JaniMa JaniMa komentáře u knih

Nikdo není doma Nikdo není doma Tim Weaver

Náročnější čtení, ale když se do něho ponoříte, je to opravdu jízda. Velmi dobře promyšlené a zajímavé spojování zprvu zdánlivě nesouvisejících dějových linek. Nechybí akce a autor tentokrát zapracoval i na charakterech postav. Vlastně mi přijde, že to je jeden z největších posunů, které lze od prvního dílu série sledovat. V tomto díle jsou Davidova věčná nezničitelnost i absurdní okamžiky nalakované tak, že se jimi člověk pročte bez většího pozastavení. Dokonce mám dojem, že tam chyběla i Weaverova oblíbená náhodně se vyskytující tyč na mlácení padouchů... ale nejsem si jistá :D
Není to poprvé, co jsem si ke čtení knih T. Weavera vzala poznámkový blok. Ráda tu čtu, že jsem nebyla sama. K prvnímu přívalu jmen jsem si nakreslila schéma, pak už stačilo jen připisovat nové postavy a řešit ne neobvyklé problémy se změnami identity a podobné záludnosti, kterými se to v knihách o detektivovi, jehož specializací je hledání zmizelých, bývá. Ráda si přečtu i další díl, ale bez poznámkového bloku už ani ránu. Vlastně mě s ním příběh bavil o hodně víc. Když tedy odhlédnu od zbytečně moc dramatického závěru: Tentokrát to na těch ***** dá!

05.12.2022 5 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Tentokrát mě to opravdu bavilo. Napínavé od začátku do konce. Postavy jsou skvěle vykreslené a rychle vstoupí do paměti. Bavilo mě mezi nimi hledat pojítka a snažit se odhalit vraha. Podezírala jsem každou chvíli někoho jiného. Celé je to skvěle promyšlené a ač některé pasáže působí trochu rozvláčně není v nich prostá vata. Ochutnat trochu severské samoty bylo fajn, i tak by mě ale potěšil návrat Bergmana do ČR.

29.11.2022 5 z 5

Alchymistovo tajemství Alchymistovo tajemství Scott Mariani

Jako akční pohádka (ve stylu Dana Browna) proč ne. Čtivé krátké kapitoly plné akce, reálné kulisy z různých koutů Evropy, odkazy na skutečné historické události a postavy i osobní zápisky, symboly, šifry a kódy, obrazce tvořené spojením bodů v mapě,... to všechno se do knihy vešlo. Jak už to v takových příbězích bývá, nechybí ani tragickými událostmi poznamenaný neúplatný hrdina, tajné organizace, sadističtí záporáci, pronásledovaní pokrokový vědci chystající se odhalit velká tajemství a eidetická paměť. Možná, že před 5 lety by mě takový bohatý mix nadchl. Množství nelogických operací, náhod a neohroženost hlavního hrdiny, který je sice dobrák od kosti, ale když na to přijde nemá morální problém střílet do živého, by mi tenkrát asi mnoho nevadili. Nyní jsem na podobné čtení buď stará nebo knižní kvalitou zhýčkaná.
Řekla bych, že kniha sama sebe vystihla v této pasáži:
„Všechno to jsou jenom výplody fantazie, výmysly, hádanky a potrava pro naivní snílky.“

20.11.2022 3 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Věděla jsem, že tohle nebude krimi/detektivka, na které jsem zvyklá, a tak mě tentokrát nečekalo zklamání jako v případě předešlého dílu.
V knize je věnováno hodně pozornosti lidským životním osudům a stránky překvapí také zajímavostmi severského života. Mě osobně utkvěly v hlavě pletené vzory, rašelina a historie osídlení, ale je jich tu mnohem víc.
Velmi mě zaujaly pasáže psané z pohledu Marsailina otce postiženého demencí. Působily velmi hodnověrně. (V mnohém se shoduji s komentářem uživatele tonysojka.) Přes všechny kvality, včetně barvitého vykreslení atmosféry, u mě ale tato kniha na 5* nedosáhne. Je to kvalitní čtení, ale příběhy o ztracených a znovuobjevovaných mezilidských poutech nejsou, jak se říká, můj šálek čaje a tady jsou kostrou, na které celá kniha stojí.

18.11.2022 4 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Chvíli mi trvalo naladit se na pomalé tempo. Teprve pak jsem si neotřelé popisy míst, osob i dění začala opravdu užívat. Tolik perfektně vystihnutých detailů se v krimi příbězích obvykle nesejde.
Hodně prostoru bylo věnováno osobním životům Robin i Strika. Nad některými pasážemi jsem trochu skřípala zuby, ale začínám se smiřovat s tím, že v téhle sérii není detektivní zápletka na prvním místě.
Líbí se mi, že Strike není bezchybný hrdina robot a sledovat jeho a Robinin rozdílný pohled na stejné situace mě baví.
Všechny postavy působí velmi věrohodně, takže není těžké nad příběhem uvažovat, jako by šlo o realitu. Pomáhají i kulisy skutečných míst a událostí.
Přestože je kniha hodně objemná a popisná nedá se říct, že by byla vycpána vatou. Mezi kapitolami jsou různé spojky (narážky, vodítka, stopy), a kdo čte trochu pozorně může se těšit nad tím, jak se jednotlivá očka spojují a tvoří pevný řetěz propracovaného příběhu. Za mě asi dosud nejlepší díl série.

14.11.2022 4 z 5

Kazatel Kazatel Camilla Läckberg

(SPOILER) Camilla Läckberg
Všechny ty odbočky k Eričině těhotenství a nezvaným návštěvníkům mi v knize jen zacláněly. Do poloviny knihy jsem si říkala, že až odhalím, kdo je vrah, ponechám tuhle sérii ležet. Ale závěr? Napínaví, strhující a nepředvídatelný! Nemohla jsem se ubránit teoretizování a možném pachateli a jeho pohnutkách. Také mě zatraceně zajímalo, jak to dopadne se zmizelou Jenny. Překvapilo mě, že se nekonal happy end a jsem velmi ráda, že nedošlo ani na dramatické zapletení Eričina porodu do policejního vyšetřování. Autorce za to dávám palec nahoru a s jejími knihami se asi ještě neloučím.

08.11.2022 4 z 5

Death in the clouds / Smrt v oblacích (převyprávění) Death in the clouds / Smrt v oblacích (převyprávění) Simon Gill

Mám ráda knížky Agathy Christie. Z bilingválních knih (nejen s příběhy od této autorky) se mi tato zdála zatím nejlepší.

05.11.2022 5 z 5

Suďte spravedlivě Suďte spravedlivě Emma Riedová

Atmosféra a kulisy příběhu jsou vykreslené velmi kvalitně. Postavy už tak dobře zpracované nejsou. I to bych ale bez mrknutí přešla, nebýt vetchých zápletek.

Co kapitola to jeden příběh. Každý je zakončený velkolepým odhalením ve stylu Hercula Poirota, ve kterém se spojují jednotlivé střípky skládanky sbírané napříč předcházejícími stranami. Taková struktura se mi obvykle líbí, ale tady mi přišly některé spojky poněkud zmatené a ve výsledném obrazu jako by byly díry.
Zkrátka: Po dočtení mi chyběl očekávaný pocit úplnosti.

Za jednotlivé kapitoly:
První příběh před soud pohnaného tesaře, ve kterém se čtenář seznamuje s notářem Petrem a jeho pomocníky mě moc neoslovil. Zdálo se ale, že autorka se orientuje v historických reáliích, a tak jsem pokračovala dál s očekáváním něčeho většího.
Druhá kapitola mi přišla zpočátku zajímavější, ale nad množstvím jmen a rodinných pout mezi jednotlivými postavami se mi po přečtení několika stran klížily oči.
Třetí příběh byl málo uvěřitelný, ale napínaví, originální a dějově živější než předešlé dva.
Poslední kapitola měla zajímavý námět, ale než se mi konečně podařilo vstřebat všechna jména, opustila mě téměř veškerá zvědavost po tom, jaké bude rozuzlení.

Asi bych hodnotila jen 3***, ale za dobovou atmosféru jednu přidávám. Bylo osvěžující chvíli se od knih krimi (převážně zahraničních) autorů na chvíli odtrnout a zabrousit do historie domovské půdy.

29.10.2022 4 z 5

Rychlopalba Rychlopalba Štěpán Kopřiva

Na prvních stránkách jsem se obávala, že kniha bude umělým humorem poslepovaná slátanina. Na těch posledních, že neseženu druhý díl.
Takhle perfektně servírovanou porci akce jsem před sebou asi ještě neměla. Hlavní hrdina působí velmi autenticky. Humorné líčení života v naší kotlině z jeho pohledu je humorné, a přitom vážné a skutečné. Hlavní dějová linka je jednodušší, ale perfektní živoucí kulisy jí dávají nové rozměry a líčení událostí vlévá do žil takovou porci adrenalinu, že je těžké se odtrnout. Skvělý čtenářský zážitek.
(…a také velmi příjemná změna. V poslední době jsem přečetla dost krimi thrillerů od vyhlášených zahraničních autorů a už jsem ztrácela naději v hledání něčeho originálního. Nečekala jsem, že to najdu u českého autora. Kniha mi vyrazila dech.)

20.10.2022 5 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Neodložit knihu během zdlouhavého uvádění postav byl skoro heroický výkon, který stěžoval snad neúplně zdařilý překlad, či prostě počáteční neohrabanost autora. Oživení se v knize dočkáte po více než 150 stranách. Pak není o nepředvídatelné zvraty ani akci nouze.
Škoda, že jsem si k postavám vytvořila jen povrchní vztah. Bylo by mnohem záživnější sledovat jejich pouť životem, kdybych jim mohla fandit nebo naopak vyhlížet okamžik, kdy je dostihne ruka spravedlnosti. Vývoj osudů některých postav mě i tak překvapil. Snad žádná postava nekráčí životem po předvídatelné lince. Líbí se mi, že konec knihy není otevřený, právě naopak, vše dává do souvislostí a příběh uceluje.
Já si ale z knihy odnesla hlavně jedno poznání o sobě: Výpravné příběhy mapující životy různých hrdinů mě v současné době zřejmě nemají šanci nadchnout. Možná za pár let. I proto se do dalšího dílu nyní nepohrnu, i když věřím, že tento kvalitou předčí.

08.10.2022 3 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Je to zlé, už začínám předvídat vývoj událostí a zážitek z knihy není ani zdaleka takový, jaký by byl před rokem nebo dvěma. Asi je na čase dát si na čas od kvalitních krimi pohov.
Příběh je opravdu dobrý. Sněhulácké puzzle má hodně díků a jejich sestavování rozhodně není žádná zívačka. Překvapivá zjištění, střípky vedoucí k odhalení stavitele sněhuláků roztroušené napříč kapitolami a porce akčních momentů prostě nutí číst dál. Stopy vedoucí ke klíčovým postavám překvapí originalitou. Snaha autora přimět čtenáře k vyvozování předčasných závěrů už ale v mém případě (bohužel) nepadá na úrodnou půdu. Asi je to tím, že sází na stejnou kartu jako Helen Fieldsová, od které jsem v nedávné době přečetla hned 3 knihy, a tak na mě podobné kličky z textu skoro svítí.
Od vysokohodnoceného sněhuláka jsem čekala víc, ale kvalitu knihy rozhodně neshazuji. Patří bez pochyby k užšímu výběru, který stojí za přečtení. Taky si na ní velmi cením těch několika zajímavostí, které jsem si z ní odnesla. Líbí se mi, jak Nesbø pracuje ve svých knihách s fakty.

06.10.2022 4 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Zaujal mě rozhovor s autorkou, a protože recenze na její knihy byly velmi slibné, nechala jsem se zlákat. Pozvolný a na můj vkus zbytečně popisný začátek pro mě byl trochu zklamáním. Vlastně i později jsem se sama sebe ptala: „Proč já to ještě čtu?“
Odpověď je asi takováto: Protože je to jako komáří štípanec. Když už o něm víte, je těžké ho ignorovat.
Příběh se celý točí kolem záhadného zmizení miminka a vztahů mezi několika málo postavami, které jsou do něho nějakým způsobem zapletené. Vždy, když už se zdá, že pramen napětí začíná vysychat, rozvíří dění nějaký nečekaný zvrat. Závěr překvapí. Mně zanechal v hlavě pocit prázdnoty, beznaděje a marnosti. Autorka tedy zřejmě píše dobře a umí se propsat čtenáři pod kůži, nejsem si ale jistá, jestli je zrovna vnitřní prázdnota to, co si chci z přečtených knih odnášet. Před čtením dalších knih od S. Lapeny si nejprve ujasním, co můžu čekat.

19.09.2022 4 z 5

Advokát Advokát Michael Connelly

Pozvolnější, ale o to věrohodnější čtení. Oslovilo mě obsazení advokáta do role hlavního hrdiny a všechny postavy byly dle mého velmi dobře zpracované. Chronologické řazení děje mi naprosto vyhovovalo a užívala jsem si možnost nechat se pozvolna sunout příběhem bez dramatických časových přeskoků a složitých dějových konstrukcí. Myslím, že s touto knihou jsem našla další slibnou knižní sérii.

12.09.2022 5 z 5

Dokonalá smrt Dokonalá smrt Helen Fields

Na začátku bylo pár kapitol, které se na můj vkus až přespříliš věnovali podrobnostem z osobního života kriminalistů. Připouštím ale, že to pomohlo s připomenutím postav. Autorka umí do svých knih začlenit mnoho různých charakterů a barvitě je vykreslit. Líbí se mi dovedné rozdělení jednotlivých časových úseků mezi vraha, vyšetřovatele a další zúčastněné, a to bez toho, aby se čtenář ztrácel. Postupné odhalování souvislostí je skvělé. Některá vodítka v tomto díle jsou možná trochu okoukaná (stopa zanechaná kolegům umírajícím kriminalistou, záměna písmen pro jejich špatnou čitelnost), jiná jsou velmi originální. Žádné vodítko není zbytečné. V knize nejsou zbytečné vycpávkové pasáže a děj se bez ustání vyvíjí. Perfektní jdou dialogy. U těch s Livelym jsem jen těžko zadržovala smích. Akční závěr byl pro tuto knihu jako třešnička na dortu. Ještě teď nevím, jestli se mi třesou ruce z něho nebo z touhy pustit se hned do dalšího dílu.
SPOILERový postřeh: Přišlo mi trochu úsměvné, že oběti Lily i Corelie byly vyhodnoceny jako superzdravě se stravující ženy. Jaká smůla pro Christiana.

30.08.2022 5 z 5

Žena mého života Žena mého života Tim Weaver

Kvalitní Weaverovská jízda. (Pravda, na počátku to bylo s chováním postav trochu kostrbaté, ale rozjelo se to.) Autor u mě pro tentokrát zabodoval hned v několika oblastech:
1) Originální námět - Možná se to v současných thrillerech psychopaty jen hemží, ale tady se podařilo uplést k narušenému záporákovi i neotřelou pavučinu souvislostí. Čtenář se do ní rychle chytí.
2) Krátké a svižné kapitoly - Napětí roste, množství popisných vycpávek je v porovnání s předešlými díly malé a k odložení knihy je třeba se přemáhat. Člověk prostě potřebuje vědět, co bude dál.
3) Překvapivé zvraty - Při čtení si nemůžete být až do poslední kapitoly ničím jistí. Na každé stránce čekáte překvapení a jeden odstavec dokáže zcela otočit směr toku událostí.
4) Nepředvídatelný závěr - Přesně jako u předešlých dílů této série... Nic není jak se zdá.
5) Menší množství postav - Nemusela jsem během čtení listovat zpět, ani plnit knihu opoznámkovanými lístečky se jmennými seznamy.

Název knihy ve mně budil obavu, že David bude na každé stránce ronit slzy nad ztrátou Darryn. (Trochu mi to fňukání lezlo na nervy už v předešlých knihách.) Bez plačícího detektiva se to sice neobešlo, ale množství prolité slané vody bylo přijatelné. Také jsem se nemohla ubránit úsměvu nad telefonátem z telefonní budky, komentování použití předplacené telefonní karty a pasáži s kovovou trubkou, kterou ve Weaverově knize prostě každý padouch musí dostat. Málo uvěřitelná byla scéna s umírajícím psychiatrem, který s Davidem rozmlouvá jako by smrt byla něco, co zažívá nejméně jednou týdně. Jinak byla ale tato kniha v mnoha směrech realističtější než předešlých osm.

Doporučuji.

22.08.2022 5 z 5

Ledová princezna Ledová princezna Camilla Läckberg

Seznamování s postavami v první kapitole jsem překonávala s křečovitě zatnutými zuby. Bylo to najednou tolik jmen… Pak už to bylo lepší. Kapitoly jsou na můj vkus zbytečně dlouhé, ale vyjma první se dobře čtou. Přestože jsem autorce zazlívala až přespříliš urputně padouchovkou postavu komisaře Mellberga a Eričinu náhlou (dle mého nelogickou) pohnutku vydat se do domu zavražděné po odchodu policie, musím na závěr uznat, že na prvotinu je tohle velmi dobrá kniha.

12.08.2022 4 z 5

Dokonalá kořist Dokonalá kořist Helen Fields

Zdálo se, že to nebude taková jízda jako u předchozího dílu, ale WOW! Kniha překročila už tak vysoké očekávání.
Ano, její stránky jsou plné brutality, ale kostra příběhu je pevná. Nejde jen o líčení nechutných scén a překračování mrtvol. Velmi oceňuji schopnost autorky sestavit komplikovaný příběh a předložit ho v natolik stravitelné formě, aby se v něm čtenář neztratil.
Obětí i postav je zde dost. Jejich představení je ale provedené tak obratně, že jsem se v nich neztratila ani já, a to se jmény mívám často problém.
Tempo je perfektní. Postupná gradace a žádné prázdné odstavce. Mnoho zvratů přišlo ve chvíli, kdy jsem je opravdu nečekala. Snad jen některé události ze závěru knihy jsem měla tendenci předvídat. Ani to mi ale nebránilo setrvat v napětí až do poslední kapitoly.
Detektivky, které se točí kolem osobních životů vyšetřovatelů mi obvykle nevoní. Tato je výjimkou. Opravdu mě začíná zajímat, co s některými postavami autorka udělala v dalších dílech.
V téhle sérii stojí za to pokračovat. Velké doporučení!

06.08.2022 5 z 5

Konkláve Konkláve Robert Harris

Čtivá miniexkurze po Vatikánu s exkluzivním vstupem do Sixtinské kaple. Bavilo mě napětí, které se celou knihou táhlo a cením si množství zajímavostí, které se autorovi podařilo do knihy naskládat.
Konkláve je odpočinkové čtení s jednoduchou dějovou linkou přizpůsobenou popisu výjimečné události. Z knihy jsem se dozvěděla spoustu zajímavostí o volbě papeže, historii, Vatikánu i problémech, které současná církev řeší.
Za příběh bych 5* nedala, ale za originalitu a čtivé zpracování si je tato kniha zaslouží!

01.08.2022 5 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Čtivě napsané a rozdělené do krátkých kapitol. Přesto jsem až do poloviny knihy uvažovala, že další díl ze série Cormorana Strikea už neotevřu.
Děj se vlekl, Strike byl neustále rozbolavělý a unavený a sondy do jeho minulého života nebraly konce. Kdyby pasáže o jeho expřítelkyni a opakované odkazy na jeho minulost v armádě prošly redukcí, knize by to v mých očích jen prospělo. Možná tak ale soudím proto, že mi je Cormoran Strike prostě nesympatický. Jako postava je zajímavý a líbí se mi jeho lidská nedokonalost. Moc ale nechápu, kde se po předchozím díle vzala jeho vrozená pořádkumilovnost.
"umyl veškeré nádobí. Podobné věci nikdy nezanedbával:...
"Všude v bytě se projevovala Strikeova vrozená pořádkumilovnost:..."
V prvním knize (Volání kukačky) to vypadalo, že nebýt Robin, tak se jeho kancelář podobá spíš skladišti po výbuchu. To je ale prkotina. Větší nesympatie ve mně vzbuzuje jeho nerovný přístup k různým lidem a neustálé opěvování jeho „hrdinskosti“.

Popis jednotlivých scén a událostí je originální. Knížka dokáže obratem stránky překvapit. Škoda zdlouhavého rozjezdu. Od poloviny se začalo vyšetřování hýbat a vykonstruovaná síť událostí mě opravdu pohltila. Rozuzlení bylo zajímavé a závěr napínavý. Napříč tomu s pro tentokrát přikláním k vlažnému hodnocení a budu doufat, že se otevřením dalšího dílu nespálím.

27.07.2022 3 z 5

Led v žilách Led v žilách Yrsa Sigurðardóttir

Grónsko je zajímavá lokalita pro detektivní příběh a autorka umí své knihy obohatit o zajímavá fakta, přesto mi dělalo problém se začíst. Příčina Tóřiny cesty do Grónska je těžko uvěřitelná. Náhod, které posouvají její případ kupředu je zde až přespříliš. Děj se místy hodně vleče, ale za kvalitní závěr jsem se rozhodla jednu hvězdičku přidat. Od další knihy očekávám víc.

22.07.2022 4 z 5