Řvi potichu, brácho

Jeremiáš je jiný. Žije ve světě, který má svá přísná pravidla, ve světě, kde každý den v týdnu má jinou barvu a kde jsou krajíce chleba kulaté. Se světem, v němž žije maminka se sestrou, si příliš nerozumí, nevyzná se v něm. Ale nevadí mu to, má přece ten svůj. Ostatním sice občas připraví horkou chvilku, ale ani milující maminka, ani dvouvaječné dvojče na něj nedají dopustit. Hlavně aby jim Jeremyho nedali do ústavu, to by nepřežily. Ivona Březinová citlivě, ale s nezbytným nadhledem vypráví příběh autistického chlapce a jeho okolí, které se s jeho poruchou musí dennodenně vyrovnávat. Knížka s výtečnými ilustracemi Tomáše Kučerovského dětem ukazuje, že s poruchou autistického spektra se dá žít a že nakonec je ze všeho nejdůležitější jako vždycky láska a dostatek porozumění....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/295842/big_rvi-potichu-bracho-tIu-295842.png 4.7479
Literatura česká, Rodina, Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)

Řvi potichu, brácho, 2016

Kniha Řvi potichu, brácho

werick
včera

Je to moje první přečtená kniha na tohle téma, pěkně napsaná, poutavá .. děj od kterého se mi těžko odcházelo. Měl by si ji přečíst každý, aby pochopil lidí s touhle nemocí.

leleia

Myslím si, že by tato kniha měla být zařazena do povinné četby. Málokdo si dokáže pojmy autismus nebo Aspergerův syndrom spojit s nějakými konkrétními projevy. Sama s autismem žádné zkušenosti nemám, takže nedokážu posoudit, jak výstižně ho autorka popsala. Každopádně to byla velmi poučná četba, kterou budu aktivně doporučovat.

jitka7326
29.12.2021

výborně napsaná knížka o životě s autistou.

Evaho73
12.12.2021

(+ SPOILER) Myslím, že táto kniha je najlepšia z YA literatúry, ktorú som doteraz prečítala.
Autorka veľmi prepracovane a autentický opísala nielen život chlapca s autizmom, ale hlavne dopady na vzťahy v rodine a v spoločnosti pri tomto druhu postihnutia.
Chlapec uzatvorený vo svojom svete, nevnímajúci okolie svojimi záchvatmi úzkosti prerástajúcimi do agresivity tyranizuje  predovšetkým svoju matku a sestru, ktoré mu oddane podriadzujú a často pri tom i riskujú svoj život.
Materská láska s tou súrodeneckou tu nepoznajú hranice...
Príbeh v čitateľovi vyvoláva rôzne otázky, na ktoré sa veľmi ťažko hľadajú odpovede.
Jediné, čo mne osobne nešlo dokopy s realitou bol vzťah hlavnej hrdinky so spolužiakom s aspergerom, ktorý postupne prerástol hranice priateľstva... tomu som akosi nedokázala uveriť.

l_Riky_l
26.11.2021

Velmi dobře napsaná kniha o autismus. Námět může působit trochu depresivně a občas tomu tak skutečně je, ale většinu času mi to ani nepřišlo. Člověk se zamyslí nad tím, jaké má štěstí, že je “normální”. Ale na druhou stranu se zde vyvrátí pár předsudků a rozhodně na to budete nahlížet trochu jinak.

Styl psaní je velmi čtivý. Postavy jsou vyobrazeny realisticky, jen mi přišlo, že je dětem víc než se píše. Chápu, že autismus v rodině člověka změní, ale i ostatní spolužáci se chovali vyspěleji.

Pamela, hlavní postava celého příběhu, mě tedy trochu zklamala. Vůbec ji nenapadlo, že jeden její spolužák také trpí postižením. Já jsem si to tipla hned na začátku zato ona to musela slyšet od učitelek. Což mi přišlo zvláštní, když se několikrát zmiňuje o dobách, kdy pročítali spoustu článku o autismu.

Ale i přesto Vám knížku rozhodně doporučuji. Je to zajímavý čtení, který není vůbec špatný...

* 4.5

zandu
19.11.2021

Zajímavé. Skvěle napsané. A nejen pro děti...

Eleynee
05.11.2021

Mému dítěti se velmi líbilo, přečteno s nadšením.

roso.mak
15.08.2021

Skvělá kniha, co se čte jedním dechem. Skoro by člověk nevěřil, že autorka nemluví z vlastní zkušenosti. I když sama jsem se nikdy do blízkého kontaktu s takovým dítětem nedostala, takže těžko budu hledat chyby, že.