Www.bez-bot.cz

kniha od:

Www.bez-bot.cz https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383397/bmid_www-bez-bot-cz-Lx2-383397.jpg 4.5 109
Koupit Koupit eknihu Bazar

Kniha pojednává o problematice tělesně handicapovaných a je primárně určena pro teenagery. Je psána vtipným jazykem, bez jakéhokoli moralizování a zbytečného sentimentu. Střízlivě a úderně. Vtáhne proto do děje velmi lehce i dospělé, neboť i jich se příběh hlavního hrdiny týká – je nadčasový. Rukopis knihy byl konzultován s handicapovanými sportovci, s mnoha odborníky na danou problematiku. Knihu vydává nakladatelství Cattacan ve spolupráci s Nadačním fondem Emil, který od roku 2009 podporuje mladé sportovce se zdravotním postižením. Důležitou součástí aktivit nadačního fondu je i tato připravovaná kniha, a to především kvůli svému tematickému (osvětovému) zaměření. Nadačnímu fondu Emil bude věnována část výnosu z prodeje této knihy. „Benův příběh prožívám, jako bych mu nahlížela přes rameno,“ píše autorka Ivona Březinová. „Sleduji jeho počínání, jako bych sledovala jeho blog. Ale Ben není bloger. Zpočátku jím ani nemůže být; je jen plný bolesti a strachu člověka, z kterého se v několika vteřinách stal „ležák“. Prostřednictvím příběhu ale skenujeme jeho myšlenky, vidíme jeho tápání a boj s nepřízní osudu jakoby v přímém přenosu. I když je to příběh velmi osobní, je vzkazem pro spoustu lidí. Internet je veřejný prostor. Proto i název příběhu má podobu webových stránek.“ Všechno začíná jako děsivé snové drama vážně zraněného mladého lyžaře Bena Brauna. Svět je najednou cizí, k realitě nelze dohlédnout, ze všeho vnímá jen náznaky. Probuzení je ale ještě horší – Ben se musí vyrovnat s faktem, že přišel o obě nohy. Končí tím jeho život? Co bude dál? Ne, nejde to lehce. I když mu pomáhá jak nemocniční personál, tak rodiče, sestra a kamarádi z lyžařského oddílu – rozpačitý Oskar a sympaticky jedovatá Mikina. Vždyť ani oni to nemají snadné – nevědí, jak se chovat. O čem mohou mluvit a o čem raději ne? Ben navíc začíná tušit, že cosi zůstalo zamlčeno. Má to něco společného s Dankou, dívkou na niž myslí? Záhada téměř detektivní… Vzpruhou pro něj je jeho spolupacient Emil, který je na tom snad ještě hůře, ale nevzdal se. Toto přátelství pomáhá oběma. Své bolesti dokážou oba kluci léčit humorem - vtipem někdy infantilním, jindy cynicky drsným, ale vždy obrozujícím. No ano, nakonec to dobře dopadne. Ale… pohádka to není.... celý text

Komentáře (38)

Komentáře 38 Recenze 1

Klárka30
Klárka30
01.05.2023 5 z 5

Tuto knihu jsem četla jako další od této autorky, bylo to skvělé. Četla jsem ji každou volnou chvilku. Za pár dní přečteno ještě za dob studii.

lenkaabooks
lenkaabooks
25.02.2023 4 z 5

Příběh patnáctiletého Bena, nadějného sportovce, především lyžaře. A právě lyže a horkokrevnost způsobí nehodu, Ben přijde o obě nohy. Naštěstí neztrácí i díky kamarádům smysl pro humor a duše sportovce ho žene vpřed, zpátky na nohy, i když umělé.


jituliste
jituliste
10.10.2022 5 z 5

Téma velmi vážné, ale podané tak hezky, Benův myšlenkový posun byl krásně podaný a celá knížka na mě působila vlastně velice optimisticky. A našla se i spousta vtipných řádku. Za mě super a ráda si přečtu od paní spisovatelky i jinou knihu.

poiu
poiu
30.08.2022 5 z 5

Ben Braun je nadšený sportovec a hlavně lyžař, kterému se po nehodě na lyžích život obrátí vzhůru nohama. Teda nohama. Nohy on po agresivní jízdě a srážce se sypačem nemá. Leží v nemocnici, přemítá o všem možném a hlavně o tom, co se to vlastně na sjezdovce stalo. Zdálky občas slyší nějaké hlasy, hádku, ale nedokáže si vzpomenout, o co vlastně šlo....

Na pokoj k němu přidělí strochu staršího kluka Emila, který je od pasu dolů ochrnutý po nehodě v autě. Emil se s Benem zkamarádí a vlije mu do žil sílu pro nový život. :-) A na protézách už to "půjde" skoro samo. :-)

Kniha by si zasloužila být delší a propracovanější, ale i tak dávám vysoké hodnocení za námět; za to, jak byla pozitivní (jde to vůbec?), za to, že se Ben nevzdal a neutápěl se v depresi a sebelítosti (jak bych to určitě udělala já...).

UKÁZKA:
"Znám jednoho, kterej se na lyžích řítil z kopce šusem jako postřelenej nosorožec a.."
"Přemku...,"snaží se do hovoru vstoupit malá bílá víla Bianka, ale Přemek udělá zamítavé gesto.
"... a jaksi mu ušlo," pokračuje, "že cestou srazil malou holku a dole ohrozil život jednoho chudáka řidiče, kterej od rána sypal zledovatělý silnice, aby byly sjízdný a bezpečný pro návštěvníky hor."

jitka_dankova
jitka_dankova
18.07.2022 5 z 5

Krátký příběh patnáctiletého chlapce, který se vyrovnává s tím, že nemá vlivem úrazu nohy. Kniha mne překvapila, nevěděla jsem, co čekat. Nesmyslný název mne odrazoval od čtení, navíc ta adresa ani nefunguje, myslím, že kniha by si vážně zasloužila důstojnější název.
Klučina postupuje od prvotního šoku, deprese a těžkých myšlenek, až k naději, že bude mít nové nohy, bude moct sportovat, ale jinak a jeho život opět dostane smysl. Celá knížka je protkaná vtípky a lotrovinkami a klukovinami, které téma odlehčují. Jako nenápadná linka se knihou táhne i maličký skoro detektivní příběh, kdy se hlavní hrdina snaží vzpomenout a nebo jinak zjistit, proč se vlastně z toho svahu tak vztekle rozjel. A nikdo mu to nechce říct. Velmi dobře jsou v knize popsány všechny praktické věci ohledně protéz a pomůcek, všechny souvislosti, až to byla skoro vzdělávací knížka a to myslím v dobrém. Ráda jsem se o tom všem dozvěděla skrze tento příběh.
Abych to shrnula, je to hlavně knížka o naději a je moc hezká. Nelituju, že jsem ji četla. I když původně jsem, nevím proč, myslela, že tam půjde i o nějakou romantiku (tu ale nečekejte).

motokatty
motokatty
24.06.2022 4 z 5

Velice zajímavá knížka ,velmi inspirativní (a nejen pro teenagery). Četla se velmi pohodlně.
Pokud se vám líbí knihy alá Hvězdy nám nepřály od Johna Greena, bez obav si přečtěte i www.bez-bot.cz
Zcela upřímně bych jí klidně zařadila mezi povinnou četbu na ZŠ.

Boboking
Boboking
20.05.2022 4 z 5

Čtivý příběh pro všechny "náctileté" nejen podle občanky. Bez zbytečného sentimentu, srdceryvných scén či temných myšlenek. V lákavé "ich formě" vyprávěný příběh sebejistého patnáctiletého kluka, který narazil, a nejen do náklaďáku, ale i životně. Má to být kniha pozitivní, a myslím že se to autorce podařilo. Přečteno v rámci ČV 2022.

Sova15
Sova15
14.05.2022 5 z 5

Hodně zajímavá knížka. Sama jsem zažila vážný, i když ne tak fatální, úraz na lyžích. Takže vím, jak moc rehabilitace bolí, ale taky, že pracovníci rehabilitace umí dělat zázraky. S Benem jsem jeho příběh prožívala a fandila mu. Přijít v 15 letech o nohy je mazec. Je dobře, že se psychicky srovnal, což je skoro nejdůležitější, a makal na sobě.
Určitě se podívám i na další knihy paní Březinové.

Hani77
Hani77
25.04.2022 5 z 5

(SPOILER) První kapitoly mě moc nenadchly, ale čím dál tím víc jsem byla zvědavá, jak se Ben se svým handicapem vyrovná. Druhá polovina knihy se už četla sama. A na konci jsem byla i dojatá. Ke knize se určitě někdy vrátím. Nikdy mě nenapadlo, jak jsou některé "samozřejmé" věci vlastně těžké pro člověka, který se znovu učí chodit ... A také jsem se při čtení zamýšlela, kolik běžných rčení obsahuje slova jako "krok", "běžet" apod. Ben měl kolem sebe samé úžasné lidi, tak vše vlastně skončilo happy endem :-).

marwinmh
marwinmh
18.04.2022 5 z 5

Příběh o tom, že nic není samozřejmostí a že jeden okamžik dokáže váš život obrátit vzhůru nohami, i když o ty své přijdete.
Skvěle napsaný příběh, jsem ráda, že jsem na knihu díky čtenářské výzvě narazila.

ještěrka38
ještěrka38
06.03.2022 5 z 5

Tak tohle se hodně povedlo. Skvěle napsáno a i když je kniha určena dospívajícím, tak určitě doporučuji i dospělým!!!

Tebby
Tebby
01.03.2022 5 z 5

Tak tohle jsem opravdu nečekala! Knihu jsem si vybrala skrz čtenářskou výzvu. Tato kniha byla hodně doporučovaná, tak jsem ji zkusila. Předčila ale všechna má očekávání. Myslím, že by si ji měl přečíst každý. 5*

jana4084
jana4084
23.02.2022 4 z 5

Jak je život naprosto v pořádku a během pár minut může být všechno jinak. Ben, který přišel při jízdě na lyžích o nohy. Zjištění, smíření, naděje. Ben se chopil šance na nové nohy... příběh plný bolesti, ztráty, ale zároveň motivace a odhodlání na nový život, na nový začátek. Hezky krůček po krůčku.
A najednou si člověk o to víc uvědomí, jak je ten život křehký.

Hoblinka
Hoblinka
12.02.2022 5 z 5

Tak to bylo fakt hustý. Přečteno na jeden zátah.

Malinali
Malinali
09.02.2022 5 z 5

Knihu jsem vybrala díky ČV 2022. Ale netušila jsem, jak moc silný a skvělý příběh to je.

Ben je výborná postava, co prožije, musí být záhul, ale jak bojuje, výborné!

Čtivý a často i vtipný příběh. Moc mě to bavilo!! Kniha se mi moc líbila a podle mě by měla být o povinnou školní četbou - lidskost, osud, síla, láska!

Ronnie68
Ronnie68
01.01.2022 5 z 5

útlá kniha, která zachycuje příběh mladého kluka po úrazu na lyžích … nejdříve vyrovnávání s amputacemi a následně nadějí na nový začátek … konec je optimistický … kniha je místy i slušně vtipná … takže doporučuji k přečtení … prostě krásný příběh, který vezme za srdce …

DK197
DK197
27.03.2021 5 z 5

KNIHA: Útlá knížka se silným příběhem. Věrohodně dobře zpracovaná. Je to kniha o nehodě, o bolesti, ale i o optimismu, síle a nových začátcích. Hrozně se mi líbilo i grafické zpracování a zelený text. Já vážně nemám co vytknout, krom toho, že by vůbec neškodilo, kdyby část rehabilitace byla popsaná detailněji (nejen co se učí v rámci sebeobsluhy, ale i jak se to dělá). Povedené (vlastně jako vždy). Doporučuji..

lagina
lagina
27.12.2020 4 z 5

(SPOILER) Jednoduše napsané. Hvězda dolů za jednoduché postavy, nedotažené příběhy a za to, že mi to nic nenajde, když do vyhledávače zadám www.bez-bot.cz - protože to je obrovská škoda, byla bych motivovaná i něco přispět.
Patnáctiletý kluk udělá klukovinu a vyseká se na lyžích a jak to dopadne a jestli boty bude ještě někdy potřebovat je v knize.
Pozitivně vnímám podívat se na druhou stranu i pro zdravotníky. Byla to jednohubka. Člověk, je hned na světě spokojenější. Ben byl bojovník, věřím, že spousta osudů by nemusela dopadnout tak dobře, nestát se to někomu s tak obrovskou životní energii a štěstím.

Šindelka_
Šindelka_
20.12.2020

(SPOILER) Knížka je o šestnácti letém klukovi jménem ben. Vypráví o jeho příběhu ve kterém při nehodě přišel o nohy. Knížka se mi líbila. Ben dokáže brát život i přes to s humorem. Knížka pro mě byla v jednu chvíli smutná a někdy zase zábavná. Rozhodně se hodí pro mladší čtenáře.

Hella
Hella
15.12.2020 4 z 5

Moc pěkně odvyprávěné. V průběhu čtení brečíte, usmíváte se, mračíte, nechápete, fandíte. Je to skrz naskrz pozitivní příběh, i přes tu hrůzu, kterou líčí, je to optimistické čtení. A to je právě ten důvod, proč nedávám plný počet hvězdiček - neb hrdinovo vyrovnání se s touhle tragédií mi přijde příliš snadné a jednoduché, a to rozhodně není ani trochu reálné.

Jana283
Jana283
01.10.2020 3 z 5

Knížka pro mladší čtenáře. Proto je asi příběh vyprávěný jednoduše bez hlubší psychologie postav. Věřím a doufám, že snad může někomu pomoci a je určitě dobře, že vznikla. Stejně jako holky na vodítku. Kvalitní čtení pro mládež.

Gabi13
Gabi13
03.08.2020 5 z 5

Děkuji za takové knihy. Neni přeci na světě nic co by se netýkalo každého z nás. Ať už jsem já ten "bez noh" nebo jsem ten, kdo "beznoháče" potká. Vždy se s tím člověk vyrovnává po svém. Kniha byla tak moc hezky napsaná, že mě rozesmála i rozplakala. Její grafika je také moc kvalitně zpracovaná. Doporučuji k přečtení.

Migala
Migala
09.07.2020 5 z 5

Úžasná, citlivě napsaná kniha... Kniha o pochopení, porozumění a obrovské vnitřní síle a o tom, jak si "nevážíme" toho, co máme... Některé věci jsou přece samozřejmostí, nebo ne?

Marsí5
Marsí5
19.06.2020 5 z 5

Už dlouho jsem se u knihy nenasmála tolik jako teď :-D
Tématu jsem se obávala, ale nakonec jsem byla velice mile překvapena. Kromě počátečních nesnází se jedná o velmi veselou knihu, i když s vážným podtextem.
Doporučuji každému, kdo chce získat náhled do této problematiky, ale bojí se, aby čtení ustál po psychické stránce ;-)

Jolina
Jolina
01.06.2020

Velmi otevřené vyprávění chlapce, který se nevzdává. Doporučuji všem, i těm, kteří zrovna nebojují s tělesným postižením - vhled do vnímání dospívající člověka, kterého potkal vážný úraz - je velmi potřebný.

Elka252
Elka252
17.04.2020 4 z 5

Kniha se mi líbila.
- Trefné přezdívky
- odhodlaní přátele
- milá rodina (až na otce ktený Bena po nehodě přestal podporovat).
...
Zastávám taky názor že kniha nebyla tolik depresivní jak by se po přečtení zadní stánky mohlo zdát. Ben osobně (ani Danka) mi nebyl sympatičtí ale to mi vynahradil Emil který se stal přítelem v nouzi a se kterým Ben snášel všechny bolesti a strarosti a humorem.

Všechno dobře dopadlo ale pohádka to nebyla ;-)

broskev28
broskev28
12.09.2019 5 z 5

Komentář czokies chválí skvělé grafické zpracování knihy, mě taky doslova nadchlo. A já navíc vyzdvihnu taky atypické stránkování, nebo způsob oddělování jednotlivých kapitol, přičemž každá nová kapitola je vlastně obsahem těch předešlých. A o záložce s pauzou jsem se už zmínila? Skvělé od počátku do konce.
Vlastní příběh - a řeklo by se kupodivu, kdyby nešlo právě o I.B. - za úchvatným provedením knihy samotné vůbec nezaostává, ba právě naopak. Ačkoli jde o patnáctiletého hrdinu, není pro mě problém se s ním ztotožnit, protože prožívá situace, které by zamávaly s každým. On má možná to štěstí, že v jeho věku se ještě všechno dobře hojí a on se dokáže relativně snadno adaptovat na zcela nový způsob života, ale musí to být obrovský šok.
Taky ostatní postavy - rodiče, kamarádi, samotní lékaři a sestry, pracovníci rehabilitačního centra, spolupacienti Bena - jsou vylíčeny velmi reálně a moc se mi líbí spousta trefných "přezdívek": Mikádo, Cop, Kili, Rusalka, Sněhurka, lední medvěd, Večernice, Lavina.
Naprosto dokonalé jsou v této knize hrátky s češtinou: kolik běžně užívaných slovních spojení v sobě zahrnuje nohy, respektive zdravé nohy a činnosti jimi konané. A jak obtížné je vyhnout se jim, když to společenský takt vyžaduje. Jak trefně poznamenává hlavní hrdina:
"Ta čeština je děsná. Pro nechoďáky jako já naprosto nepoužitelná!"

bagel
bagel
15.05.2019 4 z 5

Na pět hvězdiček tomu něco chybělo, příběh byl trochu málo propracovaný. Musí se ale brát, že kniha je určena i dětem a mládež, kterým bych to jednoznačně doporučila.

GinaKicaid
GinaKicaid
09.05.2019 5 z 5

Tato kniha byla mým prvním setkáním s autorkou. Rozhodně ne posledním :D Musím říct, že se s tématem popasovala naprosto skvěle. Je to čtivé, jednoduché, má to vše co to má mít, jak pro děti, tak i pro dospělé. Ben je skvělý hlavní hrdina, neobvyklý, ale o to opravdovější ve svých touhách a pocitech.

PaniWiga
PaniWiga
08.04.2019 5 z 5

Tak tato kniha se četla sama. Příběh o tom, že i situace, která vypadá naprosto ztracená, může dopadnout dobře. Léčivým a hojivým procesem projdou nejen nohy hlavního hrdiny, ale hlavně jeho mysl a pocity.

czokies
czokies
15.02.2019 3 z 5

3,5*
Knizka neni az tak depresivni jak jsem cekala, je naopak celkem pozitivni a ukazuje, ze i po takto tezkem urazu, se kterym se poji nasledne psychicke problemy, jde zivot dal a muze byt stejne kvalitni jako predtim. A taky, ze bychom nemeli blbnout.
Graficky je knizka skvostna - desky jsou ultra tvrde a jakoby vyrizle, neobalene dalsim papirem, pribeh je psany tyrkysove, boky ma jakoby pocmarane a ma pekne ilustrace. Je to takova jednohubka, kterou prectete za vecer.
Procenta jdou dolu hlavne za to, ze nektere Benovy myslenkove pochody ci skutky nejsou uveritelne pro 15letyho kluka, spis bych rekla, ze v hlavni postave se hodne projevuje zena (autorka).

hermiona12
hermiona12
08.02.2019 5 z 5

Krásná kniha.
Nemam co vyčíst jen asi že je tak krátka.

TerezaJágrová
TerezaJágrová
05.02.2019 5 z 5

Skvělá kniha... Čtivě napsaná, takže přečtená jedním dechem. Nevím, jestli bych byla tak optimistická jako hlavní hrdina. Hlavní je..nevzdát se. Doporučuji.

rysavas
rysavas
31.01.2019 5 z 5

Musím říct, že knížka byla vážně super....zhltla jsem jí jedním dechem...moc se mi líbil ten "handicap humor" ...na druhou stranu je asi spousta lidí, kteří to nezvládnou s takovým optimismem...ale právě proto je fajn, že je knížka, kde ten optimistický přístup je....prostě to nevzdat ...

a mimochodem, kdyby bylo pokračování, opravdu s radostí si ho přečtu :)

marketa9252
marketa9252
19.11.2018 5 z 5

Naprosto poutavý příběh přečtený jedním dechem!

Damaj
Damaj
15.11.2018 5 z 5

Knížku jsem přečetla jedním dechem. Opravdu velmi zaujala. Konec mě však zklamal- byl strašně rychlý a něco mu chybělo. Taky bych se ráda více dozvěděla o Emilovi, kde žije, když matka je daleko a otec je ve vězení? Má taky nějakou šanci? A co Ben? Bude opět vyhrávat lyžařské závody?
Třeba bude 2. díl, kde se to dozvíme.

gimli35
gimli35
22.08.2018 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Barvitě popsané cestě lyžaře Bena zpět ke sportu nechybí nadhled, zároveň však autorka umí v dramatických okamžicích zejména v první čtvrtině knihy i pořádně přitlačit na pilu. Nejedná se tak o plytkou story plnou motivačních citátů, nýbrž o velmi dovedně a hlavně uvěřitelně napsaný příběh, v němž se kromě naděje, zoufalství, napětí, zloby a přátelství jako blesk z čistého nebe objeví i zmínka o sebevraždě. SPOILER: dopadne to dobře. Vřele doporučuji!

Ditules
Ditules
15.08.2018 4 z 5

Kniha o těžkém tématu, která osloví nejen mládež. Trošku mi vadily přezdívky a poameričtěná jména... :D Ale jinak máte za chvilku přečtené.