Návrat domů

Strhující, kaleidoskopická prvotina představuje pozoruhodný nový hlas anglicky psané literatury: román o rase, dějinách, předcích, lásce a času, který po tři sta let na dvou světadílech sleduje osudy potomků dvou sester, rozdělených v Africe osmnáctého století. Dvě sestry, dcery různých otců, ale stejné matky, Effia a Esi, se v Ghaně osmnáctého století narodí ve dvou různých vesnicích a jedna o druhé nevědí. Effii provdají za Angličana a ona vede pohodlný život v přepychových komnatách pevnosti Cape Coast. Její potomci budou jezdit za vzděláním do ciziny a po návratu na Zlaté pobřeží získají úřednická místa ve správě kolonií. Esi, uvězněná hluboko pod Effií v ženské kobce pevnosti a pak poslaná na lodi do Ameriky, bude prodána do otroctví. Román Yai Gyasi se táhne od ghanských válek k otrokářství a občanské válce v Americe, od uhelných dolů na americkém Jihu k Velké migraci do Harlemu dvacátého století, prochází příběhy, osudy a zeměmi a zachycuje – s pozoruhodnou úsporností a silou – obtížné hledání identity národa i jednotlivce. Yaa Gyasi napsala mistrovské dílo moderní prózy....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/308965/navrat-domu-iKN-308965.jpg 4.499
Vydáno, Mladá fronta

Homegoing, 2016

Kniha Návrat domů

Katka2382
21.05.2020

Úžasně napsaný,velice čtivý a strhující příběh.Až jsem žasla kolik se toho do tak útlé knihy vejde.Je strašné jaké peklo dokáží někteří připravit jiným lidským bytostem.

pegasek
07.05.2020

Kniha byla na tolik zajimava,ze me nutila svym obsahem ji cist dal a dal.Dle meho nazoru je tento pribeh zcela vyjimecny a nesrovnatelny k nicemu jinemu...Cely pribeh se mi velice libil,ale jen ten zaver mohl byt trochu jiny...to co je jiste dneska ,zitra muze byt uplne jinak

Charmedka
25.04.2020

Sama bych si knihu nekoupila, není to moje téma, na druhou stranu vůbec přečtení nelituji, naopak. Kniha se četla dobře a rozhodně ve mně něco zanechala a tak to má být. Osobně bych jen více propracovala časové skoky a skoky mezi postavami.

Strašně to časově totiž skáče. Čtete o jedné postavě a najednou jste o pár let dál a čtete o potomkovi a takhle to jde celou dobu. Vážně jsem byla neustále mimo. Za těch 288 stran se od 18. století dostanete až do současnosti a sledujete osud dvou rodových linií v asi sedmi generacích.

I přesto, že jsem byla časově hodně ztracená, tak kniha je neskutečně silná. Hlavně začátek knihy byl tak neuvěřitelný. Detailní a syrové popisy zacházení otroků, jejich strach a šílená krutost. Co mě dostalo, že i sami Afričané se podíleli na prodeji otroků a svých lidí.

martinastefkova
23.03.2020

Kniha je tak zvláštní, až je skvělá. Velmi emotivní.

cessy
12.03.2020

Kým prvých päťdesiat strán to bola len opatrná zvedavosť, posledných osemdesiat strán som už autorke vyslovene držala palce, aby to v súlade so snahou o širší kontext dotiahla do dôstojného konca, lebo latku nastavila pomerne vysoko a závery pri takto vystavanom type textu bývajú niekedy zradné. Jej sa to ale podarilo, zvlášt tie záverečné kapitoly sú obzvlášť dobré. Je to sympatické, inteligentné, ako výpoveď uveriteľné, text je premyslený a rafinovanejší viac, než sa spočiatku javí. Jednotlivé čriepky postačujú, tvoria kompaktný celok, v ktorom každý má svoje miesto v mozaike vnímania identiny a mentality černochov, ich kultúry, zvykov, tradícii, nič tu nie je navyše, nič nechýba. Práve tou snahou o široký záber sa aj odlišuje od mnohých starších ale najmä súčasných černoškých autorov, ktorí často krát popisujú len určité časové obdobie a pekne ich dopĺňa a prepája.

LenkaGonn
08.03.2020

Tato kniha byla moc krásná. Bylo to velice působivé vyprávění několika generací. Jediné malinké mínus mám a to, že jsem se občas ztrácela. O černoších a jejich kultuře jsem četla jen v knize bílá Masajka a tam byl popsaný příběh jen jednoho kmenu. Velice mě to zaujalo až kam se dostali. Prokletí, otrokářství, svatby, pohřby, láska i nenávist. Vše se nakonec propletlo až k posledním hrdinům, kteří se dostali zpět domů.

IvaKo
18.11.2019

Působivé vyprávění o strastiplných osudech sedmi generací dvou černošských rodových linií. Každá kapitola by vydala na román, ale v další kapitole se děj skokově posouvá o 15-20 let, takže jsem občas byla vděčná za přehledný rodokmen v úvodu knihy. Mladá autorka velice plasticky a emotivně líčí opravdu nepředstavitelně těžké životy příslušníků černošské populace od dob otrokářství v podstatě až do současné doby, jejich touhu po svobodě, spravedlnosti, seberealizaci a obyčejném lidském štěstí. Zamyšlení nad působením rasismu v jakékoliv podobě.

orinka3
27.10.2019

Průlet dějinami otrokářství. Píšu průlet, protože se mi zdá téměř nemožné postihnout celou dlouhou a smutnou historii jen v několika kapitolách. Hlava se z toho točí. Přesto se autorce podařilo vyhmátnout to podstatné - přiblížit čtenářům dění v Africe od 18. století a dál, hrůzy spojené s přepravou otroků, strašné podmínky, ve kterých museli přežívat a události v rodinách. Jak v rodinách černých, tak v bílých. Jedno je jisté - lidé by měli mít právo na svou víru i na své místo ve světě. Nikdo nemá právo se povyšovat nad jiné jenom kvůli jiným zvykům či barvě pleti.