Střet králů

kniha od:

Střet králů https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/359899/bmid_stret-kralu-qvp-359899.jpg 4.7 3774
Koupit Koupit eknihu
Bazar

Král i jeho místokrál jsou mrtví. Západozemí čelí největší krizi od rebelie proti šílenému králi. Roberta Baratheona rozpáral kanec, Eddard Stark se stal obětí intrik, které se snažil sám rozplést. Království je bez silného panovníka a svou šanci větří velcí i malí hráči. Robb Stark je korunován králem Severu, na jihu o trůn usilují bratři krále Roberta. Druhý díl dnes již legendárního cyklu Píseň ledu a ohně se odehrává v ještě zběsilejším tempu než Hra o trůny. George R. R. Martin bez uzardění ničí ve své knize celé armády, o jednotlivcích nemluvě. Nečekané zvraty, krutá politika, závist i pomsta jsou kořením, kterým autor rozhodně nešetřil. Střet králů může propuknout naplno. Vychází v novém překladu.... celý text

Série:

Píseň ledu a ohně / Pieseň ľadu a ohňa 2.


Žánr:
Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Argo
Originální název:

A Clash of Kings , 1997


více info...

Komentáře (277)

Komentáře 277 Recenze 11

JaniMa
JaniMa
17.09.2023 4 z 5

Střet králů mě přesvědčil o kvalitách Martinova díla. Na můj vkus je to sice čtení úmorně dlouhé, ale oproti prvnímu dílu mnohem lépe koncipované. Konečně mám pocit, že mezi mnoha postavami, místy a událostmi existují nějaké spojky, a protože o nečekané zvraty, napínavé scény plné lstí a úskoků, ani originální charaktery není nouze, těším se i na třetí díl. Třeba se v něm autor rozhodl zbavit i výčtů nepodstatných jmen a někdy až přehnaně dlouhých popisných vět. Tato kniha by sice ani po takové úpravě moc nezhubla, ale četla by se snáz.

AdamBookmage
AdamBookmage
15.09.2023 5 z 5

Bylo to dlouhé a náročné čtení, jako všechny knihy 300+ stran, ale bavilo mě to. Jistě, nějaké postavy (např. Theon Greyjoy) bych nejraději poslal na onen svět už na začátku série (být jednou z postav), jako u spousty jiných knih. Vždy se objeví minimálně jedna postava, kterou si prostě neoblíbíte :D. Zpracování bylo jinak úžasné, dokonce lepší, než v prvním díle, vývoj událostí nabral jiný směr i povahy postav se mi zdály jaksi vystouplejší, více vynikaly, vyvíjeli se.


m2056
m2056
14.09.2023 3 z 5

Druhý díl série je to trochu více náročný čtení více postav a člověk se začíná trochu ztrácet v postavách.

Ailee
Ailee
24.08.2023 3 z 5

Dloooouhéééé a nudnéééé. Ne že by se tam nic nedělo, ale všechno je popisované tak neosobně a jakoby "mimo" hlavní postavy, že mě to vlastně vůbec nezajímá. Tam, kde se měl autor rozepsat a psát napínavě, děj odbil pár slovy, a tam, kde by ubrání popisu neuškodilo, jsou sáhodlouhé popisy. Další díl dám jen pokud se budu někdy hodně nudit.

TessieP
TessieP
01.07.2023 4 z 5

Druhý díl o maličko slabší než ten první, ale i tak je kniha skvělá. Jsem zvědavá, jak se postavy budou dále vyvíjet, u některých byly náznaky, co se bude dít dál, takže uvidíme, čím nás Martin překvapí. Ale i po prvním dílu si dávám od série chvilku pauzu, abych to nepřečetla všechno najednou. Každopádně se moc těším na další díl a doufám, že se dočkáme brzy zakončení série!

Ajrad1981
Ajrad1981
25.06.2023 3 z 5

Možná jsem byla moc nabuzená prvním dílem, ale tohle bylo docela zklamání. Jasně, z mé strany byla blbost očekávat, že se hned naváže v tempu, v jakém se předtím skončilo, ale i tak. Daenerys byla nuda sama, Aryin příběh byl zajímavý cca do toho požáru, kupodivu ani za Zdí se toho moc nedělo. A u Tyriona se pořád nemůžu rozhodnout, jestli ho mám chtít vidět mrtvého či ne. Jenže v jeho kapitolách se hlavně kuly pikle, obvyklé i neobvyklé, a to mně nelezlo do paty. Zajímavé mohly být bitvy - ovšem když jeden díky magii vyhraje dřív, než bitva vůbec stihne začít... Fakt napínavá byla až ta poslední, ovšem tam mi zase vadily jiné věci - vyhrála ta strana, které nefandím, a člověk, co tak magicky předtím vyhrával, se nechá úplně normálně zabít (teda pokud v příštím díle zázračně nevstane z mrtvých).
Jen tak na okraj bych ráda věděla, jestli Starkovic děti měly mezi předky nějakého herce, protože se musí dobře přetvařovat - nejdřív Sansa, teď Arya a v dalším díle to čeká Jona. A to ještě netuším, co Bran a Rickon - to ví snad jen bohové. A autor. A samozřejmě taky ti, co četli další díly.
Každopádně pokračování si taky přečtu, mohlo by být napínavější než tenhle díl. Třeba se objeví Jiní.

Mona-Lisa
Mona-Lisa
19.06.2023 5 z 5

Po zdrcujícím konci předchozího dílu má tento automaticky esenci nevyzpytatelnosti. Přenáší na tebe mravenčení téměř na každé straně.

Zase, jak v prvním díle, přebíráš perspektivu více postav a u každé z nich jsi svědkem postupného vývoje jejich charakterů.

Díl, kde se každý druhý prohlašuje králem, hodně se taktizuje a pořád visí ve vzduchu naděje, že se naši Starkové shledají.

Miluju množství jmen, vazalů, propracovanost znaků a povahy každého rodu. A hlavně to, že důležitost neznamená nedotknutelnost a každá taková postava může ve vteřině umřít.
A jak tě to přivádí k šílenství a nutí tě to milovat tento epos ještě víc.
Nedokážu říct, který pohled postavy tu miluju nejvíc:
Hlodavě ironického Tyriona?
Pár dokonalých sekund Králokata?
Joffreyho těkavost, krutou sadistickou povahu, že sebou cukáš, jakmile otevře pusu, co se zase stane?
Bezpáteřnost Theona?
Nadutost paličatého Stannise?
Jak Sansa pomalu procitá ze své naivity?
Nebo celou úlohu Noční hlídky? To, že už je jenom stínem toho, co bývala kdysi.
Směju se, jak si zbytek Kralovstvi řeší ty svoje pletichy v teple a na severu se přitom za zdí řeší ty hlavní věci jen pod rukama podhodnocených odpadlíků.

Nikdy mě nepřestane udivovat ta propracovanost, jak každý charakter díky Martinových slovům ožívá. Taky jsem vděčná za seriál a jeho casting, který zhmotnil každou z postav v mojí hlavě. Těším se, až dočtu Tanec s draky a budu láteřit, kdy to dopíše.

Zbožňuju přednes Františka Dočkala, který ti dává pocit, že jsi uprostřed pohádky, i když se stahuje z kůže nebo laskají bradavky. Z té nepřístojnosti a absurdity dojdeš k tomu, že dokonalejší hlas nemohli vybrat.

Dokonalý mix všeho, na co si vzpomenes. Intrik, sexu, nespočet jmen, neviditelných nitek.

JohnMiller
JohnMiller
17.05.2023 4 z 5

Najsilnejšou stránkou tejto knihy a v podsade aj celej série je tá, že sa v ňom nachádzajú neuveriteľné zvraty ktoré by málo kto predpovedal. Tieto zvraty však nie sú vôbec samoúčelné ako to občas býva v umení, kedy autor chce konzumenta nečakane prekvapiť, ohromiť či naopak znechutiť. Samoúčelnosť tu nenachádzam preto, lebo keď sa nad tými udalosťami čitateľ zamyslí a dajme tomu, že má rád históriu a pozná celkom dobre rôzne spoločenské a politické udalosti a môže si vybrať od Sumerskej civilizácie až po novovek, dáva mu to úplne jasný obraz o tom, že situácie, ktoré sa v knihe dejú, sa tak prirodzene mohli vyvinúť. Srší z toho realizmus. Svet nie je čiernobiely a keď niekto čaká od tohto autora zromantizovaný boj medzi dobrom a zlom, neuspeje. Mne tiež chvíľku trvalo kým som vypustil z hlavy špecifiká fantasy na ktoré som bol zvyknutý. Dávam 4*. Držím sa pocitov ktoré som mal pri čítaní, keďže až nasledujúca časť ma úplne ochromila.

Bublikova86
Bublikova86
16.05.2023 5 z 5

I druhý díl jsem si užila. Je zajímavé k jakým změnám došlo v seriálu. Stale při čtení vidím seriálové ztvárnění knižních postav. Knížka je promyšleně napsaná a jen doporučuji přečíst. Kdo měl rád serial určitě si užije i knihy. Už jsem začala číst třetí díl.

rick6410
rick6410
09.03.2023 5 z 5

Druhá kniha je ešte lepšia ako prvá, dej sa zamotáva čitateľ je znovu vtiahnutý do deja. Objavujú sa nové postavy a rozvíjajú ďalšie príbehové linky. Rozhodne jedna z najlepších knižných sérií.

mirec88
mirec88
12.02.2023 5 z 5

Ach, ďalšia skvelá časť Hier o tróny je za mnou. A že to bola jazda veru. Všetky tie intrigy, zvraty, výborná popisná bitka a vyfarbovanie postáv sa mi veľmi páčilo. Čítal som to síce dlho, lebo ja som pomalý čitateľ, ale behom tohto víkendu som prečítal 200 strán. Teraz idem na seriál druhú sériu a som zvedavý aká bude. Ak len spolovice taká dobrá ako kniha, tak sa teším. Akurát ma mrzí, že to zase nemá poriadny koniec a ďalší diel je nutnosťou. Ale teším sa naňho. Paráda, odporúčam.

Jarka_rybář
Jarka_rybář
01.02.2023

Už druhá kniha ze světa Písně ledu a ohně a já pořád nevím, co si o mám o tomto díle myslet... Poslouchat budu dál, ale v knihovně si Martin místo nevydobyde.
Nechci dělat spoilery, takže se vyjádřím jen náznakově k závěru - ten byl hodně drsný. Pořád jsem doufala, že to tak nedopadne.

Hor89
Hor89
16.12.2022 5 z 5

Druhý díl Písně ledu a ohně - G.R.R. Martin je výborný vypravěč, takže je román, i přes velký počet stran, hodně čtivý. Postavy jsou skvěle napsané, svět propracovaný a příběh je napínavý s velkým množstvím dějových zvratů. Nejvíc mě bavily kapitoly Aryi, Jona, Tyriona a Davose. Překlad od Arga (Dominika Křesťanová) je opět o něco lepší než původní od Talpressu.

DennisMoore
DennisMoore
04.12.2022 5 z 5

Pokračování ve velkém stylu. Nebo spíš ve větším stylu. Přibylo postav, přibylo intrik, přibylo i pár desítek stran... A George R. R. Martin potvrdil, že to minule nebyla náhoda. Více než propracovaný svět obdivuji jeho vypravěčské schopnosti. Například k tomu, aby představil úplně novou postavu a aby si ji čtenář okamžitě zapamatoval a počítal s ní, mu stačí jedna dobře napsaná kapitola, jedna památná scéna. A ačkoliv tu bezpochyby jsou postavy kladné a postavy záporné, všechny jsou vykreslené tak skvěle, že o jejich motivaci (k čemukoliv) nelze pochybovat a že všechno, co dělají, dává dokonalý smysl. O řadu postav z obou táborů jsem se opravdu bál (To ti nezapomenu, Martine, ty dobře víš, co mám na mysli!) a na ty, které se dožily konce knihy, se těším zase příště. Bát se o ně ale asi nebudu o nic méně.

dpxcz
dpxcz
20.11.2022 5 z 5

Druhý díl série "Píseň ohně a ledu" mám za sebou. "Střet králů", stejně jako první díl, jsem si užíval s každou stránkou. Rozdělení kapitol bylo zase super a každá se věnovala převážně ději kolem jedné postavy. Tím pádem mě více bavily ty kapitoly, kde vystupovaly postavy, kterým fandím.
A samozřejmě zase vyzdvihuji výborný nový překlad tentokráte od Dominiky Křesťanové z nakladatelství Argo.

Eva_Skala99
Eva_Skala99
17.11.2022 5 z 5

Nejlepší série všech dob! Čtěte, čtěte, ale pozor je to návykové, jak začněte, nemůžete přestat. Doporučuji !

Kackac77
Kackac77
23.10.2022 5 z 5

Příběh je napínavý, I když má kniha hodně stran, čte se dobře. Některé části mě baví míň (třeba ty se Stannisem), zato některých se nemůžu dočkat jak mě baví (třeba kapitoly o Tyrionovi).

Jury
Jury
26.07.2022 5 z 5

A jízda pokračuje, už abych měl v ruce další díl !

JerryDexter
JerryDexter
12.06.2022 5 z 5

Bohužel patřím k těm, co se vrhli na knihy až po shlédnutí seriálu. Logicky jsem tedy byl ochuzen o některé zvraty, jelikož seriál je knihám poměrně věrný. Nicméně i přesto, že jsem věděl, kam se bude děj ubírat, jsem se od knihy nemohl odtrhnout. Nejlepší postavy za mě bezesporu Arya a Tyrion.

snehurec
snehurec
25.04.2022 2 z 5

Už v tomto díle je tolik zbytečné omáčky, že se budete přemlouvat k dočtení.

Dolik13
Dolik13
21.04.2022 4 z 5

Po seriálu jsem se vrhl na knihy a jak mi první díl přišel, že se od seriálu příliš neliší, tak podobné pocity mám i u Střetu Králů. Seriálová předloha se té knižní zatím hodně drží, což mě trošku mrzí.

Je ale třeba říct, že je to stále fantasy, které patří mezi to nejlepší, co kdy v knižním světě v tomto žánru vyšlo. 944 stran mluví za vše, ale kniha se čte skvěle i přes svojí obrovskou tloušťku. A stejně jako v seriálu mi přišli všechny dějové linky skvělé až na Brana, který mě vůbec nebaví, ale v kontextu celé knihy je to mistrovské dílo a těším se na další díl.

Jellus
Jellus
28.03.2022 4 z 5

Jako nemilovnik fantasy jsem si to docela uzival. Obcas jsem mel problemy se prinutit, otevrit a zacist cist... Ale stejne tak jsem mel pak problemy s tim ctenim prestat. :)

Roni34
Roni34
13.03.2022 4 z 5

Ani druhý díl nezklamal. Děj utíká sám. Moc se mi tu líbila Arya. Její postava se krásně vyvíjí a bavila mě ze všech nejvíc (lepší než v seriálu). Ke konci knihy je výborné číst myšlenky Theona, jak se to v něm všechno pere. Naopak kapitoly s Daenerys teď tolik nezaujaly jako v prvním díle, ale chápu, že si musela projít i touto putovnější fází, která toho tolik čtenáři neposkytne. Opět varuji slabší povahy krve, usekaných končetin, znásilnění a podobných hrůz je tu samozřejmě s válkou v plném proudu mnoho. Než se pustím do třetího dílu, asi to proložím nějakým románem nebo jinou oddechovkou. Pokud jste se zamotávali v prvním díle v množství postav, tak čekejte nyní dvojnásobek + názvy všech rodů + bonus názvy desítek lodí. Někdy mě ten výčet jmen už nebavil a netušila jsem, kdo ke komu patří nebo kdo k jaké lodi. I když na konci najdete hezký jmenný seznam. Knížka velmi vydařená,napínavá, čtivá.

MartiSim
MartiSim
28.02.2022 5 z 5

Moje oblíbená saga, čte se úplně samo

AriaLovesBooks
AriaLovesBooks
09.02.2022 5 z 5

Nedávno jsem (konečně!) dočetla knihu Střet králů, což je druhý díl ze série Píseň ledu a ohně. Myslím si, že je ten příběh natolik obsáhlý a zamotaný, že ani nemá cenu sem psát jakousi anotaci, protože bych to pravděpodobně jen všechno vyspoilerovala. A to si myslím, že u knih takového rázu nikdo nechce.

Na tento druhý díl jsem se moc těšila jednak proto, že jsem četla první díl a byla jsem z něho přímo nadšená, jednak proto, že jsem zhlédla celý seriál a minimálně z té první poloviny sérií jsem byla unešená a pořád jsem přemýšlela jen a jen o Hře o trůny.

Musím se přiznat, že mě druhý díl rozhodně nezklamal, bylo zde mnoho akce, napětí, intrik a zkrátka všeho, na co je člověk v Písni ledu a ohně zvyklý. Jen byla trochu škoda, že jsem musela hodně číst z úhlu pohledu postav, které tolik nemusím. Ale pan G. R. R. Martin umí ten příběh napsat tak, že to vlastně je pořád velice záživné čtení. A to vskutku oceňuji. Na knize se mi opravdu moc líbil styl psaní a složitost děje. A samozřejmě nemohu zapomenout pochválit obálku, která je naprosto perfektní!

Kniha nebyla tak dobrá jako první díl, stále však byla bravurně napsaná a stále patří mezi mé nejlepší knihy, které jsem kdy přečetla. Rozhodně bych celou tuto sérii doporučila fanouškům fantasy, kterým zároveň nevadí krutost v knihách a lechtivé scény. A samozřejmě jim nesmí vadit, že jsou ty knihy docela tlusté.

Ešína
Ešína
13.01.2022 5 z 5

Není co dodat.... Dokonalé čtení, které vás okamžitě pohltí a příjemně šokuje.

Karoley
Karoley
01.01.2022 5 z 5

Píseň ledu a ohně prostě miluju! Nejprve jsem viděla několik řad skvělého seriálu a pak při čekání na další díly jsem se ponořila do knih a strávila několik krásných měsíců ve světě temného středověku, mezi statečnými rytíři, mocnými čaroději, draky, zlovlky a čarostromy. Zamilovala jsem si Daenerys Targaryen, Jona Sněha, Tyrona Lannistra, Aryu i Sansu Stark, jejich příběhy mě nejvíc bavily a netrpělivě jsem očekávála, co jim osud připravil. Snad se Martin trochu pochlapí a ságu konečně dopíše, na poslední dva díly mám totiž už v knihovně připravené místo!

"Zima se blíží.."
"Ty nevíš nic, Jone Sněhu."

Sága ledu a ohně
1) Hra o trůny
2) Střet králů
3) Bouře mečů
4) Hostina pro vrány
5) Tanec s draky
6) Vichry zimy
7) Sen o jaru

Adele02
Adele02
30.12.2021 4 z 5

Hodnocení spíš 3,5* - pořád mě ten svět fascinuje a zbožňuju, jak se to vyvíjí; seriál se tu už v lecčem rozchází, takže v tomhle ohledu si mě to drželo, ale... ta první polovina byla strašně utahaná a to je v knize o téměř 1000 stranách trochu moc.

Makec
Makec
27.12.2021 5 z 5

Z tohoto pokračování ságy jsou snad nejlepší příběhy Noční hlídky a Aryi Stark. Dále se mi líbila postava Jaqena H'ghara a popis rozpoutané hlavní bitvy tohoto dílu.

katushah
katushah
12.12.2021 4 z 5

Děj dobrý, čtivý, ale mohl by být trochu kratší.

L.R
L.R
25.11.2021 5 z 5

V knize nelze mit favorita... Jakmile se tak stane, za chvili už neni
Nicmene druhý dil stejně skvělý jako první, možná i o něco málo lepší, pač jsem se lépe orientovala kdo je kdo.
A tedy ve skrytu duse doufam, ze autor uz ma dopsano a jen nas napina.

Mojepočteníčko
Mojepočteníčko
04.11.2021 5 z 5

Nikdy by mě nenapadlo, že budu z této série tak nadšená. Většinou potřebuji žánry střídat, nehltám jeden díl za druhým, ale tady to nešlo. Ani po třech dnech od dočtení jsem nebyla schopná příběh a svět v něm opustit. Proto mi na nočním stolku leží třetí kniha v pořadí :) Vyhledala jsem si jeden díl seriálu kvůli postavě, kterou jsem si oblíbila a byla jsem zděšená. Na další už se nepodívám, protože...protože prostě všechno špatně - snad mě chápete :) Kdo váha s přečtením, protože jsou to bichle, radím - čtěte. Možná kvůli tomu nepřečtete za rok knih 100, ale "jen" 90, ale zklamaní nebudete. Za ten čas to stojí :)

Rihatama
Rihatama
03.11.2021 5 z 5

Král je mrtev. Ať žije král! Jenže který král? Král Robert nezanechal své království v dobré stavu, ale tolik zájemců o jeden trůn se vidí málokdy. Jediný, kdo nejeví zájem usednout na Železný trůn, je sám králokat. I když asi přeci jen doufal v lepší vyhlídky. Nestačí však krvavé mocenské hry a souboje samozvaných králů, ve hře je také zapuzená královna Daenerys a její tři draci. George Martin v takřka 900stránkovém pokračování Her o trůny vykreslil do nejmenších podrobností příběhy všech hlavních aktérů a k tomu desítek dalších postav, aniž by utrousil byť jediné písmenko navíc. Občas mi tak sice unikalo, kdo je kdo, jen tak však čtenář příběhy autenticky prožívá, a nejen s odstupem telegraficky čte, co se komu kdy stalo. Bylo to jako nořit se hluboko do paralelního světa nelehkého života hradních pánů, jejich armád a temných sil, které více a více užívají magie. A těch bitev, rvaček a poprav; v naturalistických popisech probíhajících hrůz se autor přímo vyžívá... Nutno také ocenit nepředvídatelnost děje, stejně jako složitost a propracovanost Martinova světa ohně a ledu. Hluboký čtenářský zážitek.

Mája873
Mája873
30.10.2021 5 z 5

Úžasné knižní dílo, ...čtení vás úplně pohltí, ...těšila jsem se na každou stránku a bylo dost těžké i jí odložit a jít spát. Tak že jsem si pro jistotu dokoupila i díly další. Jenom jsem trochu zklamáná z toho, že až přečtu všech pět, na zbývající dvě si asi ještě nějakou dobu počkám.

pupopony
pupopony
26.10.2021 5 z 5

Škoda, že nejde dát více hvězd.

alishek
alishek
19.10.2021 4 z 5

Moc se mi líbí, jak každý z hrdinů si jede po své vlastní dějové linii a sice se toho v knize zase tolik nestane, je to pořád napínavé a baví to, těším se na další díl.

petaSk
petaSk
09.09.2021 5 z 5

[audiokniha]
Dějově slabší díl, přesto pořád high fantasy se známými postavami.

Mruskulka
Mruskulka
26.08.2021 5 z 5

Opět úžasné. Prostě seriál je super, ale KNIHA je prostě lepší :) Už mám doma třetí díl a těším se na pokračování.

Limonadovyjoe
Limonadovyjoe
07.06.2021 4 z 5

Král Robert je mrtev, ať žije král... Král Joffrey? Král Stannis? Král Robb? Král Renly? Královna Denerys?

Smrt krále Roberta a jeho pobočníka Eddarda sebou přináší napjaté emoce a vztahy, každý má pocit, že má největší právo být novým králem sedmi království. Samozvaný král severu bojuje proti Lannisterům, Renly bojuje s bratrem Stannisem a Denerys buduje armádu na jihu. Ostatní kujou pikle a železný trůn se chvěje.

U tohoto dílu musím dát bod seriálu, jehož druhá řada je oproti knížce napínavější a svižnější. Tady čekáme vlastně jen na pořádnou vřavu na konci knihy kdy Královo přístaviště napadne Stannis se svým loďstvem.

Oproti prvnímu dílu, který se od seriálu vůbec nelišil, máme tady už drobné odchylky, které mě moc baví, a dozvídáme se o něco více o osudech a historií hrdinů. A to mě baví, proto si za nějakou dobu dám i třetí díl.

Annicka
Annicka
30.04.2021 5 z 5

(SPOILER) Druhý díl série se mi četl mnohem lépe než ten první. Přece jenom seriál neznám, takže jsem v prvním díle musela číst hodně pozorně, abych pobrala všechny ty rodinné, přátelské a nepřátelské vztahy, které postavy mezi sebou mají. Tady už jsem nešla do neprobádaného. Navíc autor osvětlil i některé další věci, které jsem dosud nechápala.

Příběh samotný byl také strhující - vzájemné boje mezi všemi pseudokráli, kteří pro ve svůj prospěch využívají kdeco, včetně temných sil. Celý román je i skvěle vystavený, nestalo se mi, že bych měla pocit, že už přece vše bylo řečeno. Navíc až do poslední stránky (téměř doslova) je to samý neočekávaný zvrat. Prostě doporučuji!