jituliste jituliste komentáře u knih

Island - život mezi živly Island - život mezi živly Nína Björk Jónsdóttir

Krásná kniha, zajímavé čtení, nádherné fotky, tady plesá srdce každého, kdo si Island oblíbil. Spoustu věcí jsem věděla, spoustu věcí jsem se dozvěděla. Někdy mě překvapilo, co máme podobné (vánoční pečení cukroví) i co rozdílné (výběr jména pro dítě). Autorky musím pochválit, protože je vše sepsáno lehce, čtivě i vtipně, třeba použití slovo jæja :o)

19.01.2023 5 z 5

Dlouhá trať Dlouhá trať Viktorie Hanišová

Uff, to byla hutná kniha. Těžké téma k zamyšlení, každý příběh mě strhl a doslova pohltil. Styl autorčina psaní se mi moc líbí, díky tomu četba doslova plyne.

13.01.2023 5 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Skvělé čtení, hltala jsem, abych se co nejdříve dozvěděla rozuzlení, které pro mě bylo překvapivé. Jak už bylo zmíněno níže, v úvodu knihy jsem se učila rozpoznávat přímou řeč, která nebyla označena úvozovkami, ale zvykla jsem si a dále mi to už nikterak nevadilo. V hledáčku mám další autorovu knihu a moc se na ni po této zkušenosti těším.

11.01.2023 5 z 5

Závity ulit Závity ulit Martina Málková

Byla to velmi přijemná knižní oddechovka, taková jednohubka, přečteno za chvíli. Bylo to zábavné, hravé i předvídatelné, ale v tomto případě mi to vůbec nevadilo.

04.01.2023 4 z 5

Návrat domů Návrat domů Yaa Gyasi

Pro mě to byl překvapivý knižní skvost. Kvituji rodokmen na začátku, do kterého jsem často nahlížela, při přeskakování rodových linií mi pomohl neztratit nit. Každý lidský příběh byl silný, to co lidé zažívali bylo šílené, nepředstavitelné, ale láska, která měla v každém příběhu své místo to dokázala vybalancovat, takže z knihy necítím jen beznaděj. Závěr krásný :o) Děkuji čtenářské výzvě, která mi přihrála tuhle knihu do cesty a děkuji paní spisovatelce.

03.01.2023 5 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

(SPOILER) Velmi příjemná detektivka, která nutí číst. Přichází jeden zvrat za druhým, vedle vyšetřování vraždy se vine ještě nitka ohledně vloupání do domů a tak je jasné, že to bude situaci pěkně komplikovat. Za mě konec překvapivý. Neříkám, že mě to nenapadlo, protože po všech těch zvratech už je podezříván každý, ale pořád tam byla pochybnost, že to určitě možné není. Asi i kvůli tomu, jak byla daná postava tak nějak mimo příběh. Setkala jsem se s komentáři, že je konec předvídatelný - zajímalo by mě, od kdy to bylo takovým čtenářům zřejmé. Indicie rozhodně chyběly a odhalily se až v úplném závěru. Do té doby to mohl být vlastně kdokoli.

06.12.2022 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Četba v dospělosti je o něčem jiném, každou větu vnímám s úplně jiným přesahem. V dětství to pro mě byla jen taková pohádka, o které jsem neměla potřebu dál přemýšlet.

26.11.2022 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Tak to bylo úžasné, geniální nápad půlnoční knihovny mezi životem a smrtí, kde si Nora mohla prožít svoje různé životy, kdyby se rozhodovala v určitých chvílích jinak. Pro každého asi k zamyšlení, protože všechny občas napadne, co by bylo, kdyby jsme něco udělali jinak... A vidíme za rozhodnutími, která jsme neudělali většinou, že by to bylo lepší, ale na každou situaci se dá nahlížet různými pohledy a to je vlastně tak osvobozující - je to všechno o nás a našem vnímání. Závěr moc potěšil :o)

15.11.2022 5 z 5

Vánoce nebudou! Vánoce nebudou! John Grisham

Příjemná oddychovka, pobavila a kniha po dočtení zanechala úsměv na rtech.

08.11.2022 4 z 5

Vzhůru - Pozoruhodná cesta k vrcholu Mount Everestu Vzhůru - Pozoruhodná cesta k vrcholu Mount Everestu Bear Grylls (p)

První polovina knihy mi přiša méně čtivá, pak už jsem se ale nemohla odtrhnout. Autentický popis té neskutečné dřiny, strachu a nervů, poslední kapitola bylo takové příjemné shrnutí. Bylo to moje první knižní setkání s Medvědem a za mě dobré :-)

25.10.2022 4 z 5

Www.bez-bot.cz Www.bez-bot.cz Ivona Březinová

Téma velmi vážné, ale podané tak hezky, Benův myšlenkový posun byl krásně podaný a celá knížka na mě působila vlastně velice optimisticky. A našla se i spousta vtipných řádku. Za mě super a ráda si přečtu od paní spisovatelky i jinou knihu.

10.10.2022 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Nádherná kniha, smutný příběh a uchvacující poetický popis mokřadů a živočichů v nich žijících, přála jsem si tam být a vidět to. Kya-křehká a plachá dívka, tak jsem ji přála štěstí a lásku. Závěrečné stránky jsem naštěstí četla doma, ptotože se mi po tvářích koulely slzy jako hrachy, bylo to tak dojemné. A přiznávám, závěr překvapil.... V letošním roce zatím to nejlepší, co jsem četla.

23.09.2022 5 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Přečteno díky čtenářské výzvě. Je to zvlášťni kniha, děj je velmi jednoduchý, tak nějak pomalu plyne, čtenář má pocit, že se toho moc neděje, ale přitom se čte tak hezky a po přečtení mi zůstala ležet v hlavě... Příběh jako takový působí tak smutně.

09.09.2022 3 z 5

Od slackline k tiché radosti Od slackline k tiché radosti Anna Hanuš Kuchařová

Dokonalost!!! Anče, milá to osůbka, nebála se jít s kůží na trh a odkryla svoje silné stránky, neobyčejnou trpělivost, odhodlání a odvahu, ale i ty slabší. Asi proto celek vyznívá tak lidsky, vždyť každý někdy pochybuje, nemá sílu nebo mu jde něco hůře. Úžasné čtení, které tak krásně a lehce plynulo a já si přála, aby ještě pokračovalo. Pro milovníky přírody super, taková volnost a svoboda, díky knize a krásným fotkám jsem procestovala kus světa. Knihu musím ocenit i literárně, bylo to takové laskavé čtenářské pohlazení, někdy až poetické. Díky za ni :o)

24.08.2022 5 z 5

Ďáblova slza Ďáblova slza Jeffery Deaver

Zápletka neotřelá, detektivka slušná, odhalení pachatele překvapilo, ale za úplný závěr ubírám *, to už bylo těžko uvěřitené.

16.08.2022 4 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Kniha je psaná netradiční formou, ale takovým milým jazykem. Moc jsem od ní nečekala, ale přišla mi "kouzelná".

26.07.2022 5 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

Skvělá kniha o vztazích v rodině, o špatné komunikaci a nepochopení, protože pocity nejsou vyřčené tak, jak jsou vnímány. Jednoduchý děj, ale postavy vykresléné dokonale, to tvoří příběh. Líbil se mi vývoj vztahu babičky s Viktorem, moc jsem si přála, aby šel právě tímhle směrem. A fajn byl taky závěr s určitým přesahem děje. Autorka má osobitý styl psaní, věřím, že někomu to nemusí sednout, mě trvalo jen chvilku než jsem si zvykla, pak už jsem knihu jen hltala. Doporučuju a ráda si od paní Soukupové přečtu něco dalšího.

21.06.2022 5 z 5

Kniha, kde je o spánku napsáno snad vše, autor všechno krásně a přehledně shrnul do jednoho celku. Pro mě byla nejzajímavější první polovina knihy, zejména informace o spánku z říše zvířat mě uchvátil: Dozvěděla jsem se spoustu nových informací, něco jsem věděla, některé znalosti o spánku jsem si prohloubila a to, co člověk tak nějak tuší, si jen utvrdí. A pan Walker se opravdu moc snaží, aby spánek nebyl brán na lehkou váhu, což je cítit z celké knihy. Jen ten konec mi přišel tak nějak zdlouavý. Každopádně doporučuji ke čtení.

29.05.2022 4 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Knihu jsem si vybrala, protože se hodí do letošní čtenářské výzvy. Po posledních mnou čtených knihách jsem ráda sáhla po nějaké oddechovce. To tato kniha splňuje stoprocentně. Četlo se hezky, ale asi nejsem úplně cílový čtenář, děj byl předvídatelný snad od prvních stránek.

03.04.2022 3 z 5

Příběh Fredyho Hirsche Příběh Fredyho Hirsche Lucie Ondřichová

Je spousta lidí, kteří si zaslouží vzpomínku pro to dobré, co vykonali. Fredy Hirsch je jedním z nich. Krásně to vystihuje v úplném závěru pamětnice, která Fredyho Hirsche znala osobně, paní Zuzana Růžičková. Závěr dojal a my se na to můžeme přeci jen podívat z té lepší stránky, boj Fredyho Hirsche měl smysl, protože několik dětí přežilo jen díky němu. Děkuji paní Ondřichové za tuto útlounkou knížečku. Použila snad veškeré dostupné zdroje, které měla k dispozici.

16.02.2022 5 z 5