JaniMa JaniMa komentáře u knih

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Začátek byl mdlý a už jsem si chtěla zoufat, že z toho bude sotva průměrné krimi. Nic proti hrátkám s písmeny, ale překlad s nimi dělá kotrmelce a tady to byla opravdu nuda s dost neuvěřitelným vývojem. Jízda, kterou slibovalo vysoké hodnocení knihy, začala až v druhé třetině knihy. Množství náhod, sice nebralo konce, ale Adleru-Olsenovi se podařilo podat v posledních letech velmi ohranou sektařskou tématiku odlišně a čtivě. Zajímalo mě jaký bude závěr, i když se mnohé nechalo předvídat (napříč autorově snaze svádět čtenáře ke scestným závěrům). Buď jsem přečetla už moc podobných knih a nedokážu kvalitu docenit a nebo si tahle kniha tak vysoké hodnocení, jaké si dnes drží (92%), nezaslouží. Čtvrtou hvězdu dávám jen za napětí vložené do závěrečných stran.

24.09.2023 4 z 5

Střet králů Střet králů George R. R. Martin

Střet králů mě přesvědčil o kvalitách Martinova díla. Na můj vkus je to sice čtení úmorně dlouhé, ale oproti prvnímu dílu mnohem lépe koncipované. Konečně mám pocit, že mezi mnoha postavami, místy a událostmi existují nějaké spojky, a protože o nečekané zvraty, napínavé scény plné lstí a úskoků, ani originální charaktery není nouze, těším se i na třetí díl. Třeba se v něm autor rozhodl zbavit i výčtů nepodstatných jmen a někdy až přehnaně dlouhých popisných vět. Tato kniha by sice ani po takové úpravě moc nezhubla, ale četla by se snáz.

17.09.2023 4 z 5

Muž s podivnou minulostí Muž s podivnou minulostí Ken Follett

Pro třetí setkání s Follettem jsem si záměrně vybrala něco útlejšího, protože rozsáhlý román Pilíře země byl na můj vkus až moc. Kniha zajímavě prezentuje události předcházející světové válce a vykresluje dobovou atmosféru skrze detaily o oblékání, architektuře i společenských konvencích. Příběhová linka, která se skrz to vše line je zpočátku povrchní a slabá, ale před závěrem to začalo být opravdu napínavé, takže jsem se u knihy nenudila. Jako historicky laděná oddechovka to bylo dobré.

08.09.2023 4 z 5

Vlastní spravedlnost Vlastní spravedlnost Camilla Läckberg

Stylem to připomíná M. Klevisovou. Většina pátrání stojí na postupné konstrukci lešení mezilidských vztahů a životních cest. Krom toho je hodně prostoru věnováno osobnímu životu vyšetřovatele Patrika a jeho blízkých. Děj tohoto dílu se točí kolem svatby a duševního stavu Anny, sestry Patrikovy nastávající. Jedna dějová linka je věnována citovému vzplanutí komisaře Mellberga, který i nadále jako šéf oddělení nefunguje. Na samotnou detektivní zápletku vystavěnou na pozadí TV show nezbylo vedle uvedeného v knize zas tak moc prostoru. Je fajn, že nás autorka nezasypává hordami jmen, ale pachatel dvou vražd, ke kterým došlo v krátkém časovém sledu je pak vcelku zřejmý. Předvídatelný mi přišel i osud vztahu k. Mellberga, a tak dávám knize 4 hvězdy vlastně jen za to, že se dobře četla.

04.09.2023 4 z 5

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Tohle stálo za přečtení. Zpočátku jsem byla skeptická, ale vyklubalo se z toho originální a napínavé čtení, které přináší poměrně dost materiálu k zamyšlení. Líbil se mi doslov autora, ze kterého je patrné, že se o problematiku, kterou v knize nadnesl, opravdu velmi aktivně zajímal a příběh vystavěl na lešení z mnoha faktů.

27.08.2023 5 z 5

Pastýř Pastýř Frederick Forsyth

Na malém prostoru velmi pěkně rozehraný napínavý příběh. Vývoj je sice předvídatelný, ale když se do knížečky opravdu ponoříte, obmotá si vaše smyslové vnímání kolem prstu. Není to můj šálek čaje, ale za schopnost zapůsobit nemohu než dát 5*. Možná škoda, že jsem knihu nečetla v prosinci. Do srpnového vedra se nehodí.

25.08.2023 5 z 5

Pýthiiny rady Pýthiiny rady Erik Axl Sund

Série je brilantně promyšlená, ale čtení to bylo náročné. Jednak bylo třeba dávat pozor, kdo je kdo, a pečlivě sledovat slévání jednotlivých příběhových linek, a pak je tu taky ten fakt, že sexuální zneužívání dětí je silně emotivní téma. Některé pasáže na mě byly moc, a to jsem předpokládala, že v knize už mě nic nemůže vyvést z míry. Myslím, že teď si budu muset srovnat hlavu něčím odlehčenějším.

19.08.2023 4 z 5

Kurátor Kurátor M.W. Craven

Po dočtení jsem trochu zklamaná. Příběh je promyšlený, plný zajímavých vsuvek a rozhodně nenudí. Přesto mi přišlo, že se pročítám slepencem ohraných prvků vsazených do šablony. Těhotná žena v nebezpečném prostředí, největší padouchové vypadávají z krabičky mírumilovných postaviček, k zásadním zvratům vedou náhody, vyšetřovatelé se drží jedné stopy, jejíž relevancí si nejsou jistí, a příliš neuvažují další souvislosti Nad to si myslím, že by autor udělal lépe, kdyby některé dialogy a detaily vynechal. Líbí se mi například, že Tilly prochází určitým vývojem, ale neustálé připomínání její výjimečnosti mi přišlo otravné stejně jako těhotná Flynnová. Možná je na čase dát si od série kratší pauzu, ale když narazím na čtvrtý díl, ráda si ho přečtu.

13.08.2023 4 z 5

Tři případy Sherlocka Holmese / Three Cases of Sherlock Holmes Tři případy Sherlocka Holmese / Three Cases of Sherlock Holmes Arthur Conan Doyle

Šplhající muž mě nezaujal. Čtení Lví hřívy a Podnájemnice v závoji bylo napínavější. Tu a tam jsem si posteskla, že text není zjednodušenou angličtinou, protože přeskakování mezi levou a pravou stranou s překladem bylo únavné, i když jistě lepší, než vše luštit pomocí překladače. Přesto si myslím, že český překlad v tomto dvoujazyčném vydání mohl být upraven lépe. Chápu, že smysluplně přeložit slovo od slova není proveditelné, ale místy byl překlad věru matoucí. (Příklad z kraje knihy: "It was one Sunday evening early in September of the year 1903 that..." = "Jednoho nedělního večera počátkem roku 1903...")

05.08.2023 4 z 5

Poirotova pátrání Poirotova pátrání Agatha Christie

Kouzlo povídek Agathy Christie je v pointě. Není to touha po barvitě líčeném vyšetřování, ani vyšperkovaném obrazu doby, ale překvapivé rozuzlení, co nás na nich baví...
Ke kratšímu formátu případů Hercula Poirota jsem si nejprve musela najít cestu. Některé povídky mě zaujaly, jiné ne. Trochu zklamaná jsem byla z Krádeže úpisů za milion dollarů a Dobrodružství s levným bytem nestálo za čtení. Oproti tomu Únos ministerského předsedy vynikl v dobrém slova smyslu. Napětí, co se z toho vyklube, se mě drželo od první vědy až k posledním řádkům. A nakonec, Případ ztracené závěti mě překvapil unikátním rozuzlením a stal se tak pro mě top povídkou celé knihy.

03.08.2023 4 z 5

Hladový oheň Hladový oheň Erik Axl Sund

Je to napínavé, ale asi mi více vyhovují románové série, u kterých jsou jednotlivé knihy alespoň z části dějově uzavřeny. Tady se dějové linky spíš větví, než spojují, a přestože postav není nepřeberně, začínám v nich mít trochu zmatek. Třetí knihu dočtu, protože jsem zvědavá, co v ní vykrystalizuje, ale pak se s úlevou vrátím k něčemu méně extravagantnímu.

29.07.2023 4 z 5

Na okraji propasti Na okraji propasti Bernard Minier

Napínavé, tematicky zajímavé, aktuální a poněkud skličující.
Ze začátku se děj trochu vlekl a chápu, že někomu mohl připadat nudný. Mě ale chytlo téma nevyzpytatelné umělé inteligence, a tak mi nedělalo problém propadnout se skrze stránky knihy s vývojářskou Moirou do Asie, kde v halách společnosti Ming nabírá dech gigantický projekt. Nejprve se zdá, že v knize se budou pouze odkrývat souvislosti mezi záhadnými úmrtími, záhy mě ale řádky vyvádí z omylu. Počet mrtvých roste, do města se žene bouře a odložit knihu je stále těžší. Přichází závěr...a tady se to začíná kazit. S každou další stranou modlím, aby už autor nepřitápěl pod kotlem. Na můj vkus to totiž s velkolepým finále přehnal. Škoda. Pátou hvězdu jsem této vybočující knize ubírala nerada.
Od knihy odcházím o pár informací a postřehů bohatší a od autora si ráda přečtu i něco dalšího.

25.07.2023 4 z 5

Černé léto Černé léto M.W. Craven

(SPOILER) Kniha začala netradičně. Washington Poe je zatčen a terpve další stránky odhalují, spletitý příběh, který odstartovala několik let stará vražda dívky. Ta je ale nyní zpět a zdá se, že domělého vraha dostala do kriminálu jen policejní ctižádost a nikoliv skutečné důkazy. Poe ví, že nepochybil. Jenže jak to dokázat, když se najednou zdá, že vše stojí proti němu?

Opravdu strhující čtení. Můžete vytvářet různé teorie o tom, co se skutečně stalo, ale myslím, že kompletní rozuzlení složené z mnoha střípků se vám poskládat nepovede. Přestože je příběh neskutečně zašmodrchaný, v závěru je vše vysvětleno. Jednotlivé nitky jsou navíc prezentovány tak, aby se čtenář neztratil (to je podle mě umění). Děj není přehnaně akční, ale rozhodně nenudí. Postavy jsou zpracované obstojně, a ač jsem si přinejmenším ty hlavní opravdu oblíbila, nejsou tím, co u mě knihu staví na piedestal. Mám slabost pro knihy, ve kterých autor tu a tam upustí nějakou tu zajímavost, a tady se jich na mě vysypala řada. Dozvěděla jsem se něco o gastronomii, lanýžích, charakteru severoanglického venkova, analýze DNA, ... Prostě paráda. Třetí díl už čeká!

17.07.2023 5 z 5

Dokonalý zločin Dokonalý zločin Helen Fields

Jednou to přijít muselo. Autorka umí pracovat s charaktery a já si díky tomu postavy z dokonalé série oblíbila, ale tentokrát toho tření mezi Avou a Lucem bylo na můj vkus trochu moc. Kriminální zápletka byla jaksi upozaděna, a když jsem navíc v závěru zjistila, že sériovým vrahem je skutečně postava, nad kterou jsem si udělala čárku už v úvodu, mé zklamání se ještě prohloubilo. Nechci víc spoilovat, proto to shrnu: Čte se to samo, je to zábavné, vzrušující i napínavé a předčí to většinu knih podobného ražení. V porovnání s předešlými díly je to ale plytčí, méně uvěřitelné a po krimi stránce se to zvlášť nevyniká, snad leda (na můj vkus) přetaženým závěrem.

10.07.2023 4 z 5

Boží mlýny Boží mlýny Pavel Hrdlička

Oddechové fajnové čtení stejně jako zbytek série. Možná se mi tento díl nelíbil tolik jako některé starší, přesto mě ale mrzí, že je poslední. Útlé knížky pana Hrdličky byly skvělou volbou pokaždé, když jsem potřebovala pauzu od drastických a dějově překombinovaných krimi příběhů.

04.07.2023 4 z 5

Vraní dívka Vraní dívka Erik Axl Sund

Na knížku z druhé ruky dobré.
Při čtení opravdu mrazí. Kdo nemá rád flashbacky bude tuto knihu proklínat. Skákání sem a tam v čase je tu tolik, až to místy působí zmatečně. Děj je ale strhující, a protože text není zbytečně natahovaný zdlouhavými popisy, není těžké se nechat unést strohým, ale poutavým líčením dění skrytého pod rouškou severské dokonalosti Jen je škoda, že mi ani vyšetřovatelka nebyla sympatická, a že si napříč prvotním očekávám budu muset opatřit ještě další knihy, abych zjistila, o čem jsem to vlastně celou dobu sbírala informace....

02.07.2023 4 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Do čtení jsem se pustila s nadšením. Těšila jsem se, že s Jo Nesbøm objevím zas kus světa. Kriminalistická zápletka zajímavá, mocenské hry vzrušující a napínavé, a přesto mě kniha začala v půli nudit. Možná už mi těžko uchopitelná osobnost HH začíná vadit? Vlastně jsem v knize nenašla žádnou sympatickou nebo alespoň vývojově zajímavou postavu. Výsledkem bylo, že jsem knihu dvakrát odložila a vrátit se zpět do děje s nemalým množstvím postav a dějových linek nebylo úplně snadné. Myslím, že kniha je napsaná dobře, obsahuje mnoho postřehů ze světa, ale mě tentokrát nechytila a přehršel náhlých zvratů a přeuspořádávání vztahů mezi postavami tomu moc nepomohlo. Třeba se s knihou sejdu někdy v budoucnosti a kdo ví,... třeba to bude zase jízda.

23.06.2023 3 z 5

Loutkové divadlo Loutkové divadlo M.W. Craven

Ze začátku jsem se bála podobnosti se sérií S. Bjørka (matematické prvky, vyšetřující poznamenaný předešlými případy, talentovaná nepříliš přijímaná vyšetřovatelka,...), která měla sice slibný rozjezd, ale nakonec mě zklamala. Pak jsem ale s překvapením zjistila, že už mám třetinu knihy přečtenou a jsem opravdu zvědavá, jak spolu všechny události souvisí. I postavy jsem si vcelku oblíbila. Autor dokáže vykreslit scénu několika slovy a vkládá do příběhu vtipné hlášky (př.: "Kdyby byl nucený v tomto uspořádání trávit čas, věděl, že do hodiny by používal slovo kurva místo čárky ve větě.") i různé zajímavosti. (Netušila jsem, že existuje něco jako rétorický otazník.) Knížka mě také přivedla k vyhledání informací o severní Anglii. Jediné, co bych jí vytkla je rozuzlení, které je sice propracované, ale zbytečně tlačí na pilu. Trochu méně zrůdností a životních strastí a na těch 5 hvězd by to bylo bez zaváhání.

20.06.2023 5 z 5

Nejkrutější měsíc Nejkrutější měsíc Louise Penny

Za konec všech pět! Začátek byl pomalejší. Řádky se zdlouhavými popisy jídla se naštěstí záhy dočkaly i prvních příběhových vodítek, kterých nešlo se nechytit. Nechybí nic z toho, co se mi tolik líbilo na předchozích dílech, zejména atmosféra a brilantní zpracování postav mě nepřestávají fascinovat. Čtení je příjemně napínavé a v závěru najdete také trochu akce. Jestli budou všechny díly série stejně chytlavé, tak mi je asi letos souzeno strávit léto v Three Pines.

10.06.2023 5 z 5

Pátý svědek Pátý svědek Michael Connelly

Tentokrát to nebyla taková jízda, ale napětí a čtivost tomu nechyběly. Knihy s této série jsou sázka na jistotu.

07.06.2023 5 z 5