Řvi potichu, brácho

kniha od:

Řvi potichu, brácho https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/295842/bmid_rvi-potichu-bracho-tIu-295842.png 4.7 560
Koupit Koupit eknihu Bazar

Jeremiáš je jiný. Žije ve světě, který má svá přísná pravidla, ve světě, kde každý den v týdnu má jinou barvu a kde jsou krajíce chleba kulaté. Se světem, v němž žije maminka se sestrou, si příliš nerozumí, nevyzná se v něm. Ale nevadí mu to, má přece ten svůj. Ostatním sice občas připraví horkou chvilku, ale ani milující maminka, ani dvouvaječné dvojče na něj nedají dopustit. Hlavně aby jim Jeremyho nedali do ústavu, to by nepřežily. Ivona Březinová citlivě, ale s nezbytným nadhledem vypráví příběh autistického chlapce a jeho okolí, které se s jeho poruchou musí dennodenně vyrovnávat. Knížka s výtečnými ilustracemi Tomáše Kučerovského dětem ukazuje, že s poruchou autistického spektra se dá žít a že nakonec je ze všeho nejdůležitější jako vždycky láska a dostatek porozumění.... celý text

Komentáře (188)

Komentáře 188 Recenze 4

Olivie11
Olivie11
19.09.2023 5 z 5

Velice silný příběh neúplné rodiny,kterou potkala výchova autisty.Kniha se čte velice dobré a je poučná.

Kackac77
Kackac77
12.09.2023 5 z 5

Tak toto bylo moc krásné čtení. Maminka, žijící sama se čtrnáctiletými dvojčaty. Kluk, Remí, je autista s mentální retardací. Holka, Marťa, je zdravá fajn holka, která díky bráchovi musela dřív dospět. Knížka popisuje jejich běžné dny, jak to chodí v rodině s autistou. Nastiňuje jak uvažuje autista, jak reaguje. Jak moc těžké je žít s autistou pro rodinu, i když ho milujou a snaží se ze všech sil, přesto je to vysává. A nechápavost okolí jenom přidává polínko do ohně. Knížka krásně plynula. Bylo v ní všechno, hloubka vztahů, štěstí i neštěstí života, bez zbytečného dramatu. Krásné čtení.


MisaDud
MisaDud
19.07.2023 5 z 5

Realisticky vykreslená porucha autistického spektra, ale napsaná velmi čtivou formou, tak, že si ji každý dokáže představit, nebo alespoň její tuto konkrétní podobu.

Nikusha
Nikusha
26.06.2023 4 z 5

Obdivuju rodiče dětí s takovými poruchami. Musí to být tak náročné. Mně dcera prošla "obdobím vzdoru" (pořádně si mě vychutnala) a stačilo mi to. Jen jsem četla ty pasáže, kdy začal ječet a vstávaly mi chlupy na rukou. Ty chvíle, kdy dítě řve a nevíte co máte dělat, aby to konečně skončilo a zároveň jste nebyla pro okolí tyran anebo naopak laxní, jsou vyčerpávající. Obdivuju a zároveň si i lituju.

Kara28
Kara28
22.05.2023 5 z 5

Přečteno během 1 dne. Realisticky a poutavě vykreslený příběh rodiny dítěte s poruchou. Ono ne každé dítě, které zlobí, je nevychovaný spratek. Ve světě odlišnost je a my bychom ji měli více brát jako součást našich životů. Některé pasáže v knize byli úsměvné, jiné frustrující, ale takový ten život s autistou je. Určitě doporučuji, protože celá kniha byla pochopitelná a zároveň uvěřitelná ve shodě s realitou.

Klárka30
Klárka30
01.05.2023 5 z 5

Moc hezká kniha, podle mého názoru velmi poutová. Četla jsem ji jako doporučenou literaturu na škole a zhltla jsem ji asi za týden a to jsem nebyla velký čtenář. Kdo viděl film SPOLU a vyhledává knihy s touto tematikou tak hurá na ni.

kačenaaa
kačenaaa
28.02.2023 4 z 5

Moc hezky napsaná kniha. Určitě stojí za přečtení.

simca9342
simca9342
18.02.2023 5 z 5

Předposlední přečtená kniha z této oblasti..
Jonáš je na první pohled normálně vyhlížející kluk. Vyžaduje však určitě rituály, nerad mění zavedené trasy nebo dostává záchvaty pokud není nejen chléb nakrájený v kolečku.
Má autismus a život s tímto člověkem a můžu už rovnou říct sourozencem popisuje Pamela. Jeho ségra- dvojče.
Někteří jsou úplně závislí na péči druhé osoby a nemůžou se zapojit do běžného života. Nemění se ani po letech jak v chování tak v rituálech, které mají. Každý má jiné znaky a každý je taky geniální na různé věci nebo oblasti ať uz je to dějepis, jazyky nebo v případě kámošky jízdní řády města naučené hodně brzy.
Na mě to byl až moc drsný příběh, protože jsem ho četla v necelých 17 letech , ale takhle to bohužel je.

Greengrass
Greengrass
19.01.2023 4 z 5

(SPOILER) Dost dobře vykreslený život s autistou...pro děti - čtenáře - jsou možná až šokující některé situace.

Jediné, co mi vadilo...
Žáci sedmé třídy pokuřují v parku u školy marijánu...to myslí autorka vážně? Jako matka sedmáka doufám, že tento výjev nebyl inspirován skutečností...

Přečti_si
Přečti_si
30.12.2022 4 z 5

Jednohubka na nedělní odpoledne. Velmi čtivé a citlivě napsané. Kniha popisuje všední-nevšední život autistického chlapce Jeremiáše, jeho sestry a matky. Nemají to s ním jednoduché, zejména Pamely je chvílemi velmi líto, nemá moc prostoru se chovat jako dívka ve svém věku. I tak Pamela i její matka Jeremiáše nadevše milují a vše soužití s ním podřizují. V knize jsou popsané i nepříjemné reakce okolí, zejména sousedů, to mě opravdu hodně štvalo.

V.Lenka
V.Lenka
22.11.2022 5 z 5

Výborně napsaná kniha. Myslela jsem, že autorka čerpala z vlastní zkušenosti, ale jedná se o vyfabulovany příběh podložený kvalitní rešeršní prací.
Některé situace humorné, ale prožívat bych je nechtěla (ty autisticke). Jiné (zejm. aspergerovske) mi až vháněly slzy do očí, jak jsou podobné těm, co prožíváme u nás doma. Moc se mi líbí, že jsou tam vykreslení dva kluci, kteří se pohybují na opačných pólech PAS. Všechny postavy jsou uvěřitelné a dobře zpracované.
Knížka by mohla být klidně delší, četba mne moc bavila. Jediné, co bych vytkla je volba jména hlavní hrdinky. Ta Pamela mi do českého prostředí moc nezapadá, ale to je opravdu jediná vada na kráse této knihy, kterou určitě doporučuji.

martini.ce
martini.ce
28.09.2022 5 z 5

Přečteno za jeden večer. Silné a působivé.

MarNe
MarNe
26.09.2022 5 z 5

Knížku bych zařadila na seznam povinné četby nejen pro děti, ale i pro pedagogy a vůbec pro všechny, kteří nemají pochopení pro odlišnost. Ono není zlobení jako zlobení. Citlivě vylíčený život s autistou. Nejen každodenní překážky doma v uzavřeném prostoru, ale i venku, kde nelze udržet řád. Nálady a pocity nejen jeho samotného, ale i jeho nejbližších včetně nepochopení sousedů. Líbí se mi, že v jedné knize jsou popsány dva odlišné stupně PAS. Výstižné jsou také ilustrace.
Každopádně klobouk dolů před všemi, pro které je text knihy realitou, ze které není úniku.

Maky78
Maky78
02.09.2022 5 z 5

Četla jsem se synem a zprvu se mu to nelíbilo, potřeboval dovysvětlit proč je ten kluk takovej. Poté se začetl a myslím že se na lidi s postižením divá jinak. Je to napsané formou pro děti, ale zaujme i dospělé.
Citlivě zpracované , nepůsobí to nijak depresivně prostě je to jak to je.

Aneladgam95
Aneladgam95
03.08.2022 5 z 5

Krásné citlivé zpracování. Víc takových knih.

Petass
Petass
24.07.2022 5 z 5

Krásná knížka. Ač těžké téma, často jsem se i usmívala i smála nahlas. Moc hezky zpracované téma autistického chlapce a jeho rodiny. Uvěřitelné, živé, blízké. Musím pochválit i grafiku, formát, font a vůbec... Doporučuji!

judith141
judith141
09.04.2022 5 z 5

Syn ji měl loni v doporučené četbě ve škole, ale vybral si ji až letos. A jsem moc ráda, že ji doporučil k přečtení i mně! Naprosto skvěle napsaná kniha, autorku velmi obdivuji. Rozhodně doporučuji si přečíst.

Alienn
Alienn
05.04.2022 5 z 5

Vzhledem k osobním zkušenostem se mi nečetla úplně snadno, ale klobouk dolů před autorkou, je to přesné, výborně napsané, doporučuji.

Ana72154
Ana72154
06.02.2022 5 z 5

Kniha je napsaná tak, než jsem se nadála byl konec. Nedovedu si představit, jak těžké je to být v jedné domácnosti s autistou.

werick
werick
22.01.2022 5 z 5

Je to moje první přečtená kniha na tohle téma, pěkně napsaná, poutavá .. děj od kterého se mi těžko odcházelo. Měl by si ji přečíst každý, aby pochopil lidí s touhle nemocí.

leleia
leleia
16.01.2022 5 z 5

Myslím si, že by tato kniha měla být zařazena do povinné četby. Málokdo si dokáže pojmy autismus nebo Aspergerův syndrom spojit s nějakými konkrétními projevy. Sama s autismem žádné zkušenosti nemám, takže nedokážu posoudit, jak výstižně ho autorka popsala. Každopádně to byla velmi poučná četba, kterou budu aktivně doporučovat.

jitka7326
jitka7326
29.12.2021

výborně napsaná knížka o životě s autistou.

Evaho73
Evaho73
12.12.2021 5 z 5

(SPOILER) Myslím, že táto kniha je najlepšia z YA literatúry, ktorú som doteraz prečítala.
Autorka veľmi prepracovane a autentický opísala nielen život chlapca s autizmom, ale hlavne dopady na vzťahy v rodine a v spoločnosti pri tomto druhu postihnutia.
Chlapec uzatvorený vo svojom svete, nevnímajúci okolie svojimi záchvatmi úzkosti prerástajúcimi do agresivity tyranizuje  predovšetkým svoju matku a sestru, ktoré mu oddane podriadzujú a často pri tom i riskujú svoj život.
Materská láska s tou súrodeneckou tu nepoznajú hranice...
Príbeh v čitateľovi vyvoláva rôzne otázky, na ktoré sa veľmi ťažko hľadajú odpovede.
Jediné, čo mne osobne nešlo dokopy s realitou bol vzťah hlavnej hrdinky so spolužiakom s aspergerom, ktorý postupne prerástol hranice priateľstva... tomu som akosi nedokázala uveriť.

l_Riky_l
l_Riky_l
26.11.2021 4 z 5

Velmi dobře napsaná kniha o autismus. Námět může působit trochu depresivně a občas tomu tak skutečně je, ale většinu času mi to ani nepřišlo. Člověk se zamyslí nad tím, jaké má štěstí, že je “normální”. Ale na druhou stranu se zde vyvrátí pár předsudků a rozhodně na to budete nahlížet trochu jinak.

Styl psaní je velmi čtivý. Postavy jsou vyobrazeny realisticky, jen mi přišlo, že je dětem víc než se píše. Chápu, že autismus v rodině člověka změní, ale i ostatní spolužáci se chovali vyspěleji.

Pamela, hlavní postava celého příběhu, mě tedy trochu zklamala. Vůbec ji nenapadlo, že jeden její spolužák také trpí postižením. Já jsem si to tipla hned na začátku zato ona to musela slyšet od učitelek. Což mi přišlo zvláštní, když se několikrát zmiňuje o dobách, kdy pročítali spoustu článku o autismu.

Ale i přesto Vám knížku rozhodně doporučuji. Je to zajímavý čtení, který není vůbec špatný...

* 4.5

zandu
zandu
19.11.2021 5 z 5

Zajímavé. Skvěle napsané. A nejen pro děti...

Eleynee
Eleynee
05.11.2021 5 z 5

Mému dítěti se velmi líbilo, přečteno s nadšením.

roso.mak
roso.mak
15.08.2021 5 z 5

Skvělá kniha, co se čte jedním dechem. Skoro by člověk nevěřil, že autorka nemluví z vlastní zkušenosti. I když sama jsem se nikdy do blízkého kontaktu s takovým dítětem nedostala, takže těžko budu hledat chyby, že.

Bettybook
Bettybook
12.08.2021 4 z 5

Výstižně napsaná kniha o životě s členem rodiny, který má autismus. Nechybělo málo a už bych se do hlavních hrdinů sama vžila. Doporučuji!

ErikaJ
ErikaJ
02.07.2021 5 z 5

Na knížku jsem narazila náhodou. Je určena mládeži, ale i já jsem si opravdu s chutí početla a dozvěděla se tak víc o lidech s autismem a Aspergerovým syndromem. Příběh je vyprávěn očima sestry autistického chlapce. Život s ním není jak pro ni, tak maminku vůbec jednoduchý, ale i tak chlapce obě zbožňují a snaží se předcházet situacím, které mu záchvat způsobují. Jak už zde bylo psáno, nejen život S AUTISTY, ale i život AUTISTY musí být náročný, těžký.Oni sami si ten život ale nevybrali a nemohou za to, že potřebují přesný řád, stejné zvyky atd. Určitě nestojí za odsuzování, posmívání či zesměšňování. Cítím hluboký respekt před lidmi, kteří mají v rodině někoho s podobnou poruchou a kteří se o něj dokáží s láskou postarat. Jste úžasní!!!!!!

oskli
oskli
31.05.2021 5 z 5

Úplně jsem zapomněla knihu hodnotit, ač jsem ji četla hned po Vánocích, kdy ji dostal syn pod stromeček. Kniha je výborná, hlavně pro cílovou skupinu rozhodně doporučuji. Velmi čtivým a stravitelným způsobem nabízí větším dětem pohled na "jiné" děti, které neměly to štěstí, aby se narodily zdravé. Já pak synovi ještě citovala z knížky Matěj maluje mapy, která je naprosto úžasná a vřele ji doporučuji. Díky Jeremiášovi už jsem synovi nemusela vysvětlovat řadu věcí, které bych jinak musela. Už trochu tušil, o čem tyhle poruchy jsou.

Amneris
Amneris
30.04.2021 5 z 5

Velmi čtivě napsaná kniha o sourozencích, z nichž jeden má poruchu autistického spektra. Líbilo se mi, že byla kniha psaná z pohledu sestry, která zažívá hezké i těžké chvíle se svým bratrem autistou. Kniha rozhodně stojí za přečtení.

artlucie
artlucie
28.02.2021 4 z 5

Jako kniha pro děti je to super, bavilo to i mě (30+), jako náhled do rodiny se specifickým režimem a fungováním to bylo přínosné. Mouchy to má, to bez debat (Patrik!), ale celkově to bylo moc fajn.

Knihomolka506
Knihomolka506
20.01.2021 5 z 5

Kniha o Jonášovi a jeho autismu nejen pro autisty.
Co je vlastně autismus, jak vypadá takový meltdown nebo proč musí vždy chodit tou stejnou cestou a nesmí v žádném případě odbočit... ano následoval by záchvat, který je pro neurotypika (člověk, který nemá žádné autisticke znaky) divný, trapný nebo stresující, ale pro autistu je jeho záchvat jako něco, co musí následovat po porušení pravidel jeho světa. Knihu doporučuji všem těm, kteří říkají že autismus je strašná nemoc a autisté patří do ústavu. Nepatří.. Tento příběh je důkazem, že všichni lidé bez rozdílu diagnózy a jinakostí mají právo tolerance a laskaveho přistupu podle jejich potřeb od ostatních lidí zejména ve školním prostředí .

nangijala
nangijala
15.01.2021 4 z 5

Na knihu jsem narazila náhodou díky čtenářské výzvě a moc mě zaujala. Po zkušenosti s knihou Jodi Picoult "Nejsem jako vy" jsem věděla, do čeho jdu. Na tomto příběhu je myslím trochu patrné, že cílovou skupinou jsou děti/mládež, dějová linka, vykreslení postav i jazyk jsou jednoduché, čte se velmi dobře, vnímám tam polaritu dobra (správní kamarádi, co podpoří) a zla (posměváčci, zlí sousedi, co se neptají a odsuzují). Zarazilo mě trošku obecné nepochopení jedné z postav s lehčí formou PAS (škola, ale překvapivě zpočátku i hlavní hrdinka, která má celoživotní zkušenosti s bratrem). Jinak je v knize velmi hezky popsaný život s PAS, těžkosti všedních dní a také to, že síly člověka, byť je plný lásky, prostě někdy dochází... což vůbec není ostuda. Kniha přínosná pro všechny věkové kategorie.

Lucie2
Lucie2
11.01.2021 5 z 5

Přála bych si, aby si tuto knihu přečetli všichni, kteří berou autismus, stejně tak ADHD jako "moderní" diagnózu a vidí to pomali v každém dítěti. Ke knize se budu určitě vracet.

domihruzkova
domihruzkova
03.11.2020 5 z 5

Kniha popisje příběh, který skutečně zažívají mnozí rodiče a sourozenci. Každý z nás jim jejich situaci může ulehčit tím, že budeme mít pochopení.

Vydrýsek
Vydrýsek
30.10.2020 5 z 5

Děkuji p. Březinové za další knihu, která mi pomůže si uvědomit, že těžké dny s bráškou, mohou být ještě těžší. Uvědomit si s vděčností, že mám takového brášku a s takovou formou PAS jako má, a za jeho radost a lásku, kterou mi neopomíná neustále projevovat. :)
Jsem ráda, že kniha byla psaná z pohledu sestry.

kotatkoz
kotatkoz
28.10.2020 5 z 5

Nádherná knížka, krásně se čte a nenásilnou formou ukazuje jak může být úsměvný, ale hlavně těžký život s takovou poruchou (zmíněný autismus nebo asperger) - nejen pro onoho člověka, ale hlavně pro jeho okolí... Člověk by nejraději všechny tři (Remíka, Pamelu i maminku) objal a smekl před nima, nicméně až jednou někoho z "nich" potkáte na ulici, stejně si zas většina řekne, že ta máma je neurotická hysterka, co nezvládá svý dítě, dítě je nevychovanej spratek,... :( Jen víc takové osvěty a ještě víc síly rodinám, pro které je to každodenní chleba...

Allys
Allys
29.09.2020 5 z 5

Veľmi zaujímavo napísaná kniha z pohľadu 14-ročného dievčaťa, ktoré má brata postihnutého ťažkou formou autizmu. Autorka citlivo a s nadhľadom poukazuje na problémy, ktoré trápia rodiny, kde sa takéto alebo podobné postihnutie vyskytuje. Kniha čitateľovi rozširuje obzory a môže mu pomôcť pochopiť veľa vecí, patrí k náučnejšej beletrii. Napriek tomu, že je príbeh určený pre deti a mládež, myslím, že je vhodný aj pre starších čitateľov. Veľmi sa mi páčili aj ilustrácie. Používanie zahraničných krstných mien v kombinácii s českými bolo trochu zvláštne (napr. Pamela, Robin, Jeremiáš, Fred, Zlata v jednom odstavci) . Inak je to kniha, ktorú sa oplatí prečítať.

inachisio
inachisio
06.09.2020 4 z 5

Díky této knize jsem pochopila, jak těžké to může rodina autisty mít. Krásně napsaná i zpracovaná, ale přišla mi trochu nedokončená. Pro děti a dospívající je to ale určitě vynikající knížka, která dokáže člověku živě ukázat, jak to chodí. Četla se sama.