší.

Thebookman
01.07.2016

Film je lepší :-)

Thebookman
17.06.2016

Já raději kouknu na film. Ono totiž být trosečníkem na Marsu moc k smíchu není. Nevím, jaký byl záměr autora, jestli napsat sci-fi drama nebo sci-fi komedii. Asi to druhé. Pořád ale nemůžu přijít na to, co tam bylo tolik k smíchu?? Ano, něco tam k smíchu bylo, ale nevím, že by tam toho bylo zase tolik. A že ve filmu nebylo nic k smíchu? To bylo jen dobře, aspoň pan R. Scott ten příběh vyprávěl v reálnější podobě, než jak je zidealizovaná knížka od A. Weira. Já zase vřele doporučuji kouknout na film, než se zabývat chemicko-technicko-fyzikálními postupy, kterých je v knížce víc než dost.

Kent2004
03.05.2016

Je to věc názoru. Ne každému musí evidentně kniha sednout. No a filmy bývají většinou o stupínek horší než kniha, což je přirozené, protože ve filmu je hned všechno vidět kdežto v knize se to musí pospat. Naopak v knize lze dost dobře pospat vlastní pocity o které bývá většinou divák ochuzen....

piratmartin
03.05.2016

Ty ve.. film je ještě horší než kniha.

Thebookman
07.04.2016

Také jsem vážně zvědavý, jakou další knihu pan Weir napíše. Jestli to bude další neomylný a všeznalý super-hrdina, který vše zvládne a se vším si poradí, a ke všemu bude třeba někde na druhé straně nekonečného vesmíru a přesto naváže kontakt se Zemí pomocí "ničeho", to jsem vážně zvědavý. Jako Marťan na jedno přečtení akorát. Nevím, asi už se k němu ale vracet nebudu. Raději si pustím filmové zpracování. To je o dost lepší! :-)

Thebookman
28.03.2016

Ano, sice je to americký film, ale režie se ujal Ridley Scott, který pochází z Evropy, konkrétně z Velké Británie. Jinak souhlasím, z knihy jsem místy také cítil "Hollywoodskou dokonalost" Asi to je tím, že pan Weir je američan. Na film se ale dívalo daleko lépe, než se četla původní knižní verze. Toť můj dojem.. :-)

Kent2004
26.03.2016

Knihu jsem doposlouchal asi před 14-ti dny, film jsem viděl včera. Takže to shrnu.

Ale jen pro ty co knihu nečetli. Pozor - spoilery!!!

Kniha byla výborná, film bych oproti ní ohodnotil 4 hvězdami. Pokud bych knihu nečetl-neposlouchal,dal bych asi hodnocení vyšší.
Knize opravdu není co vytknout, ve filmu toho dost scházelo. Nejvíce mi asi vadilo, že úplně vynechali ztrátu spojení, písečnou bouři a nehodu při cestě do kráteru "ski Aparelli". Chápu že by to pak vydalo na dva filmy, už i tak 2:20 je úctihodných, ale škoda. Nicméně pro ty co knihu nečetli-neposlouchali to vadit nemusí. Drobné "úpravy" že pro Marka ve filmu letěla velitelka, že si Mark propíchnul skafandr....dejme tomu.
Že posádka opustila Mars až po 18-tém solu, místo 6-tém co je v knize také nevadilo. Ale poškozený Rover??? No jak říkám, kniha na mne udělala mnohem větší dojem a měl jsem z ní větší zážitek.
Ve filmu byl dodělán konec, což by podle mého knize tolik nesvědčilo. Tohle se filmařům hodně povedlo. Takže asi tak jak u všeho - nejdříve přečíst knihu až potom film.

Některé komentáře v hodnocení knihyby se hodily spíše sem do diskuse. :-)

Thebookman
26.03.2016

Já četl prvně knížku, ale musím říct, film se mi líbí daleko více. :-)

Thebookman
15.03.2016

Jako čtení dobré, ale asi si raději pustím film. Ten mi přijde ucelenější, než knížka. Je to škoda, mohlo to být napsané lépe.

Thebookman
10.03.2016

Někomu se líbí více původní knižní verze. Mně se více líbil film. :-)

Thebookman
26.02.2016

Už jsem viděl i film. A musím říct, že to byla úžasná podívaná. Já věděl, že pan Ridley Scott z toho pouhého "popisu přežití" dokáže vytvořit film. A velice dobrý film.
Když začínal tím průzkumem povrchu, ještě než se stala ta nehoda, litoval jsem, že pan Weir nenapsal v knize PROLOG, kde by bylo popsání této průzkumné akce. Jen se o ní zmínil jen tak na okraj. :-/ Vlastně čtenář vpadne do toho "přežití" rovnou. Proč to nebylo napsaný trochu jinak no..??
A že film byl "okleštěný" od některých scén? To mi vůbec nevadí. Byly tam jen ty důležité. Třeba mi tam vůbec nevadilo, že tam Mark Watney nevařil brambory v mikrovlnce. :-D
A ještě jedna věc; film má i KONEC, kdy Mark přednáší ve škole. Nějaký takový konec mi v knize také schází, když se nad tím zpětně zamyslím. tak kniha je okleštěná o začátek a konec.
A co hlavní bylo u filmu, cítil jsem u Marka emoce, než u toho knižního dokonalého, stresu odolného Super-Marka. :-D
Kdyby pan Weir tuto knihu napsal tak, jako pan Ridley Scott natočil filmovou verzi, tak by to bylo daleko lepší počtení.

Renča42
20.01.2016

Viděla jsem film a už ten se mi zdál dost dobrý. Asi ty triky a to, že to vypadalo tak realisticky, že se opravdu může letět na Mars, mě vtáhlo do filmu. Divím se, že se "marťan" nezbláznil z toho, že tam zůstal. Musím sehnat knížku a třeba tam toho bude více.

Thebookman
06.01.2016

No, přihlásím se na svůj profil a co nevidím.. 7 nových komentářů u této knížky. Marťan je vážně fenomén. :-)

Thebookman
04.01.2016

Chápu, že se tato kniha většině čtenářům líbí, ale jaksi jsem čekal, že to bude trochu jiné... Více emocí, jak už tu také někdo psal; zajímavější děj, ne jen pouhé popisování přežití.

Thebookman
31.12.2015

No.. jako nic proti Marťanovi, ale poslední dobou zjišťuji, že komentáře jaksi přibývají jen u této knížky...:-D

Milda58
18.08.2015

Musím souhlasit s piratmartinem, protože i podle mě je to jen slušná oddechovka.Po druhé ji určitě číst nebudu a musím říct, že už jsem četl mnohem lepší sci-fi. Nechápu, jak z toho může být většina lidí tak přehnaně nadšená. Nesporně dobrá předloha k filmu, na který se těším, ale to je asi tak vše.

Thebookman
11.06.2015

Na titulní straně knihy...? No, není to sám Matt Damon?

mimamo_cz
10.06.2015

Trailer vypadá dobře, je tam dost slušně poznat Scottův rukopis, což je fajn. Trochu se bojím toho, aby to nehrálo zbytečně na city. Watney se z toho, že byl sám na Marsu rozhodně neposral a scény s rozklepanými příbuznými (známými, těžko říct, co ta blondýna znamenala) jsem v knize nějak znatelně nezaregistroval. Nutno podotknout, že ani pozemské dialogy nebyly kdovíjak na výši, nicméně jimi neoplývala ani kniha.

piratmartin
10.06.2015

Jo viděl. Dal sem ho do zajímavostí. Vypadá hodně pěkně, těším se na to. Dívat se na to, jak pěstuje brambory bude rozhodně lepší, než o tom číst :-). Knihu rozhodně překoná. Akorát si myslím, že ubyde vtipu. To mi ale nevadí, protože já osobně jsem se při čtení knihy za břicho moc nepopadal.

Babouš
09.06.2015

Už jste viděli trailer a plakát? Film vypadá hodně dobře (i když knihu asi nepřekoná) :)

piratmartin
07.05.2015

Nechápu to přemrštěné hodnocení.

TIP: Máte rádi Databázi knih? Podpořte ji v Křištálové lupě (Zájmové weby) - hlasujte zde.

Štítky

Mars (planeta) humor boj o přežití zfilmováno kosmonauti, astronauti trosečníci NASA optimismus deníky hard sci-fi

Autor a jeho další knihy

Andy Weir

Andy Weir
americká, 1972

Podobné knihy

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených65x
v Přečtených3231x
v Čtenářské výzvě656x
v Doporučených395x
v Knihotéce752x
v Chystám se číst938x
v Chci si koupit201x
v dalších seznamech21x