Lentilka pro dědu Edu

Příběh o rodině v níž žijí pohromadě pradědeček, kterému ale všichni říkají dědo Edo, dědeček a mladí manželé se synem Honzíkem. Jde o vůbec první ztvárnění Alzheimerovy chorby v české literatuře pro děti. Příběh je napsaný lehce, citlivě a s humorem. Harmonické soužití několika generací narušuje pouze jedno, velká zapomnětlivost dědy Edy. Začala nenápadně, ovšem časem dospěla k tomu, že děda Eda netrefí domů, obouvá si různé boty, zapomene Honzíka v obchodě, zamkne se doma a neumí si otevřít, občas někoho nepozná. Zprvu si všichni myslí, že je to skleróza, která patří k věku, ale posléze se zjistí, že dědeček trpí Alzheimerovou chorobou. Malý čtenář čte, aniž by byl poučován, a na pozadí vyprávění si uvědomí, že takový problém existuje, nebo to dokonce už možná zná ze svého okolí. Vyprávění mu pomůže v nahlížení na tuto nemoc a v umění s takto nemocnými lidmi jednat....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/64_/6432/lentilka-pro-dedu-edu-G8r-6432.jpg 4.8117
Pro děti a mládež
Vydáno, Albatros (ČR)

Kniha Lentilka pro dědu Edu

Arielka1

Krásná knížka pro všechny věkové kategorie. Desetiletá dcera se u ní vesměs válela smíchy cože to jen děda Eda tropí s Honzíkem za vylomeniny. A když došla nakonec, zarazilo jí, že se děda Eda nevyléčil, protože každá knížka co doteď četla měla šťastný konec. A tenhle nečekala.
To já jsem měla prozměnu celou dobu nakrajíčku a když jsem přečetla až k poslední tečce, tak mě kniha svou láskou vnuka k dědovi Edovi dojala.

lidunka1

Ta kniha je skvělá a já ji používám při besedách v knihovně s druháky a třeťáky.

Lucissia
27.11.2019

Pěkná kniha, ale přesto jsem od paní Březinové čekala trošičku víc... :-)

Zlá-Ňufie
13.09.2019

Knížka je úžasná, takřka pořád sem měl na krajíčku. Moc hezky vykresluje naročnou situaci. Vytkla bych dvě věci. O Skleroze tam padne věta ve smyslu, že to nic není, zme Alzheimer je opravdova nemoc, vím, že to neni pro knihu duležité, ale i skleroza je zavažná nemoc!
A druha věc, když maminka asi tak po 10. Použila “u všech blech” už mi to nepřišlo ani trošku milé a přemýškela sem nad jiným lamentováním.
Jinak skvělá kniha.

Petja
14.08.2019

Dcerku knížka zaujala v katalogu knih doporučených pro děti "Analfabeta Negramotná a další hrdinové z knih", který vydalo Moravské zemské muzeum. Když ji v pondělí zahlédla v knihovně, byla to jasná volba.
Příběh vypráví pětiletý Honzík, u jehož pradědečka se projeví Alzheimerova choroba. Jazyk je jednoduchý, srozumitelný pro děti, a přestože se jedná o vážné téma, řada situací je velmi vtipně popsána (např. když se děda oblékal na procházku nebo lepil známky), někdy jsme byly hodně napnuté, jak to dopadne (když děda začal u zoo řídit auto i s Honzíkem a neuměl zastavit).
Kniha je tenká a oběma se nám moc líbila, takže jsme dočetly hned v úterý. Dítěti přiblíží svět nemocného alzheimerovou chorobou, pomůže mu pochopit, proč se najednou nemocný chová divně nebo třeba i nepřátelsky (děda svého vnuka nepozná a nechce ho v pokoji, i když se o něho donedávna staral), dospělým zase ukáže, jak o nemoci s dítětem mluvit, jak různé problémové situace může vnímat dítě (líbí se mu, že děda si vezme každou botu jinou a hned si vezme taky každou botu jinou) a že i malé dítě může být nemocnému nápomocné (podává mu lentilky místo léků, které už si vzal, ale nepamatuje si to, trpělivě mu vysvětluje, co je to banán...).
Knížku moc doporučuji všem, tedy i těm, kteří ve svém okolí nikoho takto nemocného nemají.

Markushka
04.07.2019

Kniha určena prvním čtenářům, ale svou formou, humorem osloví i dospělého čtenáře. Sálá z ní příjemné rodinné teplo. Výborná pro seznámení dětí s tímto tématem.

Karola050716
07.03.2019

Kniha určená pro malé děti, ale jako pro dospělého, pro mě pohled na Alzheimera úhlem pětiletého kluka byl o to zajímavější.

lushi
24.06.2018

Obrovské překvapení. Nádherná, citlivá a srozumitelná kniha o alzheimerovi, která zároveň ale není ani trochu skličující nebo děsivá. Vhodná pro všechny věkové kategorie.

Protivníci
Protivníci